تجارت زیرزمینی خودروهای آمریکایی در ایران

اگرچه واردات خودروهای آمریکایی به کشور ممنوع اعلام شده، اما هنوز منفذهایی برای واردات شورلت و کادیلاک وجود دارد. تنها کافی است 15 میلیون تومان بپردازید و سال‌ها خودروی آمریکایی سوار شوید.
به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، پرونده ورود و تردد خودروهای آمریکایی به کشور گویا بسته شدنی نیست. حتی علیرغم اینکه مقام معظم رهبری هم نسبت به ورود این خودروهای پرمصرف و البته لوکس آمریکایی تذکراتی را به دولت دادند، اما هنوز منفذهایی برای رخنه این خودروها به خیابان‌های ایران وجود دارد و به نظر می‌رسد که دلالان واردات خودروهای آمریکایی دست بردار نیستند و نمی‌توانند از سودهای جذابی که واردات این خودروها برایشان دارد، دست بردارند.
گذرموقت حربه جدید واردکنندگان برای دور زدن قانون
هنوز هم ارز زیادی بابت واردات خودروهای آمریکایی از کشور خارج می‌شود و به نوعی، منابع ارزی کشور را تحت‌الشعاع اشتهای برخی افراد در لوکس سواری قرار می‌دهد. در این میان حتی جلوی ثبت سفارش واردات خودروهای آمریکایی هم گرفته شده و هم اکنون، اگر واردکننده‌ای بخواهد خودروی آمریکایی ثبت سفارش کند، سامانه ثبتارش این اجازه را به او نمی‌دهد و ثبت سفارش بر روی هر نوع مدل خودروی آمریکایی با هر مبدایی که برای ورودش در نظر گرفته شود، قفل است.
درست بعد از این مصوبه دولت که ثبت سفارش خودروهای آمریکایی را متوقف می‌کرد و حتی ثبت‌سفارش های قبلی را هم باطل اعلام می‌کرد؛ واردکنندگان، مناطق آزاد کشور را برای واردات این خودروها مساعد یافتند و تلاش کردند که تا خودروهای آمریکایی را از طریق مناطق آزاد کشور بدون پرداخت تعرفه و عوارض گمرکی مشمول سرزمین اصلی، وارد کنند. آنجا هم به هرحال این خودروها مشتریان خاص خود را دارند و حتی اگر واردکنندگان همچون گذشته، به اجاره خودروها در مناطق آزاد بپردازند، باز هم سود خوبی نصیبشان می‌شود که دولت این راه را هم بسته است؛ اما این هم پایانی بر واردات خودروهای آمریکایی نبود.
اما اکنون واردات خودروهای آمریکایی به صورت گذرموقت، به حربه جدید واردکنندگان در واردات این خودروها تبدیل شده است. آنها خودروهای آمریکایی را از گمرکات جنوبی و از مرز مشترک ایران و امارات وارد کشور کرده و ترتیبی می‌دهند که با پلاک گذرموقت وارد بازار شوند. این خودروها هم به صورت زیرپوستی و با آگهی‌های اینترنتی و حتی آگهی‌های پیامکی، مشتریان خاص خود را پیدا می‌کنند.
هر مدل خودروهای آمریکایی را فقط سفارش دهید و در ایران تحویل بگیرید!
بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که خودروهای آمریکایی با گذر موقت به راحتی وارد کشور شده، ۶ ماه بر اساس قانون اجازه تردد با پلاک موقت دارند و پس از آن، به شیوه‌های شگفت‌آور و البته صوری، از مرزهای جنوبی خارج شده و مجدد بعد از چندین روز، به عنوان یک خودروی جدید گذرموقت وارد ایران می‌شوند و اجازه دارند که شش ماه دیگر را تردد کنند. این رفت و آمد صوری البته برای خریدار هزینه‌ای هم دارد که به نظر می‌رسد افرادی که به دنبال خرید خودروهایی چند صد میلیونی همچون شورلت هستند، پرداخت ده تا بیست میلیون تومان آن هم هر شش ماه یکبار، برای آنها چندان مشکل‌ساز نباشد.
خبرنگار مهر در تماس تلفنی با یکی از فروشندگان انواع خودروهای آمریکایی همچون شورلت و کادیلاک، به پشت‌پرده‌های دیگری از شگردهای ورود خودروهای آمریکایی علیرغم محدودیت و ممنوعیت‌های دولتی دست یافته است. یکی از فروشندگان خودروهای آمریکایی گذرموقت در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: هر خودروی آمریکایی با هر مدل و هر آپشنی که مشتری بخواهد را برایش تامین می‌کنیم و مشکلی هم در این زمینه وجود ندارد.
وی می‌افزاید: شما هر مدل خودروی آمریکایی را که انتخاب کنید، مراحل واردات آن از طریق امارات متحده عربی و مرزهای جنوبی کشور انجام می‌شود و بعد از چند روز هم خودرو را در جنوب کشور با پلاک موقت تحویل خواهید گرفت، هر نوع تضمینی هم که شما بخواهید شرکت در اختیار شما قرار خواهد داد و مشکلی هم از این بابت وجود ندارد.
این واردکننده خودروهای آمریکایی می‌گوید: بر اساس قوانین بین‌المللی که مرتبط با ایران هم نیست، یک خودروی گذر موقت دهها بار بلکه صدها بار اجازه ورود و خروج از یک کشور را دارد و هیچ محدودیتی هم در این زمینه وجود ندارد. ما ۳۰ درصد مبلغ خودرو را به صورت پیش‌پرداخت دریافت کرده و با تضمین‌هایی که می‌دهیم، خودرو را برای مشتری وارد می‌کنیم. وارداتش هم هیچ ربطی به مصوبات دولت برای جلوگیری از ورود خودروهای آمریکایی ندارد.
ورود و خروج صوری گذرموقت‌ها تنها در چند ساعت!
یکی دیگر از واردکنندگان خودروهای آمریکایی گذرموقت در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: یک خودروی گذر موقت تنها ۶ ماه اجازه تردد در کشور را خواهد داشت، پس از ۶ ماه باید از مرز خارج شود و اگر صاحب آن بخواهد بارها و بارها می‌تواند مجدد وارد کشور شود. پس از اتمام ۶ ماه، برای بار اول گذرموقت تمدید می‌شود و هزینه‌ای برای مشتری نخواهد داشت، اما در هر دفعه که قرار باشد گذرموقت تمدید شود، بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان باید به عنوان هزینه این کار، پرداخت شود.
او می‌افزاید: خروج خودروی گذر موقت در مرزهای جنوبی کشور به صورت صوری انجام می‌پذیرد، یعنی خودرو سوار بر کشتی می‌شود و مهر خروج می‌خورد، بلافاصله بعد از ثبت مهر خروج، مجدد می‌توان به عنوان یک خودروی جدید آن را وارد کشور کرد و مهر ورود آن را دریافت کرد، پس از آن هم که پلاک موقت برای تردد خودرو به صورت قانونی صادر می‌شود، به راحتی می‌توان در خیابان‌های کشور تردد کند.
این فروشنده خودروهای آمریکایی گذرموقت می‌گوید: شما می‌توانید هر مدل خودروی آمریکایی را که بخواهید خریداری کرده و سفارش دهید، هیچ مشکلی وجود ندارد و بعد از استفاده شش ماه که اعتبار پلاک گذرموقت آن تمام شده است، ما با کسر ۲۰ درصد از مبلغ خودرو، آن را از شما خریداری خواهیم کرد، اما اگر هم بخواهید که تمدید شود، حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد که باید بپردازید و دوباره خودروی خود را تحویل بگیرید.
به هرحال دولت اگر مصمم به جلوگیری از ورود خودروهای آمریکایی است و عزمی در این زمینه وجود دارد، باید تمام منفذهای واردات خودروهای آمریکایی را مسدود کند تا بلکه ارزهای ایران از راههای مختلفی که برای دور زدن قانون وجود دارد، از کشور خارج نشود. در این میان مطمئنا راهکارهای دیگری هم هست که بتوان واردات خودروهای لوکس و پرمصرف آمریکایی را دور زد که ضرورت هوشیاری دولت را می‌طلبد.
نظرات
 
 
 

امیر

1395/4/30
آخه برای چی ببندن ورودشو شما مثلا سایت خودرو اید به جای اینکه یکم از ماشین باز ها طرفداری کنید میگید جلوش هم بگیرند واقعا که

امین

1395/4/30
قیمت پایه جهانی تقریبا 28 هزا از دلاره تقریبا حد اندازه سانتافه حالا حساب کن تفاوت را اگه ماشین امریکایی بیاد اکثر ماشین های بالای 180 م باید جمع شن

Kk

1395/4/30
نظر شخصيه من اينكه تويه هر زمينه اي هرچي سخت گيري ها بيشتر بشه نتيجه معكوس مي ده...

N

1395/4/30
به امید روزی که تو خیابونای این مملکت دست این مردم ساده به جای پراید که وسیله قتلشونه پر از این ماشینای لوکس و زیبا باشه و کسی حسرت نخوره ، با یه تصادف ساده خوانواده ای عزادار نشه . امیدوارم زنده باشم و اون روز ببینم

بهروز

1395/4/30
خودرو بانک نمیدونم هدفت از انتشار این مطلب چی بوده!!ولی خواهشا شما دیگه به این قوانین مسخره و شر و ور دامن نزن.حداقل شما طرف مردم باش بلکه این ظلمی که بهمون میشه دردش کمتر بشه.

Parham

1395/4/30
خيلي جالبه ماشين هاي ٥٠ سال پيش نيست كه مصرفش زياد باشه امريكا كه مثل ايران يه ماشين رو ٤٠ سال توليد كنن سال به سال دارن پيشرفت مي كنن موتور هاي با تكنولوژي عالي ميزنن بعد پر مصرف شدن

Hossein

1395/4/30
من نمیدونم کجای ماشین آمریکاییا لوکسن؟ اگه ماشین آمریکایی 100 میلیونی لوکسه که هم قیمت ماشین چینیه ه ه ه! پس امثال رولز رویسه میلیاردی چی میگن تو این مملکت؟
  • علی

    1395/5/1
    اینجا ماشینی که استارتر و نویگشن و شیش تا ایربگ داشته باشه لوکس محسوب میشه

سعید

1395/4/30
بابا آخه این حرفای چرت چیه ؟ بهتر آز خودروی آمریکایی گیر نمیاد ؟ حالا چون آمریکاییه این حرفا زده میشه . فقط دلشون میخواد مردم تو ماشینهای ایرانی مزخرف جون بدن

سعید

1395/4/30
از شما توقع نداشتم !!! شما که دیگه سایت تخصصی خودرو هستید دیگه چرا ؟؟؟ متاسفم واقعا . وقتی این مطلب رو داشتم میخوندم چندین بار آدرس بار مرورگر رو نگاه کردم ، یعنی یه سایت تخصصی خودرو باید همچین گزارشی چاپ کنه؟؟!!

زهرا

1395/4/30
با این قوانین مسخره ای که اینا تو مناطق ازاد مثل اروند و یا سرزمین اصلی تصویب شده حق انتخاب فقط شامل این ها میشه:۱-ماشین های ایرانی که دیگه از مشکلاتشون نگم بهتره 2-خودرو های چینی که از لحاظ کیفیت دست کمی از خودرو های ایرانی ندارند 3-بعضی از ماشین های کره ای مثل توسان و سانتافه و اکسنت و ریو که موتور کمتر 2500 دارند که ارزا و کادنزا و ... رو هم شامل نمیشه فقط همین چن تا که نام بردم .هیچی دیگه گفتم در جریان ظلم ها و نا امنی هایی که در حقمون میشه باشید . خدا صبرمون بده

ashkan058

1395/4/31
جای اینکه ورود آمریکایی هارو ممنوع کنن ماشین های خودشون رو درست کنند