بازگشت ایران خودرو به بازار آذربایجان

بازگشت ایران خودرو به بازار آذربایجان

عملیات ساخت خط تولید محصولات ایران خودرو در جمهوری آذربایجان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان و مدیرعامل این گروه صنعتی آغاز شد. این پروژه با سرمایه گذاری 14 میلیون دلاری طرف آذربایجانی، نيمه نخست سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و محصولات برند ایران خودرو شامل خودروهای دنا،رانا، سمند و سورن در آن تولید خواهد شد.
محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه مراسم آغاز ساخت خط تولید محصولات ایران خودرو در باکو گفت: این خط تولید نيمه نخست سال آینده در شهرک صنعتی نفت چاله آدربایجان به بهره برداری می رسد، از این رو آمادگی کامل داریم تا ضمن آموزش نیروهای انسانی، تکنولوژی و دانش فنی لازم برای تولید محصولات ایران خودرو را نیز به کشور آذربایجان انتقال دهیم.
وی همچنین بر استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور تاکید کرد و افزود: در سال های اخیر همکاری های دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان با درایت روسای جمهور دو کشور توسعه خوبی داشته است. در چنین شرایطی می توان گفت با ایجاد خط تولید محصولات ایران خودرو روابط دو کشور توسعه بیشتری خواهد یافت و این امر را می توان به سایر بخش های صنعت نیز تعمیم داد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز گفت: یکی از محورهای اصلی استراتژی صادراتی ایران خودرو، کشورهای آسیای مرکزی هستند و جمهوری آذربایجان به دلیل سابقه همکاری و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می تواند پایگاه تولیدی - صادراتی ایران خودرو در این منطقه باشد.
مهندس هاشم یکه زارع ادامه داد: بررسی ها و آمارها نشان می دهد خودروسازانی در سال های آینده موفق خواهند بود، که علاوه بر بازارهای داخلی، با افزایش توان رقابتی، سهمی از بازار بین المللی را نیز در اختیار داشته باشند.
وی افزود: ایران خودرو بخشی از تمرکز خود در زمینه صادرات را روی همسایگان شمالی کشور قرار داده چون به دلایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زمینه فعالیت در این کشورها فراهم است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: بیشترین سهم ما در راه اندازی این خط تولید دانش فنی و انتقال تکنولوژی خواهد بود.
مهندس یکه زارع گفت: هدف بعدی و فاز توسعه ای ما در این خط، تولید اتوبوس خواهد بود و این خودرو تجاری را نیز در این خط به تولید خواهیم رساند.
مصطفایف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم گفت: ایران و آذربایجان سوابق همکاری های خوبی دارند، از این رو برای توسعه سطح همکاری ها ایجاد خط تولید خودرو می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی با ابراز رضایت از راه اندازی خط تولید خودرو در کشورش، اظهار کرد: دو کشور می توانند تعامل های خود را در حوزه های مختلف افزایش دهند.
گفتنی است، رییس‌جمهور آذربایجان در فوریه سال گذشته میلادی، مجوز احداث خط تولید محصولات ایران خودرو در آن کشور را صادر کرد. قرار است در این کارخانه که وسعتی برابر با ده هکتار دارد، خودروهای دنا، رانا، سمند و سورن در مرحله نخست به صورت قطعات نیمه منفصله به تولید برسد.
ظرفیت تولید این سایت سالانه 10 هزار دستگاه در یک شیفت کاری است و برای 300 نفر، اشتغال زایی خواهد کرد. همچنین بنا شده تولیدات این کارخانه در آذربایجان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی به فروش برسد.
نظرات
 
 
 

امین

1395/5/17
این طرحشونم با شکست مواجهه جز ارز بری .ارز اوری نداره چیشد سایت های ونزوئلا و چند تا کشور دیگه چند وقت پیش همین عرق گفته بود که دلیل عدم استاندارد های مورد نیاز دیگه وارداتی از کشور شما نداریم .آخه طرحای شما مال 15 سال پیشه.فکر نکنم کسی خودروهای باکیفیتی همچون تویوتا رو ول کن بیا سمند و اریسان و ... بگیره اگرم بگیره باید به عقلش شک کرد حتی دست دومشم ارزش داره به خورو های جدید(قدیمی ما)

سلیم

1395/5/17
بدبخت آذربایجان

احسان

1395/5/17
والا تا اونجا که من می دونم آذربایجان بازارش خیلی بازه و بهترین خودروهای دنیا با بهترین قیمت فروش می ره. خداییش من نمی دونم کی این ماشینای عقب مونده ایران خودرو رو اونجا می خره! موندم

یاشار

1395/5/17
ایرانخودرو قراره چند مدل پژو جدید مثل 208 و سواری جدید سوزوکی آنجا مونتاژ کند

سینا

1395/5/17
خون مردم ایران کم نبود حالا نوبت مردم آذربایجانه...؟؟

حمیدرضا

1395/5/17
انتقال تکنولوژی؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
کدوم تکنولوژی همین یک کلمه رو خوندم به این نتیجه رسیدم که باقیشو نخونم البته از نویسنده تشکر می کنم بابت زحمت نگارش خبر

حالا یکی

1395/5/18
کوری عصاکش کور دگر شود

آرمان

1395/5/19
حدود2سال پيش توشبكه هاي آذربايجان هيونداي النترروباقيمت15500مانات تبليع ميكردند واون موقع هم هرمانات2800تومان ارزش داشت واگه حساب كنيم با42مليون صاحب يه النترا ميشدند.
حالا شمابگيد با42مليون ترجيح ميديد دنا سوار شيد ياالنترا؟
به اون كلاهبردار هاي توليد كننده وقتي كه ميگن ماشين رو ازقيمت ايران هم گرون ميفروشيم بايد يه چيزي گفت
Top