شوک قیمتی در بازار خودرو

شوک قیمتی در بازار خودرو

بازار خودروی کشور هنوز کم رونق است اما برخی از خودروسازان در اقدامی ناگهانی، قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند. برخی خودروسازان طی این هفته قیمت محصولات شان را افزایش داده‌اند تا در پی آن، بازار با شوک روبه‌رو شود. آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، بازار ماشین به خودی خود با کمبود تقاضا مواجه است و وقتی خودروسازان قیمت محصولات خود را ناگهان افزایش می‌دهند، این موضوع نیز به رکود هرچه بیشتر خرید و فروش خودرو دامن می‌زد. در این مورد یکی از فعالان بازار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: افزایش قیمت از سوی خودروسازان سبب شده بازار به اصطلاح کپ کند. وی با بیان اینکه این افزایش قیمت، در بازار نیز اثر خود را می‌گذارد، می‌افزاید: در حال حاضر خرید و فروش خودرو به دلایلی مانند کاهش قدرت خرید مشتریان و قیمت بالای خودروها، چندان تعریفی ندارد و طبعا وقتی قیمت‌ها از سوی خودروسازان بالا می‌رود، باید انتظار کاهش تقاضا را در بازار داشته باشیم.
به نقل از دنیای اقتصاد، وی با اشاره به افزایش قیمت خودروها در بازار طی هفته‌های اخیر، تاکید می‌کند: خودروسازان با کاهش عرضه محصول به بازار، عملا سبب افزایش قیمت شدند تا به واسطه زیاد شدن فاصله میان نرخ کارخانه و بازار خودروها، برنامه افزایش قیمت شان را پیاده کنند. به گفته این فعال بازار، وقتی فاصله قیمت خودروها در بازار و نسبت به نرخ کارخانه‌ای زیاد شود، خودروسازان توجیه لازم را برای گران کردن محصولات شان پیدا می‌کنند.
اظهارات این فعال بازار در شرایطی است که ظاهرا خودروسازان با استفاده از مجوزهای قبلی شورای رقابت، اقدام به افزایش قیمت محصولات شان کرده‌اند. هرچند به فرض چنین موضوعی، خودروسازان خلاف قانون عمل نکرده‌اند، اما پرسشی که باید پرسید این است که چرا خودروسازان در شرایط رکودی بازار، چنین اقدامی را انجام داده‌اند. البته از نظر خودروسازان، بازار خودرو در رکود نیست، زیرا آنها روالی عادی را در فروش محصولات شان دارند، با این حال نمایشگاهداران خودرو پایتخت روایتی متفاوت از اوضاع بازار آزاد داشته و از تداوم رکود در آن می‌گویند. به گفته آنها، تابستان باید فصل افزایش قابل توجه تقاضا در بازار خودرو باشد، با این حال تا به امروز که بیش از دو ماه از این فصل داغ گذشته، هنوز فروش چندان دندانگیری نصیب بازار آزاد نشده است.
در باب چرایی رکود در بازار خودرو، همچنان همان دلایل قبلی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود، چه آنکه به گفته آنها، «کاهش قدرت خرید مشتریان»، «بالا بودن قیمت خودروها» و همچنین «انتظار برای ورود محصولات جدید»، اصلی‌ترین علل کمبود تقاضا در بازار آزاد است. در این بین، اگرچه خودروهای جدید قرار است به‌تدریج از اواخر امسال وارد بازار کشور شوند، با این حال کف قیمتی آنها 50 میلیون تومان است و با این حساب، نزدیک به 80 درصد از مشتریان عملا توان خرید این خودروها را نخواهند داشت. از سوی دیگر، خودروسازان نشان داده‌اند به دلیل وجود تورم (هر چند میزان آن بسیار کاهش یافته) قادر به کاهش قیمت محصولات خود نیستند. با این شرایط، مشتریان چاره‌ای جز کنار آمدن با قیمت‌های فعلی ندارند و رویای آنها برای کاهش قیمت خودرو (رویایی که پس از توافق هسته‌ای و برجام شکل گرفت)، به احتمال فراوان تعبیر نخواهد شد. با این اوضاع و احوال، بهبود توان خرید مشتریان است که می‌تواند آنها را به بازار خودرو وصل کند و این «بهبود» گاهی با وام و تسهیلات بانکی و گاهی نیز با در نظر گرفتن شرایط فروش مناسب و جذاب، رخ خواهد داد. آن طور که یکی از کارشناسان بازار خودرو به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: اینکه در حال حاضر فروش خودروسازان در شرایط مناسبی قرار دارد، بیشتر ناشی از در نظر گرفتن شرایط جذاب از جمله سود مشارکت و انصراف بالا و همچنین فروش چکی خودروها است.
اما چرخی در بازار خودرو بزنیم و ببینیم در این روزهای همچنان داغ تابستان، اوضاع و احوال قیمت‌ها چگونه است. ابتدا از پراید شروع کنیم، محصولی که با وجود کیفیت نه چندان مناسب، اما به‌دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به سایر همتایانش، همچنان پر‌فروش‌ترین خودرو کشور به شمار می‌رود و رقیبی نیز به خود نمی‌بیند. به گفته فعالان بازار، این محصول در حال حاضر در مدل 111 که همان هاچ بک است، 21 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد که نشان از افزایش قیمت 100 هزار تومانی آن دارد. مدل111 در حال حاضر گران‌ترین مدل پراید به حساب می‌آید، چه آنکه مدل 131 این محصول هم‌اکنون 21 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این خودرو نیز طی هفته جاری 100هزار تومان افزایش قیمت داشته است؛ اما تیبا نیز که طی هفته‌های اخیر طعم گرانی را چشیده، این هفته نیز با افزایش قیمت روبه‌رو شد، هم در نمایندگی‌ها و هم در بازار. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا با توجه به افزایش قیمت 200 هزار تومانی‌اش، در حال حاضر 24 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
از پراید و تیبا که بگذریم، فعالان بازار خبر از افزایش قیمت پژو 405 نیز می‌دهند. به گفته آنها، این محصول در هفته جاری 400 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر برای خرید آن باید 30 میلیون و 700 هزار تومان هزینه کرد. این در شرایطی است که سمند بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر 31 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و رانا هم همچنان 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رسد. تمامی این خودروها دارای مدل دوگانه سوز هستند و این در شرایطی است که در حال حاضر شماره‌گذاری آنها متوقف است. با این حال، یکی از فعالان بازار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: توقف شماره‌گذاری خودروهای گازسوز تغییر چندانی در قیمت این محصولات ایجاد نکرده است. به گفته وی، گازسوزها مشتریان خاصی داشته و تقاضا برای آنها بالا نیست، از همین رو چندان تحت تاثیر توقف شماره‌گذاری قرار نگرفته‌اند، هرچند در حالت عادی حدود 2 میلیون تومان از مدل‌های بنزین سوز خود گران‌تر هستند.
اما سری هم به بازار پژو 206‌ها و تندر-90‌ها بزنیم که اتفاقا طی هفته جاری با تغییرات قیمتی مواجه شده‌اند. در این بین، 206 تیپ 5 در حال حاضر 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از افزایش قیمت 200 هزار تومانی آن دارد. با این حال مدل صندوقدار آن بدون تغییر قیمتی خاص، 38 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد. فعالان بازار اما از کاهش قیمت تندر-90 اتومات صحبت به میان می‌آورند.به گفته آنها، این مدل از تندر طی هفته جاری 400 هزار تومان عقب نشینی کرده و در حال حاضر 49 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر مدل تندر به نام پارس‌تندر اما بدون تغییر قیمتی خاص، 41 میلیون تومان به فروش می‌رسد و تندر هاچ بک یا همان ساندرو نیز 52 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. همچنین تندر پارس خودرو در مدل E2 نیز هم‌اکنون 41 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
نظرات
 
 
 

پیمان

1395/6/4
مطالبتون خیلی خوبه ولی آدم بعضی وقتها حال نداره این همرو بخونه :)) یکم فشرده تر بنویسین ... هر کی مخالفه ایشالا با پراید تصادف کنه :))
 • sm.mosavi

  1395/6/5
  خخخخخخخخخخهه
  1+

فرزین

1395/6/4
خدا لعنتشون کنه . هر شرکت و سازمانی با یه اسمی و بهونه ای همه پولای مردمو دارن میخورن . خدا لعنتشون کنه

علی

1395/6/4
هه!
برجام!!؟
به این امریکا میشه اعتماد کرد؟؟
خیلی خوش خیالیـم...
 • Mohammad

  1395/6/5
  خب این الان چه ربطی به برجام داره؟؟!!!
  خودروساز داخلی دزده به امریکا مربوطه؟؟!!
  لابد اینم تقصیر امریکاس؟!
  8+
 • navid

  1395/6/5
  دوست عزیز میشه بگی امریکا چه ربطی به این موضوع داره؟؟؟
  الان ایرانخودرو داره خودرو های ثبت نامی با حداقل سه هفته تاخیر تحویل میده فقط برای اینکه قیمت بازار بالا ببره
  این تقصیر امریکاست؟
  7+

مرتضی

1395/6/4
یه ضرب المثل هست میگن : (حیا را خورده، آبرو را قی کرده) دقیقا شامل فرغون سازهای ما میشه .

Nima

1395/6/5
از وقتي كه يادمه مردم هميشه منتظر كاهش قيمت خودرو بودند ولي هميشه رفته بالا و اونايي ك نخريدن ضرر كردند
اين نه تو خودرو تو همه چي اينطوره از نون بگير تا خودرو ....

شهریار

1395/6/5
سگ ماشینهای تولید داخل شرف داره به اسباب بازیهای بی کیفیت چینی

کوشا

1395/6/5
صنعتی که وزیرش نعمت زاده باشه از این بیشتر هم نباید انتظار داشت

sm.mosavi

1395/6/5
سلام به همه دوستان عزیز و خودرو بانکی ها
می دونید علت این کارها چیه؟؟
اگر یادتون بیاد اوایل سال ۹۴ بود که بازار خودرو و تقاضا بشدت بد شد
مدیرعامل دو شرکت چی گفتن؟؟
گفتن خبری از ارزون شدن در کار نیست
و به خاطر همین یه سیاست خبیثانه ای با هم چیدن
ملت داشت مقاومت میکرد ولی متأسفانه بعضی ها نقطه ضعف بدی دارن
سریع جو گیر میشن....
اعلام کرد که وام بانکی میدن. ملت ریختن هر چی بود گرفتن!!
طرح دوم کم کم گرون کردن تا مردم باز جو گیر بشن بریزن بخرند
چرا؟؟ چون خیال می کنند که داره گرون میشه و اگر نخریم دیگه از دستمون پریده
اگه ما یکی دو سال هیچی نمی خریدیم و ..... مطمئن باشید جواب می گرفتیم
مقاومت ما فقط ۳ ماه بود. بعدش هم ۷۰ درصد ما ریختن هر چی وام و آشغال بود گرفتن
امیدوارم سایپا یه روزی بره زیر پراید بفهمه ما چی می کشیم!؛

مرتضی

1395/6/6
از ماست که بر ماست

داود

1395/6/14
کسانی که مدعی هستن دوباره کمپین نخریدن خودرو صفر راه بندازن .... ایندفعه حربه وام و هر کلاهبرداری سازگار نیست... نزدیک انتخاباتم هست .. بدونن مردم خواستشون ماشین امن و باکیفیت باقیمت مناسبه............یکم همت کنیم درست می شه
Top