اجزا مختلف پیشرانه هیبریدی را بشناسید

اجزا مختلف پیشرانه هیبریدی را بشناسید

خودروهای هیبریدی از نمونه های معروف در بازارهای جهانی هستند و اخیراً نمونه هایی از خودروهای هیبریدی تویوتا و لکسوس به ایران نیز آمده اند. سیستم هیبریدی خودروهای تویوتا و لکسوس از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به اختصار بعضی از بخش های مهم این سیستم را معرفی می کنیم.

موتور بنزینی

موتور بنزینی استفاده شده در خودرو های هیبرید تویوتا و لکسوس دارای تکنولوژی بالاتری نسبت به خودروهای معمولی می باشد که باعث افزایش کارایی و قدرت خروجی می شود.

موتور الکتریکی ژنراتور

موتور الکتریکی به کار رفته در خودرو های هیبرید تویوتا و لکسوس با بهره گیری از تکنولوژی بالا، دارای وزن کم و راندمان و خروجی بالایی می باشند. این موتور پیشرفته هم به عنوان یک موتور و هم به عنوان ژنراتور قادر به انجام کار است. به این صورت که هنگام شارژ باتری به عنوان یک ژنراتور و جهت ارسال نیرو به چرخ ها، به عنوان یک موتور کار می کند.

باتری

باتری ها در خودروی هیبریدی یک وسیله ذخیره انرژی برای موتور الکتریکی هستند. برخلاف بنزین موجود در باک بنزین که میتواند فقط به موتور بنزینی سوخت برساند (یک انتقال یک طرفه از باک بنزین به موتور بنزینی)، موتورهای الکتریکی علاوه بر کار فوق می توانند انرژی را از طریق ژنراتور به باتری جهت شارژ پس دهند. ولی موتور بنزینی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد.

سیستم ترمز احیا کننده

در کنار سیستم ترمز هیدرولیکی (شامل ABS و غیره)، یکی از ویژگی های منحصر به فرد خودروهای هیبریدی تویوتا و لکسوس دارا بودن سیستم ترمز احیا کننده می باشد که هنگام برداشتن پا از روی پدال گاز در سرپایینی و یا ترمزگیری، وارد عمل شده و انرژی حاصل از ترمز را به صورت انرژی الکتریکی در باتری ذخیره می کند.
در ادامه شرکت ایرتویا به منظور افزایش سطح آگاهی عموم از موضوع تکنولوژی خودروهای هیبرید تویوتا به عنوان اولین و بزرگترین کمپانی خودروسازی در تولید خودروهای هیبریدی، مسابقه جذابی را برگزار نموده که شرکت کنندگان با پاسخ به سوالاتی در ارتباط با این تکنولوژی می توانند شانس خود را در برنده شدن جایزه شگفت انگیز سفر به ژاپن و بازدید از بزرگترین کمپانی خودروسازی دنیا، تویوتا محک بزنند.
جهت شرکت در این مسابقه اینجا کلیک نمایید.
نظرات