دستکاری کیلومتر خودرو را چگونه می‌توان تشخیص داد؟

دستکاری کیلومتر خودرو را چگونه می‌توان تشخیص داد؟

اقتصاد آنلاین: کم کردن کیلومتر یکی از روش های اصلی دلالان برای فروش خودرو به قیمتی گران تر است.
این موضوع که اکنون به شغلی برای بعضی از تعمیرکاران غیرمعتبر تبدیل شده است، یک ضایعه اجتماعی است و از نظر قانونی جرم به شمار می آید. زیرا باعث افزایش کلاه برداری در خرید و فروش خودروها می شود و متاسفانه قانون گذار برخورد قاطعی با این مشاغل کاذب نمی کند. هرچند که دستکاری شدن یا نشدن کیلومتر خودرو از ظواهر آن کاملاً قابل تشخیص می باشد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از جام جم آنلاین ، البته این فعالیت غیرمجاز تنها در ایران رایج نیست، بلکه در کشور آلمان و در شهر مونیخ، در حدود 30 درصد خودرو ها و در بلژیک این عدد در حدود 8.6 درصد از خودروهای دست دوم است!
روش هایی که در کارشناسی کیلومتر خودرو به کار می رود به شرح زیر است:
بهترین روش برای خودروهایی که تعمیرات خود را در نمایندگی ها انجام می دهند، بررسی دفترچه نمایندگی و آگاهی از کیلومترهای ثبت شده در آن نسبت به تاریخ است.
در بعضی از خودروها کیلومتر اصلی خودرو در کامپیوتر مرکزی آن ثبت می شود. می توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کیلومتر خودرو را بررسی کنید و بدانید در کیلومتر واقعی چه عددی ثبت شده است. به عنوان مثال در پژو پرشیا های ساخت پیش از سال 91 می توان با استفاده از دیاگ کیلومتر واقعی را تشخیص داد.
ظواهر کلی خودرو از وضعیت کارکرد آن خبر می دهد. می توانید با بررسی اینکه پدال گاز و غربیلک چقد سائیدگی دارند و یا اینکه رادیاتور خودرو و رودری در چه وضعیتی هستند، آن را بررسی کنید که این موضوع تا حد زیادی به تجربه شما در خرید و فروش خودرو بستگی دارد.
با وجود ارائه راهکارهای فوق پیشنهاد می شود، اگر مایل به خرید خودرو از فروشنده های سطح شهر هستید، ابتدا آزمون کنید که آیا فروشنده دلال خرید و فروش خودرو است یا اینکه واقعاً مصرف کننده بوده است. همچنین استفاده از کارشناسی خودرو کاملاً منطقی و عقلانی به نظر می رسد.
نظرات
 
 
 

کیا

1395/10/21
من یکبار پرایدم رو دادم به یک دلال که برام بفروشه بعد که نتونست ازش پس گرفتم، 200 تومن هزینه آج زدن به لاستیک ماشین و دستکاری کیلومتر و خیلی فریب های دیگه ازم گرفت.
البته من وقتی ماشین رو فروختم همه ی واقعیت ها رو به خریدار گفتم.

حسین

1395/10/21
یکی از بدی های خودرو بانک اینکه وقتی نظر می دهی اگه تعطیل باشه که می ره برای روز بعدش تایید میشه و اگرم نباشه حداکثر 8 ساعت تا 3 طول می کشه تا تایید بشه.
در مورد این مقاله ام هم متاسفانه الان 98 درصد ماشین های توی بنگاه ها همه کارکردشون کم کردن و متاسفانه دیاگ هم مشخص نمی کنه
ماشین یک از آشناهامون که سمند مدل 91 بود وقتی حرید 80 تا کار کرده بود توی یک سال تا 280 هزار کیلومتر باهاش کار کرد وقتی هم بنگاهی رفیقش گفت کارکدش برای ما مهم نیست به قیمت می خریم خودمون کارکردش رو کم می کنیم. ولی خودش همون طوری تو سایت گذاشت فروخت. و این رو هم بگم اصلا از ظاهرش پیاده نبود این کارکدش هست هم توش سالم بود هم تو دریها هم رو فرمان. چون خودش آدم تمیزی بود و مشکل نداشت. مشتری اول که اومد ازش خرید.

Amir_samizadeH

1395/10/21
من یک اس دی وی 8 دارم که حدود 95 تا کار کرده بود و با مراجعه به ی مکانیک کارکدشو کرد 30هزار تا کردن و نه فقط از ای سی یو و هم از گیربکس دستکاری کردن که دیاگ هم بردم زدم همون 30 هزار تا نشون داد و 200 هزار تومن ازم گرفتش و علته پایین اوردنه کار کرد ماشین این بودش که دیسک صفحه و پدال گاز به مشکل خورده بودش و گارانتی فقط زیر 40 هزار کیلومتر شاملش میشه و نمایندگی متوجه نشدش و رسیدگی کردش!!!!حالا اگه با کمتر از 200 هزار تومن فرمان و دسته دنده رو هم عوض کنم هیچکس متوجه نمیشه که ماشینم 100 هزار تا راه رفته نه 30 هزار تا البته ماشین تمیز هم هستش!!!!
  • عباس

    1395/10/22
    بلاخره دزدی، دزدی هست چه از مردم چه خودرو ساز.
  • علی

    1395/10/22
    آقا من میخام وارداتی کارکرده بخرم تو اینجور ماشینا هم ممکنه در کیلومترشون دستکاری کرده باشن؟؟؟؟