لامبورگینی و آئودی در فکر تولید سوپراسپرت الکتریکی

لامبورگینی و آئودی در فکر تولید سوپراسپرت الکتریکی

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
پیش از این با استناد بر گفته‌های رسانه‌های معتبر خودرویی همچون "موتور ترند"، نشریه آلمانی "AutoBild" و دیگر رسانه‌ها، شنیده بودیم که کمپانی خودروسازی لامبورگینی قصد دارد با استفاده از پلتفرم پورشه، خودرویی هایپرکار تمام الکتریکی طراحی کند، ولی حالا باتوجه به شایعات اخیر، به نظر می‌رسد کمپانی خودروسازی فولکس واگن برنامه‌ای گسترده‌تر دارد و علاوه بر تولید خودرویی سوپراسپرت الکتریکی برای لامبورگینی، قصد دارد یک خودروی الکتریکی سوپر اسپرت هم برای آئودی آماده کند که طبق شایعات برمبنای آئودی R8 توسعه پیدا خواهد کرد.
پیش از این شنیده بودیم که شرکت خودروسازی لامبورگینی برمبنای پلتفرم پورشه ماموریت E اقدام به تولید ماشین مورد نظر خود می کند. بنابر گفته‌های پورشه، خودروی الکتریکی "ماموریت E" با سیستم محرکی قدرتمند 600 اسب بخاری به مرحله تولید خواهد رسید که برای تغذیه آن از باتری‌های قدرتمند استفاده خواهد شد. در حال حاضر محصولات تسلا موتور تنها با یکبار شارژ در بهترین شرایط محدوده حرکتی تقریبا 320 کیلومتری دارند، ولی پورشه ادعا کرده که باتری‌هایش بر روی این خودرو تا 500 کیلومتر موتورها را همراهی می‌کنند. در صورت اتمام شارژ باتری‌ها نیز جایی برای نگرانی وجود ندارد، چون باوجود سیستم شارژ سریع، تنها در عرض 15 دقیقه حداقل 80 درصد باتری‌ها شارژ خواهند شد. هرچند پورشه وجود مدل‌های ضعیف‌تر با قیمتی مقرون به صرفه‌تر را تایید کرده تا اقشار بیشتری را جذب خرید این خودرو کند.
حال اگر شرکت خودروسازی لامبورگینی قصد استفاده از پلتفرم "ماموریت E" را داشته باشد، می‌توان با کمی تغییرات شاهد استفاده از سیستم محرک ذکر شده بود که در بخش قبل به آن پرداختیم. وبسایت معتبر "موتور ترند" هم با توجه به شایعات پیرامونی، در این رابطه صحبتی مختصر داشته و گفته که هایپرکار تمام الکتریکی لامبورگینی با نام احتمالی "ویتولا" و سیستم محرکی 800 اسب بخاری توسعه پیدا خواهد کرد که شتاب صفر تا صد 2.5 ثانیه‌ای و حداکثر سرعت بیش از 300 کیلومتر بر ساعت برای آن پیش بینی شده است. هرچند اخیرا گفته می‌شود خودروی الکتریکی لامبورگینی براساس شاسی بلند جدید این شرکت یعنی "اوروس" ساخته خواهد شد که پیش از این در قامت یک خودروی پلاگین هیبریدی معرفی شده بود و برنامه ریزی شده است که تا سال 2020 میلادی به بازار عرضه شود، حال در صورت الکتریکی کردن این ماشین، می‌توان شاهد حضور آن از سال 2025 به بعد بود.
همراه با این موضوع، کمپانی خودروسازی فولکس واگن به ساخت یک خودروی سوپر اسپرت با برند تجاری آئودی هم ابراز علاقه کرده است که به نظر می‌رسد برمبنای آئودی R8 رشد کند، هرچند کانسپت‌های تمام الکتریکی هم وجود دارد که به نظر می‌رسد برای ساخت یک خودروی اسپرت و یا سوپر اسپرت تمام الکتریکی از آنان کمک گرفته شود.
نظرات