سیستم ایمنی EBD

سیستم ایمنی EBD

نحوه عملکرد سیستم ایمنی ترمز خودرو – قسمت دوم : سیستم ایمنی EBD
در قسمت اول این مقاله به بررسی پایه ترین سیستم ایمنی خودرو ABS پرداختیم . در این مقاله به بررسی چگونگی عملکرد سیستم EBD یا Electronic Brake force Distribution خواهیم پرداخت. نکته قابل ذکر این است که سیستم EBD به عنوان مکمل سیستم ABS فعالیت می کند و خودرویی در جهان پیدا نمی شود که تنها دارای این سیستم باشد ، حال سوال این است که چرا سیستم EBD مکمل ABS است یا به عبارت دیگر چه عملکردی را به سیستم ترمز و ایمنی خودرو اضافه می کند که نیاز به ABS دارد؟
با رجوع به نام سیستم EBD می توان به عمکرد این سیستم تا حدودی پی برد که کار این سیستم تقسیم نیروی ترمز بین چرخ های ماشین است . سوالاتی درزمینه های شرایط عملکرد سیستم EBD و چگونگی پیاده سازی آن به صورت سخت افزاری به ذهن می رسد که در ادامه به این سوالات پاسخ داده می شود.

ایده
سیستم های ترمز در ابتدا به صورت کاملا مکانیکی طراحی و تولید می شدند که در آن ها نیروی ترمز وارده از طرف راننده به صورت مساوی بین چرخ های خودرو تقسیم می شد. شرایطی در هنگام حرکت خودرو موجود است که باعث پدید آمدن ایده تقسیم نیروی ترمز بیت چرخ های اتومبیل است که این شرایط به صورت زیر است:
1) هر چرخ در خودرومیزانی از وزن خودرو را متحمل می شود که با توجه به چگونگی طراحی خودرو و شرایط حرکتی خودرو متفاوت است برای نمونه اگر تقسیم وزن خودرو ٦٠/٤٠ باشد ٦٠ درصد وزن خودرو در حالی که خودرو ثابت است یا حرکت با سرعت ثابت دارد بر روی چرخ های جلو خواهد بود و ما بقی آن بر روی چرخ های عقب. حال تصور نمایید که این خودرو در حال حرکت در مسیری مستقیم و شرایط جاده ای خشک و مناسب است و خودرو باری را نیز حمل نمی کند. راننده خودرو اقدام به ترمزگیری نماید، در این شرایط به علت سرعت اولیه خودرو قبل از ترمزگیری ، مقداری از وزن خودرو به جلو منتقل می شود(به یاد داشته باشید مفهوم وزن با جرم متفاوت است). پس چرخ های جاوی خودرو که وزن بیشتری را در شرایط معمول حمل می کردند مقداری وزن اضافه را نیز باید حمل کنند. با در نظر گرفتن مثال بالا لین فکر به ذهن می رسد که در شرایط توصیف شده باید نیروی ترمز اعمالی به چرخ های جلو بیشتر از چرخ های عقب باشد و یکی از کارهای سیستم EBD همین است که در ترمز گیری مستقیم الخط به صورت تقریبی نیروی ترمز لازم هر چرخ را محاسبه می کند و آن را به هر چرخ اعمال می کند.
2) شرایط بعدی حالتی است که خودرو باری را حمل کند و در شرایط توصیفی قبلی ترمز کند، در این شرایط به علت وجود وزن بیشتر در قسنت عقب خودرو در هنگام ترمز گیری وزنی به قسمت جلو اضافه نمی شود و این وزن بر روی چرخ های عقب اعمال نخواهد شد پس چرخ های عقب در این حالت به نیروی ترمز بیشتری نسبت به حالت قبل نیاز خواهند داشت.
3) شرایط حرکتی بعدی که تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها بکار می آید در هنگام حرکت در پیچ است که در این شرایط چرخ های بیرون از پیچ دارای حرکت دورانی بیشتری نسبت به رخ های داخل پبچ است در این حالت اگر راننده اقدام به ترمز گیری نماید تا سرعت خودرو را کم کند چرخ های داخل پیچ قفل می کنند که باعث از دست رفتن کنترل خودرو می شود پس در این حالت نیروی ترمز کمتری باید به چرخ های داخل پیچ اعمال شود.

پیاده سازی سخت افراری
با توجه به توضیحاتی که در مورد سیستم ایمنی EBD داده شد برای پاده سازی این سیستم همان امکانات و تجهیرات سخت افزاری نیاز است که برای ABS استفاده می شود و به همین دلیل است EBD به عنوان مکمل سیستمABS مطرح می شود. برای مطالعه دقیق تر سخت افزارهای مورد نیاز به قسمت اول مقاله مراجعه کنید.
نظرات
 
 
 

مهسا

1392/1/18
با تشکر از مطالب مفید شما
اگر امکان دارد مختصری راجع به عملکرد سیستم ESP و همچنین VVT توضیح فرمایید.

امیر

1392/2/12
واقعا مرسی از مطالب خوندنیتون

azizi

1392/3/8
جناب آقای مهندس عبادی متشکرم از اطلاعات مفید شما . اگر لطف بفرمایید در مورد پارک اتومات و سیستم اتوپارک و دیگر سیستم های جدید در خودرو هیوندا جنسیس را توضیح دهید ممنون میشوم . مجدد از شما تشکر میکنم . سپاسگذارم

مجنبی

1392/5/4
tashskor mikonam

momo

1392/7/25
تشکرلازم نیست

reza

1392/9/2
مرسی از اطلاعات مفیدتون اگه میشه درباره ی TSC - EBD - EBP - EBA - ESC - DBC توضیح کامل بدین تشکر

soorena

1393/1/12
یا تشکر از شما دوست عزیز.ممنون از توضیحات کلملتون..

حسىن کمانگرزاده

1393/2/29
سلام
ممنون از مطالب مفيدتون

mohammad

1393/4/26
مفهوم کامل نرساند

امیر مسعود

1393/12/10
اطلاعاتی درباره ی سیستم vvt وbas

حسین رحمانی

1394/2/26
مرسی از مطالب خوب وآموزنده خسته نباشید

علیرضا

1394/3/31
سلام مهندسان محترم یک سوالی داشتم .
من یه پارس elx مدل 83 دارم که رو هر چهار چرخ از ترمز های دیسکی استفاده میکنه و به قولی چهار کاناله هست .
اما یه چیزی رو نمیدونم آیا روی این ماشین های قدیمی هم EBD هست ؟
چون در مواقعی که افراد در ماشین و به خصوص در صندلی عقب نشسته اند خیلی بد ترمز میکنه .
احساس میکنم EBD نداره .
اما حرکات جالبی انجام میده مثلاً زمانی که تک سرنشین هستم وقتی به شدت ترمز میکنم عقب ماشین حسابی میاد پایین .
سوال دوم من اینه که روی این 405 و سمند و پارس های معمولی که ABS,EBD دارند چه طوری کار میکنه .
فکر کنم دو کاناله باشه . یعنی روی چرخ های عقب کار میکنه ؟ چون به دو چرخ ABS معروف هستند .
یکی توضیح بده احساس میکنم اشتباه دارم میکنم .
  • محسن

    1394/12/9
    سلام جناب علیرضا جهت اطلاع خودروهای داخلی دو کاناله سیستم ناقص هستن و زمانی سیستم abs+ebd خوب عمل میکنه که ترمزها کامل 4کاناله باشن
    1+

امير حسين

1394/4/12
ممنون از راهنمايي شما

علی نقدی

1394/10/7
بسیار مفید بود.ساده ومختصر و با بیانی شیوا برای همگان.تشکرمیکنم

هادی

1397/4/22
بسیار عالی بود مرسی
Top