نگاهی به بازار مرسدس بنز SL، آقای صدا همچنان محبوب و پرطرفدار

عکس نویسنده
آریا محسنی
نویسنده و عکاس
از گذشته تا به امروز کلاس SL یکی از محبوب‌ترین‌ها کلاس‌ها در میان محصولات مرسدس بنز به شمار می‌رود. SL به دلیل اینکه دارای طراحی خاص و منحصربفردی که دارد، جوانان زیادی را شیفته خود کرده است. این کلاس از همان سال‌های ابتدای تولید مرسدس بنز با عرضه مدل‌های محبوبی همچون پاگودا توانست جایگاهی باثبات را برای این کمپانی آلمانی به ارمغان آورد. همچنین در طی این سال‌ها با کم و زیاد شدن پسوندهای مختلفی به SL، شاهد عرضه محصولات گوناگونی در این کلاس بوده‌ایم. در ایران نیز این کلاس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و طرفداران بسیار زیادی دارد. همچنین از زمانی که شاهد ورود خودروهای اسپرت و لوکس به کشور بودیم، مرسدس بنز SL نیز یکی از پرچم‌داران این عرصه به حساب می‌آید. اما پس از وضع قانون ممنوعیت واردات خودروهای 2500 سی‌سی به بالا به کشور، دیگر شاهد ورود نسل‌های جدید این خودرو به کشور نبودیم. سال 2013 تعداد انگشت‌شماری SL500 وارد کشور شد که هم اکنون با قیمت‌های نجومی 1 میلیارد و 200 میلیون تومان به بالا خرید و فروش می‌شوند.

اما نکته قابل توجه در مورد بازار کارکرده این خودرو، قیمت منطقی و دور از انتظار مدل‌های پایین SL بوده که سبب شده این روزها بسیاری از جوانان شیفته خودروهای کانورتیبل، رو به خرید این خودرو بیاورند. مرسدس بنز SL که در میان طرفدارانش به "آقای صدا" مشهور است، با نسخه‌های مختلفی از جمله SL350، SL500، SL63 و SL65 به بازار عرضه می‌شود که در ایران دو مدل اول یعنی 350 و 500 به وفور یافت می‌شود، همچنین تعداد انگشت‌شماری از نسخه‌های قدرتمند این خودرو نیز ممکن است در کلکسیون‌های شخصی دیده شود. اما اگر بخواهیم درخصوص وضعیت این خودروی اسپرت در بازار کشور کمی بیشتر صحبت کنیم، باید بگوییم که نمونه‌های مدل پایین این خودرو یعنی حدود سال 2005 با کارکردی حدود 150 هزار کیلومتر، قیمتی حدود 200 میلیون تومان دارد. نکته‌ای که درخصوص SL مدل پایین وجود دارد، قابلیت فیس‌لیفت ظاهری به مدل‌های بالاتر است که با مبلغی حدود 25 تا 30 میلیون تومان می‌توان از لحاظ ظاهری این خودرو را به نسخه‌های مدل بالاتر ارتقا داد لازم به ذکر است که این فیس‌لیفت اصولا به تغییر چراغ‌های جلو و مجموعه سپر ختم می‌شود. همچنین SL500 مدل 2010 با کارکردی حدود 70 هزار کیلومتر، همچنین سلامت فنی و ظاهری، قیمت 420 تا 435 میلیون تومان را به خود اختصاص می‌دهد.

نکته دیگری که باید هنگام خرید یک مرسدس بنز SL درنظر گرفت، چکاپ کامل خودرو توسط یک متخصص است. زیرا به دلیل اینکه این خودرو ذاتا یک خودروی اسپرت بوده، غالبا جوانان بدون درنظر گرفتن هزینه‌های نگهداری نسبتا بالا، اقدام به خرید آن کرده، که پس از گذشت مدتی نمی‌توانند از پس هزینه‌ها برآیند که در نتیجه استهلاک خودرو بالا رفته و مشکلات زیادی از لحاظ فنی و عملکرد برای خودرو به وجود می‌آید.
برچسب ها:
نظرات