با تصویب تعرفه‌های جدید، خودروهای وارداتی چقدر گران می‌شوند؟ [بروزرسانی]

با تصویب تعرفه‌های جدید، خودروهای وارداتی چقدر گران می‌شوند؟ [بروزرسانی]

محسن آل طه
نویسنده
خیلی زیاد! متاسفانه باید گفت با تصویت این تعرفه‌ها موجی از گرانی به زودی خودروهای وارداتی را در خواهد نوردید. دیروز در جلسه هیئت وزیران تعرفه‌های جدیدی مورد بررسی قرار گرفتند که در صورت ابلاغ برای اجرا موجی از گرانی وارد بازار خودروهای وارداتی خواهد شد. البته لازم به ذکر است که این تعرفه‌ها هنوز ابلاغ نشده‌اند و لذا کماکان نمی‌توان به صورت صددرصد گفت که این تعرفه‌ها حرف نهایی برای واردات خودرو است اما با توجه به اصلاحات تعرفه‌ای دیروز، به احتمال زیاد همین تعرفه‌ها برای واردات خودرو در نظر گرفته می‌شود. حال اجازه دهید کمی راحت‌تر صحبت کنیم تا ببینیم بعد از چند ماه بسته شدن ثبت سفارش و شایعات و اما و اگرهای بسیار زیاد در مورد چگونگی قوانین جدید واردات، با تصویب دیروز دولت چه بلایی بر سر خودروهای وارداتی خواهد آمد!
تعرفه خودروهای وارداتی که تا بحال بر اساس حجم موتور متغیر بوده‌اند، و از حقوق گمرک و سود بازرگانی که در حدود 40 تا 55 درصد بودند، حال با تصویب جدید کماکان برپایه حجم موتور پیاده‌سازی شده‌اند و باز هم خبری از دسته‌بندی قیمتی خودروها نیست. نکته بعدی باید گفت که حقوق گمرک و سود بازرگانی به صورت ریزتری دسته‌بندی شده و تعرفه‌ها نیز بصورت چشمگیری افزایش یافته اند. اجازه دهید یک مثال ساده بزنیم. تعرفه خودروهایی که حجم موتور آن‌ها بین 2000 تا 2500 سی‌سی است تابحال 55 درصد بوده ولی حال تعرفه آن 130 درصد شده‌اند. اما معنای این تعرفه جدید چقدر است و چه مقدار از قیمت یک خودروی وارداتی این تعرفه بوده و با این افزایش در عمل قیمت این خودروها چه مقداری افزایش پیدا می‌کند.
قبل از آن باید یک موضوع را شفاف‌سازی کنیم که یک خودروی وارداتی بعد از خرید در خارج از کشور، تعرفه‌ها و هزینه‌های مختلفی از آن گرفته می‌شود که شاید لیست کردن ریز آن‌ها از حوصله خارج باشد اما تعرفه واردات واقعی یک خودرو بیش از 90 درصد است و تنها 55 درصد از آن تعرفه واردات گمرک بوده است. حال این 55 درصد به 130 درصد افزایش یافته است. یعنی یک خودرویی که تا دیروز با 90 درصد هزینه‌های مختلف اجازه ترخیص و دریافت پلاک ملی را پیدا می‌کرده، حال باید 165 درصد عوارض و حقوق و هزینه‌های مختلفی را پرداخت کند تا پلاک ملی دریافت کند.
با یک مثال ساده، یک خودروی شاسی‌بلند که قیمت جهانی آن حدود 30 هزار دلار است همانند مدل پایه تویوتا راو4 و یا هیوندای سانتافه (مدل‌های وارد شده به کشور کامل‌تر از مدل پایه هستند)، تا به امروز در حدود 250 میلیون تومان قیمت داشته‌اند، اما حال با این افزایش تعرفه‌ای، قیمت نهایی آنها حداقل به بیش از 320 میلیون تومان خواهد رسید! و یا خودرویی مثل بی‌ام‌و سری ۷ که این روزها با قیمتی در حدود ۷۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، قیمت آن با تعرفه جدید خودروهای بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی، به مرز یک میلیارد تومان خواهد رسید. قیمت‌هایی باورنکردنی که فاکتورهای بازار را به کلی به هم خواهد ریخت! و اینجاست دلیلی که ما از کلمه "موج" برای افزایش قیمت وارداتی‌ها استفاده کردیم!
تنها نکته مثبت در مورد این تعرفه‌ها، بازشدن واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی است که تعرفه آنها 150 درصد اعلام شده است. با این تصویب پای خودروهایی چون تویوتا لندکروز، پورشه پانامرا و نیسان ماکسیما مجددا به کشور باز می‌شود ولی می‌توان قیمت‌هایی نجومی را برای آنها پیش بینی کرد!
در پایان باید گفت که این مقاله تنها یک حساب سرانگشتی خودروبانک از اتفاق پیش رو برای بازار وارداتی‌ها است و هنوز راه تا ابلاغ این تعرفه‌ها، اجرایی نهایی و حتی امکان بندهای تکمیلی برای این تعرفه‌ها نیز وجود دارد! لذا تا ابلاغ نهایی این مصوبه و بازشدن ثبت سفارش هنوز باید صبور باشیم!

بروزرسانی در تاریخ 20 آبانماه: امروز انجمن صنفی واردکنندگان خودرو اعلام کرد که تعرفه های منتشر شده در چند روز اخیر در وبسایت ها صحیح نیست و این موضوع در حال بررسی است و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.
نظرات
 
 
 

فرهاد

1396/8/20
متاسفم، اول برای خودم و بعد مردم سرزمینم
زیادن آدمایی که واسه خرید ارزونترین ماشین خارجی _اونم چندین برابر قیمت واقعی_ برنامه ریزی بلند مدت کردن، از خیلی تفریحاتشون و هزینه هاشون زدن و شاید تنها دلخوشیشون همین بوده. واقعا کسی به فکر این مردم هست !
هر روز با بهانه ها وعناوین مختلف دست درازی میشه به جیبای خالی ملت ، توهین میکنن به درک و شعور مردم و گند میزنن به رویاها و آرزوهاشون
اینجا ایران نیست، اینجا سرزمین آرزوهای بر باد رفته است ...
 • فرهاد

  1396/8/22
  آفرين . من دقيقا يكي از همونام كه گفتي . كلي سال صبر كرديم و جمع كرديم واسه ي ماشين زير سطح متوسط جهاني الان نه اون ماشين رو ميتونم بخرم نه پولي كه جمع كردم ارزش قبلشو داره.
  18+

علی

1396/8/20
سلام به غیورمردان صنعت خودرو
قیمت خودرو دیگه خودرو ...شده
خودش میره بالا
تا ماشینای تولیدی انبارشونو رد نکن همینه
تازه بعدشم همینه
همه رفتن سراغ خودرو سبز
ماتو خودرو بنزینی دیزلی تازه جوونه زدیم
باید سود معطلی پول ماشینای بخواب این مدته دربیارن. حمایت از تولید ...همه این چرندیات بهانه ست همه سرو ته یه کرباسن چرا هر چی شرکتای ورشکسته در پیتن باهاشون قرارداد میبندن چون مثل خودشونن

Unknow

1396/8/20
سلام خسته نباشید :دوستان و هموطنان گرامی اینجا هیچ چیز قرار نیس ارزون بشه !اینجا قراره همه دنبال نون شبشون بدوند و نرسن !دولت نسبتا محترم این کار شما فقیر را فقیر تر و غنی را غنی تر میکند در جریانی که چی میگم...؟

ميثم

1396/8/20
اخبار تعرفه ها صحت نداره شايعس در حال بررسي ؟؟؟؟؟؟؟
اقايون ياد گرفتن با سياست يك بام و دو هوا ميرن جلو يعني اول خبر ميدن رسانه ها برا امكان سنجي افكار عمومي حالا اگر ملت واكنش منفي نشون ندن كه خب ميگن قانون گذرونديم و اوكيه و در جهت منافع ملي و از اين حرفا و تموم وقتي ملت صداش در مياد و سر و صدا ميشه فورا تكذيبيه ميدن كه نه اقا كي گفته اصلا از بيخ و بن رد ميكنن بعد چند روز كه آبا از آسياب افتاد باز همون خبر رو دوباره ميدن رسانه ها منتها اين دفعه يه مقام و مسئول ديگه يكم لطيف تر و با شاخ و برگ كمتر موضوع رو عنوان ميكنه كه قبحش بريزه خلاصه چند بار اين كار ميكنن بلاخره همون اولي كه باب ميل خودشون و عزيز كرده هاشونه رو تصويب ميكنن و ماجرا تموم ميشه تو هر دو حالت مردم ضرر ميكنن
حالا شده حكايت اين تعرفه ها تا حالا دو سه بار عنوان كردن هر با به يه شكلي عاقبتشم كه عين روز روشن ماشين وارداتي اگر با تعرفه قبلي بوده ١٢٠ حالا با اين تعرفه ها ميشه ٢٠٠
اشكال از خود ماهاس و كسي جز خود ما مردم عادي هم نميتونه اين شرايط رو تغيير بده فقط تحريم خودرو داخلي والسلام

ایرانی فرهنگ بر باد رفته

1396/8/20
قایان مسعول
چقدر از تکه تکه شدن مردم ایران در این خودرها لذت مبرید چقدر وقتی پدری فرزندانش از دست میده. مادری بی فرزند میشود فرزندی پی پدر میشود یا اینه همه انها در پژور وپراید له میشوند شما لذت میبرید این همه خداوند لذت افریده فصط شما از مردن مردن خودتان لذت مبیرید حتما شماها در پیشگاه عدل الهی جلو تر از هیتلر وبقیه جنایتکاران تاریخ به سزای اعمالتان میرسد

آژير خطر

1396/8/21
يك احساسي دارم انگار يك گروهي ميخوان اين آرامش نصف و نيمه مردم و اين رفاه نسبي را هم بگيرن تا مردم يهو ديوانه بشن بريزن تو خيابونو مملكت با يك بحران اساسي ديگر دوباره سالها بيوفته عقب...باور كنيد كم كم دارم باور ميكنم داخل افراد رده بالا مملكت يك عده اي وابسته به مافياي قدرت جهاني دارند پول ميگيرند كه نارضايتيو بيشتر كنند....

طاهری

1396/8/21
این طرح زمانی کامل میشه که تمام مدیران خودرو سازی و تمام مسئولین ماشین خارجی سوار نشن و یه بند توی این دستورالعمل جدید بذارن که هیچ مسئول مملکتی از وزیر، نماینده مجلس و ... حق نداره ماشین وارداتی سوار بشن و در ضمن باید ارزونترین ماشین خودرو سازی را سوار بشن تا به یه درک مشترکی از مردم از درد و رنجهایی که میکشن برسن
 • علی

  1396/8/24
  ضمن تایید نظرات اکثر دوستان و خصوصآ کاربر گرامی بنام طاهری باید بگم که اگه ورود ماشین خارجی به ضرر و منافع ملی نیست و ....(دلایل و توجیهات مسخره ی دولتمردان)که صددرصد بخاطر پرتر شدن جیب خودشون و دزدی راحتترشون طراحی و اجرا خواهد شد اونهم از جیب همون 5 الی 10 درصد عزیزان هموطنی که توانایی خریدش رو دارند وگرنه بیش از 70 درصد مردم که قطعآ حتی توان خریدن ارزانترین ماشینهای وارداتی فعلی رو هم ندارند(حداقل حدود 100 میلیونی)که با تعرفه های جدید حداقل به 130 میلیون هم خواهد رسید آنهم با موتور و قدرتی در حد آشغالهای وطنی مون(سمند/پارس/206 و...)
  واقعآ در این 30 سالیکه لاقل من بیاد دارم هر شخصی(کابینه دولت یا نماینده مجلس) زمام امور رو گرفت و مردم ازش ناراضی بودند بلا استثنائ نفر بعدی با چنان فضاحت آدم و کار کرد که همه دوباره صد یاد نفر قبلی کرده اند،خود من همیشه میگفتم چه میشه که شر نعمت زاده از سر صنعت خودرو کشور کم بشه؟اما حالا باید آرزوی داشتن همون نعمت زاده رو داشته باشیم و حیفا که نیست.
  وزیر جدید عملآ و رسمآ شمشیر رو از رو بسته و با شعار از حمایت تولید داخل فقط مجوز مرگ تعداد بیشتری از هموطنان رو در خودروهای آشغال وطنی امضاء کرده است که اگر اون دنیایی باشد برای امثال وی باشد،باید جوابگو باشد و متاسفانه دست همون 10 درصد جامعه هم شاید به دستگیره خودرو خارجی نرسه بقیه که فقط باید از دور نظاره اش کنند و حسرت بخورند.
  حالا یک سوال اساسی:؟
  واقعآ چرا خود وزیر محترم و باسواد و اقتصاددان ما!!!ماشین اخ(بد)خارجی سوار میشه اونهم از نوع لوکس و موتور بیش از 3000 سی سی اش با مصرف بیش از 15 لیتر در 100 کیلومتر و اونوقت میگه حمایت از تولید داخل؟؟؟؟؟
  مرد حسابی اگر شما از مردم و همدرد مردم هستی بیا و شرافتآ یکماه(بیشتر هم پیشکش)سوار ماشین 50 درصد مردم کشورت شو(پراید) و خانواده ات رو جابجا کن که البته عمرآ سوارش نخواهند شد بعد اگر بعد از یکماه سالم و سلامت مانده بودی؟!که شک دارم،بیا و اصلآ کلآ واردات رو ممنوع کن و اگر کسی هم گفت چرا مدارک یکماه شب و روز با پراید بودنت رو ارائه بده تا بنده و تمام دوستان دیگر که کامنت گذاشته اند و میلیونها نفر دیگری که دیگر دل و حوصله انتقاد و بحث ندارند،سکوت کرده و حق را به شما و فلاسفه تان(مشاورین و کادر زیردستان شما)بدهیم و ماهم همسو با شما و ایده هایتان شویم.
  به امید روزی که تمام نمایندگان مجلس،کادر اجرایی دولت از رییس جمهور/وزرا و روسای سازمانها و ...رو سوار بر پراید یا حتی ماشین های زیر 100 میلیونی ببینیم(البته در خواب شاید ببینیم)
  15+

احسان

1396/8/21
جالب اینجاست این عمل و وضع قوانین جدید به بهانه حمایت از تولید داخلی انجام شده است ؛ واقعا مسئولان این نظام متوهم شدن که واقعا تولید ملی داریم ؛ یک مشت ماشین آشغال بی کیفیت میدن دست مردم میگن تولید ملی ؛آیا واقعا برای حمایت از تولید یا برای پر کردن جیب خودشان دغدغه دارند ؛ آیا آمریکا و ژاپن که تولیداتشان در بالاترین سطح هست همچین دارند ؛ آقایان آیا بهتر نبود بجای راهی فرعی و غیر اصولی تولید خود را قدرتمند میکردید تا بتواند با بازار خارج رقابت کند ؛ یا پتانسل خودرو کشور همین بوده و سیاست این سیستم همین هست که میبینیم؟! آیا قیمتهای فعلی بدون در نظر گرفتن افزایش قیمت هیچ مبنا و توجیه اقتصادی در کشوری مثل ایران را دارد ؛ افرادی که چنین تصمیماتی را میگیرند اصلا مردم برایشان کوچکترین اهمیتی ندارند فقط و فقط به فکر پر کردن جیب گشادشان هستنند نه حمایت از تولید بی رقم و بی کیفیت داخل.

م گ

1396/8/24
واقعا واسه خودم و کشورم متاسفم !
سانتافه ۳۰۰ میلیون تومن !
با این اوصاف قیمت خودروی داخلی هم افزایش پیدا میکنه ،
هی میگن حمایت از تولید داخلی😡

تا ۱۰۰سال دیگه خودرو سازی ایران هیچ کوفتی نمیشه.

برسد به دست آقازاده ها ...

Mr.ashkan sh

1396/8/24
به به چه صنعت خودرویی خوبي داره کشورمون من که دارم لذت میبرم واقعا با پول موستانگ ،جک میخرم

مرتضی

1396/9/27
من تا اونجایی که حافظه ام یاری میکند قرار بود کم کم عوارض گمرکی برای ورود خودروهای خارجی کم شود تا جایی که خودروهای داخلی خودشونو از نظر کیفی به خودروهای خارجی برسونند ولی مثل اینکه وقتی دیدند با این خودروسازهای داخلی چنین کاری امکان نداره یک مرتبه زدند به سیم آخر وخودشان ثابت کردند که از این خودروسازهای خصولتی آبی گرم نمی شود

ارکان

1396/10/17
واقعا شده تا به حال تو ایران یک نفر باشه که دنبال فرش خارجی بره ؟ حتما خیر یا شده به دنبال پسته یا گردو خارجی باشه ؟ به نظر بنده هر ملتی و مملکتی در چیزی معینی خوبه یعنی اینکه ما خواسته و نا خواسته هیچ وقت المان و ژاپن نمیشیم به قول امام علی ع خدا رحمت کند هر کس را که قدر و شایستگی خودش را بداند این قصد توهین نیست ملت ما آدم‌های فهمیده زیادی داره ولی فعلا امکانات ما بیشتر از این اجازه نمیده ، پس بهتره تو زمینهای که ایران توش خوبه سرمایه گذرای کرد و نه در زمینهای که هیچ امیدی درش نیست دقیقا مثل خودرو .

علی

1396/11/7
فقط باید خودرو نخریم و یه کمپین راه بندازیم ...والا اینها نمی تونن پول به پارکینگها بدن

بهرام

1396/11/21
سلام .مطلبی که متآسفانه نادیده گرفته میشود به اسم حمایت از صنعت داخل امنیت است .و مردمی که توان مالی ندارند همیشه به کسانی که خودروی خوب سوار میشوند میتازند . باید بدانید که خودرویی که امکانات ایمنی و رفاهی عالی داشته باشد خصوصا ایمنی باید اجازه ورود با قیمت واقعی داشته باشد تا اگر خدای ناکرده اتفاقی افتاد جان سرنشینان کمتر در معرض خطر باشد . ایمنی را هیچ وقت فدای هدف خاصی نمیکنند(البته در ایران به اسم حمایت از صنعت داخلی میکنند).اگر دولت واقعا به فکر اشتغال و بیکاری کارگران خودرو سازی هستند میتوانند با شرکتهای مطرح خودرو سازی قرارداد تولید قطعات یدکی ببندند و خودروهای به روز را وارد کنند و پشتیبان آنها باشند .هر انسانی یک استعدادی دارد ,قرار نیست ما همه کار بلد باشیم.یک نفر نانوا میشود , یک نفرهم خیاط.یک کشور استعداد ساخت خودرو دارد , کشور دیگری استعداد کشاورزی دارد .
من خودم مدتی پیش فقط به خاطر یک سیستم پیشرفته کنترل خودرو از یک صحنه مرگبار تصادف به همراه خانواده ام جان سالم بدر بردم.

مرگ بر دولت تدبیر و امید

1396/11/28
روحانی مچکریم
Top