تاکید بر کاهش قیمت خودرو با باز شدن ثبت‌سفارش

ایسنا : یک کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر ضرورت کاهش قیمت خودروهای وارداتی با باز شدن ثبت‌سفارش، خواستار برخورد وزارت صنعت، معدن و تجارت با گران‌فروشی برخی واردکنندگان خودرو شد.امرالله امینی اظهار کرد: در شرایطی که برخی واردکنندگان خودرو به بهانه بسته بودن ثبت‌سفارش واردات این محصولات، عرضه را متوقف و قیمت‌ها را افزایش داده بودند باید با باز شدن مجدد ثبت‌سفارش قیمت‌ها را به نرخ‌های پیشین کاهش دهند.
وی با بیان اینکه درست است که نرخ ارز در چند ماه اخیر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: تعرفه جدید واردات خودرو نیز حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است بنابراین افزایش قیمت متوازن خودروهای وارداتی که از این پس وارد کشور خواهند شد طبیعی است، اما اینکه واردکنندگان قیمت خودروهای پیشین که با نرخ ارز و تعرفه قبلی وارد کرده‌اند را هم افزایش دهند غیر قابل پذیرش و ناشی از سودجویی آنها است.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت نظارت درستی بر بازار خودرو ندارد. این وزارتخانه باید به موضوع ورود کرده و واردکنندگان را ملزم به عرضه خودرو و کاهش قیمت‌ها کند.از ابتدای این هفته ثبت‌سفارش واردات خودرو مجددا از سر گرفته شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو از تیر ماه امسال ثبت‌سفارش جدید برای واردات این محصولات را متوقف کرده بود.به‌دنبال آن در چند هفته اخیر تحت‌تاثیر سودجویی برخی واردکنندگان و دپوی خودروها در انبارها و عدم عرضه به بازار، قیمت خودروهای وارداتی افزایش شدید و حباب‌گونه‌ای در بازار داشته است.در این شرایط کارشناسان انتظار دارند با از سرگیری ثبت‌سفارش جدید برای واردات خودرو، به‌زودی حباب قیمتی این محصولات ترکیده و قیمت‌ها در بازار خودرو روند نزولی به خود بگیرد.
نظرات
 
 
 

نوید

1396/10/13
واقعا امکانش هست که یکی از این مسئولین رده اول مملکت که واقعا کار از دستش بر میاد نه کارشناس و فعال و ... به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه گوش بده و پیگیر جلوگیری از این رانت بزرگ بشه؟ واقعا میشه ؟!!!
فکر نمی کنم ، دیگه امیدی به شنیدن این موضوعات نیست.
به نظر من اگه اصلاحی در این موضوع پیش نیاد باید مثل چند سال پیش که هیچکس ماشین داخلی نخرید ، باید هیچکس ماشین خارجی نخره.

دکترا

1396/10/13
آقای امینی حرف شما کامل درسته ولی میدونید چه سود کلانی از این قوانین جدید عایده دولت میشه از طرفی وقتی میگین وزیر با وارد کننده ها برخورد کنه قسم بالایی از وارد کننده ها خود ارگان های دولتی مثل سپاه و بنیاد جانبازان هستن اصلا شما میدونستی جانبازان سهمیه وارد کردن خودرو دارن و خرید و فروش خودرو برای آنها از لحاظ شرایط فروش و سند زدن با مردم عادی فرق میکنه روحانی با پول این مطالبات (در قالب بودجه سال) میخواد دهن مجلسی ها و قوه قضاییه و کارمندای دولت و ببنده بقیه مردمم جرات دارن حرف بزنن بالاخره نزدیک عید و عیدیه کارمندای دولت و افزایش حقوق و ثنوات و بخور بخور سپاه و اینا همه خرج داره آقای امینی

sam

1396/10/13
وقتی دولت خودش نقش بزرگترین دلال رو داره و دستش تو جیبه ما مردم بدبخته از ارد کننده چه انتظاری هست؟ در ضمن اگه میبینی ارد کننده ماشینای تعرفه قبلی ر با قیمت جدید میفرشه در اقع داره ضررهای ناشی از بی فکری و یا بهتره بگم رانت خوری یه عده تصمیم گیرنده دولتی رو جبران میکنه که یه شبه کل قوانین رو نادیده میگیرن و بازار ماشین میترکونن. همین واردکننده ها میدونین چقد هزینه بابت اجاره و هزینه های نگهداری ماشیناشون تو گمرک شدن؟ میدونید چقد خسارت بابت تاخیر در تحویل ماشین به مشتری پرداخت کردن؟ خب معلومه که هزینشو از جیب من خریدار برمیدارن نه اون مسوول بی فکر

asd

1396/10/13
مطمئناً سیبل مسولین وزارت صنعت معدن و تجارت حسابی چرب شده که جیکشون هم در نمی یاد مردم ایران تا عمر دارندباید این مسولین بی فکر و جیب دوست رو نفرین کنند

محمد رضا

1396/10/13
یه نفر به این کارشناس صنعت خودرو بگه: خواب دیدی خیر باشه!!!
قیمتهای فعلی اعلام شده توسط واردکنندگان از قیمت های به اصطلاح حباب گونه قبل از اعمال تعرفه های جدید بیشتره و کاملا هم قابل پیش بینی بود.
در شرایط قبلی و وقتی که قیمت خودرو مبهم بود کسی جلوی گرانفروشی واردکننده ها رو نگرفت. حالا که قیمت های جدید اعلام شده و از قیمت های قبلی هم بالاتره """ تاکید بر کاهش قیمت خودرو با باز شدن سامانه ثبت سفارش """ واقعا خنده داره 😂😂😢😢😵😵😨😨

ناصر

1396/10/13
باش..