اولین تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در ایران؛ هاچ بکی فوق سریع برای سلیقه های متفاوت
این صفحه 49,250 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1397/2/24

اولین تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در ایران؛ هاچ بکی فوق سریع برای سلیقه های متفاوت

بامداد صفائیان
عکاس
آراد فلاح
نویسنده
اگر از حضور انبوهی از خودروهای بی نام و نشان چینی و کراس اوور های ملال آور با پیشرانه های ضعیف در بازار خودرو این روزهای کشورمان خسته شده اید تا پایان این مطلب همراه ما باشید. همکاری سایپا و سیتروئن پیشینه ای طولانی و نه چندان فاخر دارد که البته نتیجه آن در سال ها قبل به عرضه ژیان و سپس زانتیا و سیتروئن c5 در ایران منجر شد. اما مدیران سیتروئن حالا با دراختیار داشتن 50 درصد از مالکیت سایپا کاشان و ایجاد شرکت سایپا سیتروئن قصد دارند تا جدی تر از همیشه در بازار ایران به فعالیت بپردازند و نخستین خروجی این تحول پسا برجامی (به امید حفظ شدن) به عرضه هاچ بک سیتروئن C3 با قدرتمندترین پیشرانه قابل تصور در کشورمان منجر شده است. خودرویی که داغ ترین محصول مونتاژی حال حاضر ایران محسوب می شود و اخیرا شرایط تست و بررسی همه جانبه آن نیز برای خبرنگاران فراهم شد که مقاله پیش روی شما ماحصل همین تجربه است.

خاص، کاربردی، فرانسوی و سفید

اگر به محصولات مدرن سیتروئن در بازار جهانی علاقه مند باشید احتمالا خوب می دانید که این خودروساز اساسا به نوآوری های کاربردی علاقه ای فراوان دارد. سیتروئن C3 نیز از این قاعده مستثنی نیست و می توان مهمترین نماد این تفکر را در ساخت ضربه گیر کاملا بزرگ و مشکی رنگ در نمای جانبی دانست که به لطف بالشتک های بادی قصد دارد تا بیش از هر خودرو دیگری، بدنه را از گزند تصادفات جزئی درون شهری حفظ نماید.
استفاده از چنین قطعه ای در زمانی که بسیاری از خودروسازان اساسا زه های بدنه را حذف کرده اند نشان می دهد که طراحان سیتروئن نه تنها علاقه ای به پیروی از الگوی سایرین ندارند، بلکه می خواهند تا تفکر کاربردی و شجاعانه خود را حتی با رنگی متضاد رنگ بدنه به رخ مشتریان بکشند.


به هرحال آنچه واضح است اینکه سیتروئن C3 به عنوان یک هاچ بک جمع و جور شهری (کلاس B) که شاید اندکی از پژو 206 بزرگتر است، به صورتی کاملا مدرن طراحی شده است و در نمای جلو حتی چهره ای خشن نزدیک به خودروهای کراس اوور یا هاچ بک های کراس را از خود نشان می دهد، در نمای جانبی نیز همین رویه به لطف استفاده از بچه گلگیرهای مشکی رنگ تکرار شده است و البته برای مشتریان ایرانی، رینگ مشکی رنگ چرخ ها در تناسب با زه و ضربه گیرهای یاد شده، استایلی از خودروهای خشن و تیون شده را به نمایش خواهد گذاشت، هرچند که رینگ چرخ خودروهای مورد آزمایش ما از نوع سفید بود که برای بازار ایران در نظر گرفته نشده اند. در نمای عقب اما از خشونت طراحی C3 کاسته شده است و با حذف شدن خروجی اگزوز ها که در دنیای خودرو، نمادی از سرعت و قدرت محسوب می شوند، شاهد یک هاچ بک نسبتا معصوم هستیم که البته این ظاهر می تواند مصداقی برای مثال معروف گرگی در لباس میش باشد.

اما آنچه شاید نقطه تمایز مهم خط تولید ایران و اروپا باشد، استفاده از رنگ سفید با سقف قرمز برای یکسال اول تولید سیتروئن C3 در بازار ماست. در واقع طبق براورد مهندسان فرانسوی با توجه به اقبال عموم مشتریان از رنگ سفید، این خودروساز تصمیم گرفته تا در گام نخست C3 را تنها با این ترکیب رنگی (چرخ های مشکی- بدنه سفید و سقف قرمز) با بالاترین کیفیت ممکن روانه بازار کند و در گام های بعدی رنگ های دیگری را نیز به این هاچ بک زاده کوه های آلپ بیافزاید.

امکانات و تجهیزات جانبی

سیتروئن C3 برخلاف پژو 2008 و برخی دیگر از خودروهای مونتاژی در سال های اخیر مانند سراتو سایپا، خودرو کم اپشنی نیست و حداقل های ضروری در این کلاس را به خریداران خوش ذوق خود ارائه می دهد، یک مانیتور لمسی در میانه داشبورد وظیفه تنظیم سیستم صوتی، سیستم تهویه و..را بر عهده دارد که البته به دوربین دید عقب نیز مجهز است.

همچنین به لطف امکان اتصال مانیتور و گوشی موبایل، استفاده راحت تر از نقشه های مسیر یابی نیز ممکن شده است، سیستم های کنترل پایداری، کروز کنترل و ...از دیگر آپشن های کاربردی C3 هستند اما در عین حال می تواند به عدم وجود صندلی های روکش چرمی (صندلی های پارچه ای) با تنظیم دستی، نبود سانروف و دستگیرهای سقفی به عنوان نقطه ضعف های غیر معمول سیتروئن C3 در بخش آپشن ها و تجهیزات یاد کرد.

سریعترین هاچ بک مونتاژی تاریخ ایران

اگر از ژیان 29 اسب بخاری برای سالیان سال به عنوان ضعیف ترین خودرو موجود در کشور یاد می شد، حالا ورق به نحوی برگشته که سیتروئن C3 موجود در ایران، قدرتمندترین نسخه تولیدی در جهان محسوب می شود. در واقع استفاده از پیشرانه 1.6 لیتری توربو 163 اسب بخاری، استراتژی جدید PSA برای خودروها مدرن عرضه شده در ایران است که شامل حال تمامی مدل های DS (به جز DS3) و پژو 2008 و 508 نیز شده است ولی با توجه به ابعاد جمع و جور و وزن اندک C3 نسبت به سایر خودروهای مورد نظر، می توان گفت حالا شاهد تولد یک هاچ بک نسبتا داغ مخصوص بازار ایران هستیم.

خودرویی که به لطف گیربکس شش سرعته ضریب کوتاه با شتاب صفر تا صد کمتر از 9 ثانیه (در حدود 8.5 ثانیه در شرایط تست با بنزین معمولی) می تواند به راحتی نیاز خریداران خود را به سرعت و هیجان تامین نماید.

تجربه رانندگی؛ نرم و چابک

خودروهای سیتروئن از قدیم الایام به داشتن سواری نرم و راحت شهره بوده اند، در مورد C3 نیز این مقوله در مقام یک هاچ بک کاملا محسوس است و در واقع از سواری خشک و کوبش های متعدد بسیاری از رقبای این خودرو خبری نیست، البته با توجه به شرایط جاده های کشورمان مسلم است که سواری نسبتا نرم خودرویی مانند سیتروئن C3 به خودروهایی نظیر هیوندای ولوستر ارجحیت دارد اما جالب اینکه این سواری نرم و راحت حداقل به لظف سیستم فنربندی خوب و تایرهای ساخت میشلن، به از دست رفتن پایداری و هندلینگ نیز منجر نشده است و C3 می تواند در گذر از پیچ ها نیز بسیار چابک احساس شود.


البته مانند بسیاری از خودروهای فرانسوی دیگر، حس دریافتی راننده از عملکرد فرمان چندان دقیق و واقعی نیست و از این رو می توان گفت که فرمان اندکی گنگ و بی حس عمل می کند، همچنین فنربندی چرخ های عقب نیز از آرایش نیمه مستقل سود می برد که با عملکرد ایده آل سیستم های چند اتصالی فاصله دارد و در مواجه با موج های جاده اندکی سرنیشنان ردیف عقب را دچار نوسانات موجی شکل می کند، اما در مجموع با در نظر گرفتن رقبای خسته کننده ای نظیر هیوندای I20 می توان تجربه رانندگی با سیتروئن C3 را واقعا مهیج و بسیار چست و چابک توصیف کرد، به نوعی که با کمی بی دقتی شاهد رسیدن عقربه سرعت سنج به رقم های فراتر از 180 کیلومتر بر ساعت خواهید بود. تمام این موارد در حالیست که مصرف سوخت خودرو علیرغم رانندگی نسبتا سریع و خشن خبرنگاران در طول مسیر تست، مناسب به نظر می رسد و عددی از 7.5 تا 11.5 لیتر در یکصد کیلومتر را در بر می گیرد. از این رو می توان گفت که سیتروئن C3 برای یک خانواده جوان یا یک سفر 3 یا 4 نفر می تواند خودرویی لذت بخش و سریع باشد و فراتر از انتظار سرنشینان ظاهر شود.

قیمت و شرایط بازار

مسلما با توجه به برچسب قیمتی 120 الی 130 میلیون تومان (غیر رسمی) سیتروئن C3 هاچ بک ارزان قیمتی نیست، اما چنانچه مشخصات فنی و امکانات این مدل را با خودروهایی نظیر هیوندای I20 و هیوندای ولوستر (رقیب هم کلاس) یا پژو 2008 و رنو کپچر به عنوان رقیب های هم قیمت مقایسه کنید، درخواهید یافت که سیتروئن C3 حداقل برای علاقه مندان به ماشین، گزینه ای هیجان انگیز با قیمت نسبتا رقابتی به نظر می رسد، اما در این راستا باید با عطش قدرت موتور از خیر گزینه هایی نظیر امکان انتخاب رنگ یا داشتن سانروف بگذرید، شاید این مورد برای برخی از خریداران چندان آسان نباشد اما می توان با اطمینان بالایی گفت که سیتروئن C3 با این مشخصات آنقدر دوست داشتنی هست که برایش اسم انتخاب خواهید کرد و ظرف چند ماه آن را عضوی از خانواده خود خواهید دانست.
عکس ها
نظرات
 
 
 

سجاد

1397/2/26
با این قیمت که این ماشین درحال حاضر در نظر گرفتن مطمئن باش ۲۰تا۳۰درصد بیشتر اب میخوره یعنی حدود۱۵۰تا۱۶۰ خب بعد اونوقت چی داری یک ماشین هاچبک که واقعا انچنان طراحی نداره که این قیمت بخوای هزینه کنی با این قیمت گزینه های دست دوم با اصالت تری میتوان انتخاب کرد تحربه رانندگی با این خودرو نداشتم ولی داخلش نشستم من که قدم۱۸۵هست عقبش واسم عذاب اور حتی برای۱۰ دقیقه واینقدر قدرت مثلا۱۶۰اسب اگر حالا۱۴۰اسب داشت اشکال نداشت ولی کمی امکانات رفاهی بیشتری لحاظ میشد تا وقتی مردم خرید کنند این ارابه های نجومی فروش بروداونا هم بیشتر حق انتخاب میگیرن از مشتری فروش که کم شد دست مشتری باز میشود برلی انتخاب یک سری پارامترها مثل رنگ و یکم امکانات بیشتر .

یسنا

1397/2/26
واقعا طراحیش زیبا هست!!!!دریچه های تهویه مثل اسکانیا هست.و این خودرو واقعا بعداز مدتی کارکرد داخلش به صدا میافته به لطف جاده های ایران طراحی جلوش با سلیقه ایرانیا زیاد جور نیست مثل نیسان جوک البته سلیقه ای هست در کل ماشینهای سیتروئن از ماشینهای المانی پر استهلاک تر هست نمونشc5 و زانتیا همه چیز که قدرت موتور نیست و همیشه که هیچ کس نمیخواد از۱۶۰ اسب این استفاده کنه اگر فرانسویا موتور سبک برای این ماشین انتخاب کردند حتی شرکتی مثلdsکه موتور۱.۲لیتری روی DS3 نصب کرده که ماشین لوکس واسپرتی حساب میشه هم فکر استهلاک بودند و هم مهندساش با کلی تست احساس کردند کافی هست حالا یک موتور با این حجم قاعدتا استهلاک ماشین از جمله زیربندی لاستیک هندلینگ و... همه رو بیشتر وزودتر فرسوده میکنه...این ماشین نمیتواند کم استهلاک باشه این دیگه تابلو و واقعا از نظر مهندسی تاسف بار برای مهندسای سایپا...که از قبل فروش فکر قطعات یدکی هستند... اما هرکس ثبت نام کرده مبارکش باشد.

فریبرز

1397/2/27
فروش حواله سیترون و ساعتهای ثبت نام
فرمالیته از جانب سایپا بود هیچ کس از طریق اینترنتی نتونسته ثبت نام کنه حتی 1دقیقه هم باز نشد در اخر اونم وقتی فروش تموم شد یه تایم چند دقیقه ای واسه ثبت اطلاعات باز شد و در نهایت نافرجام موند و الان دلالان دارن سو استفاده میکنن و هیچ کسی جوابگو نیست و حتی یه خودرو به دست مصرف کننده با قیمت واقعی نمیرسه درست نیست توی این شرایط سخت اقتصادی خواهش مسولین بررسی کنن
 • افشین

  1397/2/28
  مسئولین بررسی کنند!؟ مسئولین دارند سود می کنند از این راه چیو بررسی کنند!؟ برو کامنتمو بخون...
  21+

ساعی

1397/2/27
مسخرس.130 میلیون مگه کشکه.اونم با مونتاژ ایرانی که از همه جاش میدزدن.نخرید آقا.اما کو گوش شنوا.بسوزه پدر چشم و هم چشمی و فیس و افاده

Hasan

1397/2/27
ثبت نام نکنین ملت....ادم دلش میسوزه به خدا واسه این مردم سادمون 130 میلیون واسه این لگن این ۵۰ تاهم براش زیاد
 • A.z911

  1397/2/29
  آیا شما سوار ماشین شدی؟ تجربع رانندگی باهاشو داری؟ لطفا بدون اطلاعات نظر کارشناسانه نده از نظر منی که جزو تیم تست این ماشین بودم حرفت مسخرست اول سوارشو رانندگی کن سوار بقیه رقیباشم بشو باهاشون رانندگی کن بعد نظر بده به نظر من با قیمت صدو سی تومن بین تمام رقیباش از همشون بهتره اگه دقیقه ای تو i20 نشسته باشی و باهاش رانندگی کرده باشی یا با تیوولی رونده باشی میفهمی که این ماشین واقعا از همشون بهتره اول کسب اطلاعات بعد اظهار نظر
  13+

اسپورت

1397/2/27
اگه قرار باشه با قیمتی بین 120 تا 130 عرضه بشه به نظرم 2008 گزینه معقول تریه طراحی 2008 به نظرم بهتره پیشرانه و گیربکس هر دو مشترکه
امیدوارم در صورت مونتاژ c3 لاستیک‌های میشلن با لاستیک‌های ایرانی عوض نشه تا خریدار مجبور بشه پس از خرید لاستیک خارجی روی خودرو بذاره!

حمید

1397/2/27
خیلی کوچیکه.120،30میلیون هم قیمت خورده.به جیب من که نمیخوره.

وحید

1397/2/27
روز چهارشنبه از ساعت 10:45 صبح نشستم جلوی کامپیوتر تا ثبت نام کنم. از ساعت 10:55 شروع کردم به رِفرش کردن سایت. دقیقا ساعت 10:59:59 یکبار دیگه رفرش کردم. ساعت 11:00:5 ثانیه سایت گفت ظرفیت سری اول تکمیل و ساعت 11:15 اقدام کنید. ساعت 11:15 هم به همین منوال و 11:30 هم همینطور. ساعت 11:45 تونستم برم توی سایت ، مشخصات پر کردم در شاید 1دقیقه و نیم و کلیک برای پیج بعد و با پیغام " ظرفیت تکمیل مواجه شدم. خلاصه بیخیال شدم. بعد از کمتر از 24 ساعت ، همه افرادی که ثبت نام کردن و 60 میلیون پول دادن توی سایت باما گذاشتن برای فروش 85 میلیون و الان که نگاه کردم دیدم که کلا از روی سایت برداشتن. حالا پیدا کنید پرتقال فروش را.... چجوری ماشینا توی چند ثانیه فروش رفت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پویا

1397/2/28
من موندم چرا پژو 2008 105 تومن ولی سیتروین 130 تومن در صورتیکه همه چیش شبیه همه.

ایلیا

1397/2/28
سلام لطفا Bmw x1 رو به صورت فیلم تست کنید

افشین

1397/2/28
کامنت ها جالبه ! دوستان نوشتن که چه تلاشی داشتند میکردند که ثبت نام کنند ! با همین شماها شدیم هشتاد میلیون دیگه !
آخه من نمیدونم آدم برای چی باید 130 میلیون پول 206 بده !؟ همین خرید کردن شماست که باعث میشه خودروساز روز به روز پر رو تر و وقیح تر بشه دیگه ! تو میری میخری که اونم جرات پیدا میکنه بدون اجازه گرفتن از هیچ ارگان و دستگاه نظارتی 10 میلیون گرون کنه !
تازه خودتون هم به این واقف اید که دارن کلاه سرتون میزارن ! سجاد نوشته رفته تو سایت ثبت نام کنه بعد نتونسته بعد رفته تو سایت باما دیده اونجا حواله هاشو میفروشند !!! خودروساز اینطوری داره بهتون بی احترامی میکنه بعد میرید بازم ثبت نام میکنید !؟ الان میگه خوب چی بخرم !؟ این همه ماشین ژآپنی با کیفیت دست دوم تو بازار هست که هزاری بهتر از صفر تولید اینا کار میکنه چرا نمیری اونارو بخری!؟ میخوام صد سال سیاه سیتروئن رو خط تولید اینا کنترل نداشته باشه ! این همه استعداد خودروسازی داشتیم چرا همه رو به انزوا کشوندن که الان به سیتروئن باج بدن !؟ انقدر بی غیرت شدن که ناظر فرانسوی باید بیاد وایسه بالا سر اینا که یه وقت کم کاری نکنند!؟
این بحث حواله ها هم همش کار خود خودروسازه. حواله ها قبل از اینکه سایت باز بشه به دلال ها میفروشند. اینطوری که دلال های گرامی شماره اون شخص مورد نظر تو خودروسازی رو دارند. اون شخص پشت کامپیوتر هم بهشون خبر میده از حواله ماشین های جدید، حتی زودتر از اینکه سایت باز بهشه میدونه که قراره کی سایت باز بشه لذا زنگ میزنه به دلال و میگه فلانی حواله فلان ماشین اومده، میخوای!؟ دلال محترم هم میگه آره لطفا 25 تا واسه من بزن میام میگیرم دمت گرم !
البته اینم بگم که خودروساز ها اعلام کردند که ما حواله ها رو به غیر نمیدیم و فلان و فلان ولی در عمل چنین چیزی نیست !
در واقع با این حیله قیمت ماشین جدید توی بازار میره بالا چون دلال ها هر قیمتی دلشون بخواد میدن و میفروشند به دوستانی که اینجا نتونستن ثبت نام کنند و لذا به نفع خودروساز تموم میشه چون سری بعدی که میخواد حواله صادر کنه با قیمت جدید صادر میکنه. یعنی بار اول خودروساز به نفع دلال میکشه کنار و بار دوم سایت با قیمت های جدید بازه و در نتیجه چون این دوستان حمله میکنند واسه ثبت نام، خودروساز که به مراتب به دلیل تقاضای بالا سود بیشتری نصیبش میشه و به همین راحتی قیمت ماشینی که ارزشش پایینه رو میبره بالا و مدت ها و سال ها از همون یه مدل ماشین سود میکنه ! بازی ای که سر فروش پژو 2008 و سوزوکی ویتارا فیس لیفت در آوردن ! ضرر کننده اصلی این چرخه همونیه که میاد اینجا مینویسه "من رفتم ثبت نام کنم" و به مراتب اقشار پایین تر هم آسیب بی فکری این آدم ها رو میخورند چون دیگه اونوقت گرون کردن خودرو 2 میلیونی به 20 میلیون توجیح پیدا میکنه !
این یه بخشی از روند مافیا خودرو است !
خودمون خواستیم که اینجوری بشه که شده ! حالا برید 130 تومن پول 206 بدید ! (ارزش واقعی خودرو منظورمه)
اینم میزارم اینجا واسه دلال ها و خودروساز، باشد که درس عبرتی باشه حتی برای یک نفر :
https://www.aparat.com/v/bxeYX
 • مهدی

  1397/2/29
  با نظر دوستمون کاملا موافقم. این ماشین هاچ‌بک مونتاژ داخل بیشتر از 90 تا 100 نمیارزه . به نظرم موتور 1600 توربو هم واسه یه ماشین کوچولوی شهری لازم نبود. از طرفی کاربری ماشین مهمه. یه ماشین هاچ بک کوچک به درد خانواده ایرانی نمی خورد. ماشین های فرانسوی مخصوصا سیتروئن استهلاک بالایی هم دارند با مواد مصرفی و لوازم گران . تازه با لغو برام و تحریم ها تکلیف امثال ماشین اروپایی تا چند وقت دیگه نامعلوم هست. نمونه همین 2008 که هنوز تو این چهار سال برجام بلاتکلیف هست و ایران‌خودرو به تعهدات خود عمل نکرده است و آینده اش نامعلوم است. به نظرم با همین حدود 110 تومان کسی سراتو آپشنال یا جک s5 بخره در دراز مدت بیشتر به نفع اش هست . عملا ماشین بزرگتر با کارایی بهتر و آینده بهتر و لوازم بهتر هم گیرش اومده. اختیار با خودتون هست. من شخصا به یه هاچ بک کوچولوی شهری تنگ با موتور قوی و پر استهلاک اروپایی در دوران تحریم که به درد یه خانواده ایرانی نمیخوره 130 تومن پول نمیدم.
  7+
 • Mehdi

  1397/2/30
  دمت گرم افشین دقیقن حرف دل منو زدی ولی اصن حالشو نداشتم بنویسم کسی که جاهل جاهل میمونه حال بحث کردن ندارم به نظرم هر چی سرمون میاد حقمونه همینه بعدن پشیمون میشند بابت ۱۳۰ تومن و بازم به به و چه چه میکنند.
  4+

میلاد

1397/2/30
سلام خدا قوت

کورش

1397/2/30
سلام این خودرو و خودرو دی اس 3 اگه اشتباه نکنم بسیار شبیه هم هستند ، چون جفتشون رو سیتروئن تولید میکنه، مثل لندکروز و لکسوس که تویوتا جفتشون رو میزنه، بهتون بگم که این ماشین بسیار عالیه، نرم و راحت و پر شتابه، تو ایران با ماشین شتاب زیر 6 ثانیه فقط میخوری به ماشینای جلو ازبس خیابونا شلوغ شده، قیمت این خودرو با اوضاعی که الان تو مملکته و با این دلار فکر نکنم زیر 130 تومن پاتون آب بخوره، در این صورت آدم یکم مذاره روش نیسان جوک میخره، یا رنو کپچر ، البته خیلیا هم هاچبک سوار هستند و شتاب و سرعت رو به مساعل دیگه ترجیه میدن، این ماشین هم مثل دی اس و سیتروئن های قبلی که اومد تو بازار ایران ممکنه شکست بخوره، تنها برگ برندش ظاهر اسپورت و ساختار شکنشه که میتونه به دادش برسه، وگرنه قیمت گذاریش فقط و فقط واسه بیشتر سود کردن کمپانیه ،موفق باشید

مححد

1397/2/31
ملتی هستیم بس شگفت انگیز، گمونم ننه هامون ماروتوی صف به دنیاآوردن که عاشق توی صف شدنیم( صف سهام عدالت،صف نانوایی،صف خریرخودرو،صف خریددلار،صف خریدسکه و... ) واقعا کلام رسول الله شامل حال ماست که ایشان فرمودند:مردم یک امتی ( ملتی ) شبیه ترن به حاکمانشان تا به پدرومادرشان ، ماها خودمون ایراد داریم که اینجوری سوارمردم شدن ومردم هم ماشالله خوب سواری میدن. یاحق
 • حمید

  1397/2/31
  الناس علی دین ملوکهم

مسعود

1397/3/18
سلام دوستان
من این ماشین رو ثبت نام کرد. با توجه به رفتن سیتروئن از ایران و تحریم ها ، آیا اطلاعی دارین که حواله ها تحویل میشن یا نه؟
چه تعدادی در کاشان تا امروز مونتاژ و آماده شده...؟؟ حواله من تحویل شهریور هست... ممنون میشم پاسخ بفرمایید...
ممنون
Top