بررسی فنی وانت ریچ پارس خودرو

بررسی فنی وانت ریچ پارس خودرو

31 مرداد 1397
آراد فلاح
نویسنده
آریا محسنی
عکاس
خلاقیت در جهان عنصر کم یابیست و درست به همین دلیل است که تقلب و کپی برداری بین ساکنین کره خاکی تا این حد فراگیر شده است. اما اگر چینی ها را متتقلب ترین ملت جهان در زمینه کپی برداری صنعتی می دانید باید بگوییم که این ماجرا ریشه در قرن ها قبل دارد و در بین کشفیات باستان شناسان بقایایی از شمشیر های تقلبی مربوط به قرون وسطی کشف شده است که کپی بی کیفیتی از نسخه های اصلی بوده و با جنس ضغیف سبب مرگ مالکین بدشانس خود در نبرد ها می شده اند.
بنابراین بشر مدت هاست که به عواقب استفاده از کالاهای تقلبی آگاه است اما چه می شود که مشتریان علیرغم آگاهی از این مسئله حاضر به پرداخت بهایی قابل توجه برای یک جنس تقلبی می شوند؟

پاسخ را طبیعتا باید در عوامل محیطی و برخی خوش خیالی های ذهنی مشتریان یافت. در واقع بسیاری افراد هستند که راز های فنی و مهندسی تولید یک محصول شاخص را نادیده می گیرند. بر این باورند که حتی برند های ناشناخته نیز می توانند با کمی دقت نظر، محصولی مناسب را روانه بازار کنند که البته چنین دیدگاه با واقعیت های صنعتی موجود در جهان منطبق نیست و به همین دلیل است که تبدیل خودروسازان کره ای به رقیبی برای هم صنفان ژاپنی بیش از سه دهه به طول اتجامید.

اما طرف دیگر ماجرا، ابعاد صنعتی کپی برداریست که می تواند زمینه ساز پیمودن پله های ترقی برای خودروسازان باشد. بدین صورت که برخی از ویژگی های حیاتی یک محصول با کسب سال ها تجربه و محاسبه بدست آمده اند و حالا چینی ها می تواند با یک اندازه گیری ساده، محصولی را در سایز و ابعاد خودروهای شاخص بازار تولید کنند. این رویه به حدی در جهان صنعتی متداول است که می توان گفت ژاپنی ها و کره ای ها نیز پیش از این همین مسیر را پیموده اند. برای مثال برکسی پوشیده نیست که تویوتا برای ساختن یک محصول آفرود، جیپ را مد نظر داشته است و هیوندای سال هاست که در قالب سری محصولات جنسیس، تولید خودروهایی مشابه ب ام و را شبیه سازی می کند. حالا هم نوبت به چینی ها رسیده تا اخلاقی و غیر اخلاقی مسیر صنعتی شدن را بپیمایند و در آینده خود به صاحب سبکی در خودروسازی بدل شوند.

ورژن چینی نیسان پیکاپ

ریچ به عنوان محصولی از گروه دولتی دانگ فنگ شناخته می شود و مدل های موجود در کشور از این وانت بار چینی در واقع نمونه ارزان سازی شده و چینی از نیسان پیکاپ های قدیمی هستند که پیش از این توسط پارس خودرو عرضه می شد. با این وجود پس از وضع تحریم های صنعت خودروسازی در دور قبل (سال های 90 و 91) پارس خودرو تصمیم گرفت تا به جای توقف کامل خط تولید وانت های خود، به سراغ همکار چینی نیسان رفته و ریچ را به ایران بیاورد.

ماحصل این امر تولید خودرویی بسیار نزدیک به نیسان پیکاپ در ظاهر با باطنی متفاوت بود که البته با استقبال چندانی نیز در بازار فروش مواجه نشد. معرفی نسبتا ضعیف پارس خودرو در مورد این محصول و دوام فنی بسیار مناسب نیسان پیکاپ باعث شد تا مشتریان خرید مدل های دست دوم نیسان پیکاپ و تویوتا هایلوکس را به انتخاب وانت های چینی صفر کیلومتر ترجیح دهند.

اما چه چیزی ریچ را به وانت نیسان نزدیک می کند؟

دانگ فنگ مدعی است که این وانت از پلت فرم یکسانی با نیسان پیکاپ/ نیسان رونیز بهره می برد. ادعایی که بررسی صحت و سقم آن هیچ وقت آسان نبوده است چرا که خودروسازان چینی کپی کاران قهاری هستند و معمولا استفاده از پلت فرم های ژاپنی را مد نظر کار خود قرار می دهد، اما طرفین ژاپنی نیز برخلاف شرکای اروپایی در مواجه با این کار به سراغ شکایت و دادگاه نمی روند و شاید با دریافت وجه از خیر قانون شکنی طرف چینی می گذرند.

اما در مورد ریچ اینطور نیست، چرا که براساس اطلاعات رسمی، پیشرانه این وانت نیز ساخت نیسان است و هرجند قدرت کمتری را نسبت به نیسان پیکاپ اصلی ارائه می دهد اما از اصالت ژاپنی و قطعات چینی برخوردار است.

طراحی ژاپنی، باطن چینی

وانت ریچ در ظاهر شباهت بسیار زیادی به نیسان پیکاپ دارد اما علاقه مندان به دنیای خودروهای تجاری معتقدند که در بخش جلویی شباهت این مدل به نسل های گذشته تویوتا هایلوکس بیشتر از وانت نیسان است.

در نمای داخلی نیز چنین شباهتی هویداست و به جز استفاده بیشتر از پلاستیک با رنگ نقره ای براق (که این روزها به شاخصه فراگیر خودروهای چینی بدل شده است) تفاوت طراحی بارزی بین طراحی داشبورد و تریم داخلی این دو خوردو دیده نمی شود. هرچند باید اذعان کرد که کیفیت قطعات پلاستیکی بکار رفته در داخل کابین به وضوح از نیسان پیکاپ پایین تر است و این درحالیست که نیسان پیکاپ نیز به خودی خود سرتاسر از پلاستیک سیاه و سخت شکل گرفته است.

مشخصات فنی

شاسی نردبانی، فنربندی سفت و محکم شمش برای چرخ های عقب، موتور 2.4 لیتری به قدرت 134 اسب بخار و گشتاور 208 نیوتن متر در کنار سیستم انتقال نیرو به چهار چرخ با دنده کمکی از جمله ویژگی های مهم ریچ است که در نیسان پیکاپ نیز دیده می شوند. البته ظاهرا به لطف هنر صنعت چینی ها، از وزن این خودرو نسبت به پیکاپ اندکی کاسته شده است و به همین دلیل ریچ در حدود 1.6 تن وزن دارد که برای یک وانت با شاسی مستقل و ساختار دو دیفرانسیل عدد زیادی نیست.

تجربه رانندگی

رانندگی با خودروهای وانت معمولا لذت بخش نیست. حداقل وانت های موجود در بازار ایران عموما گزینه های اقتصادی و نه چندان هیجان انگیز با مشخصات فنی حداقلی و سواری بسیار خشک و کوبنده هستند که بیشتر در مقام یک خودرو کار، کارایی دارند. هرچند این روزها با توجه به رسیدن قیمت تویوتا هایلوکس به حدود 400 میلیون، مسلما رکوردی نیز از این بابت شکسته شده است. به هرحال وانت ریچ نیز در این زمینه استثنا نیست و سواری ای نزدیک به یک ارابه قرون وسطایی را ارائه می دهد. فرمان مانند اکثر خودروهای چینی گیج و غیر دقیق عمل می کند. ترمز ها کارایی جالبی ندارند و هندلینگ خودرو نیز بدون بار عجیب به نظر می رسد. در واقع بسیاری از وانت با توجه به خشکی فنربندی عقب با وجود بار، چسبندگی بهتری را ارائه می دهند اما کمی بعید به نظر می رسد که ریچ در این دسته جای بگیرد و با توجه به خالی بودن خودرو در زمان تست و بررسی، از قضاوت در مورد شرایط رانندگی در شرایط حمل بار صرفه نظر می کنیم.


اما در زمینه توانایی های خارج از جاده ای می توان با اطمینان گفت که ریچ عملکردی بیش از یک وانت تک دیفرانسیل و کمتر از یک نیسان پیکاپ را ارائه می دهد. در واقع نیسان پیکاپ به سبب مشخصات بهتر پیشرانه و دوام فوق العاده خوب قطعات زیر بندی و گیربکس، از توانایی های آفرود مناسبی برخوردار است اما ریچ ظریف تر و شکننده تر به نظر می رسد و نمی توان با خیال راحت برای فشار آوردن به این خودرو اقدام کرد.

جمع بندی

این روزها قیمت وانت ریچ در بازار از 150 میلیون تومان فراتر رفته است و حتی مدل های دست دوم نیز با قیمت های قابل توجه بیش از 80 میلیون تومان آگهی می شوند.

این درحالیست که خرید مدل های قدیمی نیسان پیکاپ با قیمتی در حدود 50 میلیون تومان امکان پذیر است که البته مربوط به اوایل دهه 80 شمسی هستند، اما با این وجود هم بسیاری از بسیاری از مشتریان این کلاس در گام نخست به سراغ نیسان پیکاپ می روند و تنها در صورت دلسرد شدن از یافتن خودرویی مناسب، حاضر به پرداخت بهای بیشتر برای یک وانت چینی می شوند. از این رو می توان گفت که علیرغم قیمت گزاف، بازار وانت ریچ چندان داغ نیست، هرچند با ادامه یافتن شرایطی فعلی بعید نیست که مشتریان در نهایت ناچار به انتخاب چنین خودروهایی شوند.
عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 

حسین

1397/5/31
لطفا کسانی که هر دو این وانت ها رو داشتن تجربه شون رو بگن!
 • Nismo35

  1397/5/31
  ریچ سواری خشک تری رو نسبت به پیکاپ ارائه میده از لحاظ فنی پیکاپ بهتره وقدرت بیشتری داره در آفرود هم پیکاپ با عملکرد خیلی خوبی نسبت به ریچ ظاهر میشه ریچ در آفرود طرفداری نداره ولی ریچ بیش از ۱۰۰کیلو سبک تر هست
 • پسرک

  1397/6/2
  هردو موتوری و اتاق مثل هم هستن
  قدرت موتور نیسان یه چیز دیگه است واقعا تو افرود ادمو ارضا میکنه
  ریچ یه سطح از نیسان پایین تره، تو افرود بد نیست
  به نظرم شتاب و سرعت ریچ بهتره و سواریش یکم از نیسان نرم تره
  اگر بتونید یه نیسان پیکاپ تمیز پیدا کنی خیلی خوبه
  ولی یادتون نره هردو این ماشین ها سواری خشک ، مصرف بالا ،
  و هزینه نگهداری بالایی دارند .
 • امید

  1397/8/25
  با سلام من ازسال ۸۸ دوکابین دارم که شامل نیسان پیکاب ،کاپرا و ریچ بوده اند و در حال حاضر هم ریچ دارم .از سه خودرو ذکر شده نیسان پیکاب یک غول عالی و محرکی قدرتمند است که هر چه از مقاومت فنی و قدرتش بگویم کم گفته ایم اما خشک بودن آن بخصوص برای سرنشین عقب و جای کم برای سرنشین عقب و نیز برق مگنتی آن که در زدن چرخ خودرو در آب کم هم خاموش میشود از ایراد های بزرگ این خودرو میباشد اما از نظر کارایی و عمر مفید قطعات پیکاب ماشینی هستش که تا پنج سال اول فقط به فکر مصرفی آن باشید ان هم اگر در این ۵ سال کیلومتر کارکردش به بالای ۳۰۰۰۰۰ برسد.اما کاپرا با ظاهری غول پیکر و عالی تعلیقی نرم و فرمان پذیری راحت و امکانات بیشتر از قبیل ایربگ و پاور ویندوز و ......با پلیت فرم هایلوکس ابن خودرو نیز از نظر موتور ضعیف میباشد ان هم به خاطر وزن بالای ان است و در آن قطعاتی بی کیفیت زیادی به کار برده شده که هزینه های زبادی ر پیش رو خواهد گذاشت در مقایسه با نیسان پیکاب بجز سیستم تعلیق نرم و راحتش و فرمانپذیری آن چیزی برای گفتن ندارد ..و اما ریچ من در حال حاضر ریچ را تا کیلومتر ۴۰ هزار رفتم اما این خودرو نیز مصرفش بالاست ...خشک خشک میباشد جوری که در مسیر های طولانی بدن درد میگیری به هیچ عنوان باهاش سفر نرید از نظر لوک هم ضعیف میباشد و به هیچ عنوان به پیکاب و کاپرا نمیرسد .من این سه ماشین را صفر گرفتم و در شرکت مشغول بکار هستم و هر ۴ سال یکبار باید تعویض کنم طبق قرارداد شرکت اگر برای مصرف خانگی میخواهید یک پیکاب سوار عالی از هر نظر داشته باشید نیسان پیکاب یا تویوتا مدل پایین تری بخرید .....با تشکر از همه

حامد

1397/5/31
این چجور نقد یک کلمه هم درباره ماشیو ویژگی هاش گفته نشد فقط شد اینکه چینی ها چین؟ و ژاپنی ها کین؟

عطا

1397/6/1
یکی از دوستان پیک اپ مدل ۸۳ داره کیفیت داخلیش در حد مزدا ۳۲۳ هست و اصلا صدا نمیده.اما ریچ تو عکسا مشخصه کاملا بی کیفیته

علیرضا

1397/6/1
حدودا سه سال قبل ، شرکت محل کار من تعدادی وانت ریچ خریداری کردند . متاسفانه به علت استهلاک زیاد مجبور به جایگزینی آن ها با کاپرا شدند . ریچ های آن موقع توان کار مستمر نداشتند . در مقابل تعدادی پیکاپ های نیسان از قبل موجود بود که هنوز هم با اندک رسیدگی عملیاتی و قابل استفاده هستند .

ایلیا

1397/6/1
من ریچ نداشتم ولی یازده ساله که نیسان پیکاپ (ناوارا) دارم.سیصد هزار کیلومتر باهاش روندم و تنها چیز هایی که عوض کردم ازین قرار هستند:
پمپ بنزین داخل باک(بعد از دویست هزار کیلومتر)...یک عدد بلبرینگ هرز گرد...
چهار عدد سیبک فرمان(تازه اون رو هم مکانیک می گفت هنوز چند سال کار میکنه!!!)
یک عدد بوق(یه کوچولو صداش عوض شده بود)...دو عدد خاکگیر پلوس(بعد از نه سال).
دو بار تعویض تسمه های سه تیکه...
فقط یه پیشنهاد دارم واستون:هر پنج هزار کیلومتر روغن و فیلتر روغن و هوا رو عوض کنید تا به مرز یک میلیون کیلومتر هم برسید بدون تعمیر (شوخی نمیکنم چون چندتاییش رو شیراز دیدم با این مقدار!!)
در کل من که تصور نمیکنم دیگه بتونم سوار ماشین دیگه ای از دیار عزیز ژاپن بشم با این قیمت ها.پس همین رو دو دستی میچسبم(دست ما کوتاه و خرما بر نخیل)
خداییش بینهایت کم استهلاک و با کیفیت هست.
موفق باشید.افشین

1397/6/1
عاشق اون آپشن هایی ام که کنار ترمز دستی بوده، ولی الان فقط یکیشون هست که اونم خیلی به ندرت کاربرد داره !

مهدی

1397/6/1
خیلی ممنونم از آقای فلاح و آقای محسنی بخاطر نقد همچین پیکاپی که جای دیگه نمیشد پیداش کرد. لطفا مطلب در مورد پیکاپ ها و وانت هاd موجود در بازار بیشتر بگذارید. تشکر.

عماد

1397/6/2
مقدمه واقعا جالب بود.یه نکته در مورد هایلوکس که صفرش 800میلیونه نه400

T.S.F.I

1397/6/2
من پدرم نیسان پیکاپ مدل 1382 دارد و 500000 کیلومتر باهاش راه رفته و تا الان مشکل خاصی نداشته .فقط سرویس هاشو زود انجام بدهید.تنها عیب هایی که داره اینه که : یکم زیادی تکون میخوره( که البته طبیعیه چون وانته و آفرودیه ولی از ریچ خیلی بهتره. و فضای بین پاش کمه. مزیت های زیادی هم داره. یکی اینکه هندلینگ خیلی خوب داره و تو دسته.داشبورد با کیفیت در رنج خودش.آفرود به تمام معنا.محکم و ایمن

علی

1397/6/9
موتور این ماشین نیسان نیست ، میتونید کد موتورش رو سر کنید ، قطعات موتورش تماما با نیسان فرق میکنه ، کیفیت ساختش هم فاجعه س ، بنظرم تو این رنج وانت فوتون خیلی خیلی سر تره از ریچ
 • نادر

  1398/3/7
  خیر داریم موتور نیسانه میشه گفت خیلی چیزاش یا فابریک نیسانه یا نیسان بهش میخوره غیر از برق ماشین
  برق ماشین افتضاحه خریدشو اگه پول ندارین و مدل پایین نمیخواین توصیه میکنم کوبیدنش یه کم بیشتر از نیسانه ما دو تا گونی شن میندازیم قسمت بار وقتی خالیه میدونید یه ماشینیه که آپشن راحتی و اینا نداره عوضش موتور گیربکس دیفرانسیل خوبی داره

محمد رضا

1397/6/14
الان با اين بازه قيمتى خريدن هايلوكس ٢٠٠٧ تا ٢٠١٠ خيلى باصرفه تره حتى پاكوتاه تك ديفرانسيل باشه بهرحال تويوتا چيز ديگه ايه

علی

1398/2/2

دوستان ریچ نخرین کلاه سرتون میره از همه نظر موتور چینی مزخرف ترمز تعطیل لاستیک ها اصلا مناسب خاکی نیستن ضعیفن مصرف وحشتناک بالا عایق بندی اتاق مثل قبل نیست در واقع اصلا عایق نداره گرمای موتور داخلو حموم میکنه چراغ های جلو بخاطر طراحی افتضاح اصلا نور خوبی نداره -

محمد

1398/3/23
خیلی جالبه...من نظرهارو که میخوندم همه نظر منفی نسبت به ریچ دارن...حتی نویسنده همین پست!!نمیخام مقایسه اش کنم با پیکاپ نیسان و هایلوکس تویوتا...ولی من مدل ۹۷رو خریدم...دیسک و صفحه هایلوکس روش انداختم...باهاش آفرود میرم فقط...خداییش نه زیربندیش به مشکل خورده نه جلوبندی...از قدرتش هم راضیم.جاهایی رفتم باهاش که آدم به راحتی پیاده نمیتونست بیاد!بازم نمیدونم...حس میکنم خیلی ها که نظر میدن اصن این ماشین رو از نزدیک ندیدن!! مثل دوست عزیزی که میگفت از تو عکس معلومه جنس داشبوردش داغونه... D-:
 • • ABZ •

  1398/4/23
  احسنت به شما ، واقعاً ! ، دقيقاً همينجوريه افرادي كه داشتن و دارند ميدونن چجور خودرويي هست ، اما اونايي كه نداشتن بدون ذره ايي اطلاعات از اين خودرو ، و تجربه ي سواري و آفرود رو باهاش نداشتن ، نظر هاي كاملاً نادرستي ميدن !
 • كاظم

  1398/7/8
  ايران متاسفانه اكثرا دونسته ندونسته نظر ميدن و اكثرا منفي

آبتين

1398/4/3
من سه سال دارم از ريچ استفاده مي كنم اونم تو بندرعباس و تا الان هيچ مشكلي نداشته،جايي هم نبوده كه نروم!!فقط اگر نياز به قطعه اي داشته باشم خيلي مشكله كه پيدا كنم بايد حتما از تهران سفارش بدم،قطعاتي نظير استارت،اينه...

Pouya Pourfouladchi

1398/4/25
اولا بايد بگم داخل ريچ خيلي خيلي بهتر از پيكاپ با اون صندلي هاي مسخره دهه ٧٠ تادي صندلي راحت كنصول وسط آينه برقي شيشه هاي برقي رو بايد پيكاپ تو خواب ببينه در ضمت نگارنده اگه خيلي دوست داشت تفاوت هاي اين دو خودرو بيان كنه بايد به علت اختلاف قابل ديدن ارتفاع ريچ با پي كاپ مي پرداخت و مي گفت علت چيه ؟؟؟؟

سینا

1398/5/2
دوستانی که در مورد پیکاپ ریچ نظر دادن من مطمعن هستم سوار نشدن و نداشتن ریچ ماشین با کیفیتی هست از لحاظ اتاق بهتر از پیکاپ هست مو از لحاظ شتاب و سرعت هم باز هم بهتر از پیکاپ هست و از نظر سوخت هم هر ۱۰۰ کیلومتری ۸ میسوزونه و به نظر من اگر بیای ۲۰۰ میلیون پول بدی ولی ماشین صفر سوار بشی بهتر اژ اینه که بخوای پیکاپ مدل پایین یا هایلوکس پا کوتاه تک دفرنسیال سوار بشی و خیالت راحته که حداقل اگر خواستی یه مسافرت بری دیگه ماشینت صفره و حتی یه افرود بری مردم ما دنبال این هستن که یه چیزیو بد کنن و هیچ کدومشون هم ماشین سوار نشدن
 • علی جوادی

  1398/5/7
  دوستان من این خودرو رو ۲ ماه داشتم ۲۰۰۰ کیلومتر استفاده کردم سریع ردش کردم خداوکیلی مصرفش ۱۰۰ کیلومتر ۲۲ لیتر توی جاده و درترددشهری بیشتره بوی مداوم دیسک داغ شدن زیر پا حرارت گیربکس میاد بالا ریپ زدن در دنده ۲ شتاب کم قدرت کم به خصوص سربالایی و .... فضای کم سرنشین عقب و درب باریک عقب خلاصه نه وانت هست نه سواری دنده های کمک و اصلی به طرز شت فضای وسط رو گرفته صدای حداکثر سرعت ۱۱۰ بیشتر راه نمی رود و هزار درد بی درمان دیگه خداشاهده عین واقعیت رو نوشتم خود دانید کسی هم خریدار ش نیست

علی جوادی

1398/5/7
ریچ مصرفش صدی ۲۲ هست دنده دو ریپ میزنه قدرتش کم هست ولی کارا بهتره دوستان دارن
 • شریف

  1398/5/9
  مصرف ماشین من با رینگ لاستیک ۱۷ اینچ، ۱۳ لیتر هست. احتمالا موتور ماشینت مشکل اساسی داره.
 • احسان

  1398/6/21
  شما هميشه همه جا هستي و اين ٢٢ را مي نويسي!!

علی

1398/7/9
سلام خسته نباشید
دوستانی که پیکاپ ریچ رو دارن
با مشکل گرم شدن لوله اگزوز مخصوصا قسمت کاتالیزر و پاره شدن مکرر منجید اگزوز نشدن؟
گرم شدن ترمز دستی و قسمت دنده و کفی رو میشه تحمل کرد ولی پاره شدن منجید اگزوز باعث آزاد تکان خوردن لوله اگزوز و پاره شدن توری اگزوز و در نتیجه صدای قار کشیدن میشه

بردیا

1398/7/21
درود بر همه /والا من دو کابین نیسان را حدود 4 سالی داشتم و در بدترین شرایط ازش استفاده میکردم اصلا هیچ وقت خرابی و یا اذیت کردن در کار ماشین نبود البته من هم دست دوم خریده بودم ولی خیلی عالی کار میداد تا اینکه دزد ماشین را برد و چون توی کارم احتیاج با پیکاب داشتم رفتم و یک مدل ریچ صفر کیلومتر خریدم بعد از یک هفته ای که تو اب بندی بود راهی کار شدم تازه فهمیدم که چه اشتباه بزرگی کردم چون این ماشین فقط شکلش شبیه نیسان هستش و توی کار اصلا قابل قیاس با نیسان نیست فقط به درد این میخوره که به عنوان یک سواری پر خرج ازش استفاده بشه و اصلا نمیشه بعنان یک وانت و یا ماشین افرودی روی این ماشین حساب کرد بعد از چند ماهی که داشتم چون به هیچ وجه جواب کارم را نمیداد فروختم و مجدد یدونه پیکاب دست دوم خریدم و ودم را راحت کردم //دوستانی که این ماشین را میخوان بخرن توصیه میکنم یک نیسان مدل پاییتر بخرید خیلی بهتر از این اشغال چینی هستش

علی

1398/7/21
سلام
برای نرم کردن سواری ریچ کسی پیشنهادی داره

مصطفی

1398/7/22
سلام دوستان
من ی پیکاپ ریچ دارم لطفا راهنمایی کنید مقدار روغن موتور باست چقدر باشه من ۵لیتر با فیلتر ریختم احساس میکنم کمه