کمری هیبریدی، تیر خلاص تویوتا به بازار
این صفحه 102,859 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1393/12/17

کمری هیبریدی، تیر خلاص تویوتا به بازار

عکس: مصطفی حسن‌بیگی
نوشته: سجاد حیدری و محسن ‌آل‌طه

مقدمه

بگذارید حرف آخر را همین اول بزنیم، تویوتا کمری هیبریدی از هر لحاظ یک خودروی تمام عیار و کامل است. درست است که تویوتا از نظر کیفیت زبان زد خاص و عام است اما از نظر ظاهری، بعضی از محصولات این شرکت چنگی به دل نمی‌زنند و با وجود فروش بالای مدل‌های مختلفی از این خوروساز، انتقادهای زیادی به طراحی و چهره آن‌ها شده است. اما با معرفی نسل جدید کمری (مدل 2015) داستان به کلی فرق کرده است و دیگر خبری از خودرویی با چهره کسل‌کننده نیست. مدل 2015 از کمری را باید نقطه عطفی در نسل بزرگ و معروف کمری بدانیم که با چهره‌ای خشن و جدی قصد دارد تا تیر خلاص را به بسیاری از مدعیان سگمنت سدان متوسط شلیک کند و خونریزی شدید را به راه بیاندازد، معرکه‌ای که در آن سربازان زیادی از کره جنوبی و ژاپن با یکدیگر وارد جنگ شده‌اند و نسل جدید کمری یکی از قدرتمندترین حملات تویوتا به این تقابل خواهد بود.
در ایران نیز خوشبختانه نسخه آمریکایی (و نه فیس‌لیفتی که در روسیه رونمایی شد) و آن هم در مدل هیبریدی وارد شده و فعلاً پیش فروش آن در جریان است.
شاید تنها یک روز پس از ورود اولین تویوتا کمری هیبریدی به نمایشگاه‌های ایرتویا بود که خودمان را به آن رساندیم و با توجه به پتانسیل بالای این خودرو چه از نظر فنی و چه از نظر ظاهر در بازار، ترتیبی دادیم تا از نزدیک با این خودرو آشنا شویم و در تستی چند ساعته نیز بتوانیم عملکرد اولین کمری هیبریدی ایران را بررسی کنیم.

خودروی‌های هیبریدی چگونه کار می‌کنند؟

شاید برایتان جالب باشد که یکی از سئوالات متداولی که در مورد خودروهای هیبریدی از ما پرسیده می‌شود این است که این خودرو را چگونه و کجا باید شارژ کرد! بگذارید همینجا خیال این دسته از دوستان را راحت کنیم که اصلاً خودروهای هیبریدی احتیاجی به این ندارند که ما باطری آن‌ها را شارژ کنیم.

اگر به طور خلاصه بخواهیم توضیح دهیم که یک خودروی هیبریدی چگونه کار می‌کند باید گفت که چنین خودرویی از دو موتور بنزینی و برقی بهره می‌برد یعنی همزمان هر دوی این دو موتورها روی این خودرو نصب شده‌اند. در زمان‌هایی که احتیاج به توان زیادی برای انتقال به چرخ‌ها نیست مانند ایستادن پشت چراغ قرمز و یا حرکت با سرعت کم، موتور برقی در مدار قرار می‌گیرد و از موتور بنزینی استفاده نمی‌شود که در این مواقع باعث می‌شود میزان مصرف سوخت و به تبع آن میزان تولید آلایندگی به صورت چشمگیری پایین بیاید.
اما در زمان‌هایی که احتیاج به قدرت زیادی است مانند زمان‌هایی که قصد دارید شتاب بگیرید و یا در حال سبقت گرفتن هستید، موتور بنزینی وارد مدار شده و قدرت بیشتری را به چرخ‌ها منتقل می‌کند و در همین مواقع که موتور بنزینی در حال کار است، باطری‌ها نیز شارژ می‌شوند. همچنین در مواقعی که راننده به تمام قدرت پیشرانه خود احتیاج دارد، هر دو موتور بنزینی و برقی وارد کار می‌شوند و هر دو با تولید توانی مجزا آماده خدمت‌رسانی خواهند بود.
لذا در نهایت در اینگونه خودروها شما تنها کافیست همانند دیگر خودروهای معمول بنزینی، تنها سوخت آن را به این خودرو تزریق کنید و دیگر کارها به عهده خودرو است.
البته این توضیحی که گفته شد به صورت بسیار مختصر بود و اگر قصد دارید به صورت کامل با چگونگی کارکرد این نوع خودروها آشنا شوید، می‌توانید مقاله‌ای کامل را در مورد خودروهای هیبریدی در این صفحه مطالعه کنید.
اجازه دهید پس از یک توضیح مختصر در مورد چگونگی کارکرد پیشرانه‌های هیبریدی، دوباره به خودرویمان بازگردیم.

طراحی داخلی و خارجی

طراحی مدل‌های قبلی تویوتا کمری را به خاطر دارید؟ طراحی یکنواخت و اتو کشیده بدون نوآوری‌های بزرگ که هر ساله با تغییراتی اندک تولید و روانه بازار می‌شد؟ خب بهتر است دیگر فراموشش کنید، چون تویوتا با بیش از 2000 تغییری که در بخش‌های گوناگون و مولفه‌های مختلف خودرو اعمال کرده است، کمری را رسماً وارد نسلی جدید از طراحی این سگمنت کرده است که با طراحی زیبا و چشم نواز خود، ظاهر کمری را جوان پسندانه‌تر کرده و واقعا جایی برای گله باقی نگذاشته است. اگر بخواهیم طراحی کمری را در چند کلمه وصف کنیم، می‌توانیم بگوییم که مدل جدید کمری "واقعا جدید" است.
طراحی قسمت جلو خودرو که نسخه فیس‌لیفت شده آمریکایی آن توسط ایرتویا وارد بازار ایران شده است، بی‌شک یکی از زیباطرین طراحی‌های تویوتا تا امروز به حساب می‌آید. در این قسمت جلوپنجره‌ای بزرگ ذوزنقه‌ای مانند کشیده شده تا زیر سپر و ادغام شده با ورودی‌های هوای رادیاتور با شش ستون اصلی افقی قرار دارد که در قسمت بالایی آن نشان کرومی رنگ تویوتا با نور پس زمینه آبی وسط یک ستون افقی کاملا کرومی به خودرو هویت بخشیده است.

در کنار این مجموعه هم، چراغ‌های مه شکن کشیده شده عمودی در دو طرف سپر کاملاً یک تکه و در بالای آن هم چراغ‌های تمام LED و زنون کشیده با ابروهایی از جنس چراغ‌های مخصوص روز قرار گرفته‌اند که اگر تویوتا بر روی شکل قاب و چراغ‌های مورد استفاده در آن کمی بیشتر کار می‌کرد و زاویه‌ای اخمو‌تر به آن می‌داد، می‌توانست چهره‌ای بی‌نظیر را از کمری به نمایش بگذارد، ولی همینطوری هم همچنان چهره تویوتا زیبا و قابل قبول طراحی شده است. با اعمال تغییرات کلی هم چهره خودرو کمی عضلانی‌تر نسبت به قبل شده که برای هماهنگی بی نقص اجزاء با یکدیگر، تویوتا یک درپوش موتور حجیم‌تر و بزرگ‌تر را با خطوط شکسته بیشتر بر روی نیم تنه جلو قرار داده که به عنوان یک مکمل ظاهری، نقش بی‌نظیری را ایفا کرده است. در نیم رخ خودرو بر خلاف نمای جلو، تغییرات چندانی صورت نگرفته و تویوتا در نقاط قابل مشاهده‌ای همچون آینه‌ها، از همان آینه‌های قبلی مدل پیشین استفاده کرده است.

اما با نگاهی به عقب خودرو ورق دوباره برگشته و هنر نمایی تویوتا دوباره چشمان هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند. در عقب خودرو تویوتا با اصلاح سپر عقب قدری از حجم آن کاسته و هماهنگی بیشتری را بین اجزا ظاهری خودرو به همراه منحنی‌ها و خطوط ملایم به وجود آورده است. در زیر سپر هم تویوتا یک خروجی اگزوز را به دو خروجی مدل قبل ترجیح داده است، اما همان یک خروجی اگزوز به همراه منبع کاتالیزور آن در زیر سپر نصب شده و قابل مشاهده هستند که اگر تویوتا آن را در پشت سپر پنهان می‌کرد و با برش قسمتی از سپر، خروجی را در میان آن قرار می‌داد، ظاهر کامل‌تری را به تصویر می‌کشید.

در بالای سپر هم دو چراغ اصلاح شده دو تکه و صد البته زیباتر قرار گرفته‌اند که توسط یک نوار کرومی رنگ در میان آن‌ها، طراحی یکپارچه و متصل به یکدیگر پیدا کرده‌اند. بر روی درب صندوق عقب کمری هم تویوتا به جای نصب یک اسپویلر کوچک جداگانه، کمی درب صندوق عقب و قسمتی از بدنه اتومبیل را برجسته قالب گیری کرده که شکلی اسپویلر مانند را بوجود آورده است.
داخل خودرو را اگر نگوییم کاملاً جدید شده است، اما بروزرسانی‌های قابل توجهی را تجربه کرده است. به طور کلی اگر خودرو را از کنسول مرکزی به دو قسمت تقسیم کنیم، می‌توان گفت که قسمت شاگرد تقریبا دست نخورده باقی مانده است، ولی قسمت راننده کاملاً جدید یا به طور دقیق‌تر بروزرسانی‌های قابل توجهی بر روی آن صورت گرفته است.

در مقابل راننده، فرمان پلاستیکی چهار پایه مدل قبل تبدیل به یک فرمان سه ستونه با لباسی ساخته شده از چرم شده و کلیدهای شبیه به جهت‌های آنالوگ دسته‌های کنسول بازی هم در مدل جدید به صورت مربعی شکل درآمده‌اند و بر روی دو ستون افقی شکل فرمان جایی برای خود دست و پا کرده‌اند.

صفحه کیلومتر مقابل راننده هم به طور کلی تعویض شده و در سمت راست آن نشانگر عقربه‌ای میزان سرعت خودرو به همراه نشانگر میزان مصرف سوخت و در سمت چپ آن هم نشانگر عقربه‌ای دور موتور به سبک خودروهای هیبریدی به همراه نشانگر میزان دمای آب و همچنین در مرکز آن هم یک صفحه نمایشگر بزرگ دیجیتال با نشانگر‌های لحظه‌ای وضعیت موتور و سرعت سنج دیجیتال خودرو قرار گرفته‌اند.

نمای کلی کنسول مرکزی نیز تقریباً دست نخورده باقی مانده، اما کلیدهای استفاده شده بر روی آن، شکل و نحوه چیدمان جدیدی به خود گرفته‌اند.

امکانات رفاهی و ایمنی

اولین معیار برای سنجش و نمره دهی به سطح ایمنی یک خورو، تعداد کیسه هوای ایمنی بکار رفته در داخل کابین است که تویوتا برای مدل جدید کمری کم و کسری نگذاشته و 2 کیسه هوا را برای راننده و سرنشین جلو بر روی داشبورد و فرمان، 2 عدد ایربگ پرده‌ای برای سرنشینان جلو و عقب، 2 عدد ایربگ زانویی برای راننده و سرنشین جلو و 4 عدد کیسه هوای جانبی را برای کلیه سرنشین‌ها مجموعاً به تعداد 10 کیسه هوا را برای خودرو در نظر گرفته که در کنار امکاناتی نظیر سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، سیستم ترمز ضد قفل ABS، افزایش دنده قدرت در ترمزهای ناگهانی (BA) و همچنین سیستم‌های پایداری همچون سیستم کنترل پایداری خودرو (VSC)، سیستم کنترل لغزش خودرو بر روی سطوح لغزنده (TRC) و تکنولوژی توقف هوشمند خودرو (SST)، سطح بالایی از ایمنی را در کمری 2015 ارائه داده است.

برای راحتی بیشتر سرنشینان و استفاده بهتر آن‌ها از فضای داخلی کابین هم تویوتا به طور استاندارد یک صندلی برقی تنظیم شونده 8 حالته برای راننده و صندلی برقی دیگر 4 حالته را برای سرنشین جلو با روکش‌های چرمی و مجهز به گرم‌کن و همچنین یک سیستم صوتی JBL با یک مانیتور 7 اینچی لمسی مجهز به ورودی‌های USB، IPOD، AUX و بلوتوث با توانایی تشخیص صدا و پخش CD، MP3، AM و FM را به همراه 10 بلندگوی استریو در نظر گرفته است که می‌توان سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با قابلیت تنظیم دوگانه دما برای سرنشینان جلو و صفحه نمایشگر چند منظوره با تکنولوژی شارژ بدون سیم تلفن همراه (QI Wireless Charging) و همچنین سنسورهای باران را هم در این مجموعه گنجاند.
تویوتا برای کمک به راننده در شرایط مختلف هم یک دوربین دید عقب، سیستم تثبیت کننده سرعت خودرو (کروز کنترل)، سیستم تشخیص نقاط کور (BSM)، سیستم ورود بدون کلید، استارت دکمه‌ای، درب بازکن صندوق عقب و همچنین قابلیت روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌های جلو را در جای جای خودرو به خدمت گرفته که تاثیر بسزایی در مدیریت بهتر و سطح رانندگی خودرو گذاشته‌اند.

از دیگر امکانات استاندارد خودرو هم به طور کل می‌توان به مواردی همچون سیستم ضد سرقت به همراه ایموبلایز، تنظیم کننده عمودی صندلی راننده، برف پاک کن تناوبی، گِل پخش کن، آینه‌های کناری برقی، کولر با دریچه عقب، شیشه برقی با محافظ، ریموت کنترل، صندلی عقب تاشو با جای دست، ترمز پارک (پدالی)، گرم کن شیشه عقب تایمردار، آینه‌های بکناری و دستگیره درب‌ها همرنگ بدنه، سانروف کشویی شیشه‌ای، کروز کنترل، صفحه نمایش اطلاعات، رینگ‌های آلومینیومی، چراغ مه‌شکن جلو، سنسور عقب و... اشاره کرد.


مشخصات فنی و پیشرانه

پیش از هر چیز، در این قسمت تویوتا برای خودروی هیبریدی خود طول 4848 میلیمتری، عرض 1821 میلیمتری و ارتفاع 1470 میلیمتری را با فاصله بین دو محور 2726 میلیمتری در نظر گرفته که در مدل تست شده توسط ما یعنی مدل XLE به طور استاندارد بر روی چرخ‌های خودرو ترمزهای دیسکی جلو خنک شونده و عقب دیسکی مجهز به سیستم ترمز ضد قفل (ABS) در پشت رینگ‌های 17 و 18 اینچی آلومینیمی با ابعاد لاستیک 55/215 نصب شده که پس از عمل ترمزگیری خودرو را در مسافتی کمتر از 40 متر در سرعت 96 کیلومتر بر ساعت به زمین میخکوب می‌کند. برای سهولت در استفاده و هدایت خودرو و کاهش نیروی وارد شده از سوی راننده هم تویوتا سیستم فرمان برقی همراه با تنظیم دستی تلسکوپی و برای راحتی بیشتر سرنشینان هم بر روی هر دو محور خودرو سیستم تعلیق مستقل مک فرسون را نصب کرده است.

در قسمت اصلی خودرو یعنی قسمت مولد قدرت هم تویوتا برای مدل XLE یک پیشرانه احتراقی 2.5 لیتری 4 سیلندر خطی 16 سوپاپه DOHC مجهز به سیستم زمان‌بندی متغییر سوپاپ‌ها VVT-i را به همراه یک موتور الکتریکی 650 ولتی تغذیه شده توسط باطری‌های HV هیبرید نیکل متال را انتخاب کرده که پیشرانه 2500 سی‌سی درون سوز با مصرف سوخت ترکیبی 5.9 لیتری در هر صد کیلومتر مسافت پیموده شده که به طور مستقیم سوخت مصرفی آن از یک مخزن سوخت 64 لیتری تامین می‌شود، به تنهایی با رساندن دور موتور به 6000 دور بر دقیقه حداکثر 178 اسب‌بخار قدرت و در دور موتور 4100 دور بر دقیقه نیز حداکثر 170 نیوتن متر گشتاور را در اختیار خودرو قرار می‌دهد که با ترکیب نیروی آن با موتور اکتریکی دوم، قدرتی حدود 200 اسب‌بخار به دست می‌آید که توسط یک جعبه دنده اتوماتیک الکترونیکی انتقال متداول e-CVT پس از سازماندهی، روانه چرخ‌های محرک خودرو می‌شود تا خودروی 1580 کیلوگرمی را در کمتر از 8 ثانیه به حداکثر سرعت صد کیلومتر بر ساعت برساند.


تجربه رانندگی

بالاخره کلید را چرخانده تا پیشرانه هیبریدی این چشم بادامی جدید را روشن کنیم. اولین موضوعی که جالب به نظر می‌رسد این است که اگر باطری‌ها شارژ کافی داشته باشند، پس از روشن شدن موتور هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد(!) و تنها چند چراغ روشن می‌شود. یعنی در حقیقت این یک اتفاق عادی است و موتور روشن شده ولی در حالت برقی در حال کار است و لذا صدایی از موتور خارج نمی‌شود، البته اگر چند دقیقه به همین صورت صبر کنید با اتمام شارژ باطری‌ها موتور بنزینی خود به خوب روشن شده تا باطری‌ها شروع به شارژ شوند.
موضوع جالب دیگری که در این خودرو وجود دارد استفاده از یک دورشمار متفاوت مخصوص خودروهای هیبریدی است که به جای استفاده از دورهای مختلف موتور، حالت‌های مختلف موتور از جمله حالت اقتصادی و استفاده از دو موتور بنزینی و الکتریکی و یا استفاده از تمامی قدرت موتورها روی آن نشان داده شده است.

دنده را در حالت D قرار داده و شروع به حرکت می‌کنیم. خودرو بسیار آرام و بدون سر و صدا به راه می‌افتد. باید اعتراف کنیم که قدرت تولیدی این پیشرانه بسیار عالی است و 200 اسب‌بخار به خوبی از پس این جثه برمی‌آیند و کاملاً راضی کننده است به طوریکه در تمامی طول تست، خود را همیشه آماده شتاب‌گیری نشان می‌داد و با اشاره‌ای به پدال گاز این اسب‌های ژاپنی نیروی خود را رها می‌کردند که این موضوع را باید مزیتی غیرقابل چشم‌پوشی در مقابل حریفان بدانیم.

اما بگذارید یک موضوع دیگر را که شاید کمی برای بعضی ناراحت‌کننده باشد بگوییم. زمانیکه با یک خودروی هیبریدی سر و کار داریم در بسیاری از مواقع موتور الکتریکی در جریان است و خودرو بدون هیچ سر و صدایی حرکت می‌کند که برای تصوری بهتر از این وضعیت فکر کنید با خودرویی که خاموش و خلاص است در حال رانندگی هستید! همین موضوع شاید بعضی جوانان را کسل کند زیرا برای خودرودوستان همین که صدای موتور را بشنوند و با کمی فشردن گاز برای خودروهای اطراف خودی نشان دهند موضوعی جدی تلقی می‌شود! ولی باید گفت که این مسئله آنچنان نیست که بخواهد تصمیم شما را از خرید آن منصرف کند و بیشتر برای دانستن وضعیت آن بازگو شده است.
اما هر آنچه باشد، درست است که کمری هیبریدی در بسیاری از مواقع آرام و بی‌صدا کار می‌کند اما با فشردن پدال گاز می‌توانید 200 اسب آن را به چرخ‌ها منتقل کنید و مطمئن باشید که نه تنها صدایی غرض موتور بلند می‌شود و می‌توانید از آن لذت ببرید بلکه با این توان کم‌نظیر بین حریفان تمامی سدان‌های متوسط این سگمنت را به زانو در خواهید آورد.

جوایز و افتخارات تویوتا کمری طی سال‌های 2014 الی 2015

جوایز دریافتی تویوتا کمری و موفقیت‌های کسب شده توسط این خودرو نیز حد و مرزی ندارد، اما برترین آن‌ها که توسط سازمان‌های استاندارد و وبسایت‌های معتبر بررسی خودرویی و خرید و فروش خودرو منتشر شده است به شرح زیر است:
- انتخاب هوشمندانه در انتخاب برند با توجه به هزینه پرداختی توسط اینتل چویس (IntelliChoice)
- انتخاب هوشمندانه در انتخاب خودروی اقتصادی با مصرف سوخت کم توسط اینتل چویس
- انتخاب هوشمندانه در انتخاب خودرو با کمترین هزینه نگهداری توسط اینتل چویس
- جایزه بهترین ارزش فروش در کلاس سدان توسط وبسایت خرید و فروش خودرو KBB.COM
- محبوب‌ترین خودروی سدان مطابق با اقشار پر جمعیت متوسط جامعه توسط وبسایت Edmunds.com
- تردد بیش از 90 درصد تویوتا کمری‌های فروخته شده در 10 سال اخیر با سلامت کامل در جاده‌ها
- پرفروش‌ترین خودروی سدان در سگمنت خود طی 12 سال اخیر

قیمت و نتیجه‌گیری

هم‌اکنون ایرتویا قیمت قطعی تویوتا کمری را اعلام کرده و آن را در تعدادی محدود با قیمت 189 میلیون و 500 هزار تومان پیش فروش می‌کند. موعد تحویل این خودرو نیز 90 روزکاری است.
با این قیمت باید گفت که کمری هیبریدی نه تنها از نظر ظاهری و فنی، بلکه از نظر قیمتی نیز کاملاً رقابتی با حریفانی همچون هموطنی خود یعنی هوندا آکورد، هیوندای سوناتا که نسل جدید آن با چهره‌ای متفاوت به تازگی وارد بازار شده، کیا اپتیمای پرفروش و محبوب و رنو سفران اروپایی و با کیفیت است و از همینجا باید این خودرو را مدعی سرسخت قهرمانی در این کارزار سخت بدانیم!
در نهایت باید گفت که وجود خودروهای هیبریدی در سراسر دنیا و شهرهای شلوغ، امری عادی و راه‌حلی مناسب محسوب می‌شوند و با تسهیلاتی که دولت (اگرچه بسیار اندک) برای اینگونه خودروها در نظر گرفته، حال باید واردکنندگان نیز از این فرصت استفاده کرده و بعد از کمری و پریوس، هیبریدی‌های دیگر نیز مانند هوندا آکورد هیبریدی، هوندا سیویک هیبریدی و یا هیوندای سوناتای هیبریدی را وارد بازار داخل کنند تا نه تنها از مصرف سوخت کم آن‌ها، بلکه از تولید آلایندگی بسیار پایین اینگونه خودروها بهره ببریم.
عکس ها
نظرات
 
 
 

فرهاد

1395/1/28
درسته کمری xle سنسور عقب و جلو نداره .همین مدل هیبریدی xle کاملترین و مجهزترین مدل تویوتا کمریه

فرشاد

1395/1/31
سلام. من دو روز پیش مدل LE یا همون مدل پایه این ماشین رو خریدم. یه سئوال دارم. چه آپشن های اضافی را میشه روی این ماشین نصب کرد؟ متلا نویگیشن، یا سنسور باد لاستیک ها ...؟ کجا باید رفت؟
 • محسن

  1395/2/21
  به تعمبرگاه مرکزی ایرتویا تماس بگیرید ، انها این کار را انجام میدن و نویگیشن یا مانیتور اصلی براتون خرید و نصب میکنند، اینو سرپرست نمایشگاه شعبه مطهری ایرتویا به من گفت.
  5+
 • محمذ

  1395/9/18
  یک نمایندگی هست ته کوجه ششم آجودانیه بعد از اینکه کوجه تموم شد روبروش .آقایی به نام سهند که خیلی هم ریزه میزه است اونجاست . استاد کمری هست .اطلاعات فنیش همه رو متعجب می کنه . هرکی کمری داره فقط یک بار امتحانش کنه . مهندس مکانیکه و تیز هوش . یکبار برید پیشش تمام اطلاعات مربو ط به کمری رو میتونید ازش بگیرید.
  2+

نعمت اله خوسیاری

1395/3/12
مدتی است نویوتا کمری 2007gilxدارم خیلی هم راضیم ولی ازابشن ها خوب سردرنمیاورم اگه کمکم بکنید ممنون میشم درموردفنی هم

amir

1395/3/16
ایا کمری هیبربدی که تاکسی شده اند باتوجه به کارکرد بالا موتور برقیشان صدمه نمیخورند؟ واگر زمانی موتور برقی روشن نشد ایا موتور بنزینی مجزا روشن میشود؟ با تشکر لطقا جوابم رو بدهید...
 • فرهاد

  1395/3/26
  این .مدل از کمری های هیبریدی تازه وارد ایران شده ولی چندین ساله که تو کشورهای دیگه به عنوان تاکسی استفاده میشه ولی هیچ مورد خرابی موتور برقی نداشته .بله موتور بنزینی به تنهایی هم روشن میشه.
  3+
 • علیرضا

  1396/5/21
  تکنولوژی هیبرید از سال 2000 توسط تویوتا با خودروی پریوس تست شده و جواب داده , حتی بصورت تاکسی . بیخود نیست که اینطور در دنیا همه گیر شده

علی عبدالهی

1395/3/18
من چندروز پیش تویوتا کمری هیبرید2016خریدم،فول آپشن،فقط از صندلی تاشو عقب که از داخل نمیتونم بازکنم،و ده تابلندگو استریو سر درنیاوردم،دوستان عزیز هرکسی میتونه من رو راهنمایی کنه،ممنونم
 • محمد

  1395/3/28
  ایا سیستم تعلیق کمری xleخوبه روی دست انداز و نا همواریها نرمه؟؟؟؟؟
  هندلینگ توی سرعت بالا چطوره و چسبندگی به جاده داره یعنی توی سرعت مطمئنه؟؟؟؟
  3+

محمد

1395/3/28
سلام دوستان
من کمری هایبریدی 2016 ثبت نام کردم . در حال حاضر زانتیا دارم و خیلی راضی هستم مخصوصا اینکه ماشین خیلی نرمی است. سؤال من از عزیزانی که از این مدل تویوتا استفاده می کنند این است که آیا کمکهای این خودرو هم نرم وراحت است و موجب انتقال دست اندازهای خیابانها که کم هم نیست به اطلاق نمی شود. ممنون از پاسخ شما
 • فرهاد

  1395/3/30
  دوست عزیز ماشین های تویوتا از قدیم مدل های کریسیدا و کرونا،کارینا،تا کرولا و کمری به نرمی و بی صدایی کابین معروف بودن که مدل xle هم ازین قاعده و امتیاز ویژه مستثنی نیست و روی دست اندازها بسیار نرم و ارامش بخشه و هیچ صدا و لرزش و کوبشی وجود نداره، چسبندگی و هندلینگ ماشین هم فوق العادست و توی سرعت بالا حس اطمینان رو به راننده منتقل میکنه
  3+

سعید

1395/4/6
سلام دوستان
آیا کسی میدونه آیا مانیتور این خودرو فقط صوتی هست یا فایل تصویری هم پخش میکنه
و اینکه آیا جایی هست که بتونن مانیتورش رو تصویری بکنن؟
 • الف

  1395/4/16
  سلام من به جايي كه پرسنل شركت معرفى كردند رفتم گفتند تصويرى اين مدل هنوز وارد نشده
  2+

مجتبی

1395/4/10
با سلام یک دوستی برای حالت B پرسیده بود حالت B مخفف بریک یعنی ترمز به وسیله ی موتور هست که وقتی در سراشیبی توند مثل کوهستانید ماشین دور موتور رو روی حد اکثر نگه می داره که باعث میشه برای کم کردن سرعت فقط پاتون رو از روی گاز بردارید که این مورد برای ماشین های سنگین بسیار لازم و ضروریه و کمک زیادیامنیت خود رو میکنه که بسار جالب کاربردیه که نتنها تو ایران بلکه خیلی ها توی تمام دنیو از این ویژگی اطلاعی ندارن
با تشکر

زان

1395/6/16
کاش یه مقداری از گیربکسش میگفتید ، خصوصا اینکه cvt هست نیاز به توضیح مفصلتری هم احساس میشه ! فقط اشاره کردید cvt هست و والسلام !

ایمان سودمند

1395/6/22
سلام به همه دوستان
من یه کمری هیبرید XLE ۲۰۱۶ وارداتی دارم که تابستان ۹۵ خریدمش، این ماشین در کل فوق العادست و من ازش لذت می برم.
این شما و این نقد پر فروش ترین سدان یک دهه اخیر آمریکا از زبان یک مصرف کننده...
خوب ها:
مصرف سوختش عاااالیه، هر وقت از صادقیه تا فرودگاه مهرآباد میرم (چون اکثرا سر پایینی هست) متوسط مصرف سوخت رو ۳.۷ تا ۴.۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر نشون میده!!! عجیبه نه؟ ولی واقعیت داره. محل اصلی سکونتم اهواز هست، مسافت اهواز تا تهران حدودا ۹۰۰ کیلومتر هست که این مسافت رو با حدود سه چهارم باک (باکش ۶۵ لیتره) یعنی حدود ۵۰ لیتر یا شایدم کمتر طی می کنم. کلا هم متوسط مصرف سوخت رو روی مانیتور از روز اول که خریدم تا حالا ۶.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر نشون میده. البته تو شهر خودمون اهواز که خیابان ها اکثرا مسطح هستن مصرف سوخت کمی بالاتر هستش و سفر های درون شهری مثلا خونه تا دانشگاه که چند بارهم پشت چراغ قرمز وایسم رو و همچنين مجبور هستم که کولر رو روشن کنم، حدودا ۷.۲ نشون میده و بنظرم تو شهرهایی مثل تهران که بیشتر سر بالایی و سر پایینی داره، به علت استفاده از سيستم هيبريد و امکان شارژ راحت تره باتري ها و استفاده بيشتر از اون ها در سر پاييني ها. مصرف سوخت خيلي بهتری داره.

این ماشین به صورت کاملا اتوماتیک بدون هیچ کمک انسانی بین برق و بنزین جابجا میشه یا اینکه همزمان از هر دو استفاده میکنه. اینکه از برق استفاده کنه یا بنزین بستگی به سرعت و خصوصا شتاب ماشین داره، من خودم تو جاده مسطح تا سرعت ثابت ۷۰کیلومتر بر ساعت هم با برقش رفتم. اما گاهی اوقات متناسب با شتاب ممکنه به سرعت ۴۰ هم که برسه موتور بنزینی رو روشن کنه. اما تو سر پایینی ها به شرطی که سرعت کم باشه، پشت چراغ قرمز، هنگام استفاده از دنده عقب، موقع شروع حرکت در پارکینگ و... کلا جاهایی که نیاز به توان بالایی برای حرکت دادن ماشین نباشه، ماشین رو برق هست و شما می تونید از اینکه آلودگی صوتی و زیستی برای محیط ایجاد نمی کنید به خود ببالید!!! وقتی ماشین رو برق هست قطعا خودتون یا هرکس دیگری که کنار ماشین هست متعجب از اینه که این ماشین چطوری خاموشه ولی داره حرکت میکنه!!!

فوق العاده ماشینه نرمی هست و در تمام طول سفر بخاطر این نرمی به شما احساس خوب و لذت دست میده.

وجود 10 عدد ايربگ که باعث شده تمام نقاط ماشين داراي ايربگ باشه و ايمني خاطر بالايي رو براي سرنشينان فراهم ميکنه.

رادار های این ماشین عالیه، رادار نقطه کورش خیلی بهتون کمک میکنه که از سمت چپ و راست خطری تهدیدتون نکنه، کروز کنترل آپشنی هست که همه ماشین ها دارن اما چیزه متفاوتی که این داره و خیلی توی ایمنی کمک می کنه کروز کنترل "دینامیک" هستش، یعنی تو هر لحظه سرعت ماشینتونو متناسب با سرعت ماشین جلویی کم و زیاد می کنه. این آپشن خصوصا برای وقتی که کمي احساس خواب آلودگی دارید عالیه. همینطور بوق آلارم رادار مخصوص رانندگی بین خطوطش برای همچین مواقع خیلی خوبه.

سیستم صوتی JBLش که به جرات میشه گفت یکی از بهترین سیستم های صوتی موجود هست، وااااقعا کیفیت بالایی داره. در مقام مقایسه هم اگر بخوام بگم، یکی از دوستانم توان نهایی و کیفیت باس سیستم رو با سیستم Bose خودرو Audiي که خودش داره مقایسه می کرد، می گفت که JBL ازش توانمندتره.

فرمان برقی این ماشین بسیار بسیار نرم هست، خیلی نرم. و من تعجب می کنم که قبل از خرید ماشين، جایی می خوندم که باید با فرمون این ماشین کشتی بگیری!!!

برخلاف خیلی از سدان های محبوب موجود تو ایران مثل آزرا، سوناتا و ... کف این ماشین اصلا نمیگیره، حتی یکبار هم تا حالا اين اتفاق نيوفتاده. نزدیک شهر اهواز مانع های معروفی هست که همه میشناسن و میدونن از روش که رد بشن احتمال زياد کف ماشینشون میگیره اما کمری از همشون سر بلند بیرون اومده! حتی یکبار طی سفر اهواز به تهران با ۵ سرنشین بزرگسال و صندوق پر از چمدان های سنگین و حتی جلوی پاهای سرنشینان کاملا پر، به طوری که فنر های ماشین خوابیده بود و من با خودم گفتم هر مانعی که رد بشم میگیره، اما تمام مسیر اهواز تا تهران رو به سلامت عبور کرد و حتی به موانع سابیده هم نشد!!!

شتاب ماشین در همین سفر با این میزان بار باز هم عالی بود و حتی تو سر بالایی وقتی گاز میدادی شتاب خوبی می گرفت. فکر نمی کنم بیشتر از این نیاز به توضیح در مورد شتاب باشه.

دنده B هم یکی از مزایای این ماشین هست که سرعت شما رو تو سر پایینی ها کنترل میکنه و موتور رو نمیذاره که دور بگیره. خصوصا الان که پلیس هاي عزيز تو سر پایینی ها توقف مي کنن که ماشین ها سرعتشون از کنترل راننده خارج میشه و سرعتشون از حد مجاز عبور ميکنه. وقتی ماشین تو دنده B باشه سرعت از ۱۰۰ اصلا بالاتر نمیره و هرزگاهی یه نیش ترمز هم که بزنی سرعت روی ۸۰ ثابت میمونه و دسیسه پلیس های زحمت کشمونو به کلی خنثی می کنه!!!

صدای موتور، باد و... اصلا وارد اتاق نمیشه و خیلی آرامش تو ماشین هست. فقط وقتی صدای موتور رو می شنوید که یهو بخواید ماشین رو گاز بدید و شتاب بگیرید...

جلوی پاهای سر نشینان، خصوصا سر نشین های عقب فضای بسیار زیاد و راحتی وجود داره و در کنار مبلمان بسیار راحت و نرمی سيستم تعلیق ماشین، راحتی سفرش فوق العادست.

اگر بعد از شروع حرکت، خودتون يا سرنشين کمربند نبنديد اونقدر جيغ ميکشه تا کمبربندتون رو ببنديد و کمک ميکنه تا از گزند جريمه هاي پليس در امان باشيد :)

آيينه وسط با تنظيم ميزان بازتاب نور به صورت اتوماتيک- اين آپشن براي رانندگي در شب واقعا عاليه و باعث ميشه که نور ماشين هايي که از عقب به شما نزديک ميشن و نور بالا حرکت مي کنن شما رو اذيت نکنه.

آپشن های خاص:
مجوز رااااااایگان تردد در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد تا ۵ سال به علت داشتن سوخت پاک. من این مجوز با 2 بار مراجعه نيم ساعته ظرف 3 روز و بدون پرداخت حتی ریالی اضافه دریافت کردم. هزینه این مجوز برای سایر خودروها اگر اشتباه نکنم سالانه ۳ میلون تومان هست.

دکمه HomeLink - روی سقف ماشین دکمه هایی هست که می تونید ۳ تا ریموت درب منزل یا گاراژ رو براش تعریف کنید. یعنی وقتی به منزل رسيديد به جای اینکه ريموت خونه همراهتون باشه و از اون استفاده کنید، برای باز کردن درب از این دکمه استفاده می کنید.

شارژر وایرلس - اگر گوشیتون امکان سخت افزاری شارژ بی سیم رو داشته باشه می تونید از این شارژر تعبیه شده در ماشین استفاده کنید. گوشی های s6 و نوت ۵ به بعد، اپل 6 و گوشی هایی که تاریخ ورودش به بازار همزمان با این گوشی ها یا بعد از اون بوده این امکان رو دارن.

استفاده از پدال ترمز پایی به جای ترمز دستی که تاثیر خیلی مثبتی روی طراحی داخلی و کنسول داشته.

بد ها:
شتاب گیری با لحظه فشردن پدال اندکی تاخیر داره، این اندک که میگم شاید در حد دهم ثانیه باشه، اما اونجوری نیست که به محض فشار دادن پدال، ماشین از جا کنده بشه خصوصا اگه ماشین روی برق باشه. اما خیالتون راحت، وقتی اون دهم ثانیه گذشت، ماشین از جا کنده میشه :) البته امتحان نکردم شاید با خاموش کردن حالت eco این مشکل برطرف بشه.

صندوق این ماشین به خاطر وجود باطری های سیستم هیبریدیش از صندوق ماشین های هم رده خودش کمی کوچکتر هست اما با این وجود نگران نباشد، اگر بار خاصی همراتون نباشه و در حد چمدون هایی برای یک سفر معمولی باشه حتی فضای اضافه هم باقی می مونه.

نداشتن پرده عقب - خصوصا هنگام مسافرت که حدودا ۵-۶ ساعت از روز در معرض تابش شدید آفتاب هستید عقب ماشین گرم میشه که البته با تهیه ونصب یک پرده ساده تاشو از لوکس فروشی های خودرو این مشکل رفع میشه.

نداشتن سنسور عقب و جلو - البته به نظر خودم دوربین عقب و رادار نقطه کور کار سنسور عقب رو انجام ميده.

آیینه های تاشو دستی - آینه ها به صورت برقی تنظیم میشن ولی باز و بسته شدنشون دستی هست. علت اين هست که توی آمریکا خیابان ها اکثرا عریض هستند و... نیازی به این آپشن نیست، ضمن اینکه آینه یکی از قسمت های ماشین است که به شدت در معرض خطر مي باشد و در صورت کوچکترین برخوردی، موتور های اون خراب شده که این موتور ها قیمت زیادی دارند.

نداشتن دنده + و - دستی - دوستان این مورد رو عیب می دونن ولی تویوتا بی دلیل کاری رو انجام نمیده، با وجود این که در این مدت کم، زياد باهاش تردد کردم و ۳ بار سفر رفتم و تو شرایط مختلف دیدمش هر وقت گازش دادم، نه بهم نگفته و شتاب گرفته و به نظرم نیاز به سنگین کردن دنده به صورت دستي نداشته.

امیدوارم که این نقد به دوستانی که قصد خرید این خودرو محبوب رو دارند کمک کرده باشه. سعی کردم نقد عادلانه انجام بدم، قضاوت با خودتون.
موفق باشید
ایمان سودمند
Iman.Soodmand@gmail.com
 • ا.پ

  1395/6/24
  نداشتن دنده دستی + -کاملا منطقیه چون سیستم انتقال قدرت کمری هیبریدی CVTاست و دنده + -مفهومی نداره
  4+

مزدا

1395/11/15
سلام. آیا از دوستانی که دارای این خودرو هستند موفق به راه اندازی GPSآن شده اند؟اگر جواب مثبت میباشد لطفا آدرس بدهید بنده مشکلم را مرتفع کنم

اکبر

1395/12/8
سلام برای راه اندازی نویگیشن کمری هیبریدی 2016 به یکی از تعمیرگاهها ایرتویوتا مراجعه نمودم اظهار گردید برای راه اندازی یکدستگاه مبدل به قیمت 4500000تومان نیاز است وخودرو نیز یک روز باید بماند نمیدانم از چه تکنولژی استفاده میشود ؟وآیا این قیمت منطقی است دوستان اگر اطلاعاتی دراین زمینه دارند تا بهره برداری شود.

دانیال

1396/3/2
ایا کمری هیبرید صافی بنزین دارد؟

مهين مرادي

1396/6/31
درود من كمري ٢٠١٥هيبريدي دارم خواستم بدانم وقتي چرخ ها از بالانس خارج ميشه چرا سقف ماشين صدا ميده ايا اين ايراد محسوب ميشود يا خير

amir

1396/8/21
من از گرجستان یک مدل تویوتا کمری le 2016 خریدم خیلی ماشین زیبا و پرقدرت ولی نه سنسور داره ولی دوربین عقب داره نهگرمکن نه رادار هیچی ولی داشبوردش کامله
Top