پژو 405 نسخه SLX ، مگر یک گربه سان چقدر عمر میکند؟
این صفحه 45,088 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/2/13

پژو 405 نسخه SLX ، مگر یک گربه سان چقدر عمر میکند؟

آزمایش و نوشته: امین امیری فر
عکس: احمد رکابی

مقدمه

حدوداً در ابتدای دهه هفتاد شمسی بود که پس از یک مدت طولانی دور ماندن از اتومبیل های روز و فرمانروایی پیکان، ناگهان درب کشور به روی خودروهای مطرحی مثل میتسوبیشی گالانت و لنسر، هوندا سیویک و آکورد، فولکس واگن گلف، بنز E و تویوتا کرولا و .. باز شد و چهره خیابان ها از این رو به آن رو گردید. البته بماند که در آن زمان وضعیت قیمتی خودرو نسبت به درآمد مردم حتی از الان هم بدتر بود و در مقاطعی با پول یک عدد دوو اسپرو می توانستیم یک باب مغازه در تهران خریداری نماییم! اما در هر صورت ورود ماشین های مدرن حتی برای افرادی که توان خریدش را نداشتند نیز یک روزنه امید به حساب می آمد. درهمین دوره به سرعت زمزمه مونتاژ برخی از اتومبیل های جدیدتر توسط کمپانی های وطنی به گوش رسید.
یکی از این اتومبیل ها که قرار شد وارد خط مونتاژ داخلی شود، پژو 405 نام داشت. ورود سدان خوش نام فرانسوی که در آن زمان حتی در بازار رقابتی و مشکل پسند اروپا به موفقیت های چشم گیری دست پیدا کرده بود، به بازار محدود و تشنه ی ایران که مشتریانش رؤیای خرید پیکان صفر کیلومتر را در سر می پروراندند یک جهش بزرگ به حساب می آمد! پژو در ابتدا با ارائه دو مدل جی ال و جی ال ایکس در کشورمان تصور می کرد که حس تنوع طلبی ما را ارضاء خواهد نمود اما بعد از مدتی به لطف خلاقیت وطنی توانستیم از 405 نسل کشی کرده و به انواع مدل ها از جمله GLI ، RD ، RDi ، ROA ، SLX ، لیموزین!، پارس و پارس ELX و ... برسیم و نشان دهیم که برعکس کشور فرانسه به مشتری و تنوع محصولات اهمیت فراوانی می دهیم!
حالا در دهه سوم تولید این خودرو در کشور و با تمامی خاطرات خوش گذشته و یا تجارب تلخی مثل آتش سوزی های دلخراش آن، امروز به سراغ یکی از مشتقات 405 با عنوان SLX آمده ایم تا ببینیم آیا هنوز هم بعد از این همه سال توجیهی برای خرید محصول قدیمی ایران خودرو وجود دارد یاخیر؟ همزمان مقایسه مختصری هم بین موتور TU5 و پیشرانه قدیمی تر XU7 داشته باشیم تا بفهمیم کدامیک ازاین دو پیشرانه که طبق سنت کشورمان بعد از بازنشستگی همچنان مشغول به کارند، بهتر از پس وظایفشان بر خواهند آمد.

طراحی ظاهری

تصور نمی کنم کسی با چهره 405 بیگانه باشد! یا کسی منتظر نشسته باشد تا ما آن را برایش توصیف نماییم! اما در کل اگر بخواهیم در مورد طراحی 405 صحبت کنیم باید بگوییم که یکی از نکات مثبت این بدنه ضریب آیرودینامیک مناسبش بوده است که حتی در مقایسه با اتومبیل های جدید تر از خود نیز بعضاً حرف هایی برای گفتن داشته، اما در مورد زیبایی، این قیافه حتی برای همان سال های اولیه نیز کاملا ساده و بی ادعا به نظر می رسید، هرچند بسیاری همین سادگی و قیافه ی متینش را می پسندیدند و این مورد باعث شده بود که 405 چند سالی بیشتر وجهه خود را حفظ نماید.
هرچند این ویژگی هم پاسخگوی این همه سال تولید مداوم نبوده و مدتهاست که از چهره تکرای آن خسته شده ایم. البته در مدل SLX سازنده سعی کرده با یک گریم مختصر به روی چهره ی کهنه سرباز فرانسوی سن و سالش را مخفی نماید و با قطعاتی به اصطلاح اسپرت، حالتی جوان پسندانه تر به آن بدهد. اما هر چقدر که گریم کاراکتر "کیمیا" توانسته بود سنش را بالا نشان دهد، ایران خودرو هم در جوان سازی 405 موفق بوده! از جمله تغییرات انجام شده می توان به شکل و شمایل اندکی متفاوت چراغ های جلو و عقب (کریستالی)، جلوپنجره و آیینه های جانبی جدید، اضافه شدن قطعاتی نظیر مه شکن های زیر سپر جلو و اسپیلر عقب اشاره کرد. همچنین تفاوت های جزئی دیگری مثل زه های جانبی پهن تر، رنگ شدن قسمت پایینی سپرها و .. در SLX به چشم می خورد که در مجموع برعکس فیس لیفت قبلی که روی 405 انجام شده بود (پژو پارس) بیشتر حالت از سر باز کنی داشته و عملاً چهره اتومبیل را ارتقاء چندانی نداده است! شاید اضافه شدن رینگ های اسپرت زیبا و ریزه کاری هایی مثل استفاده از مه شکن های مستطیلی به جای دایره ای (که با این اتاق هماهنگ تر به نظر می رسد) می توانست اثر بهتری روی مخاطبین جوان داشته باشد و ایران خودرو را به هدف نزدیکتر نماید. اما خوب به هر دلیل این اتفاق نیفتاده و مجبوریم به همین تغییرات ساده دل خوش کنیم.


طراحی داخلی و آپشن ها

در داخل نیز به محض ورود به حوالی دهه نود میلادی بازمی گردیم. داشبوردی ساده که در زمان خودش از نظر کیفیت و ارگونومی نسبت به رقبا کاملاً مناسب بود و دید اطراف عالی که گویی نقطه کور برایش معنا ندارد. البته نسبت به گذشته تغییراتی هم می بینیم. مثلا یک فرمان جدید پیش رویمان است که به ایربگ هم مجهز شده، رنگ روشن کابین نیز فضای داخلی را دلباز تر از قبل نموده و مواردی نظیر کلید صندوق پران و تودری های جدید هم به چشم می خورد که انصافاً زیباتر از تودری های ساده قبلی است. فقط نمیدانم چه بلایی سر قفل درب های 405 آمده و چرا آن را با این میخ های پلاستیکی تعویض کرده اند!
اما از همه این ها که بگذریم موردی که در مقایسه با پژوهای قدیمی آزار دهنده به نظر میرسد افت محسوس کیفیت قطعات داخلی است، هرچند ما دیگر به افت کیفیت در طول زمان عادت کرده ایم و این روند رو به عقب در بسیاری از محصولات چند سال اخیر دیده میشود. تازه داشبورد های طرح جدید که با آن جنس خشک و پر سر و صدایشان وضعشان از این هم خراب تر شده. اما با این وجود برای کسانی که از چیدمان قدیمی و تکرای که سال های سال روی انواع 405 و RD و پارس و .. بوده، خسته شده و به دنبال تنوع هستند داشبورد جدید گزینه بهتری خواهد بود، ضمن اینکه امکان نصب ایربگ جانبی هم روی این داشبورد ها وجود دارد که نکته کم اهمیتی هم نیست.

از سایر امکانات SLX میتوان به مواردی نظیر شیشه های جلو و آیینه های برقی، تهویه مطبوع دستی، چراغ نقشه خوان، مه شکن های جلو و عقب، ترمزهای ضد قفل ABS ، چهار کاناله با قابلیت توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و .. اشاره نمود که هرچند نسبت به 405 های ابتدایی کامل تر شده اما نسبت به سطح توقعمان از اتومبیلی که امروز تولید می شود راضی کننده نیست. البته نمی توانیم از خودرویی با این قیمت که حتی از ارزانترین سدان های چینی کشور نیز ارزانتر است انتظار زیادی داشته باشیم اما حداقل اضافه شدن چند آپشن حتی ارزان قیمت بصورت فابریک میتوانست دلخوشی بیشتری برای مشتریان بوجود آورد.

پیشرانه و سیستم انتقال قدرت

پس از گشودن درب موتور با فضایی نسبتاً خالی روبرو می شویم. در حقیقت این محفظه زمانی میزبان موتور 2 لیتری کاربراتوری بوده و اکنون برای موتور ریز نقش 206 کمی گشاد است! البته در کل برای مردم ما که موتور پراید روی رنو5 (PK) ، موتور پیکان روی پژو (RD) و موتور پژو روی پیکان (پیکان پژویی) را دیده اند، مشاهده عمل پیوند موتور و بدنه بین دو هم خانواده یعنی 206 و 405 چندان عجیب نمی باشد. چرا که حداقل گروه خونی شان نزدیک به هم است! (نا گفته نماند که استفاده از یک موتور در چند اتومبیل، اگر به صورت اصولی صورت پذیرد امری مفید و رایج است که در جهت کاهش هزینه های تولید، حتی در مطرح ترین کمپانی های خودروسازی دنیا نیز انجام می شود، اما نکته در رعایت همان اصول و در صورت لزوم تغییرات خاص به روی انجین و متعلقات دیگر است تا هماهنگی کافی بین خودرو و پیشرانه وجود داشته باشد)

اجازه بدهید قبل از بررسی موتور TU5 پیش رویمان نگاهی به مشخصات موتورهای قدیمی تر XU7 یا همان 405 های 1.8 لیتری بیاندازیم. پیشرانه ای با حجم دقیق 1761 سی سی با 8 سوپاپ و نسبت تراکم 9.3 که 100 اسب بخار نیرو را در دور 6000 و 153 نیوتن متر گشتاور را در دور 3000 توسط گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلویی منتقل می کردند و البته همچنان هم دارند این کار را می کنند! برگردیم سراغ پیشرانه میهمان امروزمان، موتور TU5 با حجم 1587 سی سی دقیقاً 174 سی سی کم حجم تر از آن یکی است اما در عین حال بدلیل تکنولوژی بالاتر و استفاده از 4 سوپاپ در هر سیلندر و نسبت تراکم 10.5 و مواردی از این دست توانسته با همین حجم 8 اسب بیشتر تولید کند که با توجه به گنجایش (و زمان تولدش!) عدد قابل قبولی است (در سایت ایران خودرو قدرت موتور TU5 روی 206 عدد 110 و روی SLX عدد 108 را نشان می دهد). اما در مورد گشتاور قضیه برعکس می باشد و TU5 با 142 نیوتن متر در دور 4000 در مقابل موتور پیرتر(XU7) کم خواهد آورد؛ چرا که موتور قدیمی گشتاور بالاتری را در دور پایین تر به راننده ارزانی می دارد.
در جدول مشخصات سایت ایرانخودرو شتاب رسمی SLX با موتور TU5 و گیربکس BE3 عدد 13.2 را نشان می دهد که 2.2 ثانیه از عدد اعلامی برای 405 XU7 ضعیف تر است. راستش را بخواهید این اختلاف با توجه به مشخصات دو اتومبیل کمی زیاد از حد و عجیب به نظر می رسد. حداکثر سرعت نیز برای هر دو اتومبیل 190 کیلومتر بر ساعت عنوان شده است.

تجربه رانندگی

پشت فرمان SLX نشسته و کلید استارت را میچرخانیم. صدای موتور به شکل محسوسی نرم تر از پیشرانه های قدیمی شده ولی همچنان با افزایش دور فریادش را به گوش سرنشینان می رساند. دید اطراف کاملاً مناسب است و فرمان نیز عملکرد روانی دارد. البته دید پیرامونی خوب در اتومبیل های قدیمی تا حدودی هم بدلیل استانداردهای ایمنی پایین تر این خودروها بوده، چراکه سازندگان در آن زمان برای تست های تصادف از روبرو، طرفین و عابر پیاده محدودیت های کمتری پیش روی خود می دیدند و در نتیجه طراحان با ستون های باریک تر و پنجره های بزرگتر نقاط کور بدنه را کاهش می دادند. اما امروزه بدلیل استاندارد های سخت گیرانه ایمنی و همچنین تکیه بر تکنولوژی هایی مثل دوربین، سنسورهای پارک و اخطار نقطه کور و.. دید عادی بسیاری از اتومبیل ها محدودتر شده است.
البته این فقط یکی از فاکتورها بود و همه می دانیم که اتومبیل هایی با ایمنی یکسان نیز از نظر دید اطراف بسته به مهندسی و طراحی متفاوت هستند. بگذریم، فکر می کنم همه با کیفیت سواری و فضای کابین این گربه پا به سن گذاشته آشنایی داشته باشند اما اگر امروز بعد از بیست و اندی سال تازه به کشور بازگشته اید و یا به هر دلیل دیگر تجربه این محصول را ندارید بطور خلاصه بگویم که فضای پا و سر در این سدان خانوادگی نسبت به ابعاد بدنه (طول 4408، عرض 1694 و ارتفاع 1410 میلیمتر) مناسب می باشد و از نظر میزان نرمی و خشکی سواری هم نمره متوسطی را بدست می آورد. پایداری اش با توجه به قیمت و سال طراحی قابل قبول است اما به هر حال نباید از اتومبیلی که به سال 1987 برمی گردد و از سیستم های کنترل پایداری هوشمند و تکنولوژی های روز بی بهره است انتظار معجزه داشته باشید.
هرچه زودتر به سراغ توانایی های حرکتی SLX برویم تا ببینیم عمل جراحی موتور و بدنه به خوبی انجام شده یا 405 قلب پیوندی از 206 را پس زده است؟! از نظر اختلاف وزنی که جای نگرانی چندانی نیست چون پژو 206 تیپ 5 فقط 66 کیلو یعنی تقریباً معادل یک سرنشین از SLX سبک تر می باشد که اختلاف خیلی فاحشی نیست. اما شاید اصل تفاوت را باید در گیربکس این دو اتومبیل بدانیم چراکه گیربکس SLX با توجه به ضرایب متفاوت با 206 رفتار کمی متفاوتی خواهد داشت. اتومبیل در دنده های سنگین 1 و 2 عملکرد پرشتاب و مناسبی از خود بروز می دهد اما با ورود به دنده های 3 به بعد، بخصوص اگر در سربالایی یا وزن بالا باشید داستان تغییر خواهد کرد. ممکن است در این لحظه با خود بگویید که این دنده ها زیادی سبک هستند و موتور پر کشش XU7 که در دور موتور پایین تر گشتاور بالاتری به ما ارائه می داد با این گیربکس هماهنگ تر بود. اما اگر دنده ها را به خوبی پر کنید و در دورهای بالاتر موتور اقدام به تعویض دنده نمایید این مشکل تا حدود زیادی برطرف خواهد شد. در تست شتاب نیز خودرو امروز ما برای رسیدن به عدد 100 از حالت سکون به حدود 12.5 ثانیه زمان نیاز داشت که با توجه به دست دوم بودن اتومبیل و اینکه محصولات به ظاهر مشابه خودروسازان وطنی بعضاً در باطن دارای تفاوت هایی در ECU و دریچه گاز و.. می باشند، نمی توانیم نه این عدد و نه عدد اعلامی ایران خودرو را به عنوان یک مرجع قطعی برای اتومبیلی که شما خواهید خرید اعلام نماییم!

شاید بزرگترین برتری 405 با موتور TU5 نسبت به موتور قدیمی، مصرف سوخت پایین تر آن باشد که در حالت ترکیبی به ازای هر صد کیلومتر 7.5 لیتر از باک 70 لیتری اش می نوشد و این یعنی در مقایسه با موتور XU7 ، در هر صد کیلومتر حدود 1.6 لیتر صرفه جویی خواهیم داشت (البته در جاده بدلیل کشش مناسب XU7، موتور قدیمی می تواند اختلافش را با موتور جدید به 0.8 لیتر در صد کیلومتر کاهش دهد اما همچنان هم برتری با TU5 است). ترمزها که در جلو دیسکی و عقب کاسه ای و مجهز به ABS و EBD هستند برای رانندگی نرمال و شهری کارشان را نسبتاً خوب انجام می دهند اما در سرعت های بالا و یا زمین های خیس ضعف خود را بروز داده و از اعتماد به نفس راننده می کاهند. از نظر میزان خرابی و استهلاک، مالک اتومبیل در این 2 سال و حدود 66 هزار کیلومتر با نکات منفی مثل خرابی یکی از دسته موتورها و کُند شدن شیشه بالابر سمت شاگرد و مواردی از این قبیل مواجه شده اما با این وجود از نظر میزان خرابی و هزینه های نگهداری انتخاب جدیدش را در مقایسه با اتومبیل قبلی خود که یک ام وی ام 315 صندوقدار بوده مناسب تر می داند. هرچند شاید برای بسیاری بدنه جدیدتر و آپشن های بیشتر اولویت های بالاتری به حساب آیند و با توجه به کیفیت متغیر محصولات داخلی تجربه برخی افراد با ایشان متفاوت باشد.

نتیجه گیری

پژو 405 اس ال ایکس خودرو اعجاب انگیزی نیست؛ با این مبلغ پرداختی همچین توقعی هم نداشتیم، اما در یک جمع بندی کلی می توان گفت که اگر با چهره بسیار قدیمی و کمبود (یا بهتر است بگوییم نبود) آپشن های آن مشکلی نداشته باشید با این قیمت (در حدود 31.8 میلیون تومان در نمونه صفر کیلومتر با 2 ایربگ و داشبورد جدید) می تواند سواری نسبتاً راحت و جاداری را در کنار قدرت کافی و هزینه های نگهداری مناسب به شما ارائه دهد. ضمن اینکه با موتور TU5 یکی از اشکالات اساسی 405 های قدیمی که مصرف سوخت بالا بود اندکی بهبود یافته است.
اما گذشته از همه این ها، سوال اصلی را باید از دست اندرکاران صنعت خودرو کشور بپرسیم و آن اینکه چطور بدنه ای متعلق به حدود سه دهه قبل و موتوری کمی جدیدتر که صد البته آن هم کاملاً قدیمی شده همچنان در کشور به فروش می رسد و تازه شرایط بازار به گونه ای است که درمقایسه با رقبا بعضاً گزینه قابل قبولی هم به نظر می رسد؟! امیدواریم اکنون که با رفع تدریجی تحریم ها امکان انعقاد قرار دادهای جدید با کمپانی های مطرح فراهم شده بهتر از گذشته عمل نماییم تا با ارائه اتومبیل های روز با قیمت منصفانه اعتماد مردم و متعاقباً شکوفایی مجدد، به این صنعت مهم بازگردانده شود.
در پایان جا دارد از همکاری صمیمانه آقای "پوریا اویسی نژاد" که وقت و اتومبیلشان را جهت تهیه این مقاله در اختیار گروه خودروبانک قرار دادند تشکر نماییم.
برای مشاهده لیست کامل تجهیزات و مشخصات فنی این خودرو به صفحه پژو 405 مراجعه کنید.
عکس ها
نظرات
 
 
 

محمود

1395/3/24
یه سوال
هر کسی که ۴۰۵ داره افغانی جابجا میکنه یا هر کسی که میخواهد افغانی جابجا کنه ۴۰۵ میخره ،؟
 • علیرضا

  1396/5/12
  شما با 405 از افغانستان اومدی ایران؟؟
  51+
 • محمد

  1397/4/24
  امنیت اخلاقی هم فقط هواسش به 206 -206 ماشین دخترهان

محسن

1395/4/11
اولا دوساله طرح داشبورد عوض شده و شما slx با داشبورد قدیم رو مقایسه کردید جای تعجبه از سایت بروز شما!!!
ثانیا واقعا جا داشت بیشتر و تجربی تر بحث میکردید
مثلا خرابی خودرو در slx بشدت زیاده، کلاج ، سنسور گاز و واشر سرسوپاپ و... بدون استثنا برای همه در ماه اول سوار شدن یا نهایت تا حدود یک سال بعد از خرید پیش میاد،
نرمی فرمان جالب و قابل قبول و صدای موتور در دور پایین خیلی کمه اما وقتی یه گاز کوچیک میدی انگار لامبورگینی سوار شدی ولی هیچ خبری نیست، هول نشید،
با هزینه کم میتونستن سنسور پارک و ترمز های عقب دیسکی و برقی شدن شیشه عقب رو بعد از قرن ها روی slx تامین کنن اما ....
زوزه گیربکس در سرعت 90 تا 100 برای اکثر slx ها وجود داره البته زیاد تابلو نیست،
مصرف سوخت و مسایل مربوط به شتاب و قدرت هم خوب و دقیق نوشته شده،
یک تجربه: چراغ ها ی slx بدون استثنا کم نور و فقط کمی شیک تره که همه نمایندگی های ایران خودرو همینو بهم گفتن و گفتن برو بی خیال یا طرح قدیم بنداز که ...، بشخصه خیلی باهاش ور رفتم و بعد از کلی بالا و پایین رفتن و دنبال لامپ جدید و زنون و ..، (خداییش کم مونده پرژکتور بخرم ببندم رو سقف ماشین) همون چراغ ها رو با بستن افتامات و عوض کردن لامپ ها و کمی تنظيم شبانه روزی تونستم در حد 405 معمولی درس کنم که الان واقعا خوب شده.
درکل بنظر من slx تاحدی نه زیاد از glx بهتره، موتورش،ظاهرش، صداش، امکاناتش و شتابش
اینها تجربه من با slx و glx بود،
اميدوارم بدردتون بخوره و یه روزی ماشینی سوار شین که هر چند با پول بیشتر و لی درخور شان یک ایرانی، یاعلی.

mr

1395/5/19
در پاسخ به سوال نویسنده کنجکاومان باید بگویم که گربه سانی مانند شیر، در شرایطی که به مرگ طبیعی نایل شود باید چیزی حدود 20 سال در طبیعت زندگی کند و اگر در اسارت باشد به دلیل انجام حفاظت های ویژه از جانب نگاهبانان پارک های جنگلی حتی می تواند تا بیش از 30 سال نیز در قفس ها سلطانی کند !!! البته تا کنون بیشترین رکورد در این زمینه مربوط به یک شیر نر بوده که در حدود 34 سال در اسارت زنده مانده است !
.... اما اگه منظورت از گربه سان همین پژوهای آشغال خودمونه ، با توجه به سابقه بنده از نسل قدیم این ماشین ( یعنی glx ) که باز به تولیدات امروزی شرف داشت، باید بگم؛ عمر مفیدش بین 1-2 سال که بستگی به شانس شما داره و از اون به بعد فقط بیچاره جون می کنننننننه !

مهران

1395/8/14
مصرف مناسب!!!؟
بیخیال
شوخی میکنید!

الان آریون با 3.5 لیتر موتور توی شهر صدی 10 و در جاده 8.5 میسوزونه
اونوقت همین میزان مصرف برای موتور 1600 مناسبه!!!؟
واقعا جای شرم داره که مردم رو احمق فرض میکنند!!!
 • سامان

  1397/3/21
  خسته نباشی دوست عزیز
  تویوتا رو با ایران خودرو مقایسه کردی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  1+

محمدحسین

1395/9/23
نتیجه گیری درست و منطقی بود. خسته نباشید

میثم

1395/11/22
من یه اس ال ایکس دارم دریچه گاز بوش رو داره و دریچه گازش ایراد دار شده نمیدونم که میشه تعمیرش کرد یا نه کسی خواست هم بخره بهش توصیه می کنم دست نگه داره و سمند با موتور ef7 رو انتخاب کنه
 • اکبر

  1396/5/8
  داداش دلت خوشه اس ال ایکس هیچیش نمیشه سمندازکمبودکیفیت موتوری وشکل داشبورداشغال داره جولان میده افت قیمتشم بالاست
  10+

bamdad vahid 6225

1396/2/2
اقا واقعا حیف ÷ول نیست بدی این ماشینا که تنها امکاناتش تو این 20 سال آینش برقی شده؟

ارش

1396/3/19
واقعا متن بررسی جالب و خنده دار بود . طنز رو به خوبی رعایت کردین . ممنون

zak2012

1396/3/28
سلام
دوستانی که 405 صفر مدل 96 حالا چه slx چه glx خریدن از ماشینهاشون راضی هستن تو بحث کیفیت قطعات تغییری کرده ؟

علیرضا

1396/5/12
من یه 405 SLX دارم به کسایی که قصد خرید ام وی ام و لیفان و چری دارند پیشنهاد میکنم گول امکانات اون ماشینا رو نخورن و یک 405 بخرن
همسایه ما یک ام وی ام 315 خریده بود می گفت تو سرعت 120 تا کل در و پنجره ماشین صدا میده

مبین

1396/5/17
نمیدونم چرا بعضیا با پژو 405 مشکل دارند و میگند که قدیمیه و باید از دور خارج شه و از سال چند داره تولید میشه ولی این مدل جدید یعنی 405 SLX به جز استایلش کلا فرق کرده و به روز شده. موتورش ، داشبوردش ،ضبطش.، چراغاش داخلش و غیره و اصلا ربطی به مدل دهه هفتادیشو اینا نداره. قبول دارم مشکلاتی داره و جایه اصلاح داره اما باید مدنظر داشته باشید که هیچ وقت ماشین خوبی از ایران خودرو در نیومده. تازه سمند هم خیلی خرج داره و بعد یه مدت لش میشه. این قدر سنگینه که موتورش به زور بدنشو میکشه. گول امکانات الکیش رو نخورید.
 • علی

  1396/5/18
  موافقم
  14+
 • رضا

  1396/5/18
  راست میگه
  14+
 • SPK

  1396/8/14
  چرا مزخرف میگی؟ سمند کجا لش میشه و موتورش به زور بدنشو میکشه؟ 405 اینقدر ظاهرش قدیمی و کسل کننده شده که قراره تولیدش متوقف بشه. شمام از بخت روزگار یه دونه خریدی و باهاش خوشی ولی قرار نیست هر چیزی تونستی بیای ببافی.
 • محمد

  1396/9/12
  حیف که گمرکو باز نمیکنن تا در یک فضای آزاد رقابتی ببینم کسی پیدا میشه این فرغون های ساخت داخل رو بخره که برای عهد دقیانوسه.... واقعا متاسفم برای شرکتهای خودروساز داخلی که هیچ وقت به فکر پیشرفت نبودن و فقط بلدن این ملتو سرکیسه کنن! شما با همین پول برو کشورهای همسایه ببین چی سوار میشی حالا اینجا فقط بلدن از یه پراید آشغان ده ها مدل بدن بیرون صبا..۱۳۱ .. ۱۴۱ ... هاچ بک... ۱۳۲... sx ...و ایران خودرو هم تازه یاد گرفته مثل سایپا چراغها رو عوض کنه مدل جدید بده بیرون... حیف که مجبورم و گرنه این آشغالها رو نگاه هم نمی‌کردم چه برسه سوار شم.........
  1+

آریا

1396/8/15
سلام. از همه چی گفتید ولی از روش تعویض روغن slx نگفتید. آقا خیلی خنده دار که نمیشه روغن موتور رو از کارتل خارج کرد و باید از دستگاه ساکشن برای خارج نمودن روغن از داخل موتور استفاده کرد.
 • رسول

  1396/12/27
  به حق چیزای ندیده و نشنیده
 • نادر

  1397/1/1
  برادر برو یکم سوادتو زیاد کن
  بازو بست پیچ کارتل کار به کل اشتباهیه و همه جای دنیا از ساکشن استفاده میشه. دوره ی تعویض روغنای مزخرف منسوخ شده
  2+

نادر

1397/1/1
یا باید با دید جهانی پیش رفتو به کل این ماشینهای ضعیفو قدیمیو به شدت گرونو نخرید و اونوقت با خط 11 و دوچرخه اینور اونور رفت یا باید دید رو عوض کرد و با همینا ساخت
به نظر من به نسبت ماشینای تو ایران slx هنوزم ماشین خوبیه و نسبت به رقباش حرفای زیادی واسه گفتن داره..
البته یادمون نره کلا داریم از ماشینای ضعیفو قدیمیو گرون ایرانی حرف میزنیم

مجیر

1397/3/16
همه شما درست میگید و من به نظر همه شما احترام میزارم ولی هر کسی یه نظری داره ما باید بر اساس وضعیت کنونی و خودرو هایی که در کشورمون تولید میشه نتیجه گیری کنیم ماشین پژو 405slxبه نسبت قیمت و قطعاتی که درش به کار رفته و ایراداتی که بر طرف شده جدا از بی کیفیت بودن قطعاتش ماشین خوبیه ولی در مغابله با پارس LXبا موتور TU5واقعا هیچه و با این شرایط کنونی مملکت ما واقعا به نظر من می ارزه ده ملیون بیشتر بدی چون 405هیچ آپشنی نداره که لا اقل یک برگ برنده ای داشته باشه ولی مصرف سوختش از پارس کمتره و واقعا بنظر من اگه در این وضعیت بخواهیم در حد ۳۰ ۴۰ ملیون ماشین سوار شیم این دو گزینه بهترین هستند و رو دست ندارند هم از لحاظ استقامت هم از لحاظ کیفیت هم از لحاظ شتاب و... اگر باور تون نمیشه برید قیمت ها و مزایا و معایب ماشین هایی که در این رده قیمت هستند بررسی کنید خودتون متوجه میشید ولی خب باز هم هر کس یه صلیقه ای داره و باید به هر صلیقه ای احترام گذاشت
 • محمد

  1397/4/24
  موتور پارس و405 تی یو فایو یکیه فقط پارس لش تره

محمد

1397/4/24
من slxمدل 95 دارم خیلی راضی ام تعمییرگاه هم نرفتم رمز موفقیتم هم نبردن ودستکاری نشدن توسط تعمییر کارها مخصوصا نمایندگی ازلحاظ موتور با 206 تیپ5 وپارس تی یو فیو یکیه نمیدونم اختلاف قیمت برای چی انقد زیاده نسبت به 206
Top