موضوعات داغ

ماشین سمند LX سال

(4.2/5) 202,113 رای

اولین محصول ملی ایران‌خودرو یعنی سمند گذشته پر فراز و نشیبی را تجربه کرده است. در ابتدای عرضه به اتهام کیفیت پایین‌تر و وزن سنگین‌تر و به صدا افتادن زودهنگام اتاق نتوانست به موفقیت‌های پدرش (یعنی پژو 405) دست یابد و علیرغم قیمت ارزان‌تر و آپشن‌های بیشتر، کمتر مورد استقبال قرار گرفت؛ اما در گذر زمان و با آشنایی بیشتر مردم، اعتمادها به این خودرو جلب گشت و نکات مثبتی مثل طراحی جدیدتر، فضای کابین مدرن‌تر، کیفیت سواری قابل قبول و آپشن‌های اضافه (نسبت به پژو) کمک کردند که سمند جایگاه خود را در بازارمان بدست آورد و برای سالهای طولانی عضو پرفروشی از خانواده ایران‌خودرو بشود. البته در طول این سالها تغییرات جزئی و کلی بسیاری روی این ماشین انجام شده که از جمله آنها میتوان به عرضه مدل تشریفاتی سریر، سمند LX، سورن و سمند پلاس اشاره نمود. حتی دنا هم به نوعی از مشتقات سمند به حساب می‌آید. در سالهای اخیر عرضه محصولات چینی جدید باعث شده که سمند دیگر جذابیت روزهای گذشته را نداشته باشد اما همچنان بدلیل قیمت ارزانتر و هزینه نگهداری پایین‌تر از بسیاری از سدان‌های خانوادگی موجود در بازار، میتواند انتخابی عاقلانه هرچند از سر اجبار به حساب آید. سمند LX سال هم یکی از نسخه‌های همان سمند قدیمی خودمان است اما با برخی تغییرات جزئی در ظاهر و باطن به بازار عرضه میشود.

185 km/h
حداکثر سرعت
8 liter/100km
مصرف سوخت
1800 cc
حجم موتور

مشخصات سمند LX سال

کلاس بدنه
سدان
انتقال نیرو
دیفرانسیل جلو
نوع جعبه دنده
5 دنده دستی
حداکثر توان
100 اسب بخار
تنفس موتور
تنفس طبیعی
تعداد سیلندر
4 سیلندر

مزایا و معایب سمند LX سال

مزایا

گستردگی مراکز خدماتی و دسترسی آسان به قطعات یدکی، فضای جادار کابین و صندوق، کیفیت سواری قابل قبول، بازار دست دوم مناسب

معایب

قدیمی بودن پلتفرم و پیشرانه، طراحی از مد افتاده، نامشخص بودن سطح ایمنی، کیفیت پایین متریال کابین، مصرف سوخت

بررسی سمند LX سال

در سالهای اخیر تنوع خوبی در بازار خودرویی کشور ایجاد شده اما متاسفانه عمده محصولات جدید، در رده قیمتی بالاتر از سطح درآمد عموم مردم جای گرفته‌اند. در چنین شرایطی اگر یک خانواده کم جمعیت و یا استفاده‌های صرفاً شهری داشته باشید، سایپا گزینه‌های زیادی از خانواده پراید و تیبا به شما پیشنهاد خواهد کرد اما برای خانواده‌های پرجمعیت‌تر مجبوریم به سراغ دیگر پلتفرم از رده خارج ملی یعنی خانواده 405 برویم. در این بین یکی از ارزان‌ترین انتخاب‌ها سمند است. پس از همین ابتدا باید بدانیم که مشغول صحبت در مورد یکی از ارزان‌ترین سدان‌های خانوادگی (با ابعاد بزرگ‌تر از خانواده تیبا) هستیم و باید انتظاراتمان را در همین حدود نگاه داریم. در این رده سمند LX با بهره‌مندی از شبکه گسترده خدماتی ایران خودرو، قطعات یدکی فراوان و نسبتاً ارزان، اتاق و صندوق جادار و کیفیت سواری مناسب میتواند انتخاب قابل قبولی محسوب شود. بخصوص که این ماشین در بازار دست دوم‌ها نیز شرایط خوبی دارد و به راحتی به پول نقد نزدیک میگردد. البته سمند از آپشن‌های رفاهی و ایمنی چندانی بهره نبرده و با پیشرانه XU7 از نظر مصرف سوخت هم شرایط ایده‌آلی ندارد اما با این حال قادر است حس سواری نسبتاً خوبی به سرنشینان هدیه کند که برای این رده قیمتی راضی کننده است. از نظر ایمنی هنوز آزمایشات رسمی روی سمند صورت نگرفته اما تست‌های غیر رسمی نشان از ضعف‌هایی داشتند. البته این نقطه ضعف‌ شاید در برابر رقیبی مثل برلیانس H230 که 5 ستاره موسسه CNCAP چین را در چنته دارد (و البته مقداری گرانتر از سمند LX است) یک امتیاز منفی به حساب آید اما در قیاس با سایر رقبای این رده قیمتی چیز عجیبی نیست! تازه به نظر میرسد که سمند از نظر استحکام ستون‌ها و بدنه از دیگر اعضاء خانواده خود یعنی پژو 405 و پارس مقداری برتر باشد. یکی دیگر از مزیت‌های سمند نسبت به خودروهای ارزان قیمت این بخش از بازار در پایداری قابل قبول در سرعت‌های بالاتر نهفته است. البته سمند بدلیل نبود آپشن کنترل پایداری هوشمند نمیتواند در این پارامتر هم نمره کامل را دریافت کند اما در قیاس با رقبایی نظیر تندر 90 عملکرد نسبتاً بهتری دارد. هرچند علیرغم تمامی این نکات مثبت مشکلاتی مثل وزن سنگین خودرو که در نهایت به شتاب کمتر و مصرف سوخت بیشتر منجر شده میتواند خریداران LX را نا امید سازند. بخصوص که پیشرانه قدیمی 8 سوپاپ XU7 در قیاس با مدل EF7 اشتهای بیشتری برای بلعیدن سوخت از خود نشان میدهد. مشکل دیگر سمند در افت کیفیت متریال کابین و به صدا افتادن زودهنگام اتاق است که البته بدلیل کیفیت متغیر محصولات عرضه شده این موارد تا حدودی به شانس شما هم بستگی خواهد داشت. در هر صورت سمند در میان انتخاب‌های بسیار محدود این رده و با وجود تمامی کمبودهایی که دارد، همچنان میتواند برای استفاده‌های خانوادگی و سفرهای برون شهری انتخاب نسبتاً قابل قبولی به حساب آید.

داخل سمند LX سال

با ورود به داخل کابین با فضایی قدیمی مواجه میشویم که بدلیل حالت ساده و دموده خود، حس هیجان خاصی به بیننده منتقل نمیکند. البته فرم کلاسیک استفاده شده در کابین به نوعی با ظاهر بیرونی سمند همخوانی دارد و خطوط کلی داشبورد و رودری‌ها از طرحی منطقی بهره میبرند، اما در هر صورت فضای داخلی ماشین نمیتواند اقتصادی بودن خودرو را مخفی نماید و چیزی فراتر از انتظار به شما ارائه نماید. حتی سمندهای مجهز به داشبورد جدید هم از این حیث شرایط ایده‌آلی ندارند اما این مدل دیگر جدای از بحث قدیمی بودن، تکراری و خسته کنند هم شده است.

داخل سمند LX سال

صندلی‌های سمند نشیمن قابل قبولی دارند و فضای کلی اتاق هم برای استفاده‌های خانوادگی کافی به نظر میرسد. همچنین به علت حالت حجیم داشبورد و ستون‌های بزرگ ماشین، در داخل سمند احساس امنیت بیشتری در قیاس با 405 خواهید داشت، هرچند همین موارد به کاهش دید نسبی در قیاس با محصولات پژو منتهی شده است. صندوق عقب LX سال هم فضای مناسبی در اختیار قرار میدهد که برای مسافرت‌های خانوادگی عالی است.

طراحی سمند LX سال

در قسمت ظاهری تفاوت‌ها با نسخه‌ اولیه سمند بسیار اندک است. جلوپنجره جدیدتر، رنگ شدن قسمت پایین سپرها، حذف لنز چراغهای جلو و چراغهای عقب کوتاه‌تر از جمله نشانه‌های ظاهری سمند LX سال در قیاس با مدل ساده قدیمی هستند. به طور کلی تم طراحی سمند برای این روزها کاملاً از مد افتاده شده و با معیارهای زیبایی روز همخوانی چندانی ندارد.

سمند LX سال

شایسته بود که ایران‌خودرو بجای عرضه دنا به عنوان یک خودرو جدید، آنرا به عنوان نسخه فیس لیفت شده سمند معرفی مینمود اما در هر صورت با توجه به شرایط کشور و اختلاف قیمت میان سمند و دنا میتوانیم بالاجبار از همین طراحی قدیمی هم ابراز رضایت نسبی داشته باشیم. بخصوص که طراحی سمند هرچند تکراری شده اما از خطوط اصولی و هماهنگ بهره برده است.

مشخصات سمند LX سال

زیر کاپوت سمند LX سال با همان پیشرانه نام آشنا و بسیار قدیمی XU7 روبرو میشویم. البته این موتور در طول زمان دست خوش اصلاحات کوچک شده و از برخی جهات مثل آلایندگی پیشرفت‌هایی داشته است؛ اما در مجموع ساختار کلی و پرفورمنس نهایی این موتور مشابه نسخه‌های قدیمی است و با 100 اسب بخار قدرت و 154 نیوتن‌متر گشتاور، عملکرد کاملاً متوسطی از خود نشان میدهد. پیشرانه XU7 با 1761 سی‌سی حجم و 8 سوپاپ، در قیاس با نسخه 16 سوپاپ EF7 چیزی در حدود 13 اسب بخار قدرت و 2 نیوتن‌متر گشتاور ضعیف‌تر است و با توجه به حجم بیشتر و راندمان پایین‎‌تر، در هر صد کیلومتر رانندگی ترکیبی حدود 0.85 لیتر بنزین بیشتری از باک طلب خواهد کرد؛ اما با تمامی این صحبت‌ها پیشرانه قدیمی سمند همچنان طرفداران خاص خودش را دارد. اولین نکته این است که نسخه مجهز به موتور XU7 ارزانتر می‌باشد و در نتیجه اختلاف هزینه بابت مصرف سوخت در همین ابتدای کار تاحدی جبران میشود. نکته دوم هم در بحث هزینه‌های نگهداری است، چرا که به اعتقاد برخی موتور XU7 جان‌سخت‌تر بوده، ضمن اینکه از قطعات یدکی ارزانتری هم بهره میبرد و تعمیرات ساده‌تری دارد. همچنین حداکثر گشتاور این پیشرانه در دور موتور پایین‌تری نسبت به موتور EF7 به دست می‌آید و همین باعث شده که علیرغم شتاب اولیه ضعیف‌تر، شاهد کشش مناسبی از جانب این موتور باشیم.

مشخصات فنی سمند LX سال

نام خودرو
سمند LX سال
کشور سازنده
پرچم کشورایران
سال (طراحی)
1388
موتور
4 سیلندر 8 سوپاپه
حجم موتور
1800 سی سی
تنفس موتور
تنفس طبیعی
انتقال نیرو
دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت
100 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور
153 نیوتن متر در 3000 دور در دقیقه
جعبه دنده
5 دنده دستی
شتاب 0 تا 100
14.2 ثانیه
حداکثر سرعت
185 کیلومتر در ساعت
وزن
1220 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر)
4502 طول - 1903 عرض - 1460 ارتفاع
فاصله بین دو محور
0 میلیمتر

مصرف سوخت ماشین سمند LX سال

 • داخل شهر
 • خارج از شهر
 • ترکیبی
 • حجم باک
 • استاندارد آلایندگی
 • میزان تولید CO2
 • استاندارد امنیت
 • -
 • -
 • 8 لیتر در هر صد کیلومتر
 • 70 لیتر
 • یورو 3
 • -

امکانات و تجهیزات سمند LX سال

سمند LX در طول این سالها از تکنولوژی‌های روز جا مانده است. در واقع سمند نه تنها به آپشن‌های عادی خودروهای امروزی تجهیز نشده بلکه حتی برخی از گزینه‌های استاندارد قدیمی خود نظیر رینگ‌های آلومینیومی را هم از دست داده است و حال باید آنها را در لیست آپشن‌های سفارشی جستجو کنیم. در حال حاضر امکانات رفاهی و ایمنی سمند LX به گزینه‌های عادی نظیر: ترمزهای جلو دیسک و عقب کاسه‌ای مجهز به ABS و EBD، کیسه هوا برای راننده و سرنشین کناری، سیستم تهویه مطبوع دستی دارای دریچه مجزا برای سرنشینان عقب، شیشه‌ها و آینه‌های جانبی برقی، تنظيم پشتي صندلي‏ راننده و سرنشين جلوبرقي (آپشن) محدود میشود که هرچند از نسخه SE بهتر است اما هنوز هم کمبودهای زیادی دارد.

امکانات سمند LX سال

کیسه هوا
سیستم صوتی
دستگاه پخش DVD سامر قابل سفارش
ترمز و پایداری
ABS - EBD
دیگر امکانات
فرمان هیدرولیک - تجهیزات قابل سفارش: قفل عصایی دنده و ترمز دستی - رینگ چرخ آلومینیومی - لاستیک کف صندوق عقب سمند - روکش صندلی طرح نسترن - رینگ چرخ آلومینیومی طرح شهاب - فیلتر هوای استاندارد - کوئیک شیفتر - آنتن سقفی اسپرت - پارکابی سمند نقره‌ای - لوگو رینگ بورل - رینگ چرخ آلومینیومی 5 پره دوبل رونال - رینگ چرخ آلومینیومی 10 پره رونال - جاروبرقی فندکی خودرو - قفل عصایی فرمان مدل 6008HSP - کاهش مصرف سوخت - رینگ چرخ IK008 و مدل IK009 - محافظ ECU - قاب محافظ پلاک خودرو - رینگ چرخ آلومینیومی سالسا - هندزفری موتورولا - مجموعه آینه برقی تاشو - لوگو آلومینیومی طرح رونال - رینگ چرخ آلومینیومی اروند - پارکابی چرمی مدل سیلور - جک و آچار الکتریکی - پک مسافرتی - سامانه افزایش قدرت - موبایل هندزفری فندکی - موکت رو داشبورد پلی‌آمید

رقبای سمند LX سال در بازار

در این رده قیمتی خودروهای سدان خانوادگی چندانی حضور ندارند که دستمان را برای انتخاب باز بگذارند. مثلاً با قیمت سمند ال ایکس سال میتوان پژو 405 و رانا ساده را خریداری کرد. پژو 405 که بدلیل مشخصات فنی و پلتفرم مشترک، شباهت‌های زیادی با سمند دارد. فقط به علت وزن سبک‌تر مقداری چالاک‌تر است اما در عوض ضخامت ورق‌ها و ستون‌های سمند مقداری قویتر به نظر میرسند. کیفیت سواری سمند هم اندکی بهتر است. در خصوص رانا هم باید گفت که این ماشین از نظر شتاب اولیه، مصرف سوخت و ترمزگیری برتری‌هایی نسبت به سمند LX XU7 دارد اما در عوض بدلیل کیفیت ساخت بسیار پایین کابین و محدودیت فضا برای سرنشینان عقب قادر نیست به خوبی رقیبش به خانواده‌ها سرویس دهد. از نظر کیفیت سواری هم میتوان برتری نسبی را به سمند اعطا کرد. البته با مقداری افزایش بودجه گزینه‌ دیگری مثل برلیانس H230 هم به لیست خرید اضافه میشود. خودرویی که با طراحی اندکی جدیدتر، 5 ستاره ایمنی موسسه C-NCAP و پیشرانه بهینه با مصرف سوخت کمتر، میتواند گزینه شایسته‌ای در بازار محدود داخل به حساب آید؛ هرچند در این بین قیمت گرانتر لوازم یدکی و بازار دست دوم ضعیف خودروهای چینی ممکن است شما را از خرید این محصول پشیمان کند. بخصوص که در همان ابتدای کار هم باید پول بیشتری برای تهیه نماینده برلیانس پرداخت نمائید.

قیمت و نمایندگی

 • قیمت
 • نمایندگی

سوالات متداول

پیشرانه سمند LX مدل XU7 چه تفاوتی با مدل EF7 دارد؟

پیشرانه XU7 سمند سال با 1761 سی‌سی حجم و 8 سوپاپ قادر است 100 اسب بخار قدرت و 154 نیوتن‌متر گشتاور تولید نماید که در قیاس با نسخه 16 سوپاپ EF7 چیزی در حدود 13 اسب بخار قدرت و 2 نیوتن‌متر گشتاور ضعیف‌تر است. همچنین این پیشرانه با توجه به حجم بیشتر و راندمان پایین‎‌تر، در هر صد کیلومتر رانندگی ترکیبی حدود 0.85 لیتر بنزین بیشتری هم از باک طلب خواهد کرد. البته برخی معتقدند که موتور XU7 مقداری جان‌سخت‌تر است. ضمن اینکه از قطعات یدکی ارزانتری هم بهره میبرد و تعمیرات ساده‌تری دارد. همچنین حداکثر گشتاور این پیشرانه در دور موتور پایین‌تری نسبت به انجین EF7 به دست می‌آید و همین باعث شده که علیرغم شتاب اولیه ضعیف‌تر، شاهد کشش مناسبی از جانب این موتور باشیم.

مصرف سوخت سمند LX مجهز به موتور XU7 چقدر است؟

طبق اعلام ایران خودرو سمند LX مجهز به موتور XU7 در هر صد کیلومتر رانندگی در شرایط ترکیبی به 8.34 لیتر بنزین نیاز خواهد داشت که این عدد در خارج از شهر تا 6.8 لیتر کاهش پیدا می‌کند. البته در عمل ممکن است مصرف سوخت ماشین نسبت به شرایط استاندارد اعلامی کارخانه مقداری بیشتر شود.

سمند LX سال از چه آپشن‌هایی بهره میبرد؟

سمند LX در طول این سالها از تکنولوژی‌های روز جا مانده است. در واقع سمند نه تنها به آپشن‌های عادی خودروهای امروزی تجهیز نشده بلکه حتی برخی از گزینه‌های استاندارد قدیمی خود نظیر رینگ‌های آلومینیومی را هم از دست داده است و حال باید آنها را در لیست آپشن‌های سفارشی جستجو کنیم. در حال حاضر امکانات رفاهی و ایمنی سمند LX به گزینه‌های عادی نظیر: ترمزهای جلو دیسک و عقب کاسه‌ای مجهز به ABS و EBD، کیسه هوا برای راننده و سرنشین کناری، سیستم تهویه مطبوع دستی دارای دریچه مجزا برای سرنشینان عقب، شیشه‌ها و آینه‌های جانبی برقی، تنظيم پشتي صندلي‏ راننده و سرنشين جلوبرقي (آپشن) محدود میشود که هرچند از نسخه SE بهتر است اما هنوز هم کمبودهای زیادی دارد.

از میان رانا LX و سمند LX سال کدام انتخاب بهتری است؟

رانا از نظر شتاب اولیه، مصرف سوخت و ترمزگیری برتری‌هایی نسبت به سمند دارد اما در عوض بدلیل کیفیت ساخت بسیار پایین کابین و محدودیت فضا برای سرنشینان عقب قادر نیست به خوبی رقیبش به خانواده‌ها سرویس دهد. همچنین از نظر کیفیت سواری هم میتوان برتری نسبی را به سمند اعطا کرد.

نظرات کاربران

162 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1389/7/7
405 از samand lx بهتر و قیمتش ارزانتر و شتاب ان بیشتر است
1398/3/24
چون شتابش بیشتره پس بهتره؟!!!
خب معلومه ۴۰۵ چون حلبیه با کابینت جنسش یکیه و سبکتره بایدم شتابش بیشتر باشه ، غیر از این بود جای تعجب داشت. سمند با ۴۰۵ های ۲۰۰۰ زیر سال ۸۰ هم وزن هست نه ۱۸۰۰ ها.
سمند اونقدر نسبت به پژو برتری داره که شتاب یکم بیشتر ارزشی نداشته باشه.
این درست نیست هر کسی خودش هر چی داره بیادو تعریف همون رو بکنه ، سمند های قدیمی تر بدنشون ورق سفید هست با استر زیر رنگ . شما خودت یه بار ازین وانتای ضایعاتی که اهن و چدن و الومنیوم اینا میخرن بپرس اهن کیلو چند میخرن الومنیوم و گالوانیزه کیلو چند میخرن ، اونموقع میفهمی که قیمت پژو باید فقط بخاطر همین به مورد خیلی کمتر از سمند میبود و با ارم خارجی پژو از ملت فقط پولشو میگیرن.
ساختار ۴۰۵ رو شرکت طراحی پنین فارینا ایتالیا اونموقع طراحی کرده که ایران خودرو اون طرح رو به شرکت طراحی قدیمی فرست اتوموتیو میفرسته و از نو همه چیز چیدمان و بهینه شده و اصلا با طرح اولیه اونموقع قابل قیاس نیست بهبود ها ، مشکلاتی هم که به مرور زمان بیشتر شده بخاطر عدم کیفیت و دزدی سازنده هست نه مشکل ماشین که باز هم صد شرف داره به کابینت.
یاد هردوشون بخیر
انشاالله جامعه به بلوغی از فکر و منطق برسه که دیگه شاهد تعصبات بیهوده نباشیم ، اونموقعست که همه برای یکدیگر سودمند تر هستن.
1398/4/6
خخخخخخخ از اون حرفا بودااااا...جوگیرین کلا دیگه...به ما نمیخورین شما قابل مقایسه با پراید هستید
1398/8/18
سلام
پراید ۱۳۱ مدل ۹۰ دنده دو ۱۰۰ تا پر شد ترسیدم بترکه پنج ۱۴۰ راحت ...ایمنی شرطه که بشتاب نیست ... پیکان پژو سالاره با این وصف
1399/11/24
درجواب A xu10:
حاضرم قسم بخورم که نه تو ۴۰۵‌سوار شدی نه سمند!
اولا بدنه ۴۰۵‌سبکتره از سمنده هم محکم تره بدنه سمند از‌پلاستیک ساخته شده
دوما وزن بدنه پژو۲۰۰۰ با،۱۸۰۰ یکیه چچجوری‌میگی باسمند یکیه؟
سوما سمند سشوار چه برتری نسبت به ۴۰۵‌داره؟ امکانات؟.ظاهر؟.سواری؟.
امکانات زیادی تو یه ماشین تنبلی برای آدم میاره.
ظاهرشم که سلیقه ایی عه ولی من حاضر نیستم ۳۰ یا ۴۰ میلیون تومن بابت ظاهر یا امکانات اضافی بدم.
چهارما از لحاظ شتاب که ۴۰۵ برتری فاحشی داره . از لحاظ سرعت و قدرت هم .۴۰۵ بهترین در رده خودشه اون دوستایی هم که میگن یا خیلی بخل تهشیف دارن نمیتونن ببینن یه ماشین مدل پایین تر از خودشون بیشتر و بهتر راه بره!
پنجما ۴۰۵ طراحی فرانسه هست نه مثل سمند مخ اندسین پول دوست ایران!(بعضی هاشون) امنیت ۴۰۵ خیلی بهتر سمنده بهترین ماشین در سال،های خودش بوده و ۵ ستاره استاندارد اروپا رو کسب کرده ولی سمند چی‌ ها!
تا کی می خواهید سر ملت کلاه بزارید
ششما پژو قدیمی هاشون رو فرانسه میزد نه لپ لپ سازی ویران خودرو . پس‌ باسمند قابل قیاس نیس
هفتما دوام ۴۰۵ چه بدنه چه موتور خیلی بهتر سمنده! مخارجشم نصف سمند در کل عزیز من ای امثال شماها هستن که باید واقع بین باشن و دست از تجمل گرایی و حسادت بردارن
1400/7/28
سلام اینی که اسمش را گذاشته «دانیال» و پاسخ داده و مافله ۴۰۵ هم اومده نظر داده مقاله پارس elx هم نظر داده از کجا معلوم شاید مقالات دیگری نیز نظر داده اما چیزی باید اینجا مشخص شود این است که هر جایی نباید بی خودی و از روی تعصب نظر داد عزیز از کجا ۴۰۵ امنیت از سمند بیشتر شده درسته هر دو امنیت مناسبی ندارد و لی حداقل سمند اگر سنگین تر هم پایداری بیشتری دارد و هم یکم امنیت بیشتر قدیم برای اینکه امنیت خودرو ها بیشتر شود از ورق های ضخیم تر استفاده می کردند تا وزن بیشتر شود و امنیت بیشتری بدهد اما امروزه پلتفرم های بروز اینطور نیستند.خواهشا می کنم بجای اینکه روی ۴۰۵ محبوب شما تعصب نشان دهید بروید کمی تحقیق کنید یا پرس و جو کنید از مکانیک گرفته تا صافکار یا.....
1389/8/24
سمند ماشین خوبیه ولی یه کم سنگینه همین باعپ شده که شتابش از 405 کم تر بشه ولی فعلا بهترین خوردو ایرانی از لحاظ کیفیتی سمند ال ایکس بهتره .
خودم الان 405 دارم راضی هم هستم.
1389/10/15
سمند ال ایکس 16 سوپاپه ؟؟؟؟
1398/8/15
نه ۸سوپاپه عزیز من از این ماشین دارم مدل ۸۸از اولینهای سمند سال خیلی راضیم شتابش از پژو بالتره نمیدونم همش اینطورن یامال من خوب در اومده جنس اتاق گالوانیزه و ضد زنگ هست که نعمت بزرگی برای یه ماشین ایرانیه.گلگیرمو صافکاری کردم بدون رنگ دوبند انگشت رنگش پرید ۵ساله هنوز زنگ نزده واقعا عالیه هیچ خرجی نداره ۲۱۰عتا رو راحت پر میکنه همشون بنزینی هستن کیفیت قطعاتشون بالاس اکثرا المانو فرانسه روشه من تا امروز هزینه اضافی براش نکردم عالین بخدا تو خانواده سمند تکه توشتاب حتی سمند موتور ملی ۱۶سوپاپو جلو میزنم تا حالا بیشتر از بیستا موتور ملیو تو درگ زدم ولی تو سربالایی موتور ملی بهتره اونم بخاطر ۱۶سوپاپ بودنش توصیه میکنم اگه قصد خرید سمند داری از همین سمند سال بگیر بعضی چیزاشو ننوشته مال من درو صندلیاش برخلاف همهسمندا تودوزی چرمه فابریک کرم رنگه اینه تاشو پاور ویندوز داره یعنی درو که قفل میکنی شیشه ها بالا میره اتوماتو اینه ها جمع میشه ولی از شانس من اینطوره چندتا از دوستامم همینو دارن مال اونا پاور ویندوز نداره روبعضیاشون گذاشتن چون از صفر دستمه خیلیم تمیزه حتی رینگاش چینی یا ایرانی نیست ایتالیاس که الان کارکردشو دوملیونو نیم ازم رینگ فروش خواست چون دیگه ۱۰سالش شدهسال بعد میفروشمشو یه موتور ملی صفر برمیدارم اینم میدم به یه دوستو فامیل که بره کیفشو ببره چون واقعا حیفه بدی دست غریبه بخدا دلمم نمیاد بفروشمش هرکی میبینه میگه ۹۴هستیا۹۵؟حتی کاغد شماره سریالو سالنش روی شیشه که کارخونه میزنه هنوز روشه
1398/10/11
با موتور ef7 شانزده سوپاپ است
1401/7/26
ال ایکس معمولی 8 سوپاپه و ال ایکس ef7 16 سوپاپه
1389/10/15
http://www.ikco.com/Products/Fa/Overview.aspx?ModelName=%d8%b3%d9%85%d9%86%d8%af+LX&Section=IID0magyvrw%3d سمند ال ایکس 8 سوپاپ داره چرا اطلاعات غلط میدید .
1389/12/6
سمند lx در مدل های قبل به خاطر اینکه موتور پژو 405 روش بود 1800 cc و 8 سوپاپ بود با قدرت موتور 95 اسب بخار
ولی فعلا موتور 1600 cc پژو 206 sd روش هست به همین دلیل 16 سوپاپ و105 اسب بخار به همین علت مصرفش نسبت به نوع های قبلی پاینتر شتاب خیلی بالاتر و توان و قدرت بالاتری نیز دارد

ولی این نوع سمند lx نوع سفارشی است (والبته این تعدادی که الان توخیابون ها می بینید که بیشتر رنگ قرمز و سورمه ای هستند سمندهای صادراتی برگشت خورده از کشور سوریه است برای همین گارانتی ندارندو همشون با موتور 1600 هستند )و شرکت الان مدل معمولیش و میزنه یعنی با همون موتور قبلیه پژو 405
1390/2/8
سمند خيلي بهتره اما 405 نه. 405 اشغاله.
1397/8/9
غلط کردی من یه سمند دارم یه ۴۰۵سمندم خیلی سرحاله اما در برابر ۴۰۵هیچی حساب نمیشه من با جفدش ۲۰۰تا رفتم ۴۰۵خیییییلی شتابش بیشتر بود ولی سمند شل بود من جفتشو دارم وقتی از ۴۰۵سرت نمیشه حرف مفت نرن کسایی که قبول دارن لایک کنن ممنون
1398/2/5
منم موافقم با شما سر سیلندر ضعیفش عصاب خورد کنه اما شتاب خوبی داره و سبکتره
1390/2/8
سمنددرکل دوعیب بیشترنداره
1.ستونهاش خیلی بزرگه جلوی دیدرومی گیره وقتی می خوای دور بزنی
2.مصرفش بالاست
1390/5/1
405 خیلی قدیمی هست امکانات سمند بیشتر از 405 هست
1390/6/18
حیف نیست تا تندر مونده برید و سمند بخرید؟
1390/9/27
چرا مجلس با وضع قوانین گمرکی بالا برای ماشین های وارداتی با کیفیت مردم را مجبور به خرید این محصولات واقعا بی کیفیت می کند که از بس مشکل فنی و.. دارند همیشه باید یک پایمان تو تعمیرگاه باشد و اعصاب خوردکنی و...
1398/2/16
کاملا درسته
1390/10/18
می خواستم یک ماشین با کیفیت و مصرف کم بخرم در بین پژو206 و 405GLX کدوم ماشین بهتره؟ منو راهنمایی کنید.
1397/9/6
برای مصرف کم 206 یا 405slx انتخاب ارجح تری اند
1390/10/13
من 8سوپاپشو دو ساله دارم راضيم
1390/11/3
www.persiakhodro.vastblog.com
1390/11/9
سلام
من پژو پارس داشتم و حس یه ماشین18میلیونی بهت نمیده و 405 هم داشتم که لگنه!الان سمندlxسفارشی دارم،4تا چرخشabsداره و یه سری امکانات داره
ماشین خوبی نیست اما از پارس و 405 بهتره
1391/6/13
سمند ماشین خیلی خوبی هست و افرادی که ازش ایراد می گیرند یا تو رانندگی تازه کارن یا عرضه ی نگهداری ازش رو ندارن . من یه سمند lx دارم که دو سال پیش خریدم و هنوز که هنوزه این اولش هست وبه غیر از سرویس هیچ خرجی نداشته
1391/6/15
سمند ef7 خیلی شتابش از 405 و پارس و حتی 206 sd بیشتر قیمتش هم خیلی مناسب . و از همه مهم ترامنیت داره . مصرف سوخت کمتری داره.
1392/4/14
نظر فایده ای نداره ما تو ایران داریم ادای رانندگی رو در میاریم وگرنه ماشینامون گارین که روش یه موتور برق کار گذاشتن
1392/5/17
هرچی پول بدی آش میخوری من خودم راجع به ماشینهای حدود 30 میلیون تحقیق زیاد کردم .درکل سمند ال ایکس رو به بقیه ترجیح میدم
1-ایمنی خیلی خوب اتاق
2-راحتی ونرمی در راندن
3-قدرت موتور خوب مخصوصاًدر دور 3000 و مصرف پایین در جاده
4-امکانات راضی کننده به نسبت قیمت
5-کیفیت قطعات بالاتر در مقایسه با رقبا بدلیل یدک کشیدن نام خودروی ملی
6-ظاهر مقبول تر که تا حدودی سلیقه ایه
1392/6/11
یه کلام همه سمندااشغال ادم خرمیگیره اماسمند نمیگیره
1398/2/15
کاملا درسته و موافقم👍👍👍👍👍👍👍👍👏👏👏👏👌👌👌👌
1398/3/24
ادم اون خرم بگیره اما تورو نبینه که خر صد شرف داره بت با این شخصیت و ادبت ، پس سمند ماشین ادمای متشخصه نه دزد و قاچاقچی مواد و سر ریز دهاتا
1398/6/21
شرط میبندم همون خرشم تو نداری سوار شی ابله...
1398/10/24
یعنی کتاب فرهنگ را پاره کردی
واقعا متاسفم برات..،
1398/11/13
احمق به تمام عیار که به خاطر شماها پارس و ۴۰۵ و پراید فروش میره .... الان 405 رو ببر اروپا میگن رده خارجه کسی نگاش نمی کنه و سوار نمیشه .... اما سمند بعدها سال 80 توسط مهندسین bmw آلمان طراحی شده و تو اروپا هم حداقل به عنوان ماشین ایمن تایید میشه
1399/7/14
آره دیگه لیاقت تو گاری هم نیست تو اگه هیچی سرت نمیشه نظر نده اتفاقا پژو آشغاله آدم دوچرخه بخره ولی پژو نگیره ماشین ایرانی فقط سمند
1400/4/3
سمند ef7 با اینکه وزنش یکم زیاده انهم به دلیل ضخامت وجنس اتاق ولی امنیت وشتاب بیشتری از پژو ۴۰۵ میده پژو ۴۰۵ درسرعت بالای۱۲۰ تافشار بیاری واشر سرسیلند میسوزونه واحتمال کج شدن سرسیلندر بیشتره درضمن سمند ef7 رو با سمند معمولی پژو موتور دریک چشم نبینیدقدرت ef7باموتور المانی در جاده وسربالاییها دیدن دارد من خودم قبلا ۴۰۵ داشتم ولی حالا سمند ۹۱ ef7دوگانه کارخانه دارم که به جرعت میتوانم بگم سرتر از خودروهای وارداتی در مقایسه قدرت سرعت وکیفیت وامنیت وخدمات وقیمت
1400/9/25
من خره رو میگیرم برای تو. خودم سمند. کلی آپشن میزارم و اسپرتش میکنم. اون وقت به خر تو میخندم
1392/9/14
بنده هم با آقای هادی موافقم که با منطق و دلیل عین حقیقت رو بیان کردند،نباید فراموش کنیم که اینجا ایرانه و انتظاراتمون هم باید عاقلانه و در حد صنعت خودروسازیمون باشه و در مقام مقایسه با خودروهای ساخت کشورهای پیشرفته بر نیاییم،بهرحال در این رنج قیمتی سمند ال ایکس خودروی بسیار خوبیه،فراموش نکنیم خودروهایی که دو سال پیش همقیمت سمند ال ایکس بودند الان حول و حوش چهل ملیون قیمت دارند و این خودرو چون نام ملی رو یدک میکشه به اندازه رقباش گرون نشد...
1392/11/15
سلام
ایا سمند ال ایکس سال سخنگو داره؟
1392/11/23
به نظر من سمند یکی از بهترین ماشین های ایران خودروست/مخصوصان اپشن دارش
1392/12/9
با سلام خدمت دوستان:
من میخوام سمند lx دوگانه سوز مدل 90 با موتور آلمان رو بخرم ولی خیلی ازش بد تعریف می کنن-میگن قطعاتش کمه-هر تعمیرکاری نمیتونه تعمیرش بکنه و...
راهنمایی کنید
1398/8/15
الان دیگه جا افتاده شده میدونم منظورت موتور ملی یا ای اف ۷هست ولی مدل ۹۳پایین نخر.این سمندا تا مدل نود سیم کشیشون میسوزه بدون استثنا اولین مدلشم ۸۸باید باشه ولی من یکی دیدم ۸۷بود فکر کنم از سری ازمایشیا بود.بله تا مدل ۹۰سیمکشی میسوزه وتا بداد ماشین نرسی کلا ماشینت اتیش میگیره ۹۰به بعد هم قطعه ای بنام اویل ماژول که داره خراب میشه کار این قطعه خنک کردن روغن موتور هست که از کار میوفتنو باعث اسیب جدی به موتور میشن ولی سیم کشیش اصلاح شده.اما از ۹۳به بالا هیچ موردی ندارن و کاملا ماشینو سرحالو نرمی هستن فقط شتابشون از سمند معمولی کمتره چون پدال گازشون سیمی نیست برقیه تا بیای پدالو فشار بدی یکونیم ثانیه بعد گاز میخوره
1399/2/3
سلام نه دوست عزیز من ef7 دوگانه پایه گازسوز موتور ملی دارم همه جور ماشین داشتم این سمند مدلش 90 هست این نمیشن. تا سال 92 تمام قطعات اصلی بوش و زیمنس هست اگر بقول قدیمی‌ها دستمال بدست به ماشین برسی بهترینه تو همه چی استهلاکم آنچنان نیست اما گرونی قطعات مال همه ماشین‌ها فقط باید موتور ملی چون طبق گفته متخصصین چهارمین موتور دوگانه جهان نام گرفت محصول مشترک ایران و آلمان هست بسیار پیچیده و حساس و قوی کردن موتورش رو تخصص کافی مکانیک ها برای ef7مخصوصا دوگانه همه ندارن هر مکانیکی هم نمیتونه درستش کنه فقط باید ببری مراکز خودش منم همه چیشو بمرور دارم نو میکنم عالیه بسیارراضیم از مدل 90 تمیز بیرنگ دیدی حتما بخر از نو بسیار بهتره اشتباهی راهنماییت کردن چون ماشین باز نبودن خدایی من ریمپ نکرده با سه 150 تا میرم عین موتور توربو جواب میده فقط برس بهش
1393/1/21
سلام.دوستان من میخوام یا سمند بخرم یا پارس.با دلیل راهنماییم کنید.ممنون.
1398/1/23
سلام بروسمندو بگیر کیف دنیا رو ببر حرف هیچ کس رو گوش نکن تو ایران خودمون از بین ماشینامون از پژوه و۲۰۶وپارس جای سمند رو نمیتونه پر کنه چون از لحاڟ اطمینان حاصل جمع هستن وخیلی محمکه ..
1401/10/20
پس که چهارمین موتور دوگانه سوز جهان داخل سمندته. خخخخخخ خیلی باحالین شماها وجداننا
1393/2/20
از نظر من تو این گرونی سمند بهترین انتخاب .چرا العان که در سال 1393/2/20 هستیم قیمت سمند 31/500 هست .و دو اربک 4 چرخ abs صندلی برقی .یه چیزی هست که سمند بدنش زنگ نمیزنه .اما 405 تا آب بخوره زنگ میزنه.من آبادان هستم .مخصوص هوا های شرجی هم هست .اتاق مکم همین ستونش به 100 تا ماشین دیگه می ارزه.ماشین خوبیه به شرطی اینه رو سرعت گیرا بگیریش و خوب ازش استاده کنی همین
1393/3/17
سلام از کجا بدونیم سمند یورو4 هست یا 2؟لطفا راهنمایی کنید
1393/4/5
سلام.امین یه کلاس ادبیات برو.الان باالف هستش نه عین
1393/4/26
سلام و عرض ادب خدمت دوستان.
بنده یه پارس موتور زانتیا دارم قبلشم 405 داشتم که واقعا از هر دو راضی بودم و هستم ولی گفتم بنظر دوستان اگر پارس رو بفروشم یه سمند صفر بخرم بهتر نیست چون من زیاد استفاده ندارم به همین خاطر الکی پولم خوابیده لطف کنید راهنمایی کنید متشکرم.
1393/6/22
سمند به نسبت قيمتش نسبت به خودروهاي توليد داخل بهتر ه البته فقط بحث قيمت نيست بلكه امكانات و سواريشم بهتره . من خودم قبلا ريو و مزدا 3 و ليفان 620 و سوناتا هم داشتم .
1394/3/2
من میخوام سمند بخرم آیا ال ایکس سال بخرم یا ef7 بخرم ؟؟؟
1394/4/2
من یک سال f7 داشتم،بنزینی،شتابش بیشتر از سمند ساله و مصرفش کمتر اما قطعاتش سخت پیدا میشه... روغن ریزی اویل ماژل دارن بیشتریا، شلنک خروجی رادیاتورش خاص خودشه وبا ال ایکس سال فرق داره،اگه ی زمانی خراب بشه پیدا کردنش سخته، باک بنزینیش هم با ال ایکس سال فرق داره وخیلی جاها پیدا نمیشه...در حالیکه تو ال ایکش سال تمام قطعات رو تمام لوازم یدکی ها دارن...بی نگرانی... با این حساب فکر میکنم ی مقدار مصرف سوخت بیشتر می ارزه که ادم ال ایکس سال بگیره....
1394/4/28
سمند ef7 واقعا شتاب و سرعت عالی داره و بسیار سواریش از پارس و پژو 405 بهتره.من 1 سال دارم واقعا راضیم.قبل از این lx داشتم.اصلا به هیچ وجه این تیپ با موتور پژو قابل مقایسه نیست
1394/8/27
سلام دوستان فرق موتور سمند ال ایکس سال با ال ایکس ef7 چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون
1394/9/18
سمند نسبت به پارس و ال90 خیلی سرتره
1394/9/20
اتفاقا کاملا بر عکس . میشه چند تا دلیل بیارید که چرا سمند از ال90 و پارس سر تره؟
1395/3/10
دليل؟
1395/3/19
سمند LX با پارس از نظر موتوری، شاسی، دیفرانسیل ، گیربکس هیچ فرقی نداره ، فقط اتاق فرق میکنه ( این همه تنوع از تلاش خودروسازان وطنی هستش) ولی ال 90 نرم تر، شتاب بیشتر، مصرف کمتر، اصطحلاک کمتر داره، فقط طراحیش زشته . به نظر من ال 90 از 206 تیپ 5 و 6 هم بهتره
1395/5/27
نه سمند از L90فقط جادش بهتره وگرنه ال نود خیلی از سمند بهتره هم بدنش محکم تره هم مصرف سوختش پایین تره وچون ال نود یک ماشین فرانسویه از این سمند های ما خیلی سرتره من خودم قبلا یک ال نود مدل نود داشتم ماشین خوبی هم بود بعد از ال نود به توصیه ی یکی از دوستام سمند lxصفر خریدم ماشین خوبی هم هستش ولی من با یک تصادف کوچیک که ۲۰تا بیشتر نداشتم ماشینم کاپوتش عوض شد ولی با ال نود یک تصادف بدباسرعت80 90تا کرد داداشم ولی ماشین فقط گلگیرش یکم جم شد که اونم بدون رنگ درومد به نظر من ال نود از سمند بهتره
1398/3/24
بله دقیقا ، سمند های یکم مدل پایینتر که حتی جنس و استحکام بدنشونم بهتره از جدیداش و الیاژ ورق سفیده که کیلویی هم حساب کنیم خیلی خیلی از حلب اهن پژو ها و رنو ها گرونتره . ال ۹۰ که نیمکته صندلیاش و کوچیکتره ، پژو ها هم که پول ارم پژو رو میگیرن و گرنه حلب از ورق سفید خیلی ارزونتره هر چند سمند جدیدا هم اهنی و سبکترن متأسفانه اکثرا. اونایی هم میگن ال ۹۰ خوبه معمولا از فنی چیزی سرشون نمیشه و برا یه پیچ سفت کردن هم به تعمیرگاه میخوان مراجعه کنن ، وگرنه از تمام پارامتر ها از ایمنی تا جاده خور بودنو سواری سمند بهتره هر چند کم ، هرچند زیاد. کاستی هایی هم که هست مشکل از ماشین نیست ، از کیفیت قطعات و دزدی خودروسازیه ، وگرنه امکان نداره ماشینی که پلت فرم پنین فارینای ایتالیا رو شرکت فرست اتوموتیو انگلیس باز طراحی کرده از ۴۰۵ و ال ۹۰ و امثالهم بدتر باشه!.
1394/9/29
سینا جان
شاید از لحاظ فنی و شتاب سمند از ال 90 پایینتر باشه ولی نسبت پرشیا یا 405 و یا حتی ال 90 خیلی راحت تره
من دیسک کمر دارم و مسافرت رو با تک تک ماشین هایی که اسم بردم به علاوه تیبا و مزدا3 تجربه کردم
لامصب سواری و راحتی سمند یه چیز دیگس
از قدیم میگفتن بنز سوارا فقط میتونن سوار سمند بشن واقعا راست گفتن
1395/6/19
مقایسه سمند و بنز 😮
من پژو 77 و 81 و سمند 84 زیر پام بوده (نه اینکه به دور زده باشم و بیام نظر بدم )
از سال 90 هم تندر 90
راحتی اتاق و سواری تو جاده .... پژو
کیفیت قطعات . محکمی . مصرف بنزین و سواری داخل شهر بدون شک تندر 90
و سمند واقعا افتضاح . یک کپی بی اصالت از پژو با مشکلات فراوان که فقط به خاطر آرم ایران خودرو تبلیغ میشه
1394/10/20
قیافه ی همه ی ماشینای ایران خودرو شبیه همه فقط اسماشون فرق میکنه
1394/10/30
سلام من خودم سمنددارم واقعاعالیه مخصوصاتوجاده حرف اول رومیزنه درخریدش شک نکنین.
1394/11/1
سلام دوستان...
ایران چندسال پیش توی سنگال خودروسازی ساخته و محصولات ایرانخودرو وسایپا تولید و فروخته میشه...
اگه به اینسایت برید http://seniranauto.sn
میبینید اونجا داره سمند و پارس **هیبرید** بفروش میرسه!!!
خیلی زور داره ها!!!!۰
نسبت فرانک سریلانکا به دلار 605.433 هستش....
1395/3/18
واقعا شوکه شدم باورم نمیشه اینا میتونن هیبرید بسازن ولی ما باید تو ایران دود بخوریم انصافا خیلی زور داره باید همه جا اطلاع رسانی کنیم تا همه بفهمن،از قدیم گفتن چراغی که به خونه رواست به مسجد حرومه
1395/6/5
دوستان از فکر سمند و پارس و 405 بیاید بیرون ایران فقط سایز چراغ ماشینا رو عوض میکنه و اسم ماشین هارو
به نظر من یکم سر کیسه رو شل کنید و برید یه مگان بخرید تا یه عمر براتون کار کنه
متاسفانه ماشینای ایرانی تا یه مدت سالم به نظر میان و بعد از ۴ سال عین لگن میشن
من خودم یه آوانته دارم و ۷ ساله که دستمه با وجود ۵۶۰۰۰۰ تا کارکرد هنوزم مثل اولشه
حتی ماشینای چینی هم ارزششون از ایرانی بیشتر حداقل قیافه و ظاهر درست و حسابی دارن
برادر من یه جیلی امرگرند داره با وجود چینی بودنش توی کورس ماشین ایرانی ازش جلو نمیزنه
1395/1/14
سلام . می خواستم یه مشورتی ازتون بگیریم بین lxسال و lx ef7 کدوم را انتخاب کنم در ضم شنیدم قطعات ef7 پیدا کردنش راحت شده
1395/4/2
پیدا کردن قطعات lx خیلی راحت تر از f7 ... از این مهم تر قیمت قطعات lx هم کمترهست...از همه قابل توجه تر هر تعمیر کاری موتور f7 تعمیر نمیکنه....درحالیکه lx شده مثل پیکان دهه ۷۰.... تعمیر کارا حفظنش...
با اینکه شتاب f7 بیشتر ازlx,مصرفش هم یک مقدار کمتر اما بازهم فکر میکنم درد سر lx منهای پول بنزینش کمتره
1395/3/15
با سلام خدمت دوستان
از سال ۸۶یه سمند ال ایکس سال موتور پژو گرفتم که از صفر دسته خودم واقعا ماشین عالیه تو رنج قیمت خودش نرم کابین بیصدا جاده واقعا عالی یعنی حتی ال نودم میخوره کولر بخاری واقعا عالی از من میشنوین فقط تک سوز بگیرین
1395/4/29
سلام دوستان،سمندLXسال بنزینی 95همشون مولتی پکس هستند،یاهنگام ثبت نام یادآوری شود؟!وآیامیشه طرح چوبی سینه راهمرنگ سینه سفارش داد.؟ممنون
1395/5/8
کلا سیستم سخنگو از تولیدات ایرانخودرو حذف شده و همه مالتی پلاس هستن.
1395/5/3
سلام من 6 ماهه سمند lx خریدم واقعا ازش راضیم تمام قطعاتش تو سوپرمارکتا هم هستش - مصرفش نسبتا خوبه مخصوصا اگه دوگانه باشه عالیه من با دوبار گاز و 5 لیتر بنزین از تهران میرم تبریز -سواریش فوق العاده نرم راحت از همه مهمتر امنیتش فقط یکم تیزه اونم باید مراقب باشین اقا این ماشین عالیهههههههه
1395/5/8
من یک هفته هست سمند ال ایکس مالتی پلکس صفر خریدم. اگر این خودرو با افزایش کارکرد نیز همچنان با همین کیفیت باقی بماند باید منتقدین این خودرو را جزو احمق ترین مردم دنیا به حساب آورد.
1395/6/13
مصطفی جان این ما مصرف کننده هاییم که ماشین رو خراب میکنیم یک ماشین سمند رو دست یک ادم محتاط بده یکی هم دست یک جوانک پر شر و شور مطمئنا ماشین ادم محتاطه تا سالیان سال بی ایراد و سالم میمونه شما به ماشینت زیاد فشار نیار تو دست انداز و خاکی مراقبش باش از قدرت موتور و فواصل تعویض دنده درست استفاده کن بهت قول میدم حالا حالاها اذیتت نکنه من سمند87 دارم خدا رو شکر با اینکه 372000 کیلومتر کارکردشه هنوز یک بار هم اذیت غیر متعارف نکرده فقط به این دلیل که مراقبشم انشاالله خوش رکاب باشه برات
1395/5/15
سلام عرض ميكنم خدمت دوستان
من قصد خريد سمند lx سال رو دارم
قبلش هم پارس سال مدل ٩٤ داشتم كه ديوونم كرد
من ١٩ سالمه
خودم ميخام ٢٠٦ تيپ ٥ بگيرم اما از چند تا مكانيك پرسيدم ميگن مشكلاتي داره و از ازاين حرفا
از اون طرف هم راجع به سمند lxتحقيق كردم همه ميگن خوبه
من الان بين اين دو انتخاب گير كردم
چون ٢٠٦ جوان پسند تره
ولي سمند اون طور نيست
لطفاً كمكم كنيد كدوم يك از اين ها رو انتخاب كنم
ممنون
1395/5/16
سلام
خوب هرکدوم حسن و ضعف هایی دارند
مثلا ازحمله شتاب 206 از سمند lx بیشتره رانندگی 206 به خاطر کوچکیش راحت تره
ولی سمند قابل اطمینان تره بدنه دولایه و محکم تری داره سر پیچ ها خیلی بهتر عمل میکنه مخصوصا بیرون شهر احساس اطمینان زیادی بهت دست میده
که همینا باعث شد خودم سمند بخرم
به نظرم طراحی سمند بهترم هست البته این کاملا سلیقه ایه
درکل اگه اهل شتاب و درگی 206 برات بهتره و بازم میگم از نظرمن سمند از خیلی لحاظ بهتره
البته اگر اهل شتاب هستی میتونی سمند ef7 بخری ولی لوازمش کمی گرون تره که بازم بهت سمند lx پیشنهاد میکنم.
1395/5/16
فرزاد جان با توجه به اینکه خیلی جوونی احتمالا پارس سال برای شتابش ناامیدت کرده که میگی دیوونه م کرد
اگر به خاطر شتاب بوده باید بهت بگم که سمند lx هم همه چیز موتوریش همون پارس ساله هم از لحاظ فنی هم شتاب, پس به احتمال زیاد سمند هم ناامیدت کنه
اگه عاشق شتابی برو پارس ELX تمیز گیر بیار راضیت میکنه یا سمند ef7 بخر یا همون 206
1397/8/2
سلام
206 ماشین خوبیه ولی دید جلوش کمه نسبت به سمند و سرنشین عقب یه مقدار اذیت می شه چون کوچیکه اگه اهل مسافرت هم هستی که باید بگم سمند چون صندوق بزرگی داره و ماشین جاده س ولی فروش 206 خیلی راحت تره
سرعت بالا هم تعادل سمند بهتره چون بززگ و سنگینه ولی با 206 بیشتر از 160 تا فایده نداره اینو امتحان کنی می فهمی
از جهتی سمند ال ایکس راحت تقویت می شه می تونی یه گیر بکس زانتیا بزاری روش و صفحه کلاچ و شمع رو عوض کنی... اینجوری سرعتش عین جت می شه و فشار رو گیر بکسه نه موتور برا همین واشر هم نمی زنه ولی فقط سوختش زیاد تر می شه
1395/5/18
من می خوام سمند ال ایکس بخرم.دوگانه ش هم هست؟
1395/5/23
سمند ال ایکس دیگه دوگانه اش تولید نمیشه و فقط سمند ef7 دوگانه اش تولید میشه.
1395/5/31
در کشور ما خیلی طول میکشه تا یک محصول مونتاژی به بالاترین کیفیت خودش برسه سمند خودروییه که نسبت به قیمتش از دیگر رقبای هم رده خودش یک سر و گردن بالاتره به این لحاظ که تا الان دیگه تمام ایراداتش به مرور رفع شده اما موتور ملی یا همون ای اف7 که روی سمند نصب کردن از نظر قدرت و تکنولوژی نسبت به موتور اکس یو7 سرتره اما طول میکشه تا بی عیب و نقص بشه موتوری که آلمان طراحی کرده مطمئنا بی عیبه و این ایرانخودروه که با استفاده از قطعات ارزانتر و غیر استاندارد این موتور رو عیب دار تحویل میده و صد البته به ضرر خودشه چرا که الان دید مصرف کننده نسبت به این موتور بد شده و اکثرا اونو تخم مرغ شانسی میدونن که یا خوبه یا دمار از روزگار آدم در میاره البته اکثرا ناراضین و با خرید سمند با این موتور لذت خرید یک خودرو صفر رو نمیبری و هر روز با ایرادی جدید به درب نمایندگی باید بری و مکانیک های بیرون هم زیر بار تعمیرش نمیرن و میگن دسترسی به بعضی از قطعاتش سخته و باید خیلی چیزهای اضافی رو باز کنن تا به قطعه خراب دسترسی داشته باشن و ایرادات برقی هم که به علت گرمای زیاد موتوره هم از ایرادات این موتوره البته این ایراد موتور نیست و سیستم این موتور اینطوریه و قطعات غیر استاندارد و غیر اصلی برقی زود روی این موتور خراب میشه روی هم رفته این خودرو با موتور اکس یو7 به نظر بنده که از سال 87 تا حالا یکیشو صفر خریدم خودروی خوب و مطمئنیه ولی کاش موتور قویتر و مطمئن تری نسبت به ای اف7 رو روش سوار میکردن و نسبت وزن و قدرت موتور رو متناسب تر انتخاب میکردن
1395/6/5
گند بزنن به هر چی سمند و پارس و ۴۰۵
هی داداشم گفت برو ماشینت رو که جک j5 بود رو بفروش یه سمند بخر حال کن منم گولش رو خوردم فروختم ... الان دو هفته هست که سمند گرفتم نه شتاب داره نه قیافه درست و حسابی
حداقل ماشینای چینی چهره های جذاب و مدرن دارن نه ماشینای ایرانی
پیکان کت و شلواری اه
1395/6/7
حق داری اما چیزی که من و تو ایرانی رو مجاب به خرید خودروهای داخلی کرده بی ثبات بودن خدمات خودروهای وارداتیه طوریکه گاها قطعاتشون کم و و از نظر قیمت بالاتره و هزینه تعمیرش هم بیشتر و اینکه من ایرانی وقتی میرم یک خودرو صفر میخرم اونو حداقل برای 10 سال میگیرم اما این اطمینان رو نسبت به خودروی وارداتی ندارم که 10 سال دیگه قطعاتش باشه و اون شرکت وارد کننده یا مونتاژ کننده جوابگوی تامین قطعات باشه بنابراین تمایل بیشتری به خرید خودروی ایرانی داریم والا همه میدونیم که اکثر خودروهای ساخت داخل از نظر شرکت های اصلی تولید کننده اش از رده خارجه و قدیمیه ولی شرکت های ما با تعویض چراغ و سپر و زه بغل ... این اقلام الکی سال به سال همون خودروی 20 سال پیش رو به سال بهمون میفروشه مثلا همین سمند یا دنایی که فقط کاپوت و درب جعبه و سپر و این چیزهاش رو عوض کردن مطمئن باش نوه و نتیجه های من و شما هم همین سمند رو با اسمی دیگه ولی همون موتور و گیربکس میخرن به قول یکی از دوستان که نوشته سمند همون پیکانه که کت شلوار تنش کردن این خودرو شریک این دنیا و دور از جان شما اون دنیای ماست چرا که تازگی ها تو شهر ما چند تا سمند با اتاق آمبولانسی دادن به بهشت زهرای ما و مردگان رو هم باهاشون حمل میکنن
1395/6/11
من پنج ساله سمند ef7 سوار میشم، مصرف سوخت عالی، شتاب عالی، قطعات عالی، کیفت خوب، سواری بی نظیر، یزره ام اذیت نشدم، درحالی ک پارس هم داریم و آشغالی بیش نیست فقط قیافش بهتره ک اونم سلیقه ای هس، مصرف پارس وحشتناکه، صدای موتور تراکتور، راحتی بدک نیس، برای افراد قد بلند فقط سمند
1395/6/16
سلام دوستان بنده به تازگی قصدخرید خودرو دارم ولی خیلی حساسم که چیزی نخرم پشیمون بشم ولی بین پارس سال وسمندlx موندم کدوم بهتره ولی کلی تحقیق کردم که 80درصدسمندروتاییدکردن به دلایلی که واقعا به پژوپارس سرداشت
1395/6/17
آقا امین عزیز سند lxاز پارس سال بهتره...هم از نظر استحکام بدنه هم راحتی سرنشین...فنی هر دو یکی هستند تقریبا.. به نظر من پول اضافه خرج پارس سال نکن اون پول رو بده به آپشن های سمند اضافه کن ببین چه ماهی میشه.... از نظر ایرادات هم هر دو یکی هستند... چون موتور مشترکی دارند.
به نتایج تحقیقاتی که گفتی اعتماد کن .... اینم بگم که اینها رو تو مقایسه lx سال با پارس گفتم نه مدل های دیگه.... موفق باشی داداش
1395/6/25
دوستان بین سمند ال ایکس و رانا کدوم رو پیشنهاد میدید؟
راسته که سمند بعد دوسال جلوبندی میریزه؟
1395/7/2
آقا جواد
به نظر من توی این رنج قیمت فقط خریدن یکی از دو محصول زیر عاقلانه به نظر می رسد:
اگر دنبال کیفیت موتور و کم استهلاک بودن آن هستید تندر 90 بخرید اما اگر دنبال راحتی اتاق و صندلی خودرو و آپشن هستید سمند بخرید. بقیه خودروها ، هم راحتی شان معمولی هست و هم موتورشان.
1395/7/27
سلام
از دارندگان سمند سه تا سوال داشتم:
1- من سمند 95 موتور پژو خریدم ولی فکر میکنم کمکهاش زیاد میکوبه و خیلی نرم نیست. آیا عادی هست؟
2- سوال بعدیم اینه که به نظرم سرعت ماشین کم هست. مثلا وقتی دور موتور را به سه هزار میرسانیم در دنده یک از سرعت 20 و در دنده 2 از سرعت 40 و در دنده 3 از سرعت 60 و در دنده 4 از سرعت 80 تجاوز نمی کند. در حالی که پژو 405 وقتی دور موتورش به سه هزار میرسد سرعتش خیلی بیش از اینهاست.
3- سوال آخرم اینه که فکر میکنم در اتوبان و با سرعت 120 کیلومتر در هر صد کیلومتر 11 لیتر مصرف دارد اما در شهر مصرفش حدود 9 لیتر است. مگه نباید برعکس باشه؟
1395/7/28
درمورد مصرف سوخت باید دقیق محاسبه کنید باروش درست . در مورد کوبش کمک ها چون گازی روغنی اند بعد از پیمودن مسافت چند کیلومتری نرم میشن درعوض تعلیق نسبتا سفت سمند هندلینگ بالا رو به همراه دارد می تونین برای نرم تر شدن ارتفاع فنرلول جلو را سه انگشته کنید با استفاده از فنر لول ۲۰۶ .تجربه چند سال استفاده بنده از سمند ایکس اتومبیلیه که بعد از فروشش باید ماشین خارجی بگیرید ال ۹۰ رو شما سریع نمی تونین رانندگی کنین توی جاده چون تمایل زیادی به واژگونی داره بگذریم از قیافه زشتش .متاسفانه مصرف بنزین دو لیتر پایین ترش باعث شده مردم برن به سمتش . به نظر بنده که تمام ماشینای ایرانی رو از پراید مدل ۸۵ صفر تا ۲۰۶ و پارس و النود داشتم بدون اغراق می گم سمند ال ایکس سره .
1399/1/29
سلام
در مورد مصرف بنزین،بگم که واقعا اینطوری نیست،من هم 405 داشتم و الان lx
تمام مصرف بنزین (لیتر و کیلومتر طی شده) را یادشت میکنم
به جرات میگم بیرون جاده زیر 7 و تو شهری 10 تا 12 هست.
1395/7/30
آقا امید آفرین به شما
تازگیها احساس میکردم کمک ماشین خیلی نسبت به روزهای اولی که تحویل گرفتم نرمتر شده ولی فکر میکردم چون به کوبشش عادت کرده ام این احساس را دارم. البته به نظرم اگر لاستیک خوب هم زیر ماشین بندازم کاملا این مشکل حل میشه چون لاستیکاش بی کیفیته. در مورد بنزین هم بخاطر بوی بنزینی که در خارج خودرو و اطراف باک احساس میکردم رفتم نمایندگی و متوجه شدم خرطومی باک شکسته است و از آن بنزین تبخیر می شود که عوضش کردم و امیدوارم این مشکل هم حل شود.
1395/8/13
»»»»))««««سلام.ببخشید من سمند ال ایکس ای اف سون مالتی پلکس گرفتم .نو نو . ولی ی صدا قررره تو موتورش کلی میده کل سمندهای جدید همین صدارو میدن.چیکار کنم تا قطع شه ؟؟؟
1395/9/26
میلاد جان فقط بشین شبو روز دعا کن
1395/9/29
سلام من ميخوام سمند بخرم الان دو مدل گذاشتن برا فروش يكي سمند ال ايكس سال بنزيني و ديگري سمند ال ايكس ef7 بنزيني
ميخوام بدونم فرقشون تو چه چيزايي هست دقيقا.ممنون ميشم راهنمايي كنيد
1395/10/8
دادا خودت جواب خودتو دادی دیه ال ایکس ال ایکسه ای اف سون هم ای اف سون ال ایکس موتور پژو روشه ای اف سون موتور انگولک شده طراحی آلمان
1395/10/24
سلام ببخشید
من سمند ال ایکس مدل۸۸ خریدم ایا میدونید هر دو صندلیش برقی یا فقط صندلی راننده هست؟؟؟؟
1395/10/26
خب شما که خریدی یه نگاه بغل صندلیش بکن ببین دکمه داره یا دسته! سوالتون یه کم عجیبه!!!
1395/12/8
سلام
دوستانی که سمند دارن آیا همشون موقعی که در حال توقف فرمان را می چرخانیم فرمان لرزش داره یا این ایراد قابل رفع است؟ نمایندگی میگه همۀ سمندها اینجوری هستن.
1395/12/8
نمایندگی عادتشه
1395/12/10
جناب سعید خان
یعنی سمند شما این مشکل را ندارد؟ ال ایکس داری یا ای اف سون؟ مدلش برای چه سالی هست؟ ممنون
1395/12/17
ماشین من سمند ال ایکس دو گانه سوز مدل 95 ef7می باشد الان در زمان حرکت شکل خودرو در جلوی راننده می آیدولی قبلا نبود مشکل چیه
1395/12/18
اگر منظورت اینه که تصویر یک خودرو روی مانیتور داخل کیلومتر می آید و ماشینت هم مالتی پلکس هست، احتمالا درب کاپوت ماشینت بازه که موقع حرکت در اثر تکان خوردن ، درب بالا رفته و تصویر اخطارش در مانیتور نشان داده می شود. اگر تونستی سوالی که منم توی کامنت بالایی پرسیدم جواب بده.
1395/12/18
ممنون از لطف تان همین مشکل که شما گفتید داشت اصلاح کردم.
1395/12/22
سلام. سمند ال ایکس ef7پایه گاز سوز دارم ولی از امروز صبح آمپر ی که بصورت آچار است روشن می شود. ممنون
1395/12/23
احمد خان این یک علامت است برای یادآوری سرویس های دوره ای که خودتان می توانید تنظیمش کنید. مثلا تنظیم کنید که 5000 کیلومتر دیگه روشن بشه تا زمان رسیدن سرویس (مثلا تعویض روغن) را به شما یاداوری کند. با همان دو میله پلاستیکی توی صفحه کیلومتر قابل تنظیم است و خودتان هم می توانید با همان دو میله خاموشش کنید (رجوع کنید به دفترچه خودرو). راستی نگفتی فرمان ماشین شما هم موقعی که در جا مثلا می خواهید دور بزنید دارای لرزش است؟؟؟؟؟؟؟
1396/1/11
سلام
من یه سمند ای اف سون مولتی پلکس بنزینی مدل 91 دارم یه مشکل براش پیش اومده که حساسیت جفت راهنماش در زمان ترمز زدن زیاد شده حتی در زمانی که ترمز خیلی آرام هم میزنم جفت راهنماش برای چند ثانیه کار میکنه
لطفا" مرا راهنمایی کنید.
1396/3/8
سلام . اقا سنسور کیلومترتون خراب شده هرز میگرده تا کاملا قعط نشده تعویضش کنید .
1396/3/6
سلام.من خودم سمند دارم داداشمم پارس سال خریده مدل 94.درگ گذاشتیم شتاب پارس بهتر بود.شرکت سازنده هم ۰-۱۰۰ پارس رو یازده ثانیه و مال سمند رو چهارده ثانیه زده.ولی نشیمن سمند نرم تره.دید راننده تو پارس بهتره از سمند.تعدلشونم یکیه.
1396/3/12
سلام خدمت همه دوستان والا من می‌خوام یه سمند مدل نود و یک یا دو بخرم منتهی بین مدلهای مختلف هرتحقیقی کردم به نتیجه نرسیدم مثال میگن ای افزار سون موتورش مشکل داره و موتور پژویی بهتره اگر بتونین کمکم کنین ممنون میشم
1396/3/13
سلام دوست عزیز من سال 91 یه سمند ef7داشتم واقعا سواریش همینطور که دوستان میگن عالی بود ولی مدام نقص فنی داشت از نمایندگی تحویل گرفتم سر کوچه خونمون ماشین خاموش شد بردم نمایندگی گفتن دریچه گازش مشکل داره درستش کردن ولی تو جاده دوباره همون مشکل و پیدا کرد و......خلاصه6ماه باهاش درگیر بودم تا اینکه فروختمش الان تو این مدت هیچ ماشینی نتونسته راحتی سواری سمند و بهم بده ضمن اینکه قیمتشم از بقیه ماشینا مناسب تره دوباره شروع کردم به تحقیق در مورد سمند همه متخصصان بالاتفاق میگن سمند ال ایکس ار ef7بهتره هم از لحاظ تمایل بازار هم افت قیمت هم قطعات فقط یک مقدار مصرفش بالاست که اگه باهاش مشکل ندارین براتون بهترین گزینه است......این نظر من و نتیجه تحقیقاتم بود که خواستم در اختیارتون بذارم
با تشکر
1396/4/5
به نظرتون ۴۰۵ SLX بهتره یا این سمند همون سمند LX
1396/5/18
خر همان خر است ولی پالانش را هی اینور و اونور میکنند واز ماالاغ تر کسی نیست
1396/10/12
مشخصه سمند بهتره چه از لحاظ بدنه و چه از لحاظ موتوری من یک اشنا ایران خودرو دارم میگه درسته موتور ۴۰۵و سمند و پرشیا یکیه ولی درجه بندی داره درجه یک برای پرشیاست درجه دو برای سمند و درجه سه برای ۴۰۵
1397/1/31
سمند lx بهتره
1396/5/18
سلام دوستان من میخوام ماشین بخرم به نظر شما سمند ال ایکس سال بگیرم یا بنزینی ef7 یا اینکه پارس تیو فایو بگیرم..خیلیها میگن ال ایکس ef7 خوب نیست..نظر شما چیه ؟؟
1396/5/26
آقا ما سمند داريم به هيچ دردي نمي خوره ٠ تا ١٠٠ هم الكي ميگن ١٤ تاست ما امتحان كرديم چيزي در حدود ٢٠ ثانيه بود .خدمات پس از فروششم افتضاحِ .قطعاتشم خوب جا گزاري نشده به صورتي كه هنگام رانندگي صداي رو أعصابي داره .ما سه بار به طور فجيح تصادف كرديم ايربگهاش كه باز نشد هيچ،بدنشم كلي آسيب ديد
1396/5/27
شما اگر با پرادو هم سه بار تصادف فجیع کنی مطمئن باش صفر تا صدش کمتر از نیم دقیقه نمیشه!! معلومه ماشین رو میترکونی!! همینکه هنوز داره بهت سواری میده نشون از سخت جون بودنشه. توصیه میکنم بجای اینکه دنبال خدمات پس از فروشش باشی دنبال یه بیمه بدنۀ خوب برای ماشینت باش.
1396/5/29
منظور من از تصادف فجيح باز نشدن ايربگهاش و خورد و خاكشير بدنشه نه صفر تا صدش
1396/6/11
به نظرتون سمند الیکس مالتی پلکس بخرم یا ال نود
1396/6/13
سلام. سمند ال ایکس مالتی پلکس بهتره یا همون سخنگو. و اینکه 405 جی ال ایکس یا سمند. کدومش نسبتا بهتره. خدا خیرشون نده که یه محصول درست و حسابی تولید نمیکنن که ادم مجبور باشه هر آشغالی رو بخره اخرشم صد دل باشه
1396/6/15
به نظر من مالتی پلکس بهتر است به چند دلیل:
به علت کاهش سیمهای برق خودرو ، هم وزن ماشین حدود 10 کیلوگرم کمتر شده و هم در صورت پیدا شدن اشکالی در سیستم برق خودرو بسیار راحتتر می توان عیب را تشخیص داد چون دیگه از دسته سیمهای شلوغ و به هم تنیده خبری نیست. کیلومتر سمند مالتی پلکس هم بسیار زیباتر از سخنگو است. امکانات مالتی پلکس هم بیشتر است مثل: راهنمای مخصوص سبقت، قطع نشدن برق شیشه ها بعد از خاموش کردن خودرو به مدت سی ثانیه (یعنی دیگه لازم نیست صبر کنی همۀ سرنشینها شیشه ها را بالا بکشن بعد سوئیچ را از خودرو خارج کنی)، وجود چراغ بدرقه راننده در شب (یعنی در محلهای تاریک با کشیدن دسته چراغ به سمت خودت لامپهای ماشین تا حدود یک دقیقه روشن می مانند تا شما به درب منزل برسید). پس از خاموش شدن خودرو برق خودرو بعد از 90 ثانیه قطع می شود یعنی اگر شما فراموش کرده باشی لامپهای ماشین را خاموش کنی یا حتی چراغ سقف روشن مانده باشد دیگر نسبت به خالی شدن باطری نگرانی نخواهی داشت. در ضمن تا آنجا که اطلاع دارم فقط سمند se و سمند ef7 بنزینی دارای سیستم سخنگو می باشند.
اما سمند بهتر از 405 است به چند دلیل:
اتاق و تزئینات با کیفیت تر ، امکانات بیشتر ، ایمنی بالاتر
1396/6/26
سلام...
سمند ال ایکس ب مدت دو هفته هست گرفتم خود بخود قفل میکرد ولی الان قفل نمیشه ممنون میشم جواب بدین؟؟؟؟
1396/6/28
اگر مالتی پلکس هست همون دکمه ای که روی داشبورد هست و با فشار دادنش درها قفل یا باز می شوند را به مدت 5 ثانیه نگهدار. دفترچۀ راهنمای خودرو را مطالعه کن.
1396/8/15
سلام
اگر کسی روش تنظیم زاویۀ چراغهای جلوی سمند را بلد است لطفا بگه. مخصوصا نور پایین سمندهای جدید خیلی وسعت کمی دارد و به سختی جلو را روشن میکند (یعنی باید کمی زاویۀ چراغ را به سمت بالا ببریم). در ضمن دوستانی که سمند دارن خیلی مواظب ستونهای دو طرف باشن. واقعا سر تقاطع یا پیچ، دید راننده را محدود می کنند. یعنی نقاط کور سمند در حد نیسان آبی است!! خیلی مراقب باشید!
1396/8/17
سلام وقت همگی بخیر .آی ماشین سمند کلاس40 LXسال بنزینی مالتی پلکس سیستم سخنگو دارد یانه؟بنده آن را 96/8/15 از نمایندگی تحویل گرفتم که سیستم سخنگو ندارد لطفا راهنمایی بفرمائید که چکار کنم.از همگی کمال تشکر دارم.
1396/8/19
دوست عزیز معلوم میشه قبل از خرید اصلا راجع به ماشین تحقیق نکرده ای! سمندها دو نوع هستن: مالتی پلکس و سخنگو. تفاوت این دو سیستم را در کامنتی که به تاریخ 16 شهریور در همین صفحه گذاشته ام توضیح دادم. مالتی پلکس پیشرفته تر از سخنگو است. در پاسخ سوالت که پرسیدی چکار کنم؟ باید بگم: برو حالش را ببر!
1396/8/30
سلام.آقا بین سورن و ال ایکس معمولی و ef7و
کدومشو پیشنهاد میدید.ضمنا ال ایکس سال با معمولی فرقی داره؟
1396/9/8
اصلا اینجور ماشینای اشغال ارزش صحبت کردن ندارن وفقط جاشون توی سطل اشغاله.
1396/9/10
علی آقا پیشنهاد شما توی این رنج قیمتی چه ماشینی هست؟ البته اگر ماشینی را که معرفی میکنید خودتان تجربۀ مالکیتش را داشته باشید خیلی بهتر و دقیقتر میتونید راهنمایی کنید.
1396/9/25
سلام
من تازه سمند lx تحوبل گرفتم تو ترافیک زمانی که کلاج میگیرم دور موتور میره روی 2 هزار ثابت وامیسته.استوپرشم سالمه یه بارم بردم نمایندگی سیم گازو عوض کردن ولی درست نشد.بنظر شما علت چیه؟
1396/9/25
من یک روآ داشتم که همین مشکل براش پیش آمد، متوجه شدم باطریش خراب بوده و با تعویض باطری مشکلش حل شد. البته شاید خرابی باطری برای ماشین صفر بعید باشه. اگر تونستی برو یک تعمیرکار خوب پیدا کن که علت این مشکل را تشخیص بده و بعد برای تعمیر کردنش برو از گارانتی استفاده کن. تعمیرکارهای ایرانخودرو معمولا توان تشخیص عیب ماشین را ندارن بلکه خودت اول باید عیب را پیدا کنی و بعد بهشون بگی فلان قطعه خراب است!
1396/11/12
سنسور پتاسیومتر.واسه منم اینجوری شد عوض کردن درست شد
1397/4/8
سلام من هم همین مشکل داشتم سیم گاز از روی موتور بک درجه تنظیمشو کم کردم درست شد.
1396/10/3
سلام
سمندموتورپژوخریدم که مدل۹۶هستومالتی پلکس داره
توی جاده کفی بیشتراز ۱۶۰ تا نمیره
ممنون میشم راهنماییم کنید
1396/10/4
جناب مسعود خان
من هم پارسال یک سمند صفر خریدم (موتور پژو) که سرعتش به زور به 130 میرسید و در سربالایی هم اصلا جون نداشت. تا اینکه کیلومتر به 5000 رسید و دیدم ماشین کم کم داره جون میگیره. وقتی که کیلومترش به ده هزار رسید کاملا قضیه فرق کرد و الان با دنده 4 هم راحت 120 را پر میکند و در سربالایی هم خیلی تیز است. این اتفاق بخاطر آب بندی نبودن ماشین است. فعلا باهاش مدارا کن و همانطور که در دفترچه نوشته دور موتور را از 3 هزار بالاتر نبر و اصلا به ماشین فشار نیار تا یه مقدار کیلومترش بره بالاتر و خوب آب بندی بشه. نگران نباش.
1396/10/25
من صفر 96 خریدم . مشکلات که تا الان پیش اومده :
1 صدای فرمان 2 درآمدن دسته دنده 3 روغن دادن کاسه نمد 4 خرابی واشرگلوئی اگزوز 5 خرابی ماهک دنده 6 خرابی دیسک وصفحه 7صدای داشبورد ودرها .
که الته همگی رفع شده ولی ظلم نیست صفر بخری و هر روز یه پات تو نماینگی باشه ؟
1396/10/27
جناب منتقد
یک کلیپ اخیراً در فضای مجازی منتشر شده که در آن در یکی از کشورهای خارجی از سمند تست تصادف گرفته اند. اینجور که نوشته بود این تست مربوط به همین امسال است (که شکل جلوپنجره خودرو این ادعا را تایید می کرد چون جلوپنجره اش سوناتایی بود). سرنشینانی که کمربند نبسته بودند یا کیسه هوا نداشتند که اصلاً بیخیال!! جالب اینکه راننده با اینکه کمر بند و ایربگ داشت تنها نقطه ای از بدنش که سالم ماند و مورد برخورد قرار نگرفت پلک روی چشم راستش بود!!! یعنی دست و پایش که له شد بماند ، سر راننده هم کاملا از روی ایربگ لیز خورد و به داشبورد اصابت کرد و ایربگ توانست فقط پلک سمت راست صورت راننده را محافظت کنه!!! سرعت خودرو 64 کیلومتر بود. حالا شما ببین بقیۀ ماشینهای ایرانی چی هستند که سمند شده سالار امینت!!
1397/1/6
سلام .405glxدوگانه بهتره یا 405tu5?
1397/2/27
من سمند lx ef7خریدم آینه هاش تاشو و برقی نیستن.منظورم اینه که با ریموت باز و بسته نمیشن جریان چیه؟؟؟؟؟
1397/2/27
مگر کسی بهتون گفته بوده آینه هاش تاشو است؟ مشخصات و امکانات این خودرو در سایت ایرانخودرو به صورت کامل نوشته شده.
1397/3/23
با سلام من سال ۹۰یه سمند مولتی پلکس خریدم حدود ۱سال داشتم و واقعا عالی بود خیلی راضی بودم الان دوباره تصمیم دارم یکیشو بخرم کیفیت الانشون مثله گذشته هست یا نه با تشکر
1397/4/15
با سلام اونهایی ک از نمایندگی ها خودرو میخرن و سر موعد مقرر ماشینشونوبهشون تحویل نمیدن میتونن از طریق صنعت و معدن و تعزیرات شکایت کنن و زودتر ب حقشون برسن در ضمن این شکایتها هیچ هزینه ای برای شما ندارد
1397/6/14
سمندخودروی ملی کشوراعلام شدبااین وجودبایدروی شکل وقیافهء آن کارکرداین افتخارملی است روسیه برخودروی ملی خودتغییری دادکه نامش لادن است دنیارابه لرزه درآوردمدیرمحترم سایپادرفکرافتخارباشداماقیمت راافزایش ندهدخداکنه مدل 98اینطورباشه
1397/7/27
عرض سمند 172 سانتی متر
1397/7/30
سلام دوستان بنظر شما سمند lx سال بهتره یا سمند EF7 لطفا راهنمایی کنید
1397/8/1
مشخصات سمند ef7:
مزایا: مصرف سوخت کمتر و شتاب بیشتر نسبت به سمند سال، سازگاری موتور با گاز سی ان جی.
معایب: سخت بودن تعمیر اجزای موتور (مثلا شنیدم برای تعویض یا تعمیر استارت لازم است رادیات هم باز شود!)، کمبود تعمیرکار کاربلد به علت پیچیدگی موتور، نفوذ صدای بیشتر به کابین نسبت به سمند سال، هماهنگ نبودن گیربکس با موتور که منجر به کم شدن عمر دیسک و صفحه میشود (موتور پر قدرت اما گیربکسش همان گیربکس سمند سال است)، فروشش نسبت به سمند سال کمی سختتر است و مشتری کمتری دارد.
مشخصات سمند سال:
مزایا: همان معایبی که برای سمند ef7 ذکر شد.
معایب: همان مزایایی که برای سمند ef7 ذکر شد.
1397/12/22
سلام.سمند موتور پژو مث قبل نیست عادت کرده به واشر زدن ولی موتور ef7 واشر نمیزنه چون ۳ لایه فلزیه
1398/1/19
سلام.
می خواستم بدونم برای سفت شدن فرمان سمند باید چه کنم که به حالت قبل برگردد؟سمند من سال۸۶ lx.۲۲۰۰۰۰هزار کارکرد.
1398/2/16
راسته که میگن موتور سمند میترکه؟
1398/2/20
آره. اگر وقتی موتور داغه کاپوت را بالا بزنی و روی موتور آب تگری بریزی میترکه. متاسفانه ماشین ایرانی همینه دیگه!
1398/2/24
لطفا درمورد سایز روغن موتور مناسب واسه موتورxu7یا8سوپاپ1800بگین
1398/3/4
باز سمند هم از سایپا بهتره
1398/3/4
من فهمیدم سمند با سمند فرق داره سوار یه سمند شدیم صندلی ها نرم مدل ۹۶ یا ۹۷ سوار یه سمند دیگه شدیم صندلی ها خشک مثل سنگ با جنس بدرد نخور.
1398/3/6
البته فکر کنم به وزن مالک خودرو هم مربوط باشه. یعنی هرچی مالک خودرو سنگینتر باشه صندلیها زودتر نرم میشوند و هرچی سبکتر باشد صندلیها بیشتر سفتی اولیۀ خودشان را حفظ میکنند.
1398/3/7
سمند بخرم یا ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰
1398/3/8
اگر هنوز ازدواج نکردی و عشق کورس گذاشتن هستی 206 بخر ولی اگر تشکیل خانواده دادی و اهل سفر هستی سمند بخر چون سمند ماشین جادار و با ثباتی هست ولی 206 ماشین کوچک و تیزگازی.
1398/5/9
سمند LX بخرم یا پراید 131 SE ؟
1398/5/9
آخه این دوتا چه ربطی به هم دارند؟! سمند کجا، پراید کجا!! زمین تا آسمان با هم فرق میکنند. تنها مزیت پراید سوخت کمتر است وگرنه از لحاظ قدرت موتور و راحتی سرنشینان و امکانات، پراید قابل مقایسه با سمند نیست.
1398/6/12
باسلام خدمت همه دوستان.
چندروزیه ک خیلی تحقیق کردم درمورد سمندا متوجه شدم ک ال ایکس بهترازهمشونه .(بی دردسر تره)ولی هنوز نمیدونم سمند مدل چندبگیرم با چهل تا چهل وپنج تومن.
بنظر شما اگه سمند مدل 92به پایین بگیرم سرطان میشه برام ؟؟
گرفتارشدم
نمیدونم بااین پولی ک دارم سمند دوروبر نود بگیرم یا مدل پایین تر بگیرم و فکر خرجاش نباشم.
اخه خود نود هم الان مدل پایینه لامصب.
لطفا مارو راهنمایی بکنید
1398/7/12
یک سمند سال مدل 90 دارم. حقیقتا در مقایسه با ماشینها هم ردیف برای سواری و بخصوص جاده بسیار عالی و خوش رکاب و کم خرج است. اما شنیدم مدلهای بالاتر، آپشنها و نوع ورق و موتور و... ضعیف و حذف شده.
هنگامی که من این ماشین را خریدم از آپشنهایش واقعا تعجب کردم. سیستم عیب یاب کامپیوتری سخنگو و سیستم تعلیق زیمنس و موتور لیسانس بوش آلمان و رینگ آلمینیوم و صندلی برقی و دسترسی به صندوق عقب و عایق بندی بینظیر و. .. چندین آپشن که در مدلهای جدید همگی حذف شده. به همین خاطر یک سمند ال ایکس مدل نود گرانتر از مدل 96 هست !!
1398/7/12
یک سمند ال ایکس مدل 87 داشتم . چند سال پیش در کمربندی کنگاور به علت سرعت بالا و یخ زدن جاده در سر پیج کنترل ماشین از دستم خارج و پس از چندین بار کله کردن از جاده به بیرون پرتاب شدم، اتاق کاملا مچاله شد بطوری که تشخیص نمیشد داد که این چه خودروئ است ولی داخل اتاق هیچ آسیبی ندید و کوچکترین آسیبی به من وارد نشد، کیسه هوا نداشت و کمربند ایمنی و استحکام بدنه واقعا جانم را نجات داد. پس از آن هم یک سمند ال ایکس 90 خریدم که بسیار راضی هستم . محکم و کم خرج و آپشنهایی دارد که روی کمترین خودروئی میشود دید. البته از مدل 92 به بالا بیشتر آپشنها حذف شده و نوع ورق بدنه نیز ضعیف شده.
1398/7/18
راجع به افت کیفیت ورق بدنه باهاتون موافقم اما راجع به آپشن خیر. تنها آپشنی که در مدلهای جدید حذف شده رینگ آلومینیومی و سنسور تشخیص ضربه دزدگیر هست یعنی فقط وقتی دزدگیر به صدا درمیاد که یکی از شش درب خودرو باز شود.
اما آپشنهایی که سمندهای جدید دارند و مدلهای قدیمی ندارند:
- سیستم عیب یابی هوشمند مالتی پلکس یعنی هر قسمت برقی از خودرو دارای یک کامپیوتر مخصوص به خود شده که با این روش هم تشخصی عیب بسیار راحتتر شده و هم سیم کشی خودرو کاهش پیدا کرده که به همین دلیل سمندهای جدید 10 کیلوگرم از سمندهای قدیمی سبکترند و باطری هم عمر بیشتری میکند.
- راهنمای مخصوص سبقت (یعنی با اشاره کردن به دسته راهنما، چراغ راهنما چندبار چشمک میزند و خودش خاموش می شود)
- قطع نشدن برق شیشه بالابرهای خودرو به مدت سی ثانیه پس از درآوردن سویچ (یعنی لازم نیست صبر کنی همه سرنشینان شیشه ها را بالا بکشند و بعد خودرو را خاموش کنی)
- قطع شدن برق تمام خودرو پس از 90 ثانیه (یعنی اگر فراموش کنی لامپها یا چراغ سقف یا هر کدام از لوازم برقی خودرو را خاموش کنی هیچ مشکلی برای باطری پیش نمیاد و خودشان خاموش میشن)
- اعلم هشدار باز بودن هر کدام از شش درب خودرو به صورت مشخص و مجزا (یعنی دقیقا توی کامپیوتر تصویر دربی که باز است را نشان میده اما سمندهای قدیمی فقط میگه: درب خودرو باز است اما نمیگه کدام درب)
- نشانگر میانگین سرعت شما
- هشدار فرارسیدن زمان تعویض روغن و فیلتر هوا
- قطع شدن صدای آژیر کیلومتر در سرعت بالای 120 تا بعد از چند ثانیه. یعنی فقط چندبار آلارم میزند و قطع میشه و مثل سمندهای قدیمی به صورت دئم آلارم نمیزند و روی اعصاب نیست.
- اخطار صوتی باز بودن کمربند راننده.
- اعلام سوختن لامپ خودرو در کامپیوتر درون کیلومتر
- و.....
1398/8/4
با سلام.خودم مکانیک هستم.هم ۴۰۵داشتم هم سمند..خب پژو از سمند سبکتره ستایش بیشتره.ولی همه چیز شتاب نیس.
من سمند بیشتر قبول دارم چون هم امکانات از پژو بیشتره.هم ماشین نرمیه..تو تصادف هم سمند. ایمنی بیشتری داره.از لحاظ خرابی هر دوشون یه موتور دارن و هیچ فرقی نمیکنه.دوتاشون واشر سرسیلندر میرنن.
1398/9/14
باسلام دوستان عزیز بنده دیروز ماشینم امد سمند الیکس سال ومولتی پلکس خیلیا میگن ماشین بدردنمی خوره سوختش بالاست تاصفره بفروش برو یه ef7 بخر دو دلم بنظرشما چکارکنم بفروشم الیکس ای اف بخرم یا اگه ای اف بخرم پشیمون میشم همین ماشین خودم که بنام خودمم هست سمند صفر الیکس سال نگه دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم باتشکر
1398/9/15
lxسوختش بیشتره ولی نسبت به ef7بهتره
1398/11/13
بایدم ایران خودرو و سایپا یه مشت آشغال بندازه به مردم جهان سومی احمق.... پژو ۴۰۵ سال ۱۳۷۰ تو فرانسه به دلیل ایمن نبودن سرنشینان جلو از رده خارج شد (پارس هم همونه فقط چراغ جلو و عقب فرق داره) جفتش آشغاله از رده خارجه..... اما ۱۰ سال بعد یعنی سال ۱۳۸۰ (هر چی زمان بیا د جلو تکنولوژی بهتر میشه دیگه) سال ۸۰ شرکت bmwآلمان اومد تو ایران و سمند بی نقص رو شبیه به بی ام و های خودش طراحی کرد فقط نقطه ضعفش موتور پژو100 اسب براش ضعیف بود که بعد ها موتور1700 ef7 شانزده سوپاپ با ۱۱۴ اسب بخار روش گذاشتن (موتور تی یو فایو ۱۰۵ اسبی هیچوقت رو سمندنبوده) و الان ef7 توربو شارژ هم هست که ۱۵۰ اسب بخار قدرت داره (قدرت اندازه هایلوکس)
با این تفاوت که هایلوکس ۲ تن وزنشه ولی سورن موتور ef7توربو ۱۳۵۰ کیلو یعنی اونقدر چالاکه که طبق گفته سایت ایران خودرو میشه باهاش سر به سر ماشین های گرون قیمت وارداتی گذاشت
1398/11/13
سمند طراحی شرکت bmw آلمان هست ... نمی بینی شبیه bmw است... بی نقص و محکم ایمن
موتور ef7 اگر اصلش رو بزارن که دیگه فوق العده میشه
1398/11/13
پیشرانه EF7 حاصل همکاری دو شرکت ایپکو و F.E.V آلمان بوده و در مقایسه با پیشرانه‌هایی همچونXU7 یا TU5 از تکنولوژی ساخت و کیفیت بالاتری برخوردار است
1398/11/16
در پاسخ به علی:
علی جان من خودم سمند دارم (نظرات بالا با نام مصطفی هم مال من است) اما وقتی تعریف و تمجید شما از سمند را دیدم کلی خندیدم، آن هم با این شدت و حدّت!!!
اول اینکه باید عرض کنم کسانی که پژو یا سایر تولیدات داخلی را میخرند احمق نیستند بلکه محکوم به خرید چنین خودروهایی هستند (به دلیل وضعیت اقتصادی).
ثانیا اینکه سمند ای اف 7 را بی نقص معرفی کردید و قابل مقایسه با هایلوکس (!!) باید عرض کنم بزرگترین مشکل تمام سمندها محدود بودن بسیار زیاد دید راننده به اطراف است که بنده خودم بخاطر همین مشکل نزدیک بود دو نفر را به بهشت منتقل کنم!
ثانیا این که موتور سمند تقویت شده است هیچ دردی را دوا نمی کند چون گیربکس همان پژو 405 است لذا نمی تواند تمام قدرت را به خوبی به چرخها منتقل کند و در واقع این طرح ایرانخودرو مثل این میماند که موتور پرقدرت و پر سرعت زانتیا را بذارید روی گیربکس ژیان بعد بگی به به، چه موتور پرقدرتی!!
ثالثا ما دوتا از همسایه هامون ای اف 7 دارند. خداشاهده حیاط ساختمان را به گند کشیده اند از بس که روغن ریزی دارند.
بله با شرایط اقتصادی وطن عزیزمان، خرید سمند عاقلانه است ولی دیگه نگو بی نقص است و قابل مقایسه با هایلوکس! زشته، خارجیها مسخرمون می کنند، نگو جانم نگو!
1398/12/28
با عرض سلام وادب بزرگواران

یه پراید 95 دارم میخواستم بفروشم سمند بگیرم

بی زحمت اگه میشه راهنمایی کنید

پول زیادی ندارم
یه 55 تومانی تا 56 تومانی بیشتر پول ندارم

به نظر شما چیکار کنم

الان ماشینم عوضش کنم یا اینکه صبر کنم تا یه چند ماهی دیگه

چیکار کنم
1399/1/3
اگر بیشتر توی جاده هستی سمند بگیر (اما تمیز باشه نه ماشینی که به خرج افتاده) ولی برای مصرف شهری همون پراید خوبه. اما اگر سمند هم نگرفتی هرچی تونستی بگیر و پولت را نگه ندار. حتی اگر یه جفت دمپایی هم با پولت بخری بهتر از نگه داشتنش است چون همین دمپایی دو ماه دیگه قیمتش دوبرابر میشه و پول ایران هر روز بی ارزشتر میشه.
1399/4/6
به نظرمن سمند خوبه ولی پارس بهتره پارس elx ۲۰۰۰ میگن ۱۸۰۰ اونxu7 است ولی این xum است به نظر من یا پارس ۲۰۰۰ بگیرن یا ۱۸۰۰1399/10/17
سلام به همه من یک سمند برنده شدم هنوز تحویل نگرفتم سمند LX.XU7هستش لطفا خواهشا راهنمایی کنید این سمند صفحه کیلومترش جدیده یا قدیمه .از جدید ها هست یا بازم از قدیمی ها میزنه.اگه کسی میدونه بگه.ممنون
1399/11/16
سلام من یک سمند LX.XU7 برنده شدم هنوز تحویل نگرفتم
میخواستم بدونم صفحه کیلومترش جدیه یا قدیم
خواهش اگه کسی میدونه جواب بده
1399/12/5
کیلومترش جدیده
1399/12/10
همون قدیمی است.
میتونی برای مطمئن شدن بری توی چندتا بنگاه و ببینی سمندهای مدل 99 چه شکلی هستند. برای شما هم مثل هموناست.
1401/4/30
واقعاً تأسف باره یه ملتی که ۴۵_۵۰ سال پیش کادیلاک سوار بوده الآن از این فرقون های ۴ چرخ تعریف کنه و با هم کل کل کنن سر مقایسه های مسخره ماشینایی که جلوبندی و موتور و همه‌چیز شون یکیه من خودمم مجبورم هم سمند داشتم هم پژو ولی تورو به شرفتون تعصب نکشید بخدا همشون یه آشغالن ببینید بقیه کشورا صنعت خودروسازیشون کجاست ما کجاییم دیگه چیو مقایسه میکنید تعصب چیو میکشید؟ خجالت داره
1401/10/27
با درود فراوان
_وقتی صحبت از نیاز های اولیه مردم یک جامعه و زندگی باشد جدا از ثبات و امنیت بازار
حتما موضوع: اسکان اشتغال خودرو ؛ مهمترین و جزء اولیه ترین نیاز ها خواهند بود
_ میدانیم قدرت خرید در هر بازاری هر چند آشفته خیلی مهم هست
اگر در بازار خودرو برای خرید حق انتخابی نباشد و ما یک سیستم یکپارچه سازمان یافته کار آمد و کافی برای حمل و نقل شهری نداشته باشیم نهایتا مجبور هستیم که خودرویی داشته باشیم الان ما در بازاری هستیم مشتری هیچ حق انتخابی ندارد چونکه در بازار اصلا رقابتی بین تولید کنندگان و فروشندگان وجود ندارد نیاز به تلاشی برای فروش ندارند (عرضه و تقاضا)
خریدار حتی با بالا بودن قیمت و همینطور پایین بودن کیفیت _نبود ایمنی مناسب _کافی و بروز مجبور به خرید است.
+کاری که خریداران میتوانند به نفع خودش انجام دهند این است که حتما در خرید فقط نظر فنی کاران متخصص (مکانیک و برق خودرو ) را بگیرند تا مناسب ترین انتخاب را داشته باشند با این شیوه خرید کردن به میزان قابل توجهی خودرو های کم کیفیت از بازار فروش و تقاضا حذف شوند
نکته اینکه قبل از خرید تست درایو کامل و تجربه رانندگی با آن خودرو را در جاده داشته باشید.

شاید هم روزی برسد تولید کننده گان به دلیل بیشتر شدن فهم و آگاهی خریدارن مجبور به اصلاح و باز نگری در روند تولید و شیوع فروشان شوند.
1401/12/23
هر ماشینی ایرادات و مزایایی داره اگر ای اف7 واشر نمیزنه ولی تعمیرش سختتره به خرج اساسی موتوری بیافته صاحبشو بیچاره میکنه حتی تعمیرات جزیی روغنش گرونتره گیربکس با موتور هماهنگ نیست درحالیکه برای ال ایکس کاملا هماهنگ هست چون پژوییه و برای هم ساخته شدن چندین ساله استفاده میشه تعمیراتش راحته خرج در حد پراید روغن ارزون مناسب برای کار و گازسوز هم بشه خوب کار میکنه فقط باید مواظب بود آمپر بالا نره که در مدل های جدید مالتی پلکس مشکل آمپر هم رفع شده و به این راحتیا واشر نمیزنن برای شتاب هم کاتالیزور رو بردارین و جایگزین نصب بشه حداقل 20درصد شتاب بیشتر میشود
1402/1/8
سلام وقت بخیر سال نو مبارک سمند فرمون قدیم مدل ۹۰ایربگ راننده دار۰؟
1402/5/25
معلومه سمند ef7 پژو ۴۰۵ رو مچاله میکنه ظاهر بهتر ایمنی بیشتر ( سمند ۲ کیسه هوا داره این در حالی که پژو قدیمی ۱ کیسه هوا ستون های سمند خیلی بزرگ تر از ۴۰۵
)
در ضمن سند به این بزرگی موتر به اون ضعیفی رو بنداز روش بعد بگو ۴۰۵ رد میکنه سمند رو
برو درگ ۴۰۵ و سمند ef7 سمند راحت اونو رد میکنه
۴۰۵ ماشین خوبیه ولی جلو پسراش (سمند و ...) خیلی ضعیف عمل میکنه
اگه به سمند برسی سواری بهت میده که پارس elx جلوش زانو میزنه

اون های هم که طرف داری پارس رو میکنن برا اونا پارس خوبه
ولی هر کس یه نظری داره