(3.1/5) 204 رای

ماشین دنا پلاس توربو اتوماتیک

قیمت: 480,000,000 تومان
دنا پلاس توربو اتوماتیک

مزایا و معایب دنا پلاس توربو اتوماتیک

مزایا
 • امکانات جانبی مناسب، دسترسی به شبکه خدماتی گسترده و قطعات یدکی فراوان، توانایی‌های حرکتی قابل قبول، عمکلرد نرم و روان گیربکس اتوماتیک
معایب
 • قدیمی بودن پلتفرم، ایمنی نامشخص، استهلاک بالاتر از نسخه‌های تنفس‌طبیعی، ظاهر تکراری، فضای داخلی مقداری کوچک‌تر از سمند

بررسی اجمالی

با حضور پلتفرم‌های جدید و عرضه خودروهایی مثل دنا و شاهین، جان تازه‌ای در رگ‌های صنعت خودروسازی کشور جاری شده اما هنوز هم پلتفرم‌های قدیمی و از رده خارج که در واقع نوادگان پژو 405 و پراید محسوب می‌شوند سهم گسترده‌ای از بازار را زیر سلطه دارند و هر از گاه نسخه جدیدی از آنها با اصلاحات جزئی و کلی در سبد فروش دو غول خودروساز وطنی قرار می‌گیرد. دنا هم یکی از همین خودروهاست که در واقع نمونه فیس‌لیفت سمند محسوب می‌شود و پس از ارتقاء ظاهری در مدل پلاس، دست‌خوش تغییرات فنی نیز شده و با اضافه شدن توربو و پس از آن گیربکس اتوماتیک توانسته خودش را روی بورس نگاه دارد. در ابتدای عرضه نسخه اتوماتیک دنا پلاس، شاهد قیمت‌گذاری عجیب غریب این خودرو در بازار آزاد بودیم اما پس از مدت کوتاهی قیمت‌ها اندکی تعدیل شدند و این قضیه در کنار افزایش قیمت سایر رقبا، خرید فرزند جدید ایران‌خودرو را توجیه‌پذیر کرد. حالا این محصول به عنوان یکی از ارزان‌ترین خودروهای اتوماتیک (البته نه ارزان‎‌ترین گزینه موجود) مورد توجه طیف گسترده‌ای از مشتریان قرار دارد و بسیاری افراد از روی علاقه یا شاید هم اجبار به آن روی خوش نشان داده‌اند.

بررسی دنا پلاس توربو اتوماتیک

دناپلاس توربو اتوماتیک کامل‌ترین خودرویی است که روی پلتفرم پژو 405 توسعه یافته. این سدان خانوادگی به نوعی ویترین تمامی دستاوردهای ایران‌خودرو محسوب می‌شود؛ یعنی هم از پیشرانه ملی EF7 (آن هم از نوع توربو اصلاح‌شده) برخوردار است و هم با آپشن‌های کامل مثل ایربگ‌های جانبی و صندلی‌های برقی و از همه مهم‌تر گیربکس اتوماتیک به نسل‌های گذشته خود فخر میفروشد. اما تمامی اینها دلیل نمی‌شوند که این محصول را یک خودرو بی‌نقص و ایده‌آل بدانیم. مثلاً در بحث طراحی، فاصله زیادی میان دنا با تولیدات روز جهان ایجاد شده، پلتفرم کلی و ایمنی ماشین هم وضعیت جالبی ندارند و کمبود ESP و مشکلات ارگونومی موجود برای خودروسازی پرسابقه ما مایوس‌کننده به نظر میرسند.

دنا پلاس توربو اتوماتیک
با این حال اگر نگاهی به رقبای قیمتی چینی داشته باشیم متوجه می‌شویم که نباید از دنا پلاس انتظار چندان زیادی داشت. در واقع این ماشین علیرغم تمامی کاستی‌هایش می‌تواند به عنوان گزینه‌ای به نسبت منطقی (در شرایط خاص کشور) مطرح باشد. بخصوص که گیربکس اتوماتیک دنا نسبتاً خوب از آب درآمده و با اصلاحات صورت گرفته روی توربو، مشکلات پیشرانه هم کمتر از قبل شده است. از همه مهم‌تر اینکه شبکه خدماتی گسترده ایران‌خودرو پشت سر این محصول قرار دارد که ریسک خریدش را در برابر رقبای چینی کاهش میدهد. این نکته به بازار دست دوم بهتر ماشین نیز منتهی شده که برای مشتریان ایرانی پارامتر مهمی به حساب می‌آید.

داخل دنا پلاس توربو اتوماتیک

همان‌طور که گفتیم دناپلاس توربو روی پلتفرم سمند یا بهتر است بگوئیم پژو 405 توسعه یافته و از این رو فریم کلی اتاق و صندوق عقب ماشین، مشابه همان محصولات قدیمی است؛ با این تفاوت که بدلیل حجیم شدن داشبورد و ضخامت بیشتر سقف (برای جایگذاری سانروف) فضای داخلی مقداری تنگ‌تر شده و از نظر جای پا و سر محدودیت‌ها اندکی افزایش یافته‌ است. با این حال یک خانواده 4 نفره (با قد متوسط) می‌توانند از فضای داخلی دنا ابراز رضایت کنند و صندوق عقب ماشین هم محفظه کافی برای مسافرت‌های خانوادگی را در اختیارشان قرار خواهد داد.

داخل دنا پلاس توربو اتوماتیک
از نظر طراحی هم اوضاع کلی قابل قبول است و خطوط زیبا و هماهنگ داخلی با غریبلک فرمان تقریباً خوش‌دست و نشانگرهای خوانا پشت آمپر حس نسبتاً خوبی به راننده و سرنشینان هدیه می‌کنند. البته در این بین مشکلاتی مثل تکراری شدن دیزان داخلی، برخی ایرادات ارگونومیکی و کیفیت ساخت پایین میتوانند حس خوب شما را مقداری خدشه‌دار کنند. مثلاً کلیدهای کنترلی صندلی‌های برقی ماشین فقط در حالت باز بودن سویچ عمل می‌کنند و نکته بدتر اینکه این کلیدها در هنگام بسته بودن درب‌ها به سختی در دسترس قرار می‌گیرند! در واقع برای تنظیم راحت صندلی‌ها، باید ماشین روشن و درب‌ها باز باشند که در نوع حالت عجیبی است!

طراحی دنا پلاس توربو اتوماتیک

دنا به نوعی نسخه فیس‌لیفت شده سمند محسوب می‌شود که در نسخه پلاس به نقطه اوج تفاوت و ارتقاء ظاهری رسیده. البته پیشرفت‌های چهره دنا با اینکه محسوس و تاثیرگذار بوده اما نتوانسته فاصله میان این محصول با رقبای جهانی را جبران کند و در جای‌جای بدنه گرد و غبار کهنگی به چشم میخورد. متاسفانه در نمونه توربو و توربو اتوماتیک هم تغییر ظاهری خاصی صورت نگرفته و تفاوت‌ها به موارد محدودی مثل تغییر در سایز و طرح رینگ‌ها و علامت توربو روی بدنه خلاصه میشوند. چراغ‌های درشت جلو و زوایای تند و تیز و تا حدودی ناموزون سپر، ظاهر ماشین را از متدهای طراحی روز دور نگاه داشته‌اند و برخی ایرادات مونتاژی مثل درز بزرگ میان درب موتور با جلوپنجره، اقتصادی بودن ماشین را لو داده. با این حال باید اعتراف کرد که دناپلاس جذابیت‌های خاص خودش را هم دارد. بخصوص که بازار کشور ما محدود است و در این رده قیمتی رقیب قدر و خوش‌قیافه‌ای نداریم تا نقطه‌ضعف‌های دنا را به رخش بکشاند.

طراحی دنا پلاس توربو اتوماتیک
ظاهر خشن دنا با این جلوپنجره اسپرت و خطوط جسورانه بدنه، حس قدرت را به بیننده منتقل می‌کند و چهره عصبی ماشین با سلیقه خاص ایرانی‌ها هماهنگی کامل دارد. در نسخه توربو رینگ‌ها هم یک سایز بزرگ‌تر شده‌اند و با کاهش فضای خالی داخل گلیرها، هارمونی نیم‌رخ ماشین را بهبود بخشیده‌اند. البته در قسمت انتهایی شاید طرحی ناهماهنگ با دماغه هستیم اما گرافیک زیبای چراغ‌ها باعث شده که این قسمت (بخصوص در شب) جلوه مناسبی داشته باشد. در یک جمع‌بندی کلی می‌توان ظاهر دنا پلاس را زیباتر از سایر اعضا خانواده سمند توصیف نمود اما نباید فراموش کرد که برای رسیدن به سطح ایده‌آل، راه درازی در پیش است.

عکس دنا پلاس توربو اتوماتیک

مشخصات دنا پلاس توربو اتوماتیک

زیر کاپوت دنا پلاس توربوشارژر با همان پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپ EF7 TC که قبلاً روی سورن توربو دیده بودیم مواجه می‌شویم. فقط در برخی قسمت‌ها (نظیر سیستم خنک‌کننده توربو) اصلاحاتی صورت گرفته تا نقطه ضعف‌های نسخه اولیه کمرنگ‌تر شود و اتومبیل از نظر استهلاک و عدم افت عملکرد، شرایط بهتری داشته باشد. اما روی کاغذ اعداد و ارقام مشابه همان سورن توربو است، یعنی در دور 5500 به حداکثر قدرت 150 اسب بخار میرسیم و از دور 2200 الی 4800 چیزی در حدود 215 نیوتن‌متر گشتاور در اختیارمان قرار می‌گیرد. با اضافه شدن توربو سایز رینگ‌ها هم یک شماره بزرگ‌تر شده تا جدا از بحث زیبایی روی انتقال گشتاور ایمن‌تر و پایداری ماشین تاثیر بگذارد.

موتور دنا پلاس توربو اتوماتیک
اما مهم‌ترین تفاوت در بحث سیستم انتقال قدرت است. جایی که یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک جایگزین مدل 5 سرعته دستی قدیمی شده تا رانندگی با این خودرو وطنی ساده‌تر از قبل گردد. البته دنا پلاس اتوماتیک هم مشابه تمامی خودروهای اقتصادی اتومات، مقداری افت عملکرد را تجربه کرده و با شتاب حدود 1 ثانیه ضعیف‌تر از نسخه دنده‌ای، مصرف سوخت بیشتری هم خواهد داشت. تمامی این موارد به پرت انرژی موجود در سیستم مبدل گشتاور و حدود 38 کیلوگرم وزن بالاتر این ماشین (نسبت به نسخه منوال) مربوط میشوند. با این حال عملکرد کلی دنا اتوماتیک راضی‌کننده است و بخصوص در شتاب ثانویه و حداکثر سرعت تفاوت خاصی میان مدل دستی با اتومات دیده نمی‌شود. تعویض دنده‌ها نیز نرم و روان صورت می‌گیرد و مشکل تقه‌زدن برخی رقبا یا تاخیرهای انواع CVT اینجا دیده نمیشوند.
ترمزهای چهارچرخ دیسکی ماشین هم در حالت عادی عملکرد قابل قبولی دارند اما بهنگام شتاب‌گیری مقداری ضعیف عمل می‌کنند و در این شرایط باید با احتیاط بیشتر عمل نمود. متاسفانه این محصول هنوز به سیستم کنترل پایداری الکترونیکی تجهیز نشده و از این رو داخل پیچ‌های تند مقداری ضعیف عمل می‌کند، هرچند در صورت رعایت سرعت مجاز، کنترل خودرو به این راحتی‌ها از دست خارج نخواهد شد. نکته بعدی برقی شدن فرمان خودرو است. این مورد جدا از برداشتن بار از روی موتور، به سهولت رانندگی در شهر نیز منجر شده اما متاسفانه در سرعت‌های بالاتر میزان سفت شدن فرمان کافی نیست و این مورد سطح تسلط راننده را مقداری کاهش خواهد داد.

مشخصات فنی دنا پلاس توربو اتوماتیک

نام خودرو دنا پلاس توربو اتوماتیک
کشور سازنده
پرچم کشور
ایران
سال (طراحی) 1399

مشخصات فنی

موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه
حجم موتور 1645 سی سی
تنفس موتور توربوشارژ
انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت 150 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 215 نیوتن متر در 2200 دور در دقیقه
جعبه دنده 6 سرعته خودکار
شتاب 0 تا 100 11 ثانیه
حداکثر سرعت 205 کیلومتر در ساعت
وزن 1262 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر) 4559 طول - 1720 عرض - 1460 ارتفاع
فاصله بین دو محور 2671 میلیمتر

مصرف سوخت و استانداردها

مصرف سوخت داخل شهر 8.1 لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر 6.9 لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی 7.9 لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک 60 لیتر
استاندارد آلایندگی یورو 4
میزان تولید CO2 - گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت

امکانات و تجهیزات دنا پلاس توربو اتوماتیک

دنا پلاس ساده در ابتدا با آپشن‌های بسیار خوبی به بازار عرضه شد تا جایی که تصور می‌کردیم در نسخه توربو و بعد از آن توربو اتوماتیک، سطح امکانات بسیار فراتر برود و به خودروهای روز جهانی برسد؛ اما متاسفانه اتفاقی که افتاد این بود که ایران‌خودرو آپشن‌های مدل‌های ارزان‌تر را کاهش داد تا پرچمدار دنا یعنی نسخه توربو اتومات لوکس‌تر به چشم آید! مثلاً سانروف و ایربگ‌های جانبی که زمانی حتی روی مدل غیر توربو هم نصب شده بودند اکنون بصورت استاندارد فقط در نسخه اتوماتیک ارائه می‌شوند و مابقی محصولات باید به شکل سفارشی از این آیتم‌ها بهره برند. در هر صورت دناپلاس توربو اتوماتیک از تجهیزات جانبی قابل قبولی نظیر: ترمزهای چهارچرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD، کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو بهمراه ایربگ‌های جانبی (جمعاً 4 عدد)، فرمان برقی مجهز به کلیدهای کنترلی و روکش چرمی، تهویه مطبوع اتوماتیک بهمراه دریچه جداگانه برای سرنشینان عقب، سیستم مالتی‌مدیا با امکان برقراری ارتباط با موبایل، دوربین دنده عقب و رهیاب ماهواره‌ای، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب، چراغ‌های روشنایی در روز، چراغ خوش‌آمدگویی و مشایعت، امکان تنظیم ارتفاع نور چراغ‌ها از داخل، آینه‌های جانبی برقی تاشونده، شیشه‌های برقی، ایموبلایزر، ایزوفیکس، سنسور دنده عقب، رینگ‌های 16 اینچی آلومینیومی، صندلی‌های جلو برقی با قابلیت تنظیم در 8 جهت، سان‌روف برقی و کروز کنترل برخوردار است که با توجه به رده قیمتی امکانات خوبی محسوب می‌شوند. فقط ای کاش هرچه زودتر نسبت به نصب آپشن نه چندان گران ESP نیز اقدام گردد تا سطح ایمنی دنا نیز همچون سایر قسمت‌ها ارتقاء بیشتری یابد.

امکانات دنا پلاس توربو اتوماتیک

ترمز و پایداری ترمز ضد قفل ABS و EBD - ترمز جلو ديسكي خنك شونده - ترمز عقب ديسكي
کیسه هوا 4 عدد (راننده و سرنشين جلو و جانبي)
سیستم صوتی داراي مانيتور مالتي مديا تصويري لمسي با رهياب (GPS) و بلوتوث موبايل - بلندگوهاي جلو و عقب - توییتر
دیگر تجهیزات هیدرولیک - روكش چرمي با دوخت قرمز مجهز به كليدهاي كنترلي سيستم صوتي و بلوتوث موبايل و كروز كنترل - تنظيم اتوماتيك - كانال تهويه براي سرنشينان عقب - چراغ جلو داراي لامپ LED و طرح نئون و چراغ‌ روز (Day Light) - چراغ جلو و عقب جديد - چراغ مه شكن جلو و عقب - چراغ نقشه خوان - چراغ خطر سوم - چراغ داخل داشبورد - چراغ‏هاي سقفي جلو و عقب - چراغ روشنايي فضاي پايين پا در هنگام سوار و پياده شدن - تنظيم زاويه نور چراغ‏هاي جلو از داخل - طرح جديد آينه‏هاي جانبي - آينه هاي جانبي برقي - راهنمادار و تاشونده اتوماتيك - آينه چراغ دار روي آفتابگير سمت شاگرد - تنظيم شيشه بالابرهاي جلو و عقب برقي - شيشه‏ هاي سولار(ضد اشعه مضرUV) - تريم تك رنگ (مشكي) - قطعات دكوراتيو طرح چوب - دستگيره هاي درب ها به رنگ كروم - نوار كرومي دور شيشه درب ها - تودوزي مخمل - كف پوش موكتي با نوار قرمز رنگ و آرم توربو - دسته دنده طرح جديد با گردگير با دوخت قرمز - سيستم ضد سرقت (ايموبيلايزر) - سيستم هشدار دهنده مركزي ورود غير مجاز - دوربين ديد عقب - هشداردهنده موانع عقب - سيستم عيب يابي هوشمند ( مالتي پلكس ) - قفل مركزي با ريموت كنترل راديويي - كمربندهاي ايمني جلو سه نقطه‌اي با قابليت تنظيم ارتفاع - سان روف - كروز كنترل - ستون فرمان تلسكوپي(جمع شونده) - سيستم روشنايي موقت در محيط هاي تاريك - نمايشگر دماي محيط - آنتن سقفي جديد(Shark fin) به همراه سيستم پشتيباني از رهياب - جا عينكي - تغيير استايل جانبي خودرو(درب‌ها به همراه شيشه لچكي عقب - دستگيره‌ها - گلگيرها و آينه‏هاي جانبي) - بازكن قفل در صندوق عقب از داخل - سيستم قطع سوخت خودكار - سيستم كنترل بخار بنزين - كارت طلايي چهار ستاره

رقبای دنا پلاس توربو اتوماتیک در بازار

درست است که دنا پلاس توربو اتوماتیک مشکلات کیفی و امنیتی دارد و از نظر پلتفرم هم یک خودرو کاملاً قدیمی محسوب می‌شود اما با توجه به قیمت و رقبای موجود در بازار محدود داخلی، حرف‌هایی برای گفتن خواهد داشت. مثلاً خودرو خوش‌ساخت، ایمن و زیباروی چری یعنی آریزو 5، تنها در نسخه تنفس‌طبیعی لوآپشن، آن هم با گیربکس دنده‌ای در این حدود قیمت عرضه می‌شود و مدل‌های کامل‌ترش بسیار گران‌تر هستند. برلیانس H330 هم علیرغم ظاهر هماهنگ‌تر و استهلاک مقداری پایین‌تر، با مشکل کمبود امکانات و شتاب نه چندان مناسب روبرو است. در واقع اگر فاکتورهای گیربکس اتوماتیک و شتاب کافی برایتان خیلی مهم باشد دناپلاس اتومات تنها خودرو صفرکیلومتری است که در این سطح می‌توانید خریداری کنید. مگر اینکه سری به بازار دست دوم‌ها بزنیم که در آن صورت از آریزو 5 توربو گرفته تا ام جی 6 و بسیاری انتخاب‌های پرریسک دیگر (ریسک بدلیل دست دوم بودن و گرانی قطعات یدکی) در دسترس هستند. بسترن B30 هم انتخاب نسبتاً خوب و مطمئنی است اما قیمت بالاتری دارد.

دنا پلاس توربو اتوماتیک
رنو ساندرو و ام وی ام X22 نیز با اینکه در کلاس بدنه متفاوتی قرار گرفته‌اند اما به نوعی رقبای قیمتی دناپلاس توربو اتوماتیک محسوب می‌شوند. نماینده رنو با اختلاف معناداری کم استهلاک‌تر و بادوام‌تر است اما از نظر امکانات و طراحی کابین در فقر مطلق به سر می‌برد. فرزند ام وی ام نیز از نظر شتاب و توانایی‌های حرکتی خیلی ضعیف‌تر از دناست اما در عوض جذابیت‌های ظاهری به مراتب بیشتر و آپشن‌های مناسب و کلاس بالاتری به شما هدیه خواهد کرد.

قیمت و نمایندگی

قیمت 480,000,000 تومان - بروز رسانی در چهارشنبه 4 خرداد
نمایندگی فروش ایران خودرو

سوالات متداول

خیر، دنا پلاس توربو اتوماتیک از نظر ظاهری مشابه با مدل توربو و حتی پلاس تنفس‎‌طبیعی است و به غیر از اندک تفاوت‌ها در سایز و طراحی رینگ‌ها یا لوگو استفاده شده روی بدنه تفاوت دیگری با برادران خود (البته در نسخه‌های پلاس) ندارد
زیر کاپوت دنا پلاس توربوشارژر با همان پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپ EF7 TC که قبلاً روی سورن توربو دیده بودیم مواجه می‌شویم. فقط در برخی قسمت‌ها (نظیر سیستم خنک‌کننده توربو) اصلاحاتی صورت گرفته تا نقطه ضعف‌های نسخه اولیه کمرنگ‌تر شود و اتومبیل از نظر استهلاک و عدم افت عملکرد شرایط بهتری داشته باشد. اما روی کاغذ اعداد و ارقام مشابه همان سورن توربو است، یعنی در دور 5500 به حداکثر قدرت 150 اسب بخار میرسیم و از دور 2200 الی 4800 چیزی در حدود 215 نیوتن‌متر گشتاور در اختیار داریم
دنا پلاس توربو اتوماتیک برای انتقال قدرت از یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک از نوع AT استفاده می‌کند که عملکرد نرم و روانی دارد. با این حال در مقایسه با نسخه منوال اندکی افت شتاب و افزایش مصرف سوخت مشاهده می‌شود که آن هم در برابر رفاه و آسایش این مدل قابل چشم‌پوشی است
دناپلاس توربو اتوماتیک از تجهیزات جانبی قابل قبولی نظیر: ترمزهای چهارچرخ دیسکی مجهز به ABS و EBD، کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو بهمراه ایربگ‌های جانبی (جمعاً 4 عدد)، فرمان برقی مجهز به کلیدهای کنترلی و روکش چرمی، تهویه مطبوع اتوماتیک بهمراه دریچه جداگانه برای سرنشینان عقب، سیستم مالتی‌مدیا با امکان برقراری ارتباط با موبایل، دوربین دنده عقب و رهیاب ماهواره‌ای، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب، چراغ‌های روشنایی در روز، چراغ خوش‌آمدگویی و مشایعت، امکان تنظیم ارتفاع نور چراغ‌ها از داخل، آینه‌های جانبی برقی تاشونده، شیشه‌های برقی، ایموبلایزر، ایزوفیکس، سنسور دنده عقب، رینگ‌های 16 اینچی آلومینیومی، صندلی‌های جلو برقی با قابلیت تنظیم در 8 جهت، سان‌روف برقی و کروز کنترل برخوردار است که با توجه به رده قیمتی امکانات خوبی محسوب می‌شوند. فقط ای کاش هرچه زودتر نسبت به نصب آپشن نه چندان گران ESP نیز اقدام گردد تا سطح ایمنی دنا نیز همچون سایر قسمت‌ها ارتقاء بیشتری یابد
نظرات
 
 
 
وحید 1400/5/27
سلام درسته این ماشین مشکلات برقیش زیاده؟؟
 • momeni 1400/6/20
  منظورتون اینه همه چیش خوبه الا سیستم برقیش؟ کاش اینطور بود که شما پرسیدی و فقط نقص برقی داشت . که اگر هم اینطور بود و فقط مشکل برقی داشت تازه میشد مثل بقیه خودروهای ایرانخودرو که بر اثر همین یه عیب (نقص سیستم برقی) سالهاست که دچار حریق میشن . پس همین یه عیب برای از دست رفتن جان و مال شما کافیه - خداوند حافظ جان مالتون باشه انشالله.
 • شهاب برزگران 1400/12/15
  نخیر خودرو خوبی است.
momeni 1400/6/23
دوست خودرو بانکی عزیز
شما که به هر دلیلی نمیتونی واقعیت رو برای مردم بازگو کنی ، لا اقل وقتی امثال بنده قصد روشن کردن اذهان رو داریم جلوی انتشار پیام مارو نگیر و خودتو مدیون هموطنمون نکن . چرا وقتی پیامهای منطقی و سازنده میدیدم مطلب رو منتشر نمیکنی دوست عزیز؟ چرا عادت کردید به سانسور حرفهای درست؟ چون فرمون الان دست شماست دلیل نمیشه صدای مارو به گوش هموطنمون نرسونی و این سیر ارتباطی رو قطع کنی دوست عزیزم .مگه منو تو بجز هم کیو داریم که داریم همدیگرو سرکوب میکنیم ؟ چرا بمن میگی خفه شو ؟ دلت میاد یه هموطن چندصد میلیون پولی که بازحمت بدست آورده و یا خیلی راحت در ازای فروش آخرتش به دست آورده رو به راحتی از دست بده ؟ دستمونو بگیر برادرم و ازین پرتگاه دورمون کن . کمکمون کن . هوامونو داشته باش . بخدا جای دوری نمیره . هوای خانواده و زن و بچمونو داشته باش . اگر نمیتونی کمکمون کنی و زورت نمیرسه اقلا بزار خودمون به هم کمک کنیم و تو فقط مانع نباش .
خدا حافظ جان و مالت باشه دوست خوبم .
محمد 1400/7/23
ایران خودرو و سایپا هر دوشون یک اشغال هستن من از هردو شرکت ماشین خریدم اشغال تولید میکنند و ما مجبوریم که بخریم چون اونقد نداریم که خارجی بخریم خدا هدایتشون کنه اگر هدایت نمیشن نیستو نابودشون کنه .
 • شهریار 1400/8/5
  دمت گرم
 • تویی که می خواهی زر بزنی زر نزن 1400/10/16
  دانیال
علیرضا 1400/8/13
سلام . این AVS که وسط صفحه کیلومتر دنا میزنه چیه ؟ ممنون
 • جلال 1400/9/11
  سرعت متوسط
ابراهیم 1400/9/10
جناب نویسنده متن این مصرف سوخت رو از کجا آوردین من دنا پلاس اتومات توربو شارژ دارم هر صد کیلوتر 14لیتر مصرف میکنه خوهشا توضیح بدهید من چیکار کنم مصرفش پائین بیاد
 • رضا 1400/10/8
  ممنون از اطلاعات جامع و مقایسه منطقی که با ماشین های همردیف قیمتی انجام دادید، البته بعد از خرید خودرو من ماشین خیلی خوب در عین حال راحت و تو دستی اومده ، بسیار نرم و روان هست گیربکس اوتوامتش برعکس پژو یا حتی خیلی از چینی ها ، شتاب خوبی داره و امکانات نسبتا خوب ، حالا درسته پلت فرم قدیمی هست منتها حداقل مثل پژو ۴۰۵ یا پرشیا این همه سال و به این همه تعداد نیومده و شکلش اونقدر تکراری نشده فکر کنم ضمن اینکه خوب طراحیش قشنگه ، دست ایران خودرو هم درد نکنه
 • رضا 1400/11/30
  درود:من هممشکل شمارو دارم اگرراهکاری پیداکرد به من هم بگو(منظورم مصرف سوخت دنا اتومات هست)
  سپاس
 • فاضل _بندرعباس 1401/2/5
  سلام دوست عزیز در حالت استاندارد ببشتر از صدی 10نمیسوزونه
شناس 1400/9/20
باسلام . شتابش ۹.۵ ثانیه اس نه ۱۱ ثانیه
 • Pi 1400/9/22
  بالا ۱۲ میزنه
جلال 1400/9/27
لطفا كساني نظر بدهند كه اين خودرو را دارند يا حداقل 100 كيلومتر باهاش رانندگي كرده باشند. اين ماشين از لحاظ موتور و گيربكس اصلا قابل مقايسه با نوع غير توربو دنده دستي نيست، بسيار نرم و بي صدا است. پر شتاب و در رانندگي عادي كم مصرف. مسلما اگه زياد گاز بدي خوب مصرفش هم ميره بالا. تنها عيبي كه من ديدم كمي تو در ها صدا ميده كه بايد بدم صدا گيري
هيچ مشكل برقي و غيره هم نداشته. تمام مشكلاتي كه براي اين خودرو و ساير خودرو ها بيان ميشه همه موردي است و نميشه به كلشون تعميم داد چون از سيستم هاي مشتركي داره استفاده ميشه.
اگر اين ماشين مشكل برقي داره بايد دنا پلاس معمولي و دنا معمولي و حتي سمند مولتي پلكس هم مشكل برقي داشته باشند.
 • momeni 1400/10/15
  خیالت راحت برادرجان - همشون مشکل برقی دارند . حال از شانس برخی از هموطنانمون این مشکل برقی منجر به حریق و در برخی دیگه منجر به ایرادات در بخش عملکرد انواع تجهیزات خودرو میشه . انشالله که خودروی شما شامل هیچ یک از موارد مشابه این یکی دو دهه نشه .
بهروز پایا 1400/10/15
سلام و عرض ادب. دوستان من میخوام دنا پلاس بخرم بین دنده ای و اتومات کدومش خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • شهاب برزگران 1401/1/4
  دنا پلاس توربو اتوماتیک تیپ l3 مدل ۱۴۰۱ سفارشی بخر.
رضا 1400/11/30
درجدول مشخصات فنی اعلام شده که مصرف سوخت دنا اتومات دربدترین حالت یعنی مصرف داخل شهر8/1درصدکیلومنر
درصورتی که من هنوزنتونستم کمتراز11/3مصرف تازه بدون کولرازاین ماشین ببینم
حتی بابنزین سوپرهم مصرف تغییری نداشته
ضمن اینکه دمای موتوربسیاربالاهست اینکه میگم بسیاربالابدلیل اینکه الان درزمستان بادمایهوای حدود10تا15درجه مرتبأفن روشن وخاموش میشه حتی درحین حرکت دما بالارفته وبا کارکردن پایین میادخدامی دونه فردای تابستان و مای بالاتراز 40 درجه چه وضعیتی خواهدداشت
درموردمشکلات برقی همین بس که ماشین من با کیلومتر1400دچارمشکلی شد که نیازبه تعویض کامل سیم کشی موتورودسته سیم تعویض دنده ومیکروسوییچ پدال ترمزش دیگه بعداز چندسال وکیلومترهای بالاترخداداندچه اصطهلاک هایی داشته باشه
اصل صحبت من اینه که چرا واقعیت رادرموردتولیدات نمیگن تا بتونیم ی تصمیم وانتخاب درست داشته باشیم
واینکه اگرکسی برای مشکل سوخت بالای این ماشین راهکاری پیداکرده لطف کنه وماروهم راهنمایی کنه
سپاسگزار
بهرام 1400/12/23
مصرف در شهر صدی ۱۵ و در جاده ۱۲ هست
دکتر 1401/1/27
سلام
من یک سال هست این ماشین را دارم، ماشین نرم و خوبی هست، دلی دو مشکل اساسی داره مصرف سوخت بسیار بالا در حد 14 لیتر در 100 و صدای جیغ جیغ کردن درب ها. از این دو که بگذریم دیگه مشکلی نداره و حس رانندگی باهاش بهتر از هر ماشین ایرانی هست.
عاطفه 1401/2/7
خودروی صفر را دادیم کارشناسی ! لک رنگ داشت روی در !!!!
M 1401/2/12
اشغال هستن ماشین ایرانی همشون
فرشاد 1401/3/1
وقت بخیر تجربه رانندگی یکساله با 15000 کیلومتر ,نوع سوخت مصرفی بنزین سوپر یا بنزین معمولی با اکتان کاسپین / عملکرد موتور عالی و گیربگس یک کم کند که باید قلق دستتون بیاد در یکسال فقط تعویض روغن بوده و مصرف سوخت در شهر 12 و جاده 8 بوده شتاب مناسب در خودروهای همردیف و پیمایش عالی در سربالایی ها / بطورکلی با این وضعیت قیمت های نجومی و غیر منطقی در مقایسه با خودروهای همرده بازار من پیشنهاد میکنم به امید اینکه مثل کشورهای همسایه روزی مردم ایران خودروهای بروز و با کیفیت استفاده کنند

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران