طرح دوباره حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

دنیای اقتصاد : وزیرسابق صنعت، معدن و تجارت، تلاش زیادی برای حذف شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو کرد، این در شرایطی بود که شورای اقتصاد به‌رغم سه‌بار درخواست محمدرضا نعمت‌زاده، مخالفت خود را با خروج شورای رقابت از تعیین قیمت خودرو اعلام کرد.
شورای اقتصاد با‌وجود ادله وزارت صنعت مبنی‌بر رقابتی بودن بازار خودرو، این صنعت را همچنان در انحصار دو خودروساز بزرگ کشور خوانده و با آزادسازی قیمت‌ها در خودروسازی مخالفت کرد. وزیر صنعت دولت یازدهم بارها تاکید کرده بود که به‌دلیل ازدیاد تولیدکنندگان خودرو در کشور، این صنعت باید از فهرست بازارهای انحصاری خارج شود، حال آنکه شورای اقتصاد همچنان بر حکمرانی دو خودروساز بزرگ کشور بر بازار تاکید داشت. هر‌چند شورای رقابت طی حدود پنج‌سال فعالیت خود در قیمت‌گذاری خودرو، هیچ‌گاه نسبت به کاهش و یا حتی ثبات قیمتی محصولات زیر ۴۵ میلیون تومان اقدام نکرد و همیشه در تصمیمات این شورا قیمت‌ها روند صعودی به‌خود گرفتند، اما ظاهرا میزان درصد افزایش قیمت‌ها برای خودروسازان قانع‌کننده نبوده است.

حال شنیده می‌شود محمدشریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت قصد دارد مسیر رفته نعمت‌زاده را بار دیگر امتحان کرده تا شاید بتواند شورای رقابت را از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف کند. وزیر صنعت معدن و تجارت دولت دوازدهم نیز ظاهرا اعتقادی به قیمت‌گذاری خودرو ازسوی شورای رقابت ندارد و عرضه و تقاضا را تعیین‌کننده تکلیف نهایی قیمت خودرو می‌داند.در هر صورت برخی اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که شریعتمداری با تهیه گزارشی مبنی‌بر هزینه‌های مترتب بر خودروسازی و بردن این گزارش به هیات دولت تقاضای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو را مطرح خواهد کرد. در هر صورت آنچه مشخص است اگر هیات دولت نیز که پیش از این نشان داده در هر اموری همراه وزیر صنعت است، با حذف شورای رقابت مخالفت نکند به این ترتیب خودروسازان تعیین‌کننده نهایی قیمت خودرو خواهند بود.
نظرات
 
 
 
mte 1397/2/8
این همه کشور دارن بدون هیچ مشکلی خودرو تولید می کنن نه گاری
شما با این همه شورا و موسسه و صنف و کوفت درد و زهر مار نمی تونینن با کیفیت بی ام و دوچرخه هم بسازین
مشکلات مارو که حل نمی کنن یه پولی میگرن به اندازه هفت جد و آبادشون که پولشم میکشن رو قیمت ماشینو ما باید پرداخت کنیم
بی ام و سری هفت با مزخرف ترین پیشرانه به چه قیمتی!
رشید 1397/2/8
عرضه و تقاضا به شرط اینکه رقابت در بازار خودرو حاکم باشه ملاک حساب میشه نه بازار انحصاری ایران که حتی خودروهای چینی هم با مدیران نالایق دو خودروساز ایرانی شراکت دارن.شما تعرفه رو زیر 20 درصد بیارین اونوقت مفهوم بازار رقابتی رو متوجه میشین.وقتی پارکینگ هاتون از خودروی بدون مشتری باد کرد
سعید 1397/2/8
گل بود به سبزه نیز آراسته شد
ابتدا تلاش جهت دار به منظور افزایش تعرفه ها و حالا تلاش برای حذف شورای رقابت
به آقای وزیر در کجای دنیا برای کالای رقیب تعرفه صددرصدی تعیین میکنند سپس کالا را غیر انحصاری می نامند
متاسفم برای مردم که قربانی اینچنین باندهای معافیا گردیدند
سعید 1397/2/8
آقای وزیر زحمت افزایش تعرفه را هم کشیدند حالا حذف شورای رقابت مشخص است چه کسانی حامی ایشان برای پست وزارت بودند خدایا این باند های مافیا را از ایران بیرون کن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران