پیش‌دستی برای افزایش قیمت دوباره؟

دنیای‌اقتصاد : با خروج آمریکا از برجام، بازار خودرو کشور وارد مرحله جدیدی شد؛ به‌طوری‌که روز گذشته سایت فروش بسیاری از نمایندگی خودروهای داخلی و خارجی بسته شد.
بر این اساس بنگاه‌های خودروساز که در دوران پسابرجام اقدام به انعقاد قرارداد با طرف‌های خارجی، برای تولید محصولات جدید کرده بودند، در شرایط فعلی خود را بلاتکلیف می‌ببیند؛ به‌طوری‌که در اولین گام اقدام به توقف فروش محصولات خود کرده‌اند. در شرایطی این اتفاق افتاده که صحبت از ورود محصولات جدید به بازار خودرو کشور در سال‌جاری به گوش می‌رسید. بازار خودرو که هنوز از زیر بار شوک نوسانات ارزی خود را رها نکرده است حالا با شوک دیگری مواجه شده است. نوسانات بازار ارز که در اسفند ماه سال گذشته و فروردین‌ماه جاری به اوج رسید، سبب شد تا بازار خودروهای وارداتی و داخلی با افزایش قیمت مواجه شوند حال به‌نظر می‌رسد که اقدام برخی شرکت‌های خودروساز، به‌خصوص خصوصی‌ها در بستن سایت‌های فروش منجر به نوسانات بیشتر قیمتی بازار خودرو شود. به این ترتیب در حالی که شاهد بودیم حسن روحانی رئیس‌جمهور، بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام در یک سخنرانی تلویزیونی به مردم اطمینان داد که خروج آمریکا از برجام در زندگی عادی مردم اختلالی ایجاد نخواهد کرد و مردم را به آرامش فراخواند، برخی شرکت‌ها پیش‌دستی کرده و به استقبال هیجانات ناشی از تصمیم ترامپ در مورد برجام رفته‌اند. در این زمینه برخی دست‌اندرکاران بازار عنوان می‌کنند که اقدام برخی شرکت‌های خودروساز در بستن سایت‌های فروش بطور حتم پیش‌زمینه‌ای برای افزایش قیمت‌ها خواهد بود. حال باید منتظر ماند و دید که بازار خودرو چه واکنشی به شرایط جدید نشان می‌دهد.
نظرات
 
 
 

ادریس

1397/2/20
من جای این عزیزان بودم سایت رو باز میکردم و قیمت خودرو رو اونقدر میبردم بالا که دیگه تا 5 سال هر چی نوسان توی بازار ایجاد شد به اون نرسه. مثال:
لکسوس NX200 رو بگن 900
مزدا3 رو بگن 300
هیوندای انترا رو بگن 350
هیوندای سانتافه رو بگن 550
کیا سورنتو رو بگن 600
یا مثلا پراید رو بگن 70 میلیون و و و
اینطوری راحت تره دیگه. همه هم رازی هستن و شرکت ها هم شک نداشته باشن که مردم میخرن. چون ایرانی جماعت بخاطر دلالی هم شده میخره.

مهدی

1397/2/20
چرا افزایش ندن؟اگر قیمت هاشون رو هفته دیگه با پنجاه درصد افزایش اعلام کنند چه اتفاقی میفته؟ در کشوری که ثبت سفارش رو می بندند بعد هزاران ماشین ثبت میشه و شبانه ترخیص میشه، نظارتی هست؟ متولی دلسوزی برای مصرف کننده هست؟ در کشوری که ارزش پول ملی در کمتر از چهار ماه نصف میشه و هیچ اتفاقی نمی افته ، اینها دیگه نمک زندگی ما در این کشور ثروتمنده...

علی

1397/2/20
باسلام
واقعا خاک تو سر این مسئولین وبسیار متاسفم برای مردمی که هرچی گرون می شود هجوم می برند برای خریدش