خودروسازی در اولویت تحریم

دنیای اقتصاد : ایالات‌متحده آمریکا در حالی با اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور، از برجام خارج شد که بر این اساس و طبق یک ضرب‌الاجل سه ماهه، خودروسازی ایران باز هم ابرهای سیاه تحریم را در آسمان خود خواهد دید.
هرچند تحریم‌های بین‌المللی را خودروسازی ایران پیش‌تر نیز تجربه کرده و بسیار هم متضرر شده، اما نکته اینجاست که در آن دوران، صنعت خودرو در اولویت‌های انتهایی تحریم قرار داشت و حالا در صف اول قرار گرفته است.بنابر اخبار رسیده، پس از طی ضرب‌الاجل سه ماهه، ایالات‌متحده آمریکا تحریم علیه خودروسازی ایران را از سر خواهد گرفت. این تعجیل آمریکایی‌ها برای تحریم خودروسازی نشان می‌دهد آنها دقیقا یکی از صنایع اصلی کشور را برای وارد کردن فشارهای اقتصادی هدف گرفته‌اند.به دو دلیل بسیار مهم، خودروسازی می‌تواند هدفی مناسب برای اعمال فشارهای اقتصادی ایالات‌متحده آمریکا پس از خروج از برجام باشد.

دلیل اول به حجم سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت خودرو مربوط می‌شود، چه آنکه پس از توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام، چند قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری مشترک در قالب سرمایه‌گذاری مستقیم میان خودروسازان خارجی با ایرانی‌ها منعقد شد؛ بنابراین دونالد ترامپ می‌خواهد اولین ضربه محکم را پس از خروج از برجام به یکی از اصلی‌ترین ستون‌های اقتصادی کشور وارد کرده و مانع سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی ایران شود. طبعا اگر ترامپ در این مسیر به توفیق برسد، یکی از اصلی‌ترین میوه‌های برجام یعنی حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ایران، نرسیده خواهد افتاد.نکته دوم اما به تاثیر غیر‌قابل‌انکار خودروسازی در رشد اقتصادی کشور و سهم آن در تولید ناخالص داخلی مربوط می‌شود. بر کسی پوشیده نیست که صنعت خودرو نقشی بسیار مهم و اساسی در رشد اقتصادی کشور طی چند سال گذشته داشته و این موضوع اتفاقا پس از توافق هسته‌ای، خود را نشان داد. حالا اگر قرار بر بازگشت تحریم‌ها و همنوا شدن اروپایی‌ها با ترامپ باشد، نه‌تنها خودروسازی رشدی را به خود نخواهد دید، بلکه هیچ بعید نیست به شرایط دوران تحریم نیز بازگردد.
نظرات
 
 
 
اویس 1397/2/22
کلا صنعت خودرو سازی در این کشور از روز اولش اشتباه بوده. چه قبل از برجام و چه بعد از برجام.
امارات و عربستان و ... خودروسازی ندارن ولی خودتون نگاه کنید ...
  • افشین 1397/2/26
    والا.........
علیرضا 1397/2/22
کسی ژیان تر و تمیز سراغ نداره ؟ :))
سعید 1397/2/22
امریکا تنها تحریمی که میتونه اعمال کنه و به مسئولین حکومتی فشار بیاره اینه که هیچ کشوری به مسئولین حکومتی ایران و خانواده درجه یکشون هیچ نوع ویزای تحصیلی، کاری، اقامتی و پناهندگی ندن، باقی تحریم ها فشار مستقیم به مردم بدخت میاره، خوبی این تحریم اینه که چون خودشونو خانوادشون اینجه میمونن دیگه آینده مملکت براشون مهم میشه!
  • اکبر 1397/6/27
    عالی گفتی / کاش آمریکایی ها هم این مطلب را بفهمند و اقدام کنند .
مصطفی 1397/2/22
یکی از اصلی‌ترین میوه‌های برجام یعنی حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ایران، نرسیده خواهد افتاد.
حمیدرصا 1397/2/22
ما در حین اجرای برجام هم تحریم خودرویی بودیم
قبلشم تحریم بودیم بودیم
بعدشم تحریم خواهیم بود.
نیازی به تحریم آمریکا نداریم
دولت بزرگترین تحریم های خودرویی جهان رو بر علیه مردم ایران اجرا میکنه.
نیازی به تحریم از طرف بقیه داریم؟؟؟
وی
  • ر 1397/2/22
    گل گفتی دوست عزیز. عین واقعیت رو. متاسفیم واقعا
افشین 1397/2/26
حقشونه ! میتونستن همون موقع که به اصطلاح از تحریم در اومدن محصولات بهتر و با کیفیت تر تولید کنند ! میخواستن توی این 40 سال نه اصلا 20 سال به سطح خودروسازای مطرح دنیا برسونند ! که هم آدمش بود هم استعدادش هم ظرفیتش هم پولش هم مواد اولیه اش هم همه چیشو داشتیم و داریم ! در ضمن خودروسازی هیچ نفعی به حال ملت نداشته همون بهتر که درشو ببندن ! نمیخوایم اصلا خودرو بسازید؛ اگه این همه پولو صرف تولید و صادرات سطل آشغال کرده بودید بهتر بود ! در ضمن خواستید ببندید یه خبری به جناب احمد نجفی بدید تشریف بیارن با یه میکسر گل، قشنگ فیلم برداری هم بکنید یکم دل مردم خنک شه بعد از مدت ها یه خبر خوب بشنوند !
https://www.aparat.com/v/bxeYX

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران