افزایش ۱۰ درصدی تعرفه واردات خودرو‌های هیبریدی

دنیای اقتصاد : سازمان برنامه و بودجه، ۱۰ درصد تعرفه واردات خودرو‌های هیبریدی را افزایش داد. این سازمان در مکاتبه‌ای با وزارت صنعت معدن و تجارت با استناد به ردیف درآمدی ۱۶۰۱۸۱ قانون بودجه خواستار افزایش ۱۰ درصدی تعرفه واردات خودرو شد.
در این مکاتبه همچنین تاکید شده که از آنجایی که خودروهای هیبریدی (بنزین‌سوز-برقی) موجود در بازار از نظر سوخت مورد استفاده بنزین‌سوز محسوب می‌شوند، بنابراین خودروهای هیبریدی موجود هم مشمول ۱۰ درصد از ارزش گمرکی خودروهای تعیین شده می‌شوند. به این ترتیب با این تصمیم دولت که در چند روز گذشته به گمرکات اجرایی ابلاغ شده است، تعرفه گمرکی خودروهای هیبریدی به ۳۵ درصد افزایش یافت.این افزایش تعرفه، در شرایطی اتفاق افتاده است که پیش از این، تعیین تعرفه ۴۰ درصدی واردات خودروهای هیبریدی با انتقاد کارشناسان مواجه شد و وزارت صنعت، معدن و تجارت در پی دستور مستقیم رئیس‌جمهوری مبنی‌بر کاهش تعرفه، پس از چند هفته کار کارشناسی نرخ تعرفه را به ۲۵درصد کاهش داد. به این ترتیب با افزایش ۱۰درصدی بار دیگر تعرفه هیبریدها روند صعودی به خود گرفته و این در شرایطی است که برخی از نمایندگان مجلس از ابتدای اردیبهشت با ارائه طرح ساماندهی بازار خودرو در پی کاهش تعرفه خودرو از جمله محصولات هیبریدی هستند.

این طرح به‌زودی به صحن علنی مجلس خواهد آمد. طرحی که در صورت تصویب، نه‌تنها تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را به همان ۴ درصد گذشته بازمی‌گرداند، که باعث کاهش قابل‌توجه در تعرفه خودروهای بنزینی هم خواهد شد. دی ماه سال گذشته در پی توقف ۶ ماهه سایت ثبت‌سفارش هیات‌دولت مقررات جدیدی برای واردات خودرو ابلاغ کرد. در این مقررات تعرفه واردات خودرو افزایش و ورود خودروهای بالای ۴۰ هزار دلار نیز ممنوع اعلام شد. از سوی دیگر در دستورالعمل جدید دولت تعرفه واردات خودروهای هیبریدی نیز که طی سال‌های گذشته ۵ درصد بود، با افزایش همراه شد و حتی در برخی از ردیف‌های تعرفه‌ای به ۹۵ درصد نیز رسیده بود.
نظرات
 
 
 
Amir 1397/3/10
آخرش معلوم نیس کم میشه یا زیاد
خودشونم نمیدونن چیکار میکنن
با این تصمیمات لحظه ای پدر همه رو درآوردن
Reza 1397/3/10
این نماینده ها فکر نکنم واسه مردم تعرفه را کاهش میدند، چون شرکت‌ها قیمت گذاری خودشون را دارند و به تعرفه کاری ندارند، نمونش همین سوناتا هیبریدی با تعرفه 25 درصد و احتمالا دلار 4200 را دارند 390ملیون به مردم میندازند. ساده لوحانه هست فکر کنم این نماینده ها واسه من خریدار دارند اینجوری خودشون و.. میدند.
حمید 1397/3/11
ما که دیگه به قوانین خنده داری که هر روز دارن وضع میشن عادت کردیم
فکر میکنم از فردا قانون بذارن مردم عادی فقط حق ندارن ماشینهای خارجی سوار بشن و فقط لگنهای ایرانخودرو و سایپا رو سوار بشن
محمد 1397/3/12
به جای اینکه فکری به حال آلودگی هوا کنن و طرح تشویقی بزارن برای هیبریدی ها ولی به جاش با راهکارهای کارشناسی شده(!) به افزایش تعرفه رسیدن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران