چرا طرح ساماندهی مسکوت ماند؟

دنیای اقتصاد : هفته گذشته طرح ساماندهی بازار خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور وزیر صنعت بررسی شد. مخالفان و موافقان طرح نظرات خود را بیان کردند و به پیشنهاد یکی از اعضا، این طرح با ۱۲ رای موافق به مدت ۶‌ماه مسکوت ماند.
این طرح با امضای ۲۰۵ نماینده مجلس با قید یک فوریت به‌منظور بررسی‌های تخصصی در اختیار کمیسیون صنایع قرار گرفت، ولی با نظر اعضای کمیسیون فعلا ۶ ماه مسکوت مانده است. حال سوال اینجاست که چه دلایلی باعث شد تا اعضای کمیسیون صنایع، طرحی را که با امضای ۲۰۵ نماینده اعلام وصول شد و توانست قید یک فوریت را به خود اختصاص دهد، مسکوت اعلام کنند؟

در میان دلایلی که سبب شده تا این طرح از سوی کمیسیون صنایع مسکوت شود، در خواست وزارت صنعت برای توقف روند بررسی آن بود. بازگشت تحریم‌ها از سوی ایالات متحده آمریکا از اواسط تابستان وقرار گرفتن خودرو در سر لیست محدویت‌های بین‌المللی سبب شد تا موافقان مسکوت ماندن طرح، فضا را برای بررسی بیشتر طرح ساماندهی بازار خودرو مساعد نبینند؛ زیرا در شرایط فعلی صنعت خودرو با تعلیق فعالیت برخی شرکای خارجی خود از یکسو و محدود شدن واردات مواد اولیه و قطعات از سوی دیگر روبه‌رو است. دلیل دیگری که مورد توجه موافقان مسکوت ماندن این طرح قرار گرفته بود، مشکلات حاکم بر تامین ارز برای واردات خودرو است. با نگاهی به این طرح متوجه می‌شویم که کاهش تعرفه‌ها و به تبع آن افزایش واردات، محور اصلی طرح مذکور است.

طرح در شرایطی مسکوت مانده که برخی اعضای کمیسیون در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» به بررسی این طرح در کمیسیون صنایع تاکید داشتند و اظهار کردند که نمایندگان می‌توانستند مفاد اجرایی آن را با توجه به شرایط کنونی پیش ببرند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
بهنام 1397/3/30
مافیای خودرو به حدی قویه که اگر اراده کنه حتی قانون اساسی رو هم میتونه در کوتاه ترین مدت ممکن به نفع خودش تغییر بده چه به برسه به یه طرح.
امیر 1397/3/30
چقدر بدبختیم روزیمون افتاده دست اینا
میگن 6 ماهم 6 ماهه دیگه کی به کیه بذار پول مردمو بالا بکشیم
به قول یکی از دوستان که نوشت:
بدبختی میکشیم تا پولمونو جمع کنیم یه ماشین جمع و جور چینی بخریم ، وقتی پولش جور میشه میاییم میبینیم جلو قیمتش یه صفر دیگه اومده یعنی چندین برابر شده (اونم فقط در عرض 1 ماه) این واقعا ینی چیی؟ آدم شاخ در میاره چرا هیچ کس پاسخگو نیست؟ چرا هیچ کس رسیدگی نمیکنه؟ حرفمونو به کی بگیم؟
هر وقت گفتید قراره ارزون شه گرونتر شد
شرط میبندم تا سال دیگه قیمت ماشین های چینی شده هم قیمت ماشین های کره ای و آلمانی و... ماشین های کره ای و آلمانی شده خواب،یه رویا
  • a 1397/3/31
    همشون دست دارن
    عین زالو افتادن خون مردمو میمکن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران