کمپین «نه به خرید» قیمت‌ها را در بازار خودرو پایین می‌آورد؟

خبرآنلاین : یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است؛ تا زمانی که فاصله معناداری در قیمت کارخانه و بازار وجود دارد، خروج سفته‌بازی غیرممکن است. به عبارتی، تمام فروشندگان اعم از واردکننده و تولیدکننده باید مجاز به عرضه در حاشیه بازار باشند و ‌دستورالعمل‌های قیمت‌گذاری تمامی کالاها جز کالاهای اساسی ملغی شود.
فربد زاوه در تحلیل کمپین نخریدن کالا، به‌‌ویژه در حوزه خودرو اظهار کرد: کاهش تقاضا در تعدیل قیمت قطعا موثر است. توجه کنید که افزایش قیمت فعلی در محصولات دو منشا دارد؛ یکی نظام تخصیص ارز که کند و ناکارآمد است و تامین را مساله‌ساز می‌کند و دیگری، هجوم سیل نقدینگی سرگردان که از بازاری به بازار دیگر می‌روند. وی افزود: نکته‌ای که وجود دارد، این است که این حجم سفته‌بازی به امید سود بیشتر از مصرف‌کننده نهایی در بازارها جریان دارد؛ هرچند روش درست کنترل سرعت و جریان نقدینگی است، ولی کاهش تقاضای نهایی مشتریان هم موثر است. زاوه همچنین در تحلیل اینکه آیا احتمال کاهش قیمت خودروهایی که طی هفته‌های اخیر سیر صعودی داشتند وجود داردگفت: اگر قیمت بازار مدنظر است، می‌توان به شدت قیمت را پایین آورد، ولی نکته اساسی، آزادسازی قیمت‌ها است. تا زمانی که فاصله معناداری در قیمت کارخانه و بازار هست، خروج سفته‌بازی غیرممکن است، یعنی تمام فروشندگان اعم از واردکننده و تولیدکننده باید مجاز به عرضه در حاشیه بازار باشند و ‌دستورالعمل‌های قیمت‌گذاری تمامی کالاها جز کالاهای اساسی باید ملغی شود.

این تحلیلگر بازار خودرو افزود: قدرت خرید نهایتا تعیین‌کننده قیمت کالاست و این سطح قیمت‌های فعلی، بسیار فراتر از قدرت خرید است و ‌در نتیجه نهایتا طی یک بازه زمانی، معاملات کاملا متوقف می‌شود؛ مگر اینکه عرضه محدود و قطع شود. زاوه متذکر شد: نمی‌شود در صورت حفظ حجم عرضه، این حجم قیمت را تصور کرد. این به معنی کاهش تقاضا و طبعا زیان سفته‌بازان است و در این بین، کسانی که سرمایه‌های خرد را به سمت سفته‌بازی می‌برند، بازنده هستند. انتظار بازار سفته‌بازی، قطع کامل عرضه یا عرضه بسیار محدود است. وی در ادامه تاکید می‌کند که اجرای همزمان آزادسازی قیمت‌ها و مالیات معاملات مکرر و نخریدن مصرف‌کننده، می‌تواند غول نقدینگی را به زانو در آورد. در عین حال، دولت و بانک مرکزی در سیاست‌های اشتباه ارزی باید تجدیدنظر کنند، هم سپرده‌های سنگینی که سودهای کلان گرفتند را مسدود کنند و هم از سرعت نقل و انتقال وجه در ارقام بالا جلوگیری کنند.

این کارشناس حوزه خودرو تصریح کرد: ماشین تولید نقدینگی بیش از ۱۰ سال است به تولید خود ادامه می‌دهد و هرازچندگاهی کشور را به آشوب می‌کشد. کل زنجیره این تولید باید متوقف و سفته‌بازی پر هزینه شود و با شفافیت و آزادسازی اقتصادی جلوی رانت گرفته شود. اصرار بر قیمت‌گذاری دستوری و عدم کنترل سرعت نقدینگی، عوامل وضعیت موجود است و این موضوع با برخورد با شبکه توزیع قانونی و تولید‌کننده، صرفا اوضاع را بدتر می‌کند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
مهرداد 1397/3/31
قطعا موثر است، هر چقدر مدت بيشتري اين كمپين ادامه يابد حتما قيمت ها بيشتر ميفتاد ، فقط همگي نخريد والا جاي دوري نميره
  • سام 1398/5/13
    کاملا موافقم .
amir 1397/3/31
اصلا به نظر من با صاف کردن این دلال ها خیلی از مشکلات حل میشه دلال های بزرگ وکوچیک
یک 1397/3/31
واقعا که، اسم خودشونم میزارن کارشناس، آخه کدوم مولفه بازار ما درسته که سرنوشت مردم رو با این تئوریهای مردود دچار دگرگونی کنیم.تا وقتی تعرفه ها وضعیت مناسبی پیدا نکنن و همچنین بازار از انحصار چند تولید کننده و وارد کننده نورچشمی خارج نشه این اجرای این سیاستها جز پنجه در وجهه توانایی و مسئولیت پذیری دولت در قبال حفظ منافع مردم و کوبیدن بر طبل دلخوری مردم از سیستم هیچ سودی نخواهد داشت، دقیقا شبیه همین اتفاقی که در آزاد سازی بلیط هواپیما افتاد، آیا واقعا اون دورنمایی که قبل از آزادسازی بلیط و تعیین نرخ بر اساس عرضه و تقاضا ترسیم میشد اتفاق افتاد؟ فکر کنم با کمی جستجو در مصاحبه ها میشه متوجه تفاوت بین چیزی که باید میشد و چیزی که شد خواهید شد.بهتره موضوع جامع دیده بشه و از تجربیات موفقی مثل خصوصی سازی و واگذاری همراه اول و تشکیل شرکتهایی مثل ایرانسل و رایتل و ایجاد رقابت بین اونها استفاده کرد و ابتدا خودروسازی به بخش خصوصی واقعی واگذار بشه و بعد مولفه های بازار رو با کار کارشناسی به معیارهای صحیح نزدیک کرد.واقعا چرا جوانان ما باید حسرت سوار شدن یه ماشین خوب و ایمن رو به دل داشته باشن.
علی 1397/3/31
نیازی کمپین نبود چون با این قیمت نجومی به طور خود به خودی مردم توان خرید ندارند
من 1397/3/31
حداقل تاثیرش این بود که ایران خودرو و سایپا از ترسشون رابرا طرح فروش میذارن
فرهاد 1397/4/1
سایپا صدهزار خودرو با سند در رهن یکساله فروخت داداش، ماشینای تو انبارشو همه رو با افزایش قیمت اخیر مثل آب خوردن فروخته همه پولشم گرفته تا چندماه دیگه گفته تحویل میده حالا چی میگی شما!؟! کدوم کمپین؟! کدوم مردم!؟!
حمید 1397/4/1
بازهم جای شکر باقیه که جلوی کمپین رو به زور نمیگیرن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران