چرا واردات ۱۳۳۹ کالا ممنوع شد؟

تصمیم دولت در ممنوعیت ثبت سفارش ۱۳۳۹ قلم کالا برای کنترل تقاضا و ساماندهی نابسامانی ارزی است که با این کار وابستگی ها را کاهش داده و از تولید داخل و تولید ایرانی حمایت کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا فولادگر؛ رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی درباره تصمیم و اقدام دولت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش بیش از 1339 کالا گفت: شرایطی که در ماههای اخیر در اقتصاد کلان دولت ایجاد شد عرضه و تقاضا را به هم ریخت بنابراین نقدینگی سرگردان به سمت بازازهای کوتاه مدت می رود و شرایط عرضه و تقاضا به هم می خورد که موجب می شود که تراز ارزی بر اساس تقاضای مردم نابسامان شود.
فولادگر گفت: دولت با هماهنگی ستاد اقتصاد مقاومتی و سایر قوا در عرضه و تقاضا ورود کرده تا با مشکل برخورد کند و برای ساماندهی نابسامانی ارزی اقداماتی انجام داده است.
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی افزود: تصمیم روز گذشته برای کنترل تقاضاست چون تقاضا ها بیشتر به سمت ثبت سفارش و وارد کردن کالا پیش رفت که تصمیم دولت و مسئولین این بود که فعلا ثبت سفارش برخی اقلام و کالاها را ممنوع کند اما این روش به معیشت مردم لطمه ای وارد نمی کند چون کالاهایی را شامل می شود که یا غیرضروری است یا در داخل امکان تولید وجود دارد.
او افزود: در کمیسیون ویژه تولید به این جمع بندی رسیدیم که قانون حداکثر استفاده از تولید داخل و کالای ایرانی را داشته باشد.
هادی قوامی؛ نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: 1339 قلم کالایی که وجود دارد شامل تنوعی از کالاهای مصرفی و واسطه ای است. برخی شامل کالاهای بخش کشاورزی است که در داخل امکان تولید وجود دارد. لوازم خانگی و انواع کالاها هم شامل کالاهایی می شود که امکان تولید در داخل کشور وجود دارد.
قوامی گفت: ما در حال حاضر شرایط عادی نداریم، وقتی امریکا از برجام خارج شد و کشور را تهدید کرد در واقع به نحوی اعلام جنگ کرده و در پی ایجاد فضای منفی در سرمایه گذاری هاست و می خواهد تنش منفی در کشور ایجاد کند تا به اهداف خود برسد اما مردم کشور ما در این چهل سال پس از انقلاب شرایط مختلفی را تجربه کرده اند و ما تفاوت عمده ای با نظام سلطه داریم. کشورهایی مثل امریکا از طریق نظام سلطه به دنبال منافع خود است و هراقدامی که در جهت کاهش وابستگی انجام دهیم برای آنها خوشایند نخواهد بود و در کل به دنبال وابستگی بیشتر ما هستندتا همچنان جهان سومی باشیم و ما به اهداف خود نرسیم اما امروز شرایط ما خیلی بهتر از سی سال گذشته و زمان جنگ است لذا ما حتما باید در این شرایط در کنار هم باشیم و تا از این شرایط سختی که نظام سلطه در پی ایجاد آن است گذر کنیم.
قوامی افزود: عامل مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که به انتظارات دامن نزنیم. عزم عمومی و اراده خلل ناپذیرو دخالت آگاهانه دولت می تواند در جنگ اقتصادی به کشور کمک کند تا بتوان از این برهه عبور کرد. تمهیدات دولت در بازار ارز این بود که نرخ ارز را 4200 اعلام کند اما اگر بخواهیم به تقاضاهای بیشتر توجه کنیم مشکل ایجاد خواهد شد که باید در این زمینه مدیریت لازم را انجام دهیم.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: نظام سلطه با ابزار اقتصادی در پی پیشبرد اهداف سیاسی خود است اما ملت ما با هماهنگی سه قوه از این مرحله نیز عبور خواهد کرد. درحال حاضر فضایی در جامعه ایجاد شده است که تقاضا بیشتر شده است. ثبت سفارش به نسبت سال قبل بیشتر شده است چون مردم فکر می کنند در آینده عرضه محدود شود بنابراین دولت به این فکر افتاد که ثبت سفارش ها را ممنوع و محدود کند. دشمن از این طریق به فکر جنگ روانی در کشور است که مردم باید با صبر این دوران را پشت سرگذارند و شتاب زده عمل نکنند.
نظرات
 
 
 
Nader 1397/4/5
اره خوب باید صبر کنیم، 40 سال چیزی نیست کم صبر کردیم،هرکیم میاد حرف می زنه از طرف مردم و.ملت حرف می زنه، ما چهل ساله تو جنگ و دشمنی با کل دنیا هستیم ،این سمت ها کی بوجود اومدن؟ که الان دارن از طرف منو شما حرف می زنن و تصمیم می گیرن؟ واقعا بعید می دونم اگه جهنمی وجود داشته باشه بدتر از وضعیت الان ما توی ایران باشه به لطف همین افراد ما جهان پنجم هم نیستیم، من یکی نمی گذرم از این افراد که زندگی من و جوونیمو تباه کردن،
reza 1397/4/5
اين حركت وقتى درسته كه از توليدكنندگان داخلى ( نه فقط خودروساز ها ) حمايت بشه. ولى متاسفانه هر روز شاهد ورشكسته شدن شركت ها و كارخانه هامون هستيم و كلى جوانان بيكار به جامعه اضافه ميشه
ملت 1397/4/5
کل صحبت های ایشون رو که میخونی از بیسوادی گوینده سخن نمیدونی گریه کنی یا خودتو خلاص کنی که همچین انسانی با این دید محدود و افکار پوسیده در همچین جایی نشسته و درحال تصمیم گیری هست. یک جمله درست در تمام این متن نمیشه پیدا کرد. البته حالا مسئولان ما با سواد شدن ببینید سالهای قبل چه کسانی مسئول بودن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران