ابهام در مورد واردات و ترخیص آمبولانس توسط وزارت بهداشت ادامه دارد

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
فارس- علی‌رغم توضیحات مسئولان وزارت بهداشت در مورد واردات خودرو توسط این وزارتخانه، همچنان بر ابهامات و سوالات افزوده شده و طبق اعلام گمرک هیچ آمبولانسی به نام وزارت بهداشت ترخیص نشده است.
چندی پیش بر اساس اظهارات رئیس‌جمهور موضوع شفافیت ارز دولتی توسط گیرندگان آن به مطالبه افکار عمومی تبدیل شد و بر اساس آن بانک مرکزی اقدام به انتشار فهرستی ناقص کرد که نشان می‌داد، برخی اشخاص حقیقی و حقوقی چه میزان ارز و برای واردات چه کالایی دریافت کرده‌اند.
در این فهرست نام وزارت بهداشت به چشم می‌خورد که 18.5 میلیون یورو برای واردات خودرو با حجم 1500 تا 2000 سی سی با کد تعرفه خاص (87032319)کرده است.
این شفاف‌سازی نسبی از سوی بانک مرکزی منجر به گمانه‌زنی و ابهامات بیشتری در سطح افکار عمومی شد، تا جایی که مسئولان وزارت بهداشت را مجبور به شفاف سازی و پاسخ به این پرسش‌ها کرد.
عباس زارع‌نژاد رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات وزارت بهداشت در این باره گفته است، کد تعرفه‌ای که در این زمینه اعلام شده مربوط به خودروهایی با حجم 1500 تا 2500 سی سی است که با آمبولانس‌های خریداری شده کاملا مطابقت دارد.
وی تاکید می‌کند: واردات آمبولانس کدهای متعددی دارد. کدی که اعلام شده مربوط به این خودروها بوده و متاسفانه در اعلام این کد و مطابقت با حجم موتور اطلاع رسانی غیر واقعی و تحریف شده از جانب یکی از رسانه‌ها صورت گرفت.
زارع‌نژاد معتقد است: در حال حاضر نیز بخشی از 400 دستگاه آمبولانس کمک‌دار که برای استفاده در مناطق صعب‌العبور خریداری شده است با حجم موتور 2143 سی سی وارد گمرک بندرعباس شده و فرایند ترخیص آن در حال انجام است، ضمن اینکه کدها توسط گمرک تعریف می‌شود و مغایرتی وجود ندارد.
به گزارش فارس، در این شکی نیست که وزارت بهداشت برای تامین نیازهای پزشکی و ارائه خدمات اورژانسی باید به آمبولانس‌ تجهیز شود، تا در نهایت منجر به افزایش کیفیت و کمیت و رضایت‌مندی مردم شود اما نکته اینجاست که اظهارات رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات وزارت بهداشت نیز بر ابهامات و شائبه‌ها در مورد ارز دریافتی و تعرفه آمبولانس‌ها همچنان پابرجاست و نتوانسته آمار و مستندات کافی و مستدل ارائه دهد.
1- تعرفه درج شده در لیست بانک مرکزی برای واردات خودروی سواری است و نه آمبولانس. زارع‌نژاد گفته است، کد تعرفه این خودروها آمبولانس بوده آن هم با حجم موتور 1500 تا 2500 سی سی. بخشی از آمبولانس‌هایی که وارد شده نیز 2143 سی سی بوده است. ضمن آنکه تعرفه فهرست منتشر شده 1500 تا 2000 سی‌سی است، بنابراین مغایریت کد تعرفه در این بخش وجود دارد.
2- پس از انتشار فهرست اولیه و بازخورد افکار عمومی که با واکنش وزارت بهداشت روبرو شد، بانک مرکزی در اقدامی فهرست را اصلاح کرده و در شرح تعرفه کالا نام «آمبولانس» را مقابل تامین ارز وزارت بهداشت درج کرد.
سؤال اینجاست بانک مرکزی که به گفته مسئولانش صرفا تامین کننده ارز مورد نیاز واردات است، چرا و با کدام توجیه تخصصی اقدام به اصلاح در شرح تعرفه کرده است. قطعا اگر اصلاحی در تعرفه یا شرح کالا باید ارائه شود، مسئول و متولی آن وزارت صنعت معدن و تجارت است و این بحث در حیطه اختیارات بانک مرکزی نیست.
3- متولی ثبت سفارش و اختصاص کدتعرفه کالا برای واردات وزارت صنعت معدن تجارت (سازمان توسعه تجارت) است. آیا کد تعرفه اشتباه برای واردات آمبولانس‌های وزارت بهداشت تخصیص یافته یا موضوع دیگری است؟ با فرض پذیرش اشتباه که باور آن بسیار سخت است عاملی انسانی یا سیستم به سهو یا عمد دخیل هستند که سامانه جامع تجارت امکان تعریف کد تعرفه اشتباه وجود ندارد. اگر غیر از این مباحث باشد باید پشت پرده و بخش غیرشفاف اختصاص کد تعرفه خودروی سواری برای آمبولانس‌های وزارت بهداشت توسط دستگاه‌های نظارتی مشخص شود.
با فرض چشم پوشی بر این اشتباه اگر چنین چیزی را بپذیریم عملا باید متصور باشیم، اختلال در تجارت خارجی بروز کرده و قطعا می‌تواند به بخش‌های دیگر سرایت کند که پیامد آن مفسده‌های احتمالی در تجارت خارجی خواهد بود.
4- امروز کلیپی تعدادی آمبولانس‌ بنز در سوله‌ای منتشر شد که آن را به آمبولانس‌های وزارت بهداشت در گمرک شهید رجایی بندرعباس نسبت دادند. این آمبولانس‌ها با حجم و کدتعرفه‌ای که در فهرست وجود دارد متفاوت است. دقیقا برای آمبولانس‌هایی که مشاور وزیر بهداشت سخن گفته، شرکت ایران خودرو دیزل اقدام به دریافت ارز کرده و کد تعرفه آن صحیح ثبت شده است.
5- مسئله دیگر به فرایند واردات، تامین ارز و ورود کالاها به کشور است، یعنی آنکه در دو ماهی که ارز 4200 تومانی دولتی برای واردات اختصاص یافته است، آیا امکان خرید خودروی تخصصی جدید آن هم از نوع آمبولانس که نیاز به استانداردها و هماهنگی‌ها و انجام فرایند اداری پیچیده و خاص دارد، می‌تواند منجر به واردات آن شود یا خیر.
6- در اظهارات مشاور وزیر بهداشت شفاف گفته نشد که با 18.5 میلیون یورو تخصیصی دقیقا کدام کالا یا خودرو به کشور آمده است و تنها گفته شد، بخشی از 400 آمبولانس کمک‌دار که برای استفاده در مناطق صعب‌العبور خریداری شده‌ با حجم موتور 2143 سی سی وارد گمرک بندرعباس شده و فرایند ترخیص آن در حال انجام است. بنابراین باید مستندات آن موجود باشد که البته تاکنون ارائه نشده است.
به گزارش فارس، یک منبع آگاه در گمرک ایران در پاسخ به این سؤال فارس که در سال جاری آیا آمبولانس یا خودرویی به نام وزارت بهداشت از گمرک ترخیص شده است، گفت: تاکنون هیچ خودرویی به اسم وزارت بهداشت طی سال جاری ترخیص نشده و حتی اظهارنامه‌ای در جریان رسیدگی وجود ندارد.
البته گفتنی است که تمام این موارد در حالی مطرح می شود که هنوز به شکل رسمی اعلام نشده که این میزان ارز تاکنون به نهاد ها و شرکت های مربوطه پرداخت شده است یا جدول منتشر شده صرفا به ارز های تخصیص داده شده اختصاص دارد؟
نظرات
 
 
 
بهروزپیرسرایی 1397/4/17
با یک مثال کوتاه در مورد خودم توضیح میدم که اشتباه سهوی در کد تعرفه وجود خارجی ندارد!
زمانی که نامنویسی در مورد یارانه کردند بنده امارات بودم و باارائه کپی شناسنامه و اصل کارت ملی توسط پدرم به مسولین منو به لیست یارانه بگیران اضافه نکردند و شش ماه که به ایران برگشتم تا به امروز نتوانستم اسمم را به یارانه بگیران اضافه کنم چون برای اولین بار تایید نشده بودم و حتی دوره آقای روحانی که ثبت نام مجدد یارانه گذاشتند بازم کدملی من در سیستم ثبت نام خطا میداد چون قبلش یک ریال یارانه نگرفتم با این اوصاف وزارت بهداشت ادعا می کند کدتعرفه که از این همه فیلتر عبور می کند اشتباه شده!!!!! چرا مردم را نقطه چین فرض می کنید مثل مرد بگویید خودروی تیولی از کره جنوبی وارد کردید و از آمبولانسی که هیچکی رنگش رو ندیده و البته ایران خودرودیزل منتظرترخیص این آمبولانس ها ازگمرک بندرعباس هستش و قبول کنید فساد همه جا رو گرفته و شماها حاضر نشدید چندسال قبول کنید بنده زنده هستم و یارانه منو پرداخت کنید و کلی مالیات ازم بگیرید بعدش آقازاده ها به راحتی با رانت دولتی خودرو وارد کنند و 300درصد سود کنند!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران