واردات ۷ هزار دستگاه خودرو در بهار

دنیای اقتصاد : براساس آمارهای منتشره از سوی گمرک در سه ماه ابتدای سال‌جاری ۷ هزار و ۴۳ دستگاه انواع خودروهای سواری وارد کشور شده است.برای این میزان واردات خودرو، ۱۹۸ میلیون و ۹۵۰ هزار دلار هزینه شده است. این میزان واردات در شرایطی اتفاق افتاده است که به نسبت مدت مشابه سال قبل، از نظر تعداد حدود ۶۸ درصد و از نظر ارزش ۶۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.براساس آمارهای گمرک، سال گذشته تعداد ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو وارد کشور شده است که از این تعداد، ۲۱ هزار و ۷۱۴ دستگاه به ارزش ۵۹۸ میلیون و ۳۵۴ هزار دلار در سه ماه ابتدای سال گذشته وارد شده‌اند.
در شرایطی واردات خودرو در سه ماه ابتدای سال‌جاری روند کاهشی در پیش گرفته است که براساس اعلام وزارت صنعت، خودروی کامل از ابتدای تیرماه سال‌جاری در لیست کالاهای ممنوعه قرار گرفته است و امکان واردات آن به کشور وجود ندارد. با توجه به ابلاغ ممنوعیت واردات این احتمال وجود دارد که خودرو از ماه‌های آینده از لیست کالاهای وارداتی گمرک حذف شود. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که سه عامل می‌تواند این روند را در ماه‌های پیش رو به تاخیر بیندازد. عامل اول ترخیص خودروهای مانده در گمرک است. براساس آمارهای موجود نزدیک به ۱۵ هزار خودرو به دلایل گوناگون در گمرکات کشور مانده‌اند. این احتمال وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک خودروهای مذکور از سوی دولت تعیین تکلیف و به احتمال زیاد ترخیص شوند. عامل دیگری که سبب می‌شود واردات خودرو در سه ماه دوم سال‌جاری نیز ادامه یابد، استفاده وارد‌کنندگان از ارز ۴۲۰۰ تومانی است که از اردیبهشت ماه پیش از ابلاغ ممنوعیت واردات به آنها تخصیص یافته بود و ممکن است واردات از این طریق تا اوایل پاییز تداوم یابد. هرچند با این مبلغ نمی‌توان تعداد قابل‌توجهی خودرو به کشور وارد کرد با این حال همین تعداد هم سبب می‌شود تا خودرو ردیف خود را در میان آمارهای اعلامی از سوی گمرک در سه ماه پیش‌رو حفظ کند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که شاید خودرو از لیست آمارهای گمرک حذف نشود، دلیل این مساله را می‌توان در تردید وزارت صنعت در ارتباط با ممنوعیت خودروهای هیبریدی جست‌وجو کرد. به این ترتیب ادامه واردات هیبریدها می‌تواند دلیل سوم تداوم واردات تا ماه‌های آتی باشد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران