مشکلات جدید قطعه سازان، بیکاری گسترده و احتمال کاهش تیراژ خودروسازان کشور

گفته می شود که این روزها قطعه سازان با دو مشکل اساسی برای تامین مواد اولیه خود مواجه اند. نخستین مشکل مربوط به مواد اولیه است که همچنان در گروه دوم و سوم کالایی قرار داشته و ترخیص آنها از گمرک با اشکالاتی روبرو است. مشکل دوم درخصوص پرداخت آتی است که بخشی از پول نقدی پرداخت شده و قسمتی از قیمت خرید با ارز متقاضی است که باید در قالب این ارز پرداخت شود. اما در شرایط فعلی و ارز تک نرخی، این مساله موانع زیادی را برای شرکت ها ایجاد کرده و آن ها قادر به پرداخت باقی ارز نیستند چرا که نه ارز دولتی پرداخت می شود و نه ارز نیمایی به واردات اختصاص می یابد.
در حال حاضر مواد و قطعاتی که در گروه یک کالایی قرار دارند مشکل گمرکی ندارند اما قطعه سازان برای ترخیص مواد اولیه و قطعات نیم ساخته ای که در گروه دوم و سوم کالایی قرار دارند با مشکلات جدی ای مواجه شدند در حالی که بر اساس مصوبه دولت باید مواد اولیه قطعه سازان و خودروسازان در گروه یک کالایی قرار گیرد.
بر اساس مصوبه ای که به تصویب بانک مرکزی، گمرک و دولت رسیده تمام مایحتاج صنعت خودرو از جمله قطعه سازی باید در گروه یک کالایی قرار گیرد اما از آنجا که همچنان برخی از این مواد در سیستم در گروه یک قرار نگرفته است قطعه سازان برای هر کدام آنها باید مجوز بگیرند که این روند زمانبر شده است.
از سوی دیگر عدم ترخیص مایحتاج و مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان بر تولید آنها تاثیر گذاشته و این روند نیز منجر به تاثیرگذاری بر روند تولید خودروسازان شده و تولید روزانه آن ها را 50 درصد کاهش داده است.
نظرات
 
 
 
محمد 1397/4/24
به جهنم ، میخواستن مثل آدم جنس با کیفیت بدن دست مردم ، کلا بی خودترین صنعت کشور خودروسازی ( تولید لگن ) هست
رضا 1397/4/24
آخ خدا تا کی از کارگر مایه میذارین آقا بذار ورشکست بشن،کار یکسره شه شاید فکری به حال این مسولین مفت خور کردن،چند سال به بهانه بیکاری کارگران دو شرکت لگن و آفتابه ساز، خون مردم رو میمکن،بسه آقا، بذارن تعطیل شه منتی سر ملت نباشه،الان کل ملت بیکران این چندتا هم روش

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران