خودروسازان خارجی به این زودی ها باز نخواهند گشت

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو در مصاحبه با خبرگزاری ها با بیان اینکه نباید دچار خودتحریمی شویم، گفت: اگر شرکت‌های خودروساز خارجی از کشور بروند به زودی بازنخواهند گشت.
علی عزیزی اظهار کرد: تقریبا در نیم قرن گذشته صنعت خودرو کشور شرایط همانند انقلاب، جنگ، باز شدن مقطعی واردات و بسته شدن یک دهه‌ای واردات را پشت سر گذاشته است. شرایط مذکور سبب شده که ساختار فعلی بازار خودروی کشور ایجاد شده و نتیجه آن محصولاتی شود که در صنعت خودروی کشور تولید می‌شود.
عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه در حوزه واردات خودرو چند اتفاق رخ داده است، افزود: نخست جنبه درآمدی است که به واسطه تعرفه گمرکی برای دولت خلق شده است دوم، ارتقا سطح نگاه مردم به خودرو و خدمات پس از فروش آن است که همین موضوع نیز حاصل واردات خودرو است.
وی گفت: اما، بزرگترین دستاورددر این حوزه، ورود بنگاه‌های خصوصی به مسیر تولید خودرو است، همه دنیا معترف هستند که بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی می‌تواند کار‌ها را پیش ببرد.
عزیزی با بیان اینکه در حال حاضر برخی از واردکنندگان خودرو به سمت تولید رفتنه اند ادامه داد: این عمل اتفاق خوبی است و نباید از نگاه کلان بخش اقتصاد دور بماند. به علاوه این موضوع می‌تواند تحول بزرگی را در توسعه صنعت و اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.
عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر اینکه پرداختن واردکنندگان به بخش تولید را باید با یک نگاه درست و منطقی دید، خاطرنشان کرد: حتی برخی از واردکنندگان در حوزه رنگ در حال سرمایه گذاری مشترک بوده که اتفاق مبارکی است و باید از آن حمایت کرد، چرا که در درازمدت می‌توانیم در بازار‌های مختلف شاهد حرکات خوبی باشیم.
کاهش پنجاه درصدی تولیدات داخلی بازار خودرو

کاهش پنجاه درصدی تولیدات داخلی بازار خودرو

وی با اشاره به اینکه زمانی برای ممنوعیت واردات خودرو اعلام نشده و در این راستا شفافیتی وجود ندارد اظهار کرد: با توجه به تلاطم ارزی که به وجود آمد دولت سعی کرد به فوریت این تصمیم را بگیرد اما، باید بعد از ساماندهی به بازار ارز، با یک سازو کار منطقی واردات حتی به صورت سهمیه بندی آزاد شود، چرا که کشته شدن این فضا به نفع کشور نیست.
عزیزی با اشاره به قرارداد‌هایی که با شرکت‌های خارجی برای تولید مشترک منعقد شده است، گفت: ارتباط تجاری یک شبه اتفاق نمی‌افتد، اما یک شبه خراب می‌شود و اگر شرکت‌های خودروساز خارجی از کشور بروند به زودی بازگشتی نخواهند داشت. این حضور نتیجه چندین مرحله تعامل و رایزنی است که صورت گرفته است.
عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: از طرفی تاکنون بار اصلی اسقاط خودرو‌های فرسوده نیز بر عهده واردکنندگان بوده است و با اوجه به اتفاقات اخیر، نوسازی ناوگان قفل شده است. همچنین در شرکت‌های وارداتی نیز شاهد تعدیل نیرو بوده ایم که خود موجب بیکاری در جامعه می‌شود.
وی با بیان اینکه خودرو خشتی از دیواره تجارت است که اگر آن را خارج کنیم مابقی بخش‌ها نیز آسیب دیده و تحت تاثیر قرار خواهند گرفت تاکید کرد: مهم‌ترین نکته این است که نباید خودمان دچار خودتحریمی شویم.
عزیزی درباره تاثیر قرارداد‌های بسته شده با شرکت‌های خارجی برای تولید مشترک در موضوع اشتغالزایی گفت: تولید هر خودرو موجبات اشتغال دوو نیم نفر را فراهم می‌کند و بسته به تیراژ و سرمایه گذاری که اتفاق می‌افتد، اشتغالزایی متفاوت خواهد بود اما، نکته مهم این است که اگر خودرویی تولید شود دیگر وارد نخواهد شد که موضوع مهمی است، همچنین قابلیت صادرات نیز از نکات مهمی است که در این قرار داد‌ها گنجانده شده است.
عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: اگر مجریان قانون نگاه خودی و غیر خودی نداشته باشند و واردکنندگان را هم جزو بخشی از پیکره اقتصادی کشور بدانند و جلسات بیشتر و مستمری با آن‌ها برگزار کنند می توان تصمیمات معقولانه تری در این زمینه گرفت.
نظرات
 
 
 
مهرداد 1397/4/23
به درک
بابا ما خودمون ایران خودروو سایپا داریم


پس مگه نمیگفتین داخلی سازی کردیم و کاملا مستقلیم؟!
کو؟
پس چی شد؟

اقا من با این سن کمم یاد گرفتم قپی ناشتا نشون ندم واقعا چی تو سر سردم دار خودرو سازی میگدره؟؟؟
اصن مغزی هست این وسط؟
رضا 1397/4/23
چرا نمی خواهید بفهمید که تنش و درگیری و خودتحریمی که شما عامل ان هستید باعث
بیکاری و تورم و جدایی از علم و تکنولوژی روز جهان برای کشورمان خواهد بود!؟چین و مالزی
نمونه های خوب همکاری گسترده با دنیای ازاد و پیشرفت همه جانبه کشورشان بوده است!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران