کاهش تولید خودرو و افزایش تیراژ مونتاژ خودروهای ناقص؛ پیامد کمبود قطعه در جاده مخصوص

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: در چند هفته اخیر تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه‌ها متوقف می‌شوند.
وی با بیان اینکه قطعات و مواد اولیه وارد گمرک شده اما این سازمان برای ترخیص آنها کد 14 رقمی بانک مرکزی را طلب می‌کند، خاطرنشان کرد: ‌برای دریافت کد 14 رقمی به بانک مرکزی که مراجعه می‌کنیم می‌گویند کد وقتی صادر می‌شود که تخصیص ارز مربوطه در سامانه نیما صورت گرفته باشد که آن نیز با مشکلات و تاخیر فراوانی همراه است.
رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ادامه داد: بنابراین صنعت خودرو و قطعه‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده که علی‌رغم تامین قطعات و ورود آنها به گمرک، امکان ترخیص مواد اولیه برای استفاده در کارخانه‌های قطعه‌سازی و خودروسازی وجود ندارد.
وی افزود: نتیجه این وضعیت این است که از یک سو تیراژ تولید خودرو نزولی شده و از سوی دیگر درصد قابل توجهی از خودروهای تولیدی نیز به دلیل کسری قطعات، به صورت ناقص تولید شده، در کف کارخانه‌های خودروسازی مانده و امکان عرضه آنها به بازار وجود ندارد. این وضعیت باعث کاهش عرضه و ملتهب شدن بازار خودرو از یک سو و تشدید مشکلات مالی خودروسازان و قطعه‌سازان از سوی دیگر خواهد شد.
نجفی‌منش با بیان اینکه امیدواریم با هم‌اندیشی سازمان‌های مرتبط به‌ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک و بانک مرکزی، این مشکل به زودی حل شود، تصریح کرد: در شرایطی که آمریکا برای ضربه زدن به اقتصاد و اشتغال ملی، تحریم صنعت خودرو را به عنوان اولین تحریم‌ها در نظر گرفته است، بروز چنین مشکلاتی در داخل قابل قبول و پسندیده نیست و هرچه زودتر باید حل شود وگرنه وضعیت نزولی تولید خودرو تشدید و مشکلات صنایع قطعه‌سازی افزایش خواهد یافت.
به گزارش ایسنا، در طول سال گذشته و دو ماهه نخست امسال تولید انواع خودرو با روندی صعودی همراه بود با این حال بررسی جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه وضعیت تولید خودرو نشان می‌دهد که در خرداد ماه امسال تولید انواع خودرو 19.6 درصد کاهش یافته است.
نظرات
 
 
 
محمد 1397/4/27
!!! ... winter is coming
امیر 1397/4/28
تا کی مردم بدبخت باید تاوان جاه‌طلبی چند نفرو تو مملکت بدن
میشه بمیرین؟؟
Sorena 1397/4/28
آقاي جهرودي مديرعامل سايپا در حاشيه رونمايي رُهام:
"امروز ثابت كرديم موضوع تحريم يك جوك است!"
بله هم موضوع تحريم جوكه هم ورشكست شدن تدريجي قطعه سازان و هم تاخير هاي چندماهه در تحويل خودرو هايي مثل ساندرو دنده اي يا انواع محصولات ايران خودرو
در كل اين آمار كاهش توليد و در اولويت قرار گرفتن خودروسازي در تحريم فكر كنم براي غالب مردم خبر خوشحال كننده اي باشه!
هومن 1397/4/28
قطعا آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه
جواد 1397/4/28
یه بخش زیادی از مشکلات خودرو سازی هنین اقای نجفی منش هستن دست از سر قطعه ساز و خودروسازها بردارن شاید بتونن نفس بکشن
افشین 1397/4/28
من نمیفهمم مواد اولیه چیو وارد می کنند!؟ اصلا برای چی باید مواد اولیه وارد کنن!؟ مواد اولیه رو وارد می کنند بعد میارن تو کارخونه تولید می کنند بعد من خریدار باید هم پول مواد اولیه خریداری شده با دلار رو پرداخت کنم هم پول کارگر خط تولید قطعه سازی رو !!!؟؟؟ خوب مریضم مگه همون پول قطعه وارداتی رو بدم که به نفعمه !!!! اگر نمیتونید مواد اولیه رو خودتون توی ایران تولید کنید اصلا بی جا میکنید مواد اولیه میخرید ! تازه اونم که میخرید میارید اینجا تمام کیفیتشو از بین میبرید میبندید رو ماشین اونوقت منی که ماشینو سه روزه تحویل گرفتم روز چهارم باید برم نمایندگی واسه تعمیرات ! اگه نمیتونید مواد اولیه رو خودتون در داخل تامین کنید و عرضه تولید کردنشو ندارید خیلی غلط می کنید میرید از اونور میارید ! خود قطعه اورجینال وارد بشه که به نفع مردم تموم میشه ! اه اه اه حالم بهم میخوره از این همه مسئول دکتر و پروفسور !!!!
  • علی 1397/6/10
    اضافه کن نفهم و نان به نرخ روز خور و ...را

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران