درخواست جدید واردکنندگان خودرو از دولت

دنیای‌اقتصاد : واردکنندگان خودرو در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، خواستار صدور مجوز واردات خودروهایی شدند که ثبت‌سفارش آنها در گذشته و پیش از مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو، صورت گرفته است.
یک ماه پیش بود که دولت در تصمیمی ناگهانی و برای مدیریت منابع ارزی، واردات بیش از یک هزار و ۴۰۰ قلم کالا از جمله «خودرو» را ممنوع اعلام کرد. این مصوبه، موجی از اعتراض واردکنندگان را به‌دنبال داشت و همچنین سبب شد قیمت خودروهای وارداتی با شتاب بیشتری افزایش پیدا کند. واردکنندگان ابتدا بر لغو مصوبه دولت و آزادسازی دوباره واردات خودرو پافشاری کردند، با این حال ظاهرا از این ماجرا ناامید شده و فعلا دیگر اصراری به لغو ممنوعیت موردنظر ندارند. این در شرایطی است که آنها درخواستی جدید را مطرح کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند ثبت‌سفارش‌های باطله را فعال کند.

پس از آنکه واردات خودرو ممنوع شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت‌سفارش‌های قبلی را که حدود ۲۰ هزار دستگاه بوده، باطل کرد، آن هم در شرایطی که بخشی از پول این خودروها به حساب خودروسازان خارجی واریز و تعهداتی نیز در داخل ایجاد شده است.

در این مورد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در نشستی خبری گفت: به‌دنبال ممنوع شدن واردات، ثبت‌سفارش‌های صورت گرفته قبلی برای واردات خودرو نیز بی‌اعتبار شد، که تعداد آن حدود ۲۰ هزار دستگاه است.

کوروش مرشد سلوک افزود: پیشنهاد ما این است که دولت اجازه دهد این ۲۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال وارد کشور شده و در قالب سهمیه‌بندی مشخصی عرضه شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی در بازار به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ درصد حباب دارد، تاکید کرد: خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و برخی از مشتریان برای سرمایه‌گذاری اقدام به خرید می‌کنند؛ در این شرایط، پیشنهاد ما این است که برای مدیریت این حباب و روند افزایش قیمت خودروهای وارداتی، دولت اجازه واردات ۲۰ هزار دستگاه خودروی ثبت‌سفارش شده در گذشته را صادر کند.

مرشدسلوک همچنین با اشاره به منابع ارزی لازم برای واردات ۲۰ هزار دستگاه خودروی ثبت‌سفارش شده گفت: واردکنندگان خودرو برای واردات این خودروها ارز دولتی نمی‌خواهند و از منابع خود استفاده می‌کنند. وی افزود: به واسطه واردات خودرو بیش از ۲۵ هزار شغل ایجاد و ممنوعیت واردات باعث به خطر افتادن این اشتغال و بیکاری برخی نیروها شده است.
نظرات
 
 
 
افشین 1397/5/2
این دوستان که خیلی ضرر کردن از این تصمیمات حکیمانه ولی اگه از حق نگذریم این عزیزان با واردات خودرو اونم با این تعرفه های گمرکی و فروش خودرو به مردمی که قدرت خرید خودرو خارجی دارند سود های بسیار زیادی کسب کردند ! اگر این دوستان وارد کننده انقدر که ابراز می کنند به فکر مردم اند سال ها پیش از قدرت اتحادیشون استفاده می کردند و گمرک و تعرفه های عجیب غریب خودرو رو زیر سوال میبردند و سیاست های دولت رو در زمینه خودرو زیر سوال میبردند و خودروهای خارجی رو با قیمت واقعی وارد می کردند و مافیا رو از بین میبردند امروز جایگاه مناسبتری بین همه مردم جامعه داشتند اما حیف که فسنجون با روغن روش خیلی میچسبه ! فروش خودرو های معمولی دنیا با قیمت خودروهای سوپر لوکس دنیا به مردم هم خیلی میچسبه ! پس این دوستان لطف کنند دایه عزیزتر از مادر نشن و به فکر اون قشر از جامعه هم باشن ! اون قشری که میدونن با درآمد های کمشون میتونند این خودروهای مثلا لوکس رو خارج از این مرز ها سوار بشن ولی چون قدرت دست شماست فعلا نمیتونند ولی امان آه مظلوم ! که البته فکر کنم شما رو گرفته ! شما اگر گناهتون بیشتر از خودروساز ها نباشه کمتر نیست ! توی این دایره خودروساز و حمایت دولتی، قطعه ساز، گمرک، دلال و مافیا شما بیرون دایره نیستید ! شما درون دایره قرار دارید ولی دارید به خودتون دروغ میگید !
البته این حرف ها دیگه الان فایده ای نداره، اون زمانی باید وجدانتون بیدار میشد که با تعرفه های زیاد گمرکی ماشین وارد میکردید، خودرو رو با کالای سرمایه ای تبدیل میکردید، اختلاف طبقاتی جامعه رو زیاد می کردید و عین خیالتون هم نبود !
کار هر بز نیست خرمن کوفتن، گاو نر میخواهد و مرد کهن !
پ.ن: این یک ضرب المثل است نه یک توهین !!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران