استراتژی زنجیره خودروسازی برای مقابله با تحریم‌ها

دنیای اقتصاد : آمار تجارت خارجی کشور طی چهار ماه ابتدایی سال‌جاری از سوی گمرک اعلام شد. بر اساس این آمار باز هم قطعات منفصله برای تولید خودروهای سواری در سر لیست واردات به کشور قرار گرفته است. در اولین ماه از فصل تابستان، مجموعا ۷۲۶ میلیون دلار، انواع قطعات منفصله مربوط به تولید خودروهای سواری وارد گمرکات کشور شده است.
با مراجعه به آمار سه ماه ابتدایی سال‌جاری مشاهده می‌شود که ۵۴۱ میلیون دلار انواع قطعات مرتبط با تولید خودروسواری به کشور وارد شده است و این مساله نشان‌دهنده رشد ۱۸۵ میلیون دلاری به لحاظ ارزشی نسبت به تیرماه است. همچنین نگاهی به آمار واردات مشابه سال گذشته گویای این مساله است که قطعات منفصله خودرو با ۵۰۶ میلیون دلار ارزش در آن زمان رتبه ۵ جدول واردات را به خود اختصاص داده بودند. این در شرایطی است که در چهار ماه ابتدایی امسال، واردات این قطعات در سر لیست واردات به کشور قرار دارد. بنابراین در چهارماه اول سال‌جاری به نسبت مدت مشابه سال قبل شاهد رشد ارزشی به میزان ۲۲۰ میلیون دلار بوده‌ایم. دلیل اصلی این مساله را باید در بحث تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا علیه صنعت خودروی کشور که کمتر از ۱۰ روز دیگر آغاز می‌شود، جست‌وجو کرد. مونتاژکاران تلاش می‌کنند تا حد امکان قطعات مورد نیاز خود را تا پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا وارد کشور کنند. این در حالی است که خودروسازان نیز به واسطه محصولاتی که در پسابرجام وارد خطوط تولیدشان شده است، تلاش می‌کنند تا برای اینکه به تعهدات خود در ارتباط با محصولات پیش فروش شده عمل کنند، قطعات مورد نیاز خود را پیش از آنکه امکان واردات از آنان سلب شود، به گمرکات کشور وارد کنند. با توجه به آمارهای منتشرشده در این مدت مشاهده می‌شود که استراتژی صنعت خودروی کشور برای مقابله با تحریم‌های ایالات متحده در شرایط حاضر تنها روی واردات مواد و قطعات مورد نیاز استوار است. در تایید این مطلب می‌توان به سخنان منصور معظمی، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع اشاره کرد. چند روز گذشته معظمی اعلام کرد که زنجیره قطعه‌سازی کشور، مواد اولیه مورد و قطعات نیاز خود را تا پایان سال‌جاری تامین کرده و مشکلی برای تولید محصولات در این مدت وجود نخواهد داشت.
نظرات
 
 
 
مصطفی 1397/5/8
دوستان برای بعد از سال جاری نمی خوان فکری بکنن؟
بدبختی ما از اینه که غاطبه مسئولین فقط تا نوک دماغشون رو میبینن
اکبر 1397/5/8
سلام
یعنی ایرانخودرو ماشینای تحویل امسال رو میده و بازی در نمیاره؟
دوستان با توجه به پسا برجام و ورود قطعات از خود پژو کیفیت پژو 206 شنیدم بهتر شده تا مدلای قبل برجام..این صحبت صحت داره و آیا شامل مدلای تولید امسال هم میشه؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران