نامه خودروسازان به وزیر صنعت؛ قیمت گذاری را آزاد کنید!

به نقل از خبرگزاری فارس، دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه هجوم نقدینگی سرگردان مردم باعث به هم ریختن بازار خودرو شد، گفت: در نامه‌ای از وزیر صنعت خواستیم اجازه فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار را صادر کند.
احمد نعمت بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه نابسامانی بازار خودرو ناشی از عملکرد خودروسازان نیست، گفت: شورای رقابت در سال جاری طبق روال چند سال اخیر مجوز افزایش 7.1 درصدی را برای خودروهای پایین‌تر از 45 میلیون تومان صادر کرد و وزیر صنعت، معدن و تجارت هم مجوز افزایش قیمت 9.6 درصد را برای خودروهای بیش از 45 میلیون تومان صادر کرد.
دبیر انجمن خودروسازان ایران با بیان اینکه افزایش قیمت خودروهای بالای 45 میلیون تومانی صرفاً در چهارچوب فرمول قیمت‌گذاری سازمان حمایت صورت می‌گیرد، افزود: مجوز افزایش 7.1 درصد و 9.6 درصد به خودروهای زیر 45 میلیون و بالای 45 میلیون تومان در سال جاری در حالی داده شد که در سال‌های اخیر مواد اولیه تولید خودرو به شدت افزایش یافته است.
وی اظهارداشت: در 3 سال گذشته در مجموع خودروسازان مجوز افزایش 12 درصد قیمت‌ها را برای خودروهای زیر 45 میلیون تومان داشته‌اند در حالیکه مواد اولیه آنها، گاهی تا بیش از 100 درصد افزایش قیمت داشته است.
نعمت‌بخش با بیان اینکه طی نامه‌ای به وزیر صنعت در خردادماه سال جاری وضعیت تولید خودرو شرح داده شده است، گفت: خودروسازان در سال 95 نسبت به سال 94، 40 درصد افزایش تولید داشته‌اند و در سال 96 نسبت به سال 95، 15 درصد افزایش تولید داشته‌اند و در 2 ماهه اول سال 97 نسبت به دوماهه سال گذشته 31 درصد افزایش تولید داشته‌اند.
وی با تأکید بر اینکه در اقتصاد، قیمت کالا براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، گفت: با توجه به میزان تولید، خودروسازان؛ از نظر عرضه کم نگذاشته‌اند و حتی تولید را افزایش داده‌اند.
دبیر انجمن خودروسازان ایران بیان داشت: اگرچه تولیدکنندگان خودرو تولید را افزایش داده‌اند اما به دلیل وجود پول‌های سرگردان در بازار تقاضا برای خودرو زیاد شده است.
نعمت‌بخش با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: این پول‌ها پس از خروج از بانک‌ها به بازارهای مختلفی از جمله سکه، ارز، مسکن، خودرو و امثال آن هجوم آورده‌اند به طوریکه بانک مرکزی پس از اعلام پیش فروش سکه هرچه سکه عرضه کرد توسط مردم خریداری شد تا جایی که دولت از فروش سکه عقب‌نشینی کرد.
وی با بیان اینکه پول‌های سرگردان به سمت هر بازار پرسودی هجوم می‌برد، گفت: به محض اینکه سایتی برای پیش‌فروش خودرو باز می‌شود دارندگان پول‌های سرگردان متقاضی خرید می‌شوند.
دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به پیش‌فروش مزدا 3 توسط گروه خودروسازی بهمن، گفت: این شرکت 1000 برابر آنچه که عرضه کرده بود تقاضا داشت به همین دلیل همه متقاضیان موفق به خرید خودرو نشدند.
وی با اشاره به تجربه دهه 70 مبنی بر اینکه شورای اقتصاد بالاخره اصل اقتصادی قیمت بازار را اعمال و مصوب نمود تا خودرو به قیمت حاشیه بازار به فروش رود، گفت: اگر گروه خودروسازی بهمن این اجازه را داشت که خودروی مزدا 3 را موقع تحویل به متقاضیان براساس قیمت حاشیه بازار تحویل دهد قطعاً تقاضاهای کاذب عقب‌نشینی می‌کردند و خریداران واقعی بیشتر موفق به خرید می‌شدند.
وی گفت: اکنون دارندگان پول‌های سرگردان، خودرو را با قیمت‌هایی که خودروسازان عرضه می‌کنند، خریداری می‌کنند و سپس این خریداران خودروهای خود را در جاهای مختلفی از جمله نمایندگی‌هایی که در آن ثبت‌نام کرده‌اند به قیمت روز به فروش می‌رسانند.
دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره خودروهای انبارشده توسط خودروسازان گفت: به علت کمبود قطعات درصد قابل توجهی از خودروهای تولیدی ناقص بوده و اصطلاحاً تجاری نشده است و قابل تحویل به مشتریان نیست.
وی با اشاره به اینکه پس از مصوبات اخیر ارزی دولت در اواخر اردیبهشت ماه، بانک مرکزی و گمرک اعلام کرد که ترخیص کالا بدون انتقال ارز ممنوع است، گفت: این امر باعث شد که قطعات و مواد اولیه تولید خودرو از گمرکات ترخیص نشود زیرا اکثر قطعه‌سازان در ابتدا کالای مورد نیاز خودرو را وارد می‌کردند و سپس حواله ارزی را برای فروشنده ارسال می‌کردند که با این اقدام دولت امکان ترخیص کالاها در گمرکات دیگر فراهم نبود.
نعمت‌بخش با بیان اینکه خودروسازان اعلام کردند که با این اقدامات خطوط تولید در حال توقف است، گفت: بالاخره مجوزی برای ترخیص 90 درصد قطعات وارداتی خودرو صادر شد به شرط اینکه ارز آن منشأ یورو نداشته باشد.
دبیر انجمن خودروسازان ایران با بیان اینکه تصمیمات اخیر ارزی، تأمین قطعات را برای قطعه‌سازان و خودروسازان با مشکل مواجه کرده است، گفت: همین موضوع منجر شده که خودروهایی با نقص قطعه تولید شوند که امکان عرضه آن فراهم نباشد.
وی اظهارداشت: خوشبختانه خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت شب گذشته در یک برنامه خبری اعلام کرد با توجه به مشکلات به وجود آمده برای شرکت‌های تولیدی امکان ترخیص کالای بدون انتقال ارز فراهم شده است.
وی اظهارداشت: یعنی دولت با یک تصمیم نسنجیده به مدت 2 ماه شرکت‌های تولیدی را با مشکل مواجه نمود.
نعمت‌بخش گفت: حدود 50 تا 60 هزار خودرو به دلیل نقص قطعه در انبارهای خودروسازان موجود است.
وی با بیان اینکه انبار کردن خودرو برای خودروسازان به شدت هزینه‌بر است، گفت: از طرفی نگهداری این تعداد بسیار سخت است.
وی به ارسال نامه‌ای به شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: در این نامه از وزیر صنعت خواستار شدیم تا با تصمیم شورای اقتصاد مبنی بر غیر انحصاری بودن خودروی سواری و اجازه فروش خودرو در حاشیه بازار، دست سودجویان و دلالان از بازار خودروی سواری کوتاه تا خریداران خودرو با باز شدن سایت فروش خودروسازان به راحتی موفق به خرید خودرو شوند.
نظرات
 
 
 
ناشناس 1397/5/9
هم قیمت خودرو داخلی را آزاد کنید هم ورود ماشین از خارج را بدون تعرفه آزاد شود
 • مسعود مسعودیان 1397/5/10
  من موافق ورود خودرو خارجی بدون تعرفه هستم وخودروداخلی هم هرچه دوست داره قیمت رابکشه بالا تاببینه کی خریدار این حلب هااست
حسین 1397/5/9
واقعا خنده داره حرفاش. قیمت حاشیه بازار بزاریم تا خریداران راحت بتونن از ما خرید کنن.
خب مردک با همون قیمت الان میرن از بازار میخرن. با این قیمت نجومی چه فرقی میکنه از شما بخرن یا دلال
امیر 1397/5/9
یعنی واقعا این شخص موهاشو تو آسیاب سفید کرده
آخه مرد این چه حرفیه تو میزنی ؟
" اگر گروه خودروسازی بهمن این اجازه را داشت که خودروی مزدا 3 را موقع تحویل به متقاضیان براساس قیمت حاشیه بازار تحویل دهد قطعاً تقاضاهای کاذب عقب‌نشینی می‌کردند و خریداران واقعی بیشتر موفق به خرید می‌شدند."
شما فکر کردی باز در این صورت مردم یا همون مشتری واقعی میتونست خرید کنه؟!
نخیر بتز هم همین دلال ماشینو با قیمت بالامیخرید و به بالاتر هم میفروخت.
مشکل جای دیگست
باز خوبه تو حرفای نسنجیده این آقا چندتا خبر بود که نشون بده به زودی بازار خودرو به وضعیت عادی بر میگرده.
NAVID 1397/5/9
بسیار هم عالی. فقط قبلش تعرفه رو 0 کنید.
حمید 1397/5/9
سلام
همیشه وقتی عکسی از این بنده خدا یا خبری به نقل از ایشان را می خوانم پی به دلایل عقب ماندگی صنعت خودرو می برم. ایشان آینه تمام عیار مدیریت در چهل سال گذشته است. هر کسی می خواهد عیاری از مدیریت صنعت خودرو در چهار دهه گذشته داشته باشد به اخبار صنعت خودرو که از ایشان در خروجی سایت ها قرار می گیرد دقت نماید. متشکرم.
 • افشین 1397/5/10
  ایشون همونی اند که فرمودند : "انتظار دارید منم مثل شما ماشین سوار بشم !؟ جمع کنید آقاااااا"
مهدی 1397/5/9
نعمت بخش فقط فکر جیب خودش و دولت هست
خود این وضع خودرو دست خودرو سازهای دولتی هست
رو کدوم حساب باید دیگه فروششون رو مثل یبل ادامه ندند یا پیش فروش برای اخر سال 98 بزارند و هیچ جایی از این کارشون اعتراضی نباشه...پس کی میخواد پیگیری کنه...اگه راست میگفتند پیش فروش برای 1 یا سه ماه دیگه میزاشتند ببینیم وضع همینطور بود؟؟؟
عجب ادمهایی نامردی هستند این خودرو ساز ها و وزیر صنعت معدن
ناشناس 1397/5/9
مرگ بر آن مونتاژکننده دلال که خودش حاشیه درست می کنه و بعد هم می خواد در حاشیه خودش بفروشه. خاک به سر این اقتصاد بیمار و آدم های مریض زالو صفت.
حميد 1397/5/10
هر كار دوست دارين بكنيد ، آب كه از سر گذشت چه يك وجب چه صد وجب ؛ فنر ارز كه در رفت ما قبلشم پولمان به زور اگر به يه پرايد مي رسيد . فقط اين رو بدانيد كه " پشيماني بزرگي " در راه است .
سعید 1397/5/10
مثلا خانواده های پراید، سمند، پژو، تیبا، دنا،
کدومشون قطعات خارجی دران که حتی عرضه اون خودرو ها رو محدود کردن
رسام 1397/5/10
اين آقا همان كسي است كه چند سال پيش وقتي مجري تلويزيون ازش پرسيد ماشين شما چيه گفت مگان و مجري هم گفت مگان كه وارداتيه چرا ماشين توليد داخل خدتان را سوار نميشيد و نعمت بخش در جواب بر آشفته شد وگفت : مگه من بايد مثل شما پرايد سوار شم اصلا من با شما مصاحبه نمي كنم و . . .
 • افشین 1397/5/10
  خیر، ایشون اینطوری فرمودند : "انتظار دارید منم مثل شما ماشین سوار بشم !؟ جمع کنید آقاااا"
  انقدر کلامشون شیوا بود من هرگز لغات ایشون یادم نمیره !!!
رهگذر 1397/5/10
خجالتم خوب چیزیه نفهم خودتی به قول دوستمون اره قیمت خودرو ازاد بشه به شرطی که واردات خودرو هم بدون تعرفه گمرک ازاد بشه
مصطفی 1397/5/10
الان دلار شده 10 تومن. مردونه بیان تعرفه واردات رو بکنن 10 تا 20 درصد بعلاوه اون عوارض و مالیاتی که خودرو های داخلی میدن مثل مالیات بر ارزش افزوده و عوارض شماره گذاری. یعنی در کل اگه رو قیمت کارخونه خودرو داخلی 20 تا 25 درصد میره رو قیمت وارداتی 10 تا 20 درصد بیشتر بره. بعد یه خودرو 20 هزار دلاری میشه حدود 240 میلیون خودرو داخلی رو هم قیمتش آزاد بشه. هم داخلی فروش خودش رو داره هم خارجی، هم رقابت وجود خواهد داشت هم حمایت از داخلی باتوجه به تعرفه 10، 20 درصدی و قیمت نجومی دلار.
آرش 1397/5/10
ایشون همونی نیست که چند سال پیش تو مصاحبش گفت نکنه انتظار دارین منم مثه شما پراید سوار بشم و سر خبرنگار داد کشید؟؟ یعنی چقدر یه ادم میتونه وقیح باشه که بجا اینکه فکر کنترل بازار باشه میگه بذلرین ما دیگه علنی دزدی کنیم. یعنی میخوای 206 50 ملیون بفروشی؟ ساندرور 100 میلیون بفروشی؟ مردم نگاه کنید وقتی هرکاری کنین بازم ازشون میخرین نتیجش میشه این.از ماست که برماست....
مصرف کننده ایرانی 1397/5/10
همیشه ترس از این داشتیم که دزدان سر گردنه بگیر تقاضای دزدی در روز روشن از قانونگذار داشته باشن.
محمد 1397/5/10
مدیران بی کفایت،نالایق و دزد.دروغ میگه بی وجدان. دلال بزرگ خود شمایید. با عرضه نکردن خودرو دامن زدید به گرونی.دوستانم تو شرکت ایران خودرو مشغول هستن.میگن قطعه داریم ولی تولید نمیکنند. بر پدر مادر ادم دزد و بی شرف لعنت.
علیرضا 1397/5/10
منظور شما این هست که حالا دولت به خاطر مسائلی واردات رو محدود کرده اجازه بدن شما هر کاری بکنید...به حد کافی مفت خوری کرده اید..اتفاقا الان بهترین شرایط هست تا شما را هم سر جایتان بنشانند...اراده ای قویتر از اراده شما تغییرات مثبت در بازار ایجاد خواهد کرد همان گونه که در بازار سیم کارت انجام پذیرفت...
علی 1397/5/10
چرا صحبت از آزاد سازی قیمت داخلی می شود ولی کسی صحبت از برداشتن تعرفه های واردات و ایجاد بازار رقابتی نمی کند؟
" غلط کردم " رو برای همچین روزهایی گذاشتن . یکبار بگین ..... و تعرفه ها رو بردارین بخدا ظرف چند سال همه مشکلات خودرو حل می شود.
رضا 1397/5/10
نامه مردم به دولت،تعرفه گمرکی خودرو را بردارید،تا این لگن سازهای ها،اینقدر باجگیری نکنند،و بفهمند که ظلم ظالم ابدی نیست
رضا 1397/5/10
اقای نعمت بخش و اقای نجفی صنعت خودروی ایران ارث پدرشونه
افشین 1397/5/10
این دوست عزیزمون همونیه که فرمودند "انتظار دارید منم مثل شما ماشین سوار بشم !!!؟؟؟ جمع کنید آقاااا" جالب اینجاست که ایشون عنوان شغلیش هم تغییر چندانی نکرده !!! لذا با توجه به مستندات و ادله موجود از ایشون ممکنه همه حرف هایی که زده خلاف واقع باشه ! البته ما تهمت نمیزنیم شاید هم نباشه ولی اینکه ایشون میگه مواد اولیه تولید خودروهای خودروسازها افزایش صد درصدی داشته اما شورای رقابت مجوز افزایش قیمت 7.1 درصدی داده باید در جواب عرض کنم که اصلا مواد اولیه خودروهای 40 سال پیش چرا باید با تغییر قیمت ارز بالا و پایین بشه !؟ مگه مواد اولیه ساخت خودرو چیه که نیاز به وارد کردنش دارید در حالی که تامین همین مواد اولیه در داخل امکانپذیره !
شما کارتون از اونجایی میلنگه که به جای اینکه به فکر پیشگیری باشید مستقیم رفتید سراغ درمان ! به جای اینکه صنایعی ایجاد کنید تا مواد اولیه خام رو تبدیل به مواد مورد نیاز برای استفاده در خودرو کنند و به قطعه ساز ها بدن، به خاطر حاشیه سود بالای واردات قطعات در سالهای گذشته اینکار رو نکردید تا خودتون رو ثروتمند کنید ! شما حتی سال های قبل از برجام هم به فکر پیشرفت در این صنعت نبودید و فقط و فقط به فکر تولید خودروهای بی کیفیت و سود و منفعت شخصی بودید ! پس لطف کنید حالا که نفس های آخر را می کشید انقدر دست و پا نزنید و آرام چشمانتان را ببندید تا تمام شود، که این خود باعث شادی و شعف ملت ایران خواهد شد چون از شما خیری به مردم نرسید !
اسکالید 1397/5/11
این یارو هنوز سر پستشه ؟؟؟!!!
به خدا اگه هر جای دیگه بجز این ایران بود ، بعد از اون فیلمی که از این مردک منتشر شد اخراجش میکردن و مجبورش میکردن از مردم معذرت خواهی کنه و بعد مگانش رو ازش میگرفتن و یه دمپایی جلو بسته (پراید وانت) بهش میدادن و بهش میگفتن برو سبزی بفروش
مردکه............بوققققق......

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران