تغییر جغرافیای مبادی ورود خودرو به کشور

دنیای اقتصاد : امارات تا پیش از حذف گری‌مارکت‌ها از چرخه واردات در صدر مبادی وارداتی خودرو به کشور قرار داشت. با حذف این شرکت‌ها از گردونه واردات، شرکت‌های رسمی، سهم اعظم واردات را به خود اختصاص دادند.
این در شرایطی است که حضور گسترده این شرکت‌ها در بازار؛ سبب تغییر جغرافیای مبادی ورودی خودرو به کشور شد. حال با نقض برجام از سوی ایالات‌متحده آمریکا و آغاز تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و همچنین، بی‌انگیزگی شرکت‌های مادر برای ادامه همکاری با ایران به‌نظر می‌رسد که ورق بار دیگر برگردد و کشورهایی همچون امارات و عمان در صدر لیست کشورهای وارد کننده خودرو به ایران قرار بگیرند. طبق آمارهای منتشرشده ازسوی گمرک در ۳ ماه ابتدایی سال ۹۷ تعداد ۷ هزار و ۴۰ خودرو وارد کشور شده است. این در حالی است که تعداد سه هزار و ۱۷۱ دستگاه خودرو از مبدا کشور کره جنوبی بارگیری شده است. امارات و عمان به ترتیب با یک‌هزار و ۸۷۵ و ۸۳۹ دستگاه در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند؛ اما در بخش صادرات خودرو به لحاظ تعداد شرایط متفاوت است. طی سه ماه ابتدایی سال‌جاری تعداد ۴۱۰ خودرو از گمرکات کشور به بازارهای هدف صادراتی، صادر شده است. در بخش صادرات بازار عراق با واردات ۳۴۱ دستگاه خودرو در صدر لیست صادراتی این صنعت قرار گرفته است. آذربایجان و فرانسه به ترتیب با ۴۰ و ۱۱ دستگاه خودرو در رده‌های بعدی قرار دارند. اما واردات خودرو به کشور در فصل بهار سال‌جاری نیز به نسبت مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی ۶۷ درصد و به لحاظ تعداد ۶۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. بخش عمده‌ای از این کاهش واردات را باید در نوسانات نرخ ارز و نیز اعمال محدودیت‌های بعد از باز شدن سایت ثبت سفارش جست‌وجو کرد؛ درحالی‌که بخش واردات با کاهش روبه‌رو بوده است. بخش صادرات به لحاظ عددی رشد ۵۰ درصدی و به لحاظ ارزش صادراتی رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرده است.
نظرات
 
 
 
افشین 1397/5/10
شما برو تو این سایت ببین خودروساز های ما چه ماشینایی با چه قیمت هایی به عراق میفروشند و قیمت خودروهای صفر و دست دوم خارجی توی عراق چنده، بعد با خودروهای داخلی و قیمت هاش مقایسه کن !
iraqsale.com
آخ اگه این خودروسازی رو نداشتیم و این تعرفه حرام گمرکی رو نداشتیم چه خودروهایی که سوار می شدیم !!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران