معرفی 10 ابرخودروی فوق سریع با تایم 0 تا 60 مایل کمتر از 3.0 ثانیه - بخش اول

در حال ورود به عصر جدیدی از عملکرد خودروها هستیم. به لطف پیشرفت های جدید فناوری که ظاهرا هر سال رخ می دهند و تکامل فناوری هایبرید، خودروهای امروزی از هر زمان دیگری سریعتر هستند. اگر همین مقاله 10 سال پیش نوشته می شد احتمالا تعدادی از خودروهای دهه 90 و حتی دهه 80 را در بر می گرفت. اما قدیمی ترین خودروی این مقاله مربوط به 6 سال پیش است و جای تعجب ندارد اگر همین خودرو تا چند سال دیگر در فهرست 10 خودروی سریع برتر نباشد!
حداکثر سرعت همیشه یک ویژگی بسیار مهم در عملکرد خودروها بوده است ولی برای اولین بار در تاریخ با مشکل کمبود مسیر برای آزمایش آن مواجه هستیم! به عنوان مثال حداکثر سرعت بوگاتی شیرون 420 کیلومتر در ساعت (محدوده شده به صورت الکترونیکی) اعلام شده است ولی این عدد تا حد زیادی جنبه تئوری دارد زیرا در هر کجای جهان جاده های بسیار کمی (مانند اتوبان های آلمان) وجود دارند که به اندازه کافی طولانی و صاف باشند که این خودرو بتواند با اطمینان کامل به حداکثر سرعت خود دست یابد. بنابراین به دلیل اینکه اعداد و ارقام مربوط به حداکثر سرعت زیاد جنبه کاربردی ندارند، در این مقاله روی شتاب 0 تا 60 مایل (0 تا 96 کیلومتر) و صفر تا صد تمرکز کردیم زیرا هنوز هم کاملا واقعی و دست یافتنی است.
تنها مشکلی که وجود دارد این است که بحث شتاب 0 تا 60 مایل نیز به زودی با بن بست روبرو می شود زیرا با در نظر گرفتن عواملی مانند شتاب گرانش هنگام شتابگیری خودرو (مانند شتاب گرانش در یک هواپیمای جت جنگنده)، تایم واکنش راننده ها و چسبندگی تایرها باعث می شوند از نظر تئوری سریع ترین تایم 0 تا 60 مایل در یک خودروی خیابانی 2.05 ثانیه باشد. بهتر است به خواندن این مقاله ادامه دهید زیرا شتاب 0 تا 60 مایل 10 خودرویی که با آنها آشنا خواهید شد بسیار نزدیک به رقم فوق است!
البته به این نکته توجه داشته باشید که تایم هایی که برای هر خودرو اعلام می شود ارقام اعلامی سازنده خودرو است و لزوما تمام این خودروها در عمل به اندازه رقم اعلامی سازنده سریع نیستند و تایم های بعضی از آنها در تست های عملی نشریات رسمی کندتر و برخی دیگر سریعتر از رقم اعلامی بوده است.

1 – پورشه 911 توربو S – تایم 0 تا 100 کیلومتر 2.9 ثانیه
پورشه 911 توربو S

پورشه 911 توربو S

با وجود مدل های تولید محدودی مانند 911 R و GT3 هنوز هم وبسایت پورشه مدل 911 توربو S را به عنوان خودروی معیار معرفی می کند زیرا این خودرو استاندارد طلایی دنیای خودروهای اسپرت است. عملکرد هر خودروی اسپرت جدیدی که قدرت آن بالای 500 اسب بخار باشد نسبت به پورشه 911 توربو S سنجیده می شود و خودروهای انگشت شماری توانسته اند در زمینه عملکرد، راحتی و هندلینگ از آن پیشی بگیرند. پورشه 911 توربو S با قدرت 580 اسبی خود می تواند تا 330 کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد. علاوه بر این، موتور 6 سیلندر باکسر توربوشارژ این خودرو 750 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. نکته قابل توجهی که در مورد این خودرو و بسیاری از دیگر مدل های پورشه وجود دارد این است که معمولا پورشه تایم های شتاب مدل های خود را محافظه کارانه اعلام می کند و اکثر اوقات این خودروها در عمل سریعتر از رقم اعلامی کارخانه ظاهر می شوند. به عنوان مثال 911 توربو S در تستهای نشریات رسمی تایم صفر تا صد کیلومتر 2.8 ثانیه و در مواردی تایم 2.7 ثانیه را نیز ثبت کرده است که سریعتر از رقم اعلامی 2.9 ثانیه از طرف پورشه است. 911 توربو S می تواند در کمتر از 30 ثانیه به 300 کیلومتر در ساعت برسد.

2 – نیسان GT-R نیسمو – تایم 0 تا 96 کیلومتر 2.9 ثانیه
نیسان GT-R نیسمو

نیسان GT-R نیسمو

نیسان GT-R نیسمو مانند پورشه یک بازیکن حرفه ای در کلاس خودروهای اسپرت است. این دو خودرو ویژگی های مشترک فراوانی دارند مانند موتورهای 6 سیلندر توربوشارژ، قیمت 6 رقمی و قابلیت های دینامیکی شگفت انگیز. ولی در عین حال تفاوت های عمده ای نیز دارند. موتور 600 اسبی توئین توربوی نیسان برخلاف پورشه در قسمت جلو نصب شده است. گشتاور تولیدی این موتور 652 نیوتن متر است. نیسان GT-R نیسمو مجهز به سیستم 4 چرخ محرک و کابین دیجیتال مشابه بازی های کامپیوتری است! حداکثر سرعت نیسان GT-R نیسمو 307 کیلومتر در ساعت اعلام شده است. لازم به ذکر است بهترین تایم صفر تا صدی که این خودرو تا به حال در تستهای رسمی ثبت کرده 3.2 ثانیه (0 تا 60 مایل حدود 3.1 ثانیه) بوده که کندتر از رقم اعلامی است. نیسان GT-R نیسمو برای رسیدن به سرعت 300 کیلومتر در ساعت به 35 ثانیه زمان نیاز دارد.

3 – مک لارن P1 – تایم 0 تا 100 کیلومتر 2.8 ثانیه
مک لارن P1

مک لارن P1

متاسفانه قیمت این خودرو حدود 1.15 میلیون دلار است و تولید آن در سال 2016 متوقف شده است. مک لارن P1 واقعا یک شاهکار شگفت انگیز است. این ابرخودروی انگلیسی مجهز به یک موتور توئین توربوی V8 با قدرت 737 اسب بخار و گشتاور 720 نیوتن متر و یک موتور الکتریکی با قدرت 179 اسب بخار و گشتاور 260 نیوتن متر است که مجموعا 916 اسب بخار قدرت و 980 نیوتن متر گشتاور تولید می کنند و می توانند این خودرو را در مدت زمان 2.8 ثانیه به 100 کیلومتر در ساعت برسانند ولی در تستهای رسمی اثبات شده است که مک لارن P1 می تواند در شرایط ایده ال تایم های سریعتر از 2.8 ثانیه را نیز ثبت کند. علاوه بر این، مک لارن P1 می تواند تا 355 کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد و برای رسیدن به سرعت 300 کیلومتر در ساعت تنها به 16.5 ثانیه زمان نیاز دارد!

4 – لامبورگینی اونتادور LP700-4 – تایم 0 تا 60 مایل 2.7 ثانیه
لامبورگینی اونتادور LP700-4

لامبورگینی اونتادور LP700-4

احتمالا اونتادور به عنوان یکی از بهترین مدل های لامبورگینی در طول تاریخ شناخته خواهد شد. اونتادور طراحی خشن و تهاجمی دارد و مجهز به یک موتور 6.5 لیتری V12 تنفس طبیعی است که 700 اسب بخار قدرت و 690 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. قدرت این موتور از طریق سیستم 4 چرخ محرک به تمام چرخ ها منتقل می شود. این موتور در وسط خودرو نصب شده و می تواند اونتادور را به حداکثر سرعت 350 کیلومتر در ساعت برساند. اونتادور با شتاب 0 تا 60 مایل 2.7 ثانیه می تواند بسیاری از شگفت انگیزترین سوپر اسپرت های جهان را پشت سر بگذارد. این سوپر اسپرت ایتالیایی برای رسیدن به سرعت 300 کیلومتر در ساعت تنها 24 ثانیه وقت شما را می گیرد! موتور 12 سیلندر اونتادور جزو معدود موتورهایی با حجم بالا است که می توانند تا 8500 دور در دقیقه دور بگیرند!

5 – فراری لافراری – تایم 0 تا 60 مایل 2.5 ثانیه
فراری لافراری

فراری لافراری

سه گانه مقدس ابرخودروهای هایبرید شامل مک لارن P1، پورشه 918 و خودروی شگفت انگیز لافراری است. لافراری اولین تلاش این خودروساز ایتالیایی برای ساختن خودرویی با نیروی کمکی الکتریسیته است. لافراری مجهز به یک موتور 6.3 لیتری V12 تنفس طبیعی با قدرت 788 اسب بخار است که در وسط خودرو نصب شده و همراه با یک موتور الکتریکی 161 اسبی با سیستم بازیابی انرژی جنبشی KERS به سبک خودروهای فرمول یک، می تواند در مجموع 949 اسب بخار قدرت تولید کند و به لطف گشتاور لحظه ای موتور الکتریکی دستیابی به سرعت 60 مایل در ساعت در مدت زمان 2.5 ثانیه امکان پذیر است. تولید لافراری نیز مانند مک لارن P1 چند سال پیش متوقف شد. خوشبختانه مدل کانورتیبل لافراری با نام اپرتا دوباره به خط تولید بازگشت ولی متاسفانه کل 209 دستگاه اپرتا، حتی قبل از اینکه فراری آنها را تولید کند فروخته شدند! لافراری می تواند در مدت زمان 15 ثانیه به 300 کیلومتر در ساعت برسد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران