احتمال معافیت زنجیره صنعت خودرو از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی

دنیای اقتصاد : در شرایطی که عدم‌خروج کالا و مواد اولیه قطعه‌سازان از گمرک، مشکلاتی برای تولید خودرو پدید آورده، ممکن است با تصمیم هیات دولت، عملیات ترخیص به‌زودی از سر گرفته شود.
در جلساتی که طی دو روز گذشته برگزار شد و وزرای صنعت، اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین خودروسازان و قطعه‌سازان در آنها حضور داشته‌اند، مشکل ترخیص کالا از گمرک، مورد بررسی و مسوولان وعده پیگیری و حل مساله را داده‌اند.آن طور که قطعه‌سازان عنوان کرده‌اند، در حال حاضر اجناس آنها در گمرک مانده و به آنها اعلام شده، تا وقتی ما‌به‌التفاوت نرخ دولتی و رسمی ارز را پرداخت نکنند، امکان ترخیص وجود ندارد. در واقع قطعه‌سازانی که ارز دولتی گرفته‌اند، باید ما‌به‌التفاوت با نرخ آزاد را پرداخت کنند در غیر این صورت، گمرک کالای آنها را ترخیص نخواهد کرد.

از همین رو، غروب دوشنبه، جلسه‌ای میان وزیر اقتصاد و خودروسازان و قطعه‌سازان برگزار و مشکل موردنظر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه اما صبح دیروز نیز جلسه‌ای دیگر میان وزرای اقتصاد و صنعت و همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی و با حضور خودروسازان و قطعه‌سازان، برگزار و قرار شد این موضوع در هیات دولت بررسی شود.آن‌طور که منابع آگاه می‌گویند، ظاهرا قرار شده پیشنهاد معافیت قطعات و مواد اولیه و ماشین‌آلات مانده در گمرک(مربوط به خودروسازان و قطعه‌سازان)، از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی، در هیات دولت مطرح و تصمیم لازم در این مورد گرفته شود. بر این اساس، این احتمال وجود دارد که با تصمیم هیات دولت و برای کمک به تولید صنایع خودرو و قطعه، زنجیره خودروسازی کشور بتواند اجناس مانده در گمرک را بدون پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی، ترخیص کند. این البته در شرایطی است که مطابق با بسته جدید ارزی، به خودروسازان و قطعه‌سازان ارز دولتی تخصیص پیدا نمی‌کند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
پناهی 1397/5/24
معافیت ارزی به خاطر کمک به تولید خودرو یا چپاول کردن بیت المال؟!! ما همچین کمکی نمی خواهیم
  • محسن 1397/5/24
    ولی ما که با هزار امید و آرزو یک خودرو با قیمت نامشخص و غیرقطعی ثبت نام کرده ایم کاملا موافقیم. وگرنه دو برابر قیمت فعلی را باید پرداخت کنیم. لطفا مثل بقیه حضرات از طرف مردم صحبت نکنید.
  • افشین 1397/5/24
    ما چه کاره ایم اصلا توی این مملکت !!!؟؟؟ خودشون واسه خودشون تصمیم میگرین ! خودشون واسه خودشون عمل می کنند ! خودشون واسه خودشون اجرا می کنند ! هر بلایی هم سر مردم اومد به جهنم ! مثل همین خودروبانک ! انقدر خودشو بالاتر از مردم میبینه که بنده چندین کامنت با موضوعات خودرو نوشتم، چون توش حرف حق بوده، انتشار نداده ! وقتی که مجموعه کوچک مثل خودروبانک اجازه داره واسه مردم تصمیم گیری کنه، تصمیم بگیره کی حرف بزنه، کی حرف نزنه دیگه چه انتظاری از خودروسازی که سال هاست داره آدم میکشه داریم !!!؟؟؟
salar 1397/5/24
معافیت از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی به علاوه افزایش 70 درصدی قیمت خودرو؟! :))

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران