در صورت ابلاغ بخشنامه جدید ارزی، تولید خودرو به صورت کامل متوقف خواهد شد

مشکلات پیش آمده در خودروسازی و قطعه سازی بر کسی پوشیده نیست. قطعه سازان مجبور هستند قطعاتی که با ارز دولتی ثبت سفارش کرده اند را با پرداخت مابه التفاوت ترخیص کنند و استفاده از قطعات گران تر توسط خودروسازان، آن هم در شرایطی که قیمت ها به صورت دستوری توسط شورای رقابت تعیین می شود، موجب شده تا این شرکت ها دچار مشکل کمبود نقدینگی شوند. عدم تامین مالی قطعه سازان از سوی خودروسازان، موجب شده تا آنها کاهش تولید و حتی توقف تولید را تجربه کنند که نتیجه آن، انباشت حجم عظیمی از خودروهای نیمه کاره و ناقص در خطوط تولید شرکت های خودروسازی است.
این کمبود نقدینگی به صورت سلسله وار بر صنعت خودرو تاثیر می گذارد، در گام نخست تولید خودروسازان کاهش می یابد و عرضه آن ها به بازار محدود می شود که گرانی محصولات در بازار را در پی خواهد داشت. در گام دوم کمبود نقدینگی، موجب می شود تا خودروسازان نتوانند مطالبات قطعه سازان را پرداخت کنند. عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان نیز موجب می شود تا این شرکت ها به تدریج دچار مشکل شوند، تعدیل نیرو کنند و در نهایت تعطیل شوند با وجود نارضایتی اکثر مردم از صنعت خودروسازی داخلی، کهنه بودن آن از نظر تکنولوژی و راندمان پایین آن، بیکاری گسترده در این صنعت تاثیرات منفی گسترده ای بر شرایط اجتماعی کشور خواهد گذاشت.
در حال حاضر قطعه سازان رقمی در حدود 15 هزار میلیارد تومان را از خودروسازان طلبکار هستند که پنج هزار میلیارد تومان آن مربوط به دوره زمانی بیش از چهار ماه می شود. محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اعتقاد دارد راهکار برون رفت از این مشکل، افزایش حد اعتبار خودروسازان به ده هزار میلیارد تومان توسط بانک هاست. علاوه بر آن، باید صنعت خودرو از مشمولیت قانون ذی نفع واحد در سیستم بانکی خارج شود تا شرکت هایی که زیر مجموعه های خودروسازان هستند، بتوانند تسهیلات مورد نیاز خود را به صورت مستقل تهیه کنند.
نظرات
 
 
 
علیرضا 1397/5/27
همگی منتظریم :)
علی 1397/5/27
اگه خودرو سازی اینه آقا نخواستیم. تازه بعد 60 سال رسیدیم به کوییک.
  • MH 1397/5/28
    به کوییک هم نرسیدیم! الان سراغ هر ماشینی بری میگن ارز نیست، قطعه نیست، ماشین نیست.
متین 1397/5/27
متوجه نمیشم وقتی تو همین شرایط گرونی قطعات و شاسی این ماشینا رو بگیری سر هم کنی قیمت بسیار پایینتر از قیمت فروش آقایون میرسی خب دردتون چیه؟ جیباتونو نمیشه تنگتر بدوزین ؟ اون ارگان این ارگان نمیشه روی هر ماشین که به فروش میرسونین بهره خودشو نبره و حق فلان حق فلون برداشته نشه؟ هم خدا رو میخاین هم خرما؟ فقط فشارش رو کمر این مردم باشه ولی شماها حاضر نیستین این سود لعنتیتون ی مدت تو این شرایط وخیم کشور کمتر بشه! وای بر شما!وای بر من و این ملت..
علیرضا 1397/5/27
خبر خوبی بود
Meysam 1397/5/27
من یکی که امیدوارم همشون ورشکست بشن اما میدونم اینا همه حقس
قول میدم دو ماه دیگه همشون دوباره شروع به کار میکنن و لگن هاشون رو به دو سه براربر قیمت امروز به مردم همیشه در صحنه حاظر میندازن.
سعید 1397/5/28
سلام.پراید تو چندین سال گذشته جان خیلی از هم وطنا ما رو گرفته.بخاطر بی کیفیتی و بی ایمنی بودنش.حالا هم شده ۳۰ ملیون.اون جون بدبخت باید ۴ سال پس اندازه کنه تا همچین پولی بدست بیاره .وجدانن با ۳۰ ملیون چه ماشینایی که تو کشورا خارجی نمیشه خرید.خاک تو سر صنعت خودرو سازی ایران.خاااک

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران