محرومیت قطعه‌سازان از دریافت ارز دولتی

دنیای اقتصاد : هفته گذشته اخباری مبنی‌بر اینکه قطعه‌سازان نیز مشمول دریافت ارز دولتی می‌شوند، در فضای رسانه‌ای منتشر شد، این در شرایطی است که رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در گفت‌وگو با «ایسنا» اختصاص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه قطعه‌سازان را تکذیب کرد.
محمدرضا نجفی‌منش تاکید کرده بود که طبق تصمیم دولت، قطعه‌سازانی که از ارز دولتی برای واردات قطعات استفاده کرده‌اند، از ماده ۵ بسته جدید ارزی هیات دولت مبنی‌بر پرداخت مابه‌التفاوت ارز دولتی با ارز بازار دوم معاف شده‌اند و می‌توانند قطعات موجود در گمرک را بدون پرداخت مابه‌التفاوت ترخیص کنند. با توجه به این گفته نجفی‌منش در ارتباط با عدم تخصیص ارز دولتی به قطعات و مواد اولیه صنعت قطعه، باید پرونده قرار گرفتن این صنعت در گروه اول کالایی که مشمول دریافت ارز دولتی می‌شوند را مختومه دانست. با توجه به شرایط جدید ، قطعه‌سازان باید مانند دیگر بخش‌های تولید کشور برای تامین ارز مورد نیاز خود به سراغ بازار دوم ارزی بروند. حضور قطعه‌سازان در بازار دوم ارزی به‌منظور تامین ارز، بی‌تردید اولین اثر خود را روی قیمت تمام‌شده قطعات و در نهایت روی قیمت خودرو خواهد گذاشت و سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود. این مساله مورد تایید نجفی‌منش هم قرار گرفته چراکه وی در این زمینه عنوان کرده که طبق محاسبات ما با توجه به تفاوت قیمت حدودا ۱۰۰ درصدی ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی با ارز بازار دوم و همچنین رشد شدید نرخ مواد اولیه، قیمت قطعات تحویلی به خودروسازان بین ۶۰ تا ۸۰ درصد باید افزایش یابد. با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، بازگشت تحریم‌های یکجانبه ایالات‌متحده آمریکا علیه صنعت خودرو و الزام قطعه‌سازان به تامین ارز مورد نیاز از بازار دوم و با نرخ توافقی، به‌نوعی تنها راه حیات صنعت قطعه و خودروی کشور، افزایش قیمت محصولات تولیدی خودروسازان است. این در شرایطی است که دولت تاکنون اجازه افزایش قیمت را به خودروسازان نداده و شورای رقابت به عنوان متولی تعیین قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومانی در ارتباط با افزایش قیمت سکوت کرده است.
نظرات
 
 
 
ققنوس 1397/6/3
اگر وارد کننده هستند پس چرا بهشون میگن قطعه ساز اینا قطعه وارد کن هستند ونم چینی بیکیفیت به قیمت چند برابر
احسان 1397/6/3
نگید قطعه ساز بگین وارد کننده قطعه .قطعه ساز یعنی در داخل تولید می کنه مواد خام هم فراوان داریم پس بیخود نگید قطعه ساز دلال و وارد کننده قطعه بگید بهتره ارز رو می خوان چیکار نمی دونم
مجید 1397/6/3
فقط بهانه برای افزایش قیمت, تا حالا با قیمت جدید هیچ ماده خامی وارد نشده، هر وقت اینکار رو کردن، افزایش قیمت بدن.
محمد 1397/6/3
یعنی باس خواهر مادر این قطعه سازها رو شوهر داد .
خداااااا یا چرا ما ایران به دنیا اومدیم بین این همه دزد ....

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران