احتکار خودرو به بهانه کمبود قطعه؛ از شایعه تا واقعیت

خودروسازان ناچار هستند ضمن عرضه اولویت‎بندی‎شده در بازار، در پی تامین قطعات مشابه قطعات موجود در انبارهای خود از طریق بازارهای دیگر باشند
به نقل از سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو، روند افزایش قیمت‏ها در بازار داخلی در حالی ادامه ‏دار است که بازار خودروهای وارداتی در رکودی سنگین به سر می‏ برد. با اعلام بسته جدید ارزی در نیمه مرداد ماه سال جاری، دست ‏اندرکاران صنعت خودرو تلاش‏ هایی را برای آزادسازی قیمت خودرو در دستور کار خود قرار داده اند. اما همچنان تابلو اعلام قیمت خودروسازان، قیمت‏هایی را نشان می‏دهد که در خرداد ماه گذشته از سوی شورای رقابت تعیین و شایعه شده است که تولیدکنندگان با هدف افزایش قیمت و ایجاد حاشیه بازار، عرضه را بسیار محدود کرده ‏اند؛ هرچند خودروسازان هم با استناد به بیش از 50هزار خودرو ناقص در پارکینگ‎های خود از کمبود قطعه شکایت دارند. اما در روزهای گذشته یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده بود بیش‌از ۹۰هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان در حال خاک خوردن است و آن‎ها برای آن‎که به سود بیشتری برسند، سراغ احتکار رفتند. در مقابل اما برخی دیگر از نمایندگان مجلس، خودروسازان و فروشندگان خودرو با صراحت می‏گویند احتکار خودرو و عرضه نکردن محصولات به بازار و احتکار از سوی خودروسازان غیرقابل‌باور و بدون توجیه اقتصادی است‏ و متهم‎کردن خودروسازان به احتکار، تنها بازار را متشنج ‏تر می‏کند.

موج تبلیغاتی علیه صنعت خودرو ‏منشأ خارجی دارد

با ورود مراجع نظارتی به این موضوع تصور می‏شد که واقعیت یا شائبه بودن موضوع احتکار خودرو با توجه به بررسی ‏های سازمان بازرسی کل کشور هرچه زودتر تعیین تکلیف شود. این در شرایطی است که این مراجع نیز با تایید و تکذیب‏های مکرر هنوز گزارش کاملی برای تنویر افکار عمومی در این زمینه ارائه نکرده ‏اند و هر بار تنها تاکید می‏کنند که موضوع در دست بررسی است.
در این خصوص عزیز اکبریان، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه‏ای اظهار داشت: «براساس بررسی‏های انجام‎شده، احتکار خودرو به بهانه کمبود قطعات برای این کمیسیون محرز نشده است.»
در همین باره، علی قربانی، کارشناس صنعت خودرو با اشاره به موج تبلیغاتی علیه خودروسازی که منشأ آن در خارج از کشور است، به «دنیای خودرو» گفت: «شرکت‏های خودروسازی نمی‏توانند دست به احتکار گسترده بزنند. زیرا با توجه به هزینه‏ های انبار خودرو و حمل‎ونقل خودروهای تولیدی، این مساله توجیه اقتصادی ندارد و از سوی دیگر هزینه های بالاسری تولید، امکان کاهش تولید در خودروسازان را ناممکن می‏کند. اما نبود برخی قطعات مانع از ارائه محصولات خودروسازان به بازار مصرف شده است.»

ضرورت تامین قطعات مشابه از بازارهای دیگر

قربانی احتمال استفاده از قطعات درجه دو و بی‏کیفیت از سوی خودروسازان را نیز رد کرد و توضیح داد: «قطعا این موضوع هم توجیه ندارد و خودروسازان ناچار هستند تا قطعات مشابه قطعات موجود در انبارهای خود را این بار از طریق بازارهای دیگر تامین کنند.»
وی افزود: «با توجه به تولید محدود خودرو در کشور، عرضه نیز به‏ صورت محدود انجام شده و خودروساز مجبور به عرضه اولویت‎بندی‎شده در بازار است. اما عرضه نکردن خودرو، احتکار خودرو در انبار تولیدکنندگان را ثابت نمی‏کند. در این زمینه برخی از دست ‏اندرکاران صنعت خودرو با تایید پارکینگ ‏های مملو از خودرو در شرکت‏های خودروساز تاکید دارند این خودرو‏ها که برخی‏ با عنوان احتکار از آن یاد می‏کنند، در اصل محصولات ناقصی هستند که در انتظار تامین قطعه مانده‏ اند.»

از تحریم‏های بین‏ المللی تا بی‏ثباتی قوانین داخلی

وی در ادامه تاکید کرد: «درحال‎حاضر خودروسازان با توجه به فضای اقتصادی کشور و همچنین نوسان نرخ ارز، آزادسازی قیمت خودرو را تنها مسیر بازگشت بازار به روال عادی خود می‏ دانند. آن‎ها با انتقاد از قیمت‏ گذاری دستوری تاکید می‏ کنند که اگر قیمت در حاشیه بازار تعیین شود نه ‏تنها دلالان در بازار دوام نخواهند آورد بلکه مشتریان و تولیدکنندگان نیز از این رویه سود خواهند کرد.»
این کارشناس صنعت خودرو معتقد است خودروساز به دو دلیل هم‎اکنون تعجیلی برای تولید و عرضه ندارد، دلیل اول کسری قطعه و دلیل دوم نیز تحریم ‏های بین المللی و بی‏ ثباتی قوانین داخلی است که باز هم با درنظر گرفتن هزینه ‏های توقف تولید این دو دلیل بسیار کم‏رنگ در نظر می ‏آید. قربانی در پایان گفت: «تا شرایط مناسبی بر کسب‏ و‏کار کشور حاکم نشود و قوانین نیز ثبات پیدا نکنند، تولیدکننده در وضعیت بلاتکلیف خواهد بود.»
نظرات
 
 
 
Hossein 1397/6/5
یعنی شما باور کردین ماشینها چون ناقص هستن بیرون نمیدن؟
  • افشین 1397/6/6
    آره چند هزار دستگاه خودرو فقط به خاطر نداشتن ایربگ و آمپر گذاشتن خاک بخوره ! جالبه واقعا !
رضا 1397/6/5
آقا چرا خودمونو به نفهمیدن میزنیم،آقا تابلو خودروسازان چندسال پیش همین برنامه رو پیاده کردن تا قیمت هارو بردن بالا دوباره همه چی درست شد پس خواهشا خودروساز رو مظلوم نشون ندینو کسی هم که حرف حق میزنه نندازيم گردن آمریکا و منافقین و اسراییل...
majid r 1397/6/5
بدتر از گرانی ، بلاتکلیفی در تمام بازارهای کشور می باشد که به تورم بیشتر دامن می زند. دلیل تعلل در تصمیم گیری چیست؟
ناصر 1397/6/6
طولی نمیکشه که اون ۷۰۰۰۰ خودرویی هم که بخاطر کمبود قطعه (البته اینطور که عنوان میکنند) بالاخره بفکرمیفتن که از قطعات اوراقی وخراب وناقص وبرگشتی های گارانتیهاشون راببندند روی این هفتادهزارتا خودرو ناقص واینها راوارد بازارکنن مثل سالهای اولیه تحریم که ماشین صفرکیلومتررا میل لنگ تراشکاری شده وگیربکس کارکرده روش بسته بودن فروختن به ملت بعدگندش درآمد منتظر اونروز بایدبود چون اگه صداقت ودرستی هم درکارشون بود دلمون نمیسوخت ولی متاسفم که دوسه تاخودروساز دارن پوست این ملت رامیکنن با اینکارهاشون ثبت نامیها با موعدتحویل چندین ماهه اونوقت نمایندگی ها با۷۰ تا۸۰ درصد قیمت بالاتر تحویل فوری خدابدادملت برسه متاسفانه هیچ کس هم بهشون گیرنمیده
ابراهیم 1397/6/6
باید اینجا یه سلامی هم کنیم به سازمان بازرسی کشور
خسته نباشی شما کجا اینجا کجا
افشین 1397/6/6
"هرچند خودروسازان هم با استناد به بیش از 50هزار خودرو ناقص در پارکینگ‎های خود از کمبود قطعه شکایت دارند. "
شما برو ببین ماشینایی که احتکار کردن چی کم داره ! دقیقا ایربگ و آمپر توی چند هزارتا خودرو کمه !!! منم گوشام درازه !!!!!!!
"اما در روزهای گذشته یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده بود بیش‌از ۹۰هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان در حال خاک خوردن است و آن‎ها برای آن‎که به سود بیشتری برسند، سراغ احتکار رفتند."
شما تا حالا دیدی خودروساز ها واسه رضای خدا و حق الناس ماشین تولید کنند!؟ والا ما که ندیدیم !!! پس در نتیجه این سناریو کاملا با عقل جور در میاد !
"موج تبلیغاتی علیه صنعت خودرو ‏منشأ خارجی دارد" من همچنان گوشام درازه !!!
"ضرورت تامین قطعات مشابه از بازارهای دیگر"
مثلا کجا !؟ چین !؟ یا بدتر، مثلا ونزوئلا یا زیمباوه !؟ بعد ما سومین کشور نفتی جهان هستیم (
توی گوگل بزنین number of countries with most oil) کشور نفتی یعنی باید تمام نیاز های خودشو برای محصولات نفتی تامین کنه و وابسته به خارج نباشه و خودرو یک محصول کاملا نفتی است !!!!!!!!!!!!! . من هر چی تو آیینه نگاه می کنم هنوز گوشام درازه !!!
"از تحریم‏های بین‏ المللی تا بی‏ثباتی قوانین داخلی"
قانون چی هست اصلا !؟
OMID 1397/6/6
بازار وارداتی در رکوده؟ هههه. داداش نیستی تو بازار الکی حرف نزن.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران