گرانی تایرهای ایرانی ، حاصل عدم نظارت در بازار

با وجود آن که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به تایرسازان ایرانی اعلام کرده بود که باید تنها سه درصد به قیمت های سال قبل خود اضافه کنند و ابلاغیه وزارت صنعت اجازه افزایش نه درصدی قیمت ها نسبت به سال قبل را صادر کرده بود، قیمت تایرهای ایرانی در بازار تا پنجاه درصد گران تر شده است. گرانی تایر در بازار مدتی است که از تایرهای وارداتی آغاز شده و به بازار تایرهای ایرانی رسیده است.
طبق آخرین دستورالعمل اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت به وارد کنندگان تایر، این تجار تنها می توانند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز کالاهای خود را ترخیص کنند که موجب شد تا قیمت ارزان ترین تایرهای خارجی در بازار افزایش قابل توجهی داشته باشد. این مورد فروشندگان تایرهای داخلی را نیز ترغیب به افزایش قیمت کرده است و در نتیجه فروشندگانی که اقدام به خرید و انبار کردن تایرهای ایرانی کرده بودند، از این وضعیت سود سرشاری می برند و عدم نظارت بر فعالیت این فروشندگان، موجب نارضایتی خریداران و افزایش گرانی و تمایل به گران فروشی در این بخش شده است. این افزایش لجام گسیخته قیمت نه سودی برای شرکت های تولید کننده دارد و از سوی دیگر قدرت خرید مشتریان را هدف قرار می دهد. در این شرایط که بیشترین فشار به مصرف‌کننده نهایی وارد می‌شود، جا دارد نهادهای نظارتی نخستین گام را درجهت اجرای قانون بردارند و با نظارت بر شیوه قیمت‌گذاری و خریدوفروش تایر در بازار خرده‌فروشی، نسبت‌به شکسته شدن روند فعلی افزایش قیمت‌ها گام بردارند.
نظرات
 
 
 
محمد 1397/6/6
کلا رو چی نظارت هست که رو قیمت لاستیک باشه بیشتر رابطه رفاقت هست بدون هیچ توجهی به مردم
vahid m 1397/6/6
دارن گام برمیدارن !! فردا لاستیک ارزون میشه...
1397/6/31
این مملکت تنها چیزی که نیست نظارت و وجدان ,
الان شهریور تمومه چی شد ,خود تولید کننده ها به بازار لاستیک نمیدن !

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران