تحول چینی؛ افزایش علاقه مشتریان چینی به خرید خودروهای الکتریکی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید که در بازار خودروی چین انجام شده است، 73.5 درصد از خریداران خودروهای سواری، در هنگام خرید به بررسی مدل های الکتریکی نیز می پردازند. جامعه آماری این نظرسنجی 2006 نفر بوده و توسط پایگاه خبری China Youth Daily انجام شده است. تمرکز این نظرسنجی بر مناطق شهری چین بوده است، 33.7 درصد شرکت کنندگان از شهرهای بزرگ و ثروتمند، 45.7 درصد شرکت کنندگان از شهرهای متوسط، 18.6 درصد از کوچک و تنها 2 درصد شرکت کنندگان از مناطق روستایی بوده اند.
همواره پیشرفته بودن خودروهای الکتریکی و استفاده از تکنولوژی بالا در ساخت آن ها به عنوان عاملی برای خرید مشتریان عنوان می شود، اما چه عواملی باعث شده تا خودروهای الکتریکی در بین گزینه های خریداران جای بگیرند؟ بنابر نتایج این نظرسنجی، 58.8 درصد از پاسخ دهندگان اعتقاد داشتند که با خرید خودروی الکتریکی هزینه کمتری برای سوخت می پردازند، 37.7 درصد معتقد بودند که خودروهای الکتریکی عملکرد فنی بسیار خوبی دارند و 25.5 درصد نیز معتقد بودند انجام خدمات قانونی خودروهای الکتریکی آسان تر است.
در مقایسه با خودروهای بنزینی و دیزلی که سالها در خیابان ها شاهد آنها بوده ایم، خودروهای تمام الکتریکی مزایای قانونی مناسبی برای خریداران دارند، از جمله هزینه صدور پلاک پایین تر، مالیات های دولتی کمتر، قیمت پایین تر برق در مقایسه با میزان مشابهی بنزین و بهره مندی از حمایت های محیط زیستی.
با این حال، نگرانی ها و تردیدها در مورد خودروهای الکتریکی هم چنان پابرجا هستند. در این نظرسنجی 64.3 درصد از شرکت کنندگان از کمبود امکانات شارژ گلایه داشتند، 52.5 درصد معتقد بودند باتری های این خودروها هنوز استقامت لازم را ندارند و 24.5 درصد در مورد کارایی تکنولوژی خودروهای تمام الکتریکی تردید داشتند.
یکی از مهم ترین مسائلی که همواره از سوی مشتریان در مورد خودروهای الکتریکی عنوان می شود، ایمنی باتری های آن هاست که در کنار قیمت بالاتر نسبت به مدل های بنزینی، خریداران را دچار شک و تردید می کند. به گفته کارشناسان، مشکل وجود شارژر های مناسب با توسعه گسترده این ایستگاه ها در منازل، ادارات و سطح شهرها و جاده ها حل خواهد شد، اما تا زمانی که فناوری های اطمنیان بخشی برای غلبه بر نگرانی مشتریان در مورد آتش سوزی باتری ها معرفی نشود، این مشکل همچنان پابرجا خواهد ماند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران