دلایل توقف عرضه بنزین سوپر در کشور

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
به نقل از ایران، این روزها مخزن بنزین سوپر بسیاری از جایگاه‌های سوخت کشور خالی است. چند هفته ای است که جایگاه‌داران به تقاضای صاحبان خودرو برای بنزین سوپر پاسخ منفی می دهند. اما چرا توزیع بنزین سوپر در سطح جایگاه های سوخت متوقف شده است پرسشی است که پاسخ های مختلفی برای آن وجود دارد.
شرکت ملی پالایش ‌و پخش فرآورده‌های نفتی اخیراً توضیحاتی را در این باره ارائه داد. طبق اعلام رسمی این شرکت هم‌اکنون توان تولید بنزین سوپر در پالایشگاه‌های امام خمینی شازند، اصفهان، بندرعباس و ستاره خلیج فارس وجود دارد، اما به‌دلیل محدودیت انتقال فرآورده‌های تولیدی تنها از طریق یک خط لوله و همچنین افزایش مصرف بی‌رویه بنزین در ایام تعطیلات تابستان و اولویت قرار دادن تأمین بنزین مصرفی عموم، تولید بنزین سوپر در پالایشگاه‌های مذکور به‌طور موقت محدود شده است.
همچنین زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پالایش ‌و پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌و‌گو با «ایران» توضیح داد: «در حال حاضر بنزین سوپر فقط در پالایشگاه شازند تولید می‌شود. در فصل تابستان به‌دلیل اینکه مصرف اوج می‌گیرد، تأمین سوخت عمومی مردم در اولویت قرار دارد.»
اسماعیلی با اشاره به اینکه بنزین سوپر تنها 3 درصد از سبد مصرفی سوخت کشور را به خود اختصاص می‌دهد، اظهار کرد: «کل مصرف سوپر کشور سه ‌ونیم میلیون لیتر در روز بوده که الان کاهش یافته است.»
گفتنی است، مجموع تولید بنزین کشور 87 میلیون لیتر در روز است و برای تأمین اضافه مصرف از واردات و ذخایر سوخت بنزین استفاده می‌شود. در حال حاضر مصرف بنزین کشور در مرز 92 میلیون لیتر در روز است؛ مصرفی سرسام آور که یک چالش محسوب می‌شود.
او با بیان اینکه بزودی شرایط اصلاح خواهد شد، تصریح کرد: «بنزین اغلب پالایشگاه‌های کشور با عدد اکتان 91 تولید می‌شود که کیفیت آن تفاوت چندانی با بنزین سوپر ندارد و سازگاری در همه خودروها را داراست. این بنزین نیازی به اکتان افزا که در برخی از جایگاه‌ها به اجبار به مردم فروخته می‌شود، ندارد.»
سخنگوی شرکت ملی پالایش ‌و پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید که الان در بسیاری از جایگاه‌های تهران بنزین سوپر توزیع می‌شود اما «ناصر رئیسی فر»، رئیس کانون کارفرمایان جایگاه‌های سوخت کشور ادعای دیگری دارد. وی به «ایران» گفت: «نزدیک به یک ماه است که بنزین سوپر در هیچ یک از جایگاه‌های سوخت کشور یافت نمی‌شود.»
رئیسی فر ادامه داد: «علاوه بر مردم که از این شرایط ناراضی هستند جایگاه داران نیز از این موضوع متضرر می‌شوند. برای مثال مخازن 50 هزار لیتری و گرانقیمت بنزین سوپر، تلمبه‌ها و کارگران سکوهای بنزین سوپر بیکار مانده‌اند و برای جایگاه‌داران که دستمزدشان از محل کارمزد است، این وقفه در عرضه بنزین سوپر خوشایند نیست.»
به‌گفته رئیس کانون کارفرمایان جایگاه‌های سوخت کشور از ابتدای مرداد ماه جایگاه‌های کشور بارنامه بنزین سوپر نداشته‌اند و در پیدایش این مشکل تحریم‌های جدید امریکا نقش دارد. او می‌گوید: «درست است که بنزین سوپر وارداتی نیست اما افزودنی‌ها و مواد مورد نیاز اکتان افزای آن وارداتی است و در این برهه امکان واردات آسان اکتان افزا وجود ندارد.» اما با این حال دولت رشد مصرف بنزین را مقصر می‌داند. مصرفی سرسام آور که از سال 92 تاکنون حدود یک سوم رشد داشته است.

تفاوت بنزین یورو 4 و سوپر

براساس استاندارد یورو ۴، عدد اکتان بنزین باید بین ۹۱ تا ۹۵ باشد. اما در همین حال اکتان بنزین معمولی بین ۸۷ تا ۸۹ و بنزین سوپر ۹۱ و در بعضی ایستگاه‌های سوختگیری ۹۳ است. این موضوع اصلی‌ترین تفاوت بنزین معمولی، یورو 4 و سوپر است.
در همین حال بنزین یورو چهار بنزین پاک تری به شمار می‌رود، چراکه از نظر آلاینده‌هایی نظیر بنزن و آروماتیک و گوگرد از شرایط بسیار بهتری برخوردار است.
اینکه برخی از رانندگان تصور می‌کنند چون بنزین سوپر قیمت بیشتر و اکتان بالاتری دارد، پس حتماً برای موتور مفید است یا حداقل باکیفیت‌تر از سوخت معمولی است، یک اشتباه است. تفاوت عمده میان بنزین معمولی و سوپر این است که سوخت با اکتان بالاتر می‌تواند قبل از اینکه پدیده ضربه رخ دهد، تراکم بیشتر بعضی از موتورها را تحمل کند. مقدار عدد اکتان به ترکیب هیدروکربن‌هایی که برای تهیه سوخت مورد استفاده قرار گرفته‌اند و افزودنی‌های موجود در سوخت بستگی دارد که هر دو عامل با مکانی که نفت خام از آن استخراج شده است، نحوه پالایش آن و رده‌بندی اکتان بنزین تولید شده ارتباط دارد.
در این باره کارشناسان می‌گویند که همیشه بهتر است از سوختی با مقدار اکتان توصیه‌شده توسط سازنده خودرو استفاده کنید. مزیت اکتان بالاتر سوخت عملکرد بهتر خودرو است ولی به برند و مدل خودرو بستگی دارد.
نظرات
 
 
 
مصطفی 1397/6/9
ماشین ملت رو گاری میکنم بهانه الکی هم میارن، اگه بنزین معمولی نباشه طرف می‌تونه سوپر بزنه ولی بنزین سوپر نباشه با ماشین توربو باید چه کنیم؟ یا بنزین استان پایین یا مکمل آشغال چینی بدتر از بنزین معمولی
حسین 1397/6/9
تو دفترچه ماشین ما نوشته فقط بنزین با اکتان ۹۳ به بالا!
چند هفته هم هست بنزین سوپر در تهران نیست!
اگر موتور ماشین ما ناک بزنه و ۲۰ میلیون خرجش بشه کی تقصیر کاره؟
تازه ماشین مونتاژ داخل هست!
احمد 1397/6/9
الان حدود 5 ماهه توی خوزستان یک قطره بنزین یورو 4 گیر نمیاد چه برسه به بنزین سوپر
بیژن 1397/6/9
متاسفانه بنزین یورو۴ عرضه شده عدد اکتان مناسبی نداره و این رو میشه از صدای ناک موتور متوجه شد
میلاد 1397/6/14
با سلام بنزین یورو4 اکتان پایینی داره یعنی برای خودروهای موجود در کشور اکتانس پایینه چراکه بنزین یورو4 اکتانش 91 هست درحالی که بیشتر خودروهای داخلی و خارجی به اکتان بالای 93 احتیاج دارن یعنی اگه بنزین سوپر اکتانش که باید 95 باشه با شرایطی که در ایران تولید می کنن اکتانش 93 باشه میشه حداقل موردنیاز خودروها که نشون میده بازم بنزین سوپر خیلی بهتر از بنزین یورو4 و معمولی از نظر عدد اکتان هستش مدیران محترم بجای بازی با کلمات لطف کنن بنزین سوپر با اکتان دقیق 95 تولید کنن با گوگرد پایین هی نیان شعار بدن چون دردی رو درمون نمیکنه
مجتبي 1397/7/14
مثلا موشك ميسازيم؟!؟
هنوز نميتونيم بنزين سوپر و يورو بسازيم
نتونستنشم همين بس كه توي جايگاهها نيست
والا ماشينامون داغون شدن ، ٦ ماهه اين مشكل رو داريم .
خجالت بكشين فقط بلدين چاله بكنين نفتشو نصف قيمت بفروشين كه پولشم بتون نميدن
خدا ازتون نميگذره با اين دروغهايي كه ميگين
والا اعصابمون رو خراب كردين
٨٠ ميليون خرج موتور گذاشتين رو دستم با اين بنزينهاي آشغالتون خدا خشك كنه اين نفتو كه تو ايرانه
  • داود 1397/10/11
    خداکنه هرچه زودتر نفت خام تو ایران خشک بشه تا اونایی که دو دستی چسبیدن سود میبرن ول کنن تا شاید نابغه ها بتونن واسه کشور کاری کنن
Jh 1397/10/17
خاک بر سرتون با این خود کفاییتون
عباد 1398/7/16
من ماشینم چانگان هستش انقدر بنزین اشغالی زدن بدجور صدای ناک موتورش تو اتاق میپیچه نمیدونم دیگه چیکار کنم
داود امینی 1400/3/18
ما که در شهرکرد زندگی میکنیم چه گلی باید به سرمون بگیریم؟؟؟ اینجا که یورو۴ هم توزیع نمیشه چون کلان شهر نیست، چند وقت جلوتر ۲۶ میلیون خرج موتور ماشینم شد که مدارکش موجوده ودرحال پیگیری گرفتن نظریه کارشناسی از شرکت سازنده خارجی هستم چون کارشناس فنی به صراحت گفت مال بنزین با اکتان ۸۷ است درصورتیکه این خودرو نیاز به اکتان بالای ۹۳ نیاز داره،برای یه بارهم که شده شهامت اینا داشته باشید وبیاین بگین کسانیکه در کلان شهرها زندگی نمیکنند ودسترسی به یورو۴ وسوپر ندارند ماشین خارجی وتوربو شارژ وتراکم بالا نخرند ما درسال۲۰۲۱ هنوز بنزین یورو ۲ توشهرمون داریم، خجالت آوره

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران