توقف تولید خودروهای ناایمن از ابتدای دی ماه

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه تغییری در برنامه اجرایی کردن استانداردهای 85 گانه خودرویی به وجود نیامده است، اظهار کرد: آمادگی داریم به خودروسازان و هر واحد تولیدی دیگر برای ارتقای کیفیت، مشاوره دهیم. اگرچه راضی نیستیم صنعت ما آسیب ببیند اما در درجه اول،​ سلامت و ایمنی مردم مهمتر است ­بنابراین از یک دی ماه، استانداردهای 85­ گانه را اجرایی می کنیم.
وی اضافه کرد: با خودروسازان و وزارت صنعت در حال هماهنگی هستیم تا از یک دیماه­ که بازرسی ها در راستای­ استاندارد­های 85 گانه،​ شروع می شود در هر کدام از خودروها به یقین برسیم که نمی‌تواند ­این استانداردها را بگذراند ­و شرایط نا ایمنی را برای مردم فراهم می کند ­توقف تولید این دسته از خودروها را اعلام کنیم.
پیروزبخت با بیان اینکه البته این رویه زمان براست گفت: ممکن است خودروهایی­ از همین الان این استانداردها­ را پاس کنند­ یا دارا باشند، ممکن است خودرویی یک ماهه­ ­استاندارد را پاس کند اما خودروی دیگر همان واحد یک سال بعد پاس کند اما اگر پس از مدتی مشخص شود شرایط آن خودرو اجازه پاس کردن 85­ گانه را نمی دهد آن­ موقع فهرست آن خودروها را اعلام­ و تولیدشان را متوقف می کنیم.
وی اضافه کرد: البته تا زمانی که بررسی می کنیم تولید خودرو ادامه ­دارد اما بعد از گذراندن استانداردهای 85 گانه، خودروهای تولیدی­ وارد بازار می شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد درباره مصوبه اخیر هیئت مقررات زدایی مبنی بر کاهش 8 در هزار هزینه خدمات استاندارد کالاها گفت: چیزی را که هیئت­ مقررات زدایی درباره کاهش هزینه خدمات استاندارد از 8 درهزار­ به مقدار کمتر مصوب کرده،​ بدون موافقت سازمان استاندارد بوده است اما ما قبلاً در بررسی و تصویب­ کارمزد خدماتی سازمان، برای واحدهای تولیدی،​ این تسهیلات را قائل شدیم­ که ­برای واردات مواد اولیه و واسطه ای،​ 8 در هزار ­به 4 در هزار کاهش یابد.
پیروز بخت با بیان اینکه برای بقیه کالاها این 8 در هزار اعمال می شود افزود: این 8 در هزار مصوبه شورای عالی استاندارد را دارد بنابراین، سازمان و یا کارگروه دیگری نمی تواند بدون طی مراحل در­ شورای عالی استاندارد این کاهش را اعلام کند.
وی ادامه داد: با بسته حمایتی جدید استاندارد، بخشی از مقررات را حذف کردیم یعنی در این بسته،​ به واحدهای تولیدی­ اعلام کردیم ­واردات مواد اولیه و واسطه ای در گمرک با ماندگاری­ بالا مواجه نمی شود.
پیروزبخت با بیان اینکه به سازمان استاندارد در قانون بودجه به عنوان سازمان درآمد - هزینه نگاه شده و برمبنای در آمدهای مان بودجه را پیش بینی کرده اند گفت: استاندارد،​ سازمان نظارتی است این طور نباید باشد که اگر درآمدش کاهش­ یافت بودجه اش هم کاهش یابد آن وقت تکلیف سلامت مردم و ­کنترل های بازار چه می شود؟­
وی اضافه کرد: ​­اگر این قول را به ما­ بدهند ­که اعتبارات لازم برای کارهای استاندارد داده شود ما حرفی نداریم و کاهش هزینه خدمات استاندارد را برای واحدهای تولیدی اعمال می کنیم،​ اما این موضوع هم ­باید در کارگروه فنی شورای عالی استاندارد و سپس در شورای عالی استاندارد تصویب شود.
نظرات
 
 
 
آیدین 1397/6/7
خستمون کردن به خدا !!!!! این حرفو صد ساله دارن میزنن !! توقف تولید خودروهای ناایمن
مرغ پخته خندش میگیره به خدا، هر دفعه میگن این حرفو دوباره چند سال تولید میشه الانم که قیمتشان رفته هوا !
آخه اسم اینا شد ماشین که ایمنم باشه ؟
Ho3ein 1397/6/7
با برداشتن زه در پرايد مثل اينكه ابرتوليد سايپا هم ايمن شده كه تا بهمن و اسفند پيش فروش شده
اونوقت ايشون ميخواد جلو توليد خودرو ناايمن بگيره اونم از دي
موفق باشن
M 1397/6/7
سلام ، اگه من جاشون بودم همین الان میگفتم توقف تولید پراید ، تیبا،پژو، و..... که توی دنیای امروز اسمشون رو ماشین بزاریم عجیبه ، ، به نظرم من این ها اتومرگ هستند نه اتومببل ، امیدوارم واقعا این خودروها توقف تولید بشن و یا ایمنیشون رو به طور محسوسی افزایش بدن ،باید سازمان استاندارد این کارو هر چه زودتر و با قدرت انجام بدهد و تشکر میکنم از این سازمان به خاطر این اقدام

ضمنا در مورد لیست توقف تولید برخی خودرو ها به خاطر مصرف سوخت بالا از جمله تیگو۵ ، باید بگم این ماشین ۷دنده cvt داره با وزن نزدیک به ۱۶۰۰ کیلوگرم با موتور تقریبا۲۰۰۰ سی سی خیلی بهتر از ۴۰۵ با گیربکس دنده ای و با وزن حدودا ۱۱۰۰ کیلوگرم با موتور ۱۸۰۰ ، ۹۹ اسب بخاری هستش ، تکنولوژی بعضی از ماشینهای رده پایین ما بسیار قدیمیه

-قیمت پایه جگوار ftype coupe ( خاص ترین ماشین بریتانیا) نزدیک به ۱۷۰۰۰ دلار هستش و این با ارز ۴۲۰۰ تومانی میشود ۲۶۰ میلیون تومان و اگر مانند ژاپن تعرفه ۱۰ درصدی واردات خودرو را بگذاریم مساوی با ۲۸۶ میلیون خواهد بود ، در حالی که باید از محصولات شرکت چری شریک چینی این خودروساز تیگو۷ را بخریم !

به امید اقدامات موثر در زمینه کیفیت ، ایمنی و قیمت خودروها
MH 1397/6/7
اینا این همه سال که حمایت شدند و با پول مردم گنده شدند هیچ کاری نکردند.
تو این چند ماه هم به بهانه رعایت همین استانداردها قیمتاشون را میبرند بالا و خودروی چینی میفروشند.
Amir 1397/6/7
راضی نیستیم صنعت ما آسیب ببیند .!!!! کدوم صنعت؟ آسیب ندیدن به چه قیمتی؟ به قیمت کشته شدن و مجروح شدن هزاران شهروند ایرانی؟
اصلا اگر استاندارد نیست چرا از دی ماه؟ چرا از همین امروز نه؟
mohammad 1397/6/7
نیگا تازه می خوان به یقین برسن که آیا می تونن پاس کنند یا نه خدایا شکرت!!!!!(در هر کدام از خودروها به یقین برسیم که نمی‌تواند ­این استانداردها را بگذراند ­و شرایط نا ایمنی را برای مردم فراهم می کند ­توقف تولید این دسته از خودروها را اعلام کنیم.)
امیر 1397/6/7
همش الکیه!!وقتی شما خط تولیدی دارید که بیش از 90% انرا پراید و سمند
و پارس و....بی کیفیت و ناایمن و پرمصرف تشکیل می دهد اونوقت چطوری
می خواهید خط تولید را تعطیل کنید!!؟
میثم 1397/6/7
شماکه راست میگید؟!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران