معیشت 12 هزار خانواده در معرض تهدید؛ شرایط وخیم صنعت موتورسیکلت سازی

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
صنعت موتورسیکلت‏ سازی‏ و صنایع وابسته به آن از پیش از انقلاب اسلامی فراز و نشیب‏های بسیاری را تجربه کرده اند، اما این روزها سونامی بیکاری که حاصل افزایش شدید نرخ ارز و همچنین عدم‌تخصیص ارز 4200‏تومانی به موتورسیکلت ‏سازان است، گریبان‏گیر این صنعت شده است.
موتور‏سیکلت را می توان به عنوان یکی از مهم‏ترین وسایل نقلیه در کاهش ترافیک و ایجاد اشتغال برای اقشار کم‏ درآمد جامعه در نظر گرفت، با این اوصاف تهدید اشتغال 12 هزار نیروی کار در کارخانجات تولید موتورسیکلت که از ابتدای سال جاری تاکنون اتفاق افتاده است، می تواند تبعات جبران‌ناپذیر اجتماعی را به دنبال داشته باشد. در همین راستا ضیامقدم، دبیر انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در گفت‏وگو با مجله خبری دنیای‏ خودرو توضیح داد: در حال حاضر به‌دلیل مشکلات ارزی به‌وجود آمده و افزایش قیمت تولید، تمام واحدهای تولیدی و کارخانجات موتورسیکلت، مجبور به تعدیل بیش از 50‌درصد از نیروهای خود در خط‌ تولید شده ‏اند که این موضوع به تعطیلی خط تولید این کارخانجات نیز منجر شده است. گفتنی است سهم قابل‌توجهی از تعدیل 12 هزار نفر نیروی کار در بخش‏های تولیدی و خطوط تولید بوده که همین موضوع می‏تواند آسیب هایی جدی به بخش تولیدی این صنعت وارد کند.
علت اصلی این موضوع را می‏توان عدم‌تخصیص مابه‏ التفاوت نرخ ارز قطعات منفصله موتورسیکلت دانست که در پی آن بسیاری از شرکت‏های تولیدکننده، قادر به ترخیص این قطعات از گمرکات کشور نبوده و همین موضوع سبب کاهش شدید قطعات در خطوط تولید شده است. همچنین به‌دلیل افزایش نرخ ارز و بالا رفتن هزینه تولید، قیمت تمام‌شده محصولات رشد چشمگیری داشته که به تبع آن میزان تقاضا از سوی بازار با کاهش شدید همراه شده است. این در حالی است که اخیرا بسیاری از شرکت‏های تولیدکننده موتورسیکلت برای رهایی از مشکلات اقتصادی، دست به دامان افزایش قیمت شده‏اند که این موضوع می‏تواند آسیب جدی به اقتصاد خانواده‏های کم‏درآمد بزند. از طرفی برخی شرکت‏های تولیدکننده با روی آوردن به روش‏های گوناگون فروش ازجمله پیش ‏فروش کردن، سعی در ایجاد تعادل بازار دارند، اما با وجود این، باز هم میزان تقاضا در بازار با کاهش همراه است.
به‌نظر می‏رسد درصورتی‌که این روند تداوم داشته باشد، شاهد توقف فعالیت بسیاری از کارخانجات تولید موتورسیکلت باشیم زیرا همانطور که گفته شد اکنون بیشتر تعدیل نیروها مربوط به کارگران خط تولید بوده و عملا خط تولید کارخانه‏ ها تعطیل شده‏اند. در این صورت آمار بیکاری کارگران این صنایع به یک معضل جبران‌ناپذیر تبدیل خواهد شد.
نظرات
 
 
 
اشکان 1397/6/16
کاش به جای اینکه به فکر معیشت چند هزار نفری کارکنان صنعت خودرو و موتور سیکلت ایران باشیم و به بهانه بیکاری چند هزار نفر، 80 میلیون رو بدبخت نکنن، کاش این کمپانی های ساخت وسایل نقلیه ایرانی رو از بیخ و بن نابود کنن که دیگه 80 ملیون مردم ایران بخاطر استفاده از محصولاتشون تباه نشن، امیدوارم روزی تیتر بزنید ایران خودرو و سایپا برای همیشه تعطیل شدند، حالا موتور سازان هم چندان فرقی با ایران خودرو و سایپا ندارن و جز تولید اهن پاره موفقیتی نداشتن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران