تاثیر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک بر بازار خودروهای وارداتی

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از موافقت رئیس جمهور نسبت به آزادسازی خودروهای معطل مانده در گمرک خبر داده و توضیح داد که ترخیص این خودروها کاهش قیمت مقطعی را در بازار خودرو به همراه دارد.
رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: خوشبختانه از سوی هیات دولت اخبار خوبی به گوش فعالان خودرویی رسیده و رئیس جمهور نیز موافقتش را مبنی بر آزادسازی خودروهای معطل مانده در گمرک اعلام کرده است.
کوروش مرشدسلوک افزود: طی ماه‌های اخیر خودروهای وارداتی به دلیل تصمیمات یک شبه در گمرکات کشور دپو شد و همین موضوع در بازار خودرو افزایش یکباره قیمت‌ها را به همراه داشت.
او افزود: امیدواریم دولت نسبت به خودروهایی که به سفارش ایران تولید و در انبار کشورهای حاشیه خلیج فارس دپو شده است نظر مساعدی داشته باشد تا هر چه زودتر این خودروها هم ترخیص شود.
به نقل از تجارت نیوز، مرشد سلوک در پاسخ به این پرسش که ترخیص خودروهای وارداتی چه واکنشی را در بازار ثانویه به همراه خواهد داشت؟ تصریح ‌کرد: چنانچه به همراه واردات خودروهای دپو شده در گمرک سامانه ثبت سفارش نیز باز شود شاهد کاهش بحران‌ها خواهیم بود.
این فعال خودرویی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه آیا دولت بازه زمانی مشخصی را برای بازگشایی سامانه ثبت سفارش خودرو اعلام کرده است یا خیر؟ گفت: دولت تاکنون بازه زمانی مشخصی را برای بازگشایی سامانه ثبت سفارش خودرو اعلام نکرده و این درحالی است که سازوکار آیین‌نامه ترخیص خودروهای وارداتی هفته آینده مشخص خواهد شد.
او در ادامه اظهار کرد: به محض اینکه خودروهای جدید از گمرکات ترخیص شوند افرادی که خودروهای خود را از سال گذشته تاکنون پیش خرید کرده بودند سریعا به دستشان خواهد رسید.
این فعال خودرویی خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت که با آزادسازی خودروهای معطل مانده از گمرکات ایران قیمت‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد اما این افت قیمت خودرو در هفته‌های آتی مقطعی است. انتظار می‌رود دولت در زمینه ثبات نرخ خودرو موضع روشنی را اتخاذ کند.
با این حال به نظر می رسد که بازشدن سامانه ثبت سفارش فعلا در دستور کار مسئولین قرار ندارد و از این رو این آزاد سازی صرفا باعث ترخیص خودروهای پیش فروش شده موجود در گمرک خواهد شد.
طبیعتا اکثر این خودروها به مشتریان پیش فروش شده است و حالا باید به مشتریان واگذار شود. از این رو تاثیر ترخیص این خودروها بر بازار کاملا روشن نیست.
مرشد سلوک در این رابطه اظهار کرده است: به طور قطع هرگونه عرضه، تقاضا را پوشش خواهد داد و این امر منجر به کاهش قیمت می شود و بسته به میزان عرضه و تقاضا در هر برند و مدل، کاهش قیمت متفاوت خواهد بود.
مرشد سلوک ادامه داد: در صورت متنوع بودن خودروها در گمرک اثر این کاهش قیمت در مدل های مختلف توزیع می شود و اگر سهم زیادی از خودروهای دپو شده در گمرکات به یک برند تعلق داشته باشد، تاثیر خود را بر همان برند خواهد گذاشت.
نظرات
 
 
 
یوسف 1397/6/21
به خداوند یکتا قسم...این گرونی هم همش خواست خودشون و یک شوک اقتصادی به مردمه...اینا کاری کردن یک شبه قیمت ها بره بالا و بعد از مدت کوتاهی یکم ببرنش پایین..وگرنه چه دلیلی داشت که جلوی ترخیص را بگیرن و جلو ثبت سفارشم ببندن...اینا همش برنامه ریزی شده هست..حتی بالا بردن قیمت دلار..در واقع کم ارزش کردن پول ایران کار خودشونخ
علی 1397/6/26
قطعا خودشون نقش دارند زیرا ملتی که در گیر نیازهای روزمره واولیه باشه به نیازهای دیگر طبق نظر علما ودانشمندان فکر نخواهد کرد.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران