امید به رضایت کامیون داران؛ تصویب محاسبه کرایه بر اساس تن کیلومتر

چندین ماه پیش رانندگان حمل و نقل بار بین جاده ای به دلیل مشکلاتی همچون نرخ پایین کرایه، افزایش قیمت لوازم یدکی، شرایط بیمه ای و نحوه محاسبه نرخ کرایه دست به اعتراض زدند. در جلساتی که با مسئولان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد این مشلات مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
بعداز اعتراض رانندگان و جلسات برگزار شده کامیون داران معترض با وزارت راه و سازمان راهداری برای بهبود شرایط رانندگان تصمیماتی همچون بالا بردن 20 درصدی نرخ کرایه، پرداخت بخشی از هزینه بیمه تکمیلی و ارائه طرح هایی برای کاهش قیمت تمام شده لوازم یدکی گرفته شد که دولت آن ها را به اجرا درآورد. مهم ترین دغدغه رانندگان محسابه نرخ کرایه بر اساس تن – کیلومتر بود که وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بررسی شاخص های مرتبط با تعرفه گذاری زمان بر است و پس از انجام بررسی ها نظر وزارت خانه را در این رابطه اعلام خواهد کرد.
با گذشت چند هفته از بررسی این موضوع سازمان راهداری از تصویب محاسبه کرایه بر اساس تن – کیلومتر خبر داد. پس از بررسی و برگزاری جلسات با مسئولان وزارت راه، اساتید دانشگاه و نمایندگان رانندگان این طرح تصویب شده و برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است.
طبق آمار رسمی کشور با وجود تلاش های مسئولان برای بالا بردن سهم راه آهن در حمل و نقل بار و تسریع در جابه جایی کالا، اما هنوز 90 درصد جابه جایی بار سهم جاده های کشور است.
نظرات