احتکار نامحسوس؛ خودروسازان مدیریت بازار و قیمت ها را در دست گرفته اند

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو بیان داشت: خودروسازان با عدم عرضه خودرو به بازار باعث افزایش 100 درصدی قیمت ها شده اند . این در حالی است که اگر یک ماه محصولات که حدود 45 هزار دستگاه خودرو می‌شود به بازار عرضه شود قیمت ها تا 50 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین متوسط داخلی سازی خودروهای زیر 45 میلیون 93 درصد است و ارز بری 7 درصدی بهانه خوبی برای افزایش قیمت ها نیست.
بی تاثیر بودن پیش فروش ها
به گزارش خودروبانک و به نقل از عصر خودرو: موتمنی در مورد طرح های پیش فروش اظهار داشت: چنین طرح هایی که موعد تحویل دراز مدت است تاثیری بر قیمت ها نمی‌گذارد و فقط معامله روی کاغذ است. در حالی این پیش فروش ها آغاز شده است که خودروسازان به تعهدات طرح های پیش فروش قبل خود نیز عمل نکرده اند. همچنین نوسانات ارز نیز بر قیمت ها تاثیر گذار است و اگر نرخ ارز ثابت شود افراد برای خرید و فروش اقدام خواهند کرد. در هفته های گذشته بحث آزادسازی قیمت ها مطرح شد که شورای رقابت با آن مخالف کرده است و بازار در بلاتکلیفی بسر می‌برد. خودروسازان خواستار افزایش 17 تا 18 درصدی قیمت ها هستند اما شورای رقابت درباره این موضوع سکوت اختیار کرده است.
افزایش 50 درصدی قیمت ها شایعه است
موتمنی درباره افزایش 50 درصدی قیمت ها تصریح کرد: این موضوع شایعه بوده و چند سایت به آن دامن زدند . موضوع 50 درصد افزایش قیمت ها بی اساس بوده و طرح افزایش 18 درصدی مطرح شده که با مخالفت دولت و مجلس و شورای رقابت روبه رو شده است.
امیرحسین کاکایی عضو هیئت علمی گروه مهندسی خودرو در دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه طرح پیش فروش خودرو تاثیری در کاهش قیمت ها ندارد و شاید برخی از حباب قیمت ها را کاهش دهد. پیش فروش هایی که با قیمت های آغار سال صورت گرفته معنایی جز رانت و استفاده از یارانه به میزان تفاوت قیمتی ارز رسمی و بازار آزاد ندارد.

نظرات
 
 
 
افشین 1397/7/7
یعنی خودروساز خیلی شیک و کاملا قانونی داره کلاهبردای می کنه هیچ احد الناسی هم نمیگه بالا چشمت ابروست !!!!!!!! رسما قانون جنگله !!!!!!!!!!!