خودروسازی، نساجی نشود

ایسنا : عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: این بیم وجود دارد که شورای رقابت با سیاست‌گذاری نادرست و سرکوب قیمتی، صنعت خودرو را به سرنوشت صنایع از بین‌ رفته‌ای همچون کفش و نساجی دچار کند.امرالله امینی اظهار کرد: زمانی صنعت نساجی در ایران جزو صنایع موفق و پیشرو بود و صادرات قابل‌توجهی نیز داشت.
وی با بیان اینکه سیاست‌گذاری صنعتی و اقتصادی نادرست باعث نابودی این صنعت شد، خاطرنشان کرد:‌ سیل بی‌رویه واردات باعث شد صنایع نساجی داخلی یک به یک تعطیل شده و از بین بروند. عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در صنعت کفش نیز همین اتفاق افتاد و صنعت کفش ایران که زمانی در منطقه شاخص بود با سیاست‌گذاری‌های نادرست از بین رفت. وی افزود: در حال حاضر نیز صنعت خودرو به عنوان یکی از معدود صنایع پیشرو کشور در معرض خطرات ناشی از سیاست‌گذاری‌های نادرست قرار گرفته و این بیم می‌رود که صنعت خودرو نیز به سرنوشت صنایع کفش و نساجی دچار شود.امینی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری خودرو باعث شده که خودروسازان به اجبار محصولاتشان را به قیمتی پایین‌تر از قیمت تمام شده بفروشند، تصریح کرد: در چنین شرایطی خودروسازان و قطعه‌سازان روزبه‌روز نحیف‌تر و ضعیف‌تر شده و دیگر توانی برای تحقیق و توسعه و تولید محصولات جدید نخواهند داشت.

وی ادامه داد: درواقع نمی‌توان از صنعت خودرو انتظار داشت که از یکسو محصولات خود را با زیان تولید کرده و بفروشد و از سوی دیگر در حوزه انتقال تکنولوژی و توسعه محصول و تولید خودروهای جدید، سرمایه‌گذاری کند.عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: امیدواریم پیش از آنکه دیر شود نهادهایی همچون شورای رقابت از سیاست نادرست سرکوب قیمتی صنعت خودرو دست بردارند تا این صنعت از شرایط جنگ برای بقا، به مرحله توسعه و شکوفایی وارد شود. درواقع به‌روز شدن صنعت خودرو و تولید خودروهای جدید و با کیفیت در گروی آن است که صنعت خودرو محصولاتش را با قیمت واقعی و مناسب بفروشد تا بتواند از محل سود فعالیت‌های تولیدی خود اقدام به توسعه کمی و کیفی محصولات کند.
نظرات
 
 
 
Aryan 1397/7/11
توسعه کمی و کیفی منظورتون عوض کردن چراغها چندسال یکبار؟
حجت 1397/7/11
سلام. چرا اسم این عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی مشخص نیست؟
خب وقتی مطلبی را نقل قول میکنید نام آن شخص را ذکر کنید تا شبهه ایجاد نشود.
  • ابی 1397/7/11
    اقا تا مافیا بازی ک دزدی هست هیچ چیزی درست نمیشه چهل سال مافیا و دزدی بود
امیر 1397/7/11
صنعت نساجی کجا صنعت اشغال سازی خودرو کجا!!!!!
اگه انحصاری که صنعت خودرو در این 40 سال را صنعت نساجی داشت الان صنعت نساجی ما حال و روزش این نبود...صنعت نساجی ما را واردات بی رویه از چین نابود کرد .حمایت نکردن شما مسئولین از این صنعت باعث نابودیش شد...40 سال پیش کارگر از کره میومد ایران تا در کارخانه های نساجی مشغول به کار بشه.کیفیت محصولات نساجی ایران واقعا عالی بود..بی کفایتی شماها این صنعتو نابود کرد. ..اخه این چه قیاسیه که میکنی.
علی 1397/7/11
این لگن سازها اگه میخواستن خودرو ساز بشن توی این ۵۰ سال شده بودند.
  • ميقم 1397/7/13
    50 نه توي اين 40 سال ، قبلش كه ما از كره جنوبي هم جلوتر بوديم . داداش داري اشتباه ميزني خشك تر رو باهم نسوزون.
Mahi 1397/7/12
راست میگه بنده خدا اینقدر سرکوب کردید این بنده خداها رو عقده‌ای شدن. به نظر من هم قیمت خودروهای داخلی خیلی پایینه و به خاطر کیفیت و نوآوری بالاشون باید حداقل درحد خودروهای آلمانی صفر کیلومتر بازار قیمتگذاری بشن.
مرسی. اه
علی 1397/7/12
خوب درشو ببندن. ما که راضی به ضررشون نیستیم.
افشین 1397/7/12
میخواستید 40 سال پیش تا حالا انقدر فساد توی این صنعت ایجاد نکنید ! میخواستید 40 سال پیش تا الان درست ماشین تولید کنید که امروز 100 سال از همه دنیا عقب نمونید !
صنعت نساجی ورشکست شد و یک ملتی رو ناراحت کرد اما مطمعن باشید اگر همون بلا سر صنعت خودروسازی بیاد مردم نه تنها ناراحت نمیشن بلکه خیلی هم خوشحال خواهند شد !

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران