خرید و فروش در بازار خودرو قفل شد؛ رکود مطلق به امید کاهش قیمت های تورمی

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
این روزها بازار خودرو در رکورد خاصی به سر می برد کاهش نرخ ارز از یک سو و انتظار برای بیشتر قیمت خودروها در روزهای آینده سبب شده که اکثر خریداران خودرو دست نگه داشته و از خرید اجتناب کنند.
در این شرایط فروشندگان نیز برای اینکه متضرر نشوند از فروش خودروهای خود دست نگه داشته و متنظر اند تا تکلیف بازار مشخص شود.
با شرایط فعلی بازار شاید تنها دو گروه متمایل به خرید و فروش خودرو باشند. دسته اول افرادی هستند که به پول خودرو خود نیاز دارند و به همین دلیل خودرویشان را باید حتما در این شرایط به‌ فروش برسانند. دسته دوم نیز کسانی هستند که قصد تعویض خودرو خود را با یک خودرو گران‌تر دارند زیرا در این شرایط می‌توانند خودرو موردنظر خود را با اختلاف قیمت کمتری خریداری کنند.
با این اوصاف و با توجه به اینکه عرضه خودرو به کمترین حد ممکن رسیده است به نظر می رسد که بازار خودرو قفل شده و در رکود کامل به سر می برد. احتمال می رود که تا چند هفته آینده با مشخص‌تر شدن وضعیت بازار ارز و خودرو و احتمالا ثبات پیش‌رو، بازار کم‌کم از این حالت خارج شود.
البته این وضعیت ارتباط زیادی نیز به اعلام قیمت های جدید توسط خودروسازان دارد. چنانچه خودروسازان بتوانند مجوز افزایش قیمت های رسمی را بدست آوردند، ممکن است از اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار کاسته شود و تمایل مصرف کنندگان واقعی برای خرید خودرو افزایش یابد. در این شرایط احتمالی باید منتظر ماند و واکنش واسطه گران و دلالان را مشاهده کرد.

نظرات
 
 
 
محمد 1397/7/16
همش فیلمه هیچ اتفاقی نمیفته ، دو روز دیگه همچین بکشه بالا با شروع تحریم ها از آبان که ملتی که خر برشون داشته ارزونی برمیگرده واسه خریدن صف بکشن
هموطن 1397/7/16
با سلام
متاسفانه نه تنها ارزان نخواهد شد، بلکه در اوایل آبان ماه شاهد تورم اصلی و بالارفتن قیمت‌ها خواهیم بود.
بدون تردید کسانی که در این دوره بظاهر رکود خرید کنند، برنده خواهند بود
وگرنه، چند روز آینده شاهد خواهیم بود که برای خودروی مثلا صدمیلبونی دوره رکود، باید بیش از صدوچهل میلیون هزینه کرد و الی آخر....
جواد 1397/7/16
من واقعا متوجه منطق این جمله که(( اگه خودروسازا قیمتشون رو ببرن بالا اختلاف قیمت کارخونه و بازار کم میشه )) نمیشم !
وقتی قیمت کارخونه بره بالا خب قیمت بازار هم بالا فاصله میره بالا ! مثلا پراید 22 توی بازار 36 میدن وقتی قیمت کارخونه پراید بشه مثلا 32 , قیمت 36 که ثابت نمیشه اونم میشه 45 تومن !
محمد 1397/7/16
با دست خودشون دارن قبر خودشونو میکنن!!حالا ببینین کی گفتم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران