موضع سرپرست وزارت صنعت درباره قیمت خودرو

دنیای اقتصاد : جلسه رای اعتماد به گزینه دولت برای تصدی وزارت صنعت،معدن و تجارت در شرایطی امروز برگزار می‌شود که وی روز گذشته در اظهارنظری کوتاه، برنامه کلی خود را درباره قیمت خودرو اعلام کرد.آن‌طور که رضا رحمانی در گفت‌و‌گو با «خانه ملت» عنوان کرده، «برنامه اساسی برای متعادل کردن قیمت خودروهای داخلی، افزایش تیراژ و داخلی‌سازی است.»
هرچند احتمال دارد وی در جلسه امروز مجلس، جزئیات بیشتری از برنامه‌هایش در حوزه خودرو عنوان کند، با این حال اگر همین اظهارنظر کوتاه را فعلا ملاک قرار دهیم، ایجاد تعادل قیمتی در بازار خودرو با چالش‌های بزرگی مواجه است. اینکه بالا بردن تیراژ و افزایش داخلی‌سازی، به کاهش قیمت می‌انجامد، حرف درستی است، با این حال با توجه به تحریم‌های موجود و قطع ارتباط خودروسازی ایران با بزرگان این صنعت، رشد تولید و داخلی‌سازی، سهل نخواهد بود. آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد تیراژ خودروهای داخلی در روند نزولی قرار گرفته و این موضوع ریشه در تحریم و محدودیت دسترسی زنجیره خودروسازی کشور به قطعات و مواد اولیه خارجی دارد.

این محدودیت، اجازه تامین بخشی از قطعات موردنیاز خودروسازان را از خارج نمی‌دهد و بنابراین تیراژ رو به نزول رفته و ممکن است شیب کاهش تولید در آینده بیشتر نیز بشود.در چنین شرایطی اگرچه افزایش داخلی‌سازی می‌تواند ضامن تولید باشد، با این حال بالا بردن ساخت داخل قطعات، اولا نیاز به تکنولوژی دارد و ثانیا نقدینگی بالایی می‌طلبد. این در حالی است که ازسرگیری تحریم علیه خودروسازی و وجود مشکلات نقدینگی در زنجیره خودروسازی، مسیر دستیابی به تکنولوژی ساخت برخی قطعات و همچنین تامین مالی را ناهموار کرده است.در چنین شرایطی، خودروسازان و قطعه‌سازان معتقدند ازادسازی قیمت خودرو می‌تواند کمک بزرگی به افزایش یا حداقل حفظ تیراژ و رشد داخلی‌سازی بکند، هرچند وزیر پیشنهادی صنعت هنوز اظهارنظری در این مورد نکرده است.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
امیر 1397/8/5
قیمتها باید منطقی بشه نه اینکه مثلا پراید 7 میایونی رو 20 میلیون بفروشند.
درمورد آزادسازی قیمتها هم فقط درصورتی امکانپذیره که تعرفه گمرکی خودروهای خارجی صفر بشه...
خداوکیلی فکرشو بکنین، بدترین ماشین کره ای و ژاپنی بهتره از صدتای آشغالهای اینا. یه ماشین دست دوم خوب ژاپنی رو تصور کن، حالا با پراید یا پژو صفر اینا مقایسه کن.
40 ساله فقط ادعا میکنید. بسه دیگه وقتتون تموم شد. حمایت از شما ضرر و زیانی بیش نیست. جلوی ضرر هم هر وقت بگیری منفعته.
شما هم بهتره برین سر چهارراه گدایی تا اینکه به این بهانه ها جیب مردم رو بزنید.
مردم پول مفت ندارن بدن به شماها. پول مردم زحمتکشیه. خیریه هم نیست.
پس بفرمایید گروهی برید گمشید...
علی بی 1397/8/5
سلام
آزاد سازی قیمت به شرطی که خودرو های خارجی هم آزادانه بیاد ایران بدون تعرفه و محدودیت اون زمان هست که به نفع مردم هم هست آزاد سازی قیمت وگرنه با مرز بسته وتعرفه بالا فقط به نفع خودرو ساز داخلی هست

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران