دلایل عدم اعلام رسمی افزایش قیمت خودرو

دنیای اقتصاد : بازار خودرو همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد. این بلاتکلیفی هم در طرف عرضه و هم در طرف تقاضا قابل‌مشاهده است، به‌طوری‌که از یک طرف شرکت‌های خودروساز عرضه خودرو به بازار را به شدت کاهش داده‌اند و تنها کاری که انجام داده‌اند پیش‌فروش محصولات تولیدی با قیمت غیرقطعی و زمان تحویل بلند مدت است و از سوی دیگر طرف تقاضا هم تحت تاثیر کاهش عرضه، حضور کمرنگی در بازار دارد.
این در شرایطی است که کارشناسان، فعالان بازار و دست‌اندرکاران صنعت خودرو، چاره کار را در افزایش قیمت محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز دانسته‌اند. آنها معتقد هستند چنانچه افزایش قیمت اتفاق بیفتد، هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا از آن منتفع می‌شوند؛ به‌طوری‌که طرف عرضه با افزایش قیمت، توان و انگیزه از دست رفته را تا حدودی باز می‌یابد و عرضه نیز به بازار افزایش می‌یابد. در مقابل طرف تقاضا هم هنگامی که قیمت خودرو در کارخانه افزایش می‌یابد، به دو دلیل، خروج سرمایه‌های سرگردان و همچنین کاهش فعالیت دلالان و واسطه‌ها در بازار، این امکان را می‌یابد تا محصول مورد نیاز خود را به راحتی تهیه کند.

حتی این امکان وجود دارد به دلیل کاهش فاصله قیمتی میان بازار و کارخانه و خروج دلالان، قیمت‌ها تا حدودی کاهشی شود و بی‌تردید این مساله به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود. در شرایطی که گفته می‌شود افزایش قیمت هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا را در شرایط فعلی منتفع می‌کند، شاهد هستیم که اعلام قیمت‌های رسمی که پیش از این از سوی مسوولان وزارت صنعت وعده داده شده بود از سوی مسوولان و سیاست‌گذاران این بخش انجام نمی‌شود و همچنان قیمت‌های کارخانه بر مدار همان قیمت‌هایی می‌گردد که در خرداد ماه از سوی شورای رقابت اعلام شد.

این در شرایطی است که پیش از تغییر مدیریت کلان وزارت صنعت، معاونان محمد شریعتمداری از افزایش قیمت محصولات داخلی و اعلام قریب‌الوقوع آن خبر دادند. با این حال شاهدیم که بعد از تغییر مدیریت کلان وزارت صنعت، همچنان خبری از اعلام قیمت‌ها نیست.

از سوی دیگر در آخرین اظهار نظررسمی، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این زمینه عنوان کرد که تصمیم جدیدی برای قیمت گذاری خودرو انجام نشده است. وی ادامه داد: کارگروهی تشکیل شده تا موانع افزایش قیمت خودرو را رفع کند. حال این سوال مطرح است که آیا رحمانی به تصمیمات شورای‌عالی هماهنگی سران سه قوه که در آن، سازمان حمایت مرجع قیمت‌گذاری خودرو تعیین شده بود، به خواهد ماند؟ و اگر پایبند است چرا هنوز قیمت‌ها به‌طور رسمی از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام نشده است.

در این ارتباط حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو به «دنیای اقتصاد» می‌گوید که اصلی‌ترین دلیل برای عدم‌اعلام قیمت‌های جدید توسط دولت این است که هیچ یک از اعضای دولت نمی‌خواهند این مساله به نام آنها تمام شود. به نوعی نمی‌خواهند این افزایش قیمت را گردن بگیرند.

این کارشناس خودرو ادامه داد: خودرو جزو آن دسته کالاهایی است که در لایه‌های اجتماعی تاثیر فراوانی دارد، بنابراین افزایش قیمت آن بی‌تردید تورم‌زا خواهد بود.

این کارشناس تاکید می‌کند که سیاست‌گذاران بخش خودرو در تلاش هستند با تعویق در اعلام رسمی افزایش قیمت‌ها، تورم را روی کاغذ کنترل کنند. زیرا در حال حاضر مبنای قیمت خودرو که در محاسبات مرتبط با تورم محاسبه می‌شود، قیمت‌های کارخانه است.

نکته دیگری که این کارشناس به آن اشاره می‌کند، بحث کیفیت پایین خودروهای تولید داخل است. از آنجا که شرکت‌های خودروساز به‌‌صورت دولتی اداره می‌شوند و مسوولان بخش خودرو در ارتباط با کیفیت نازل این محصولات نمی‌توانند مصرف‌کنندگان را قانع کنند و همواره با اعتراض آنها روبه‌رو بوده‌اند، به‌دنبال این هستند تا با جلوگیری از افزایش قیمت خودرو، به نوعی جوابی برای کیفیت پایین محصولات داشته باشند.

نکته سومی که کریمی سنجری به آن اشاره می‌کند در ارتباط با ممنوعیت واردات است. این کارشناس می‌گوید: چنانچه قیمت خودرو به‌طور رسمی افزایش یابد، این امکان وجود دارد تا طرف تقاضا این مطالبه را مطرح کند تا واردات از ممنوعیت خارج شود. با توجه به اینکه دولت تلاش کرده با ممنوعیت واردات جلوی ارزبری را در این بخش بگیرد، بنابراین اعلام رسمی افزایش قیمت‌ها را به تاخیر می‌اندازد تا از این رهگذر همچنان اجازه ندهد واردات خودرو انجام شود.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
ناشناس 1397/8/13
"چنانچه افزایش قیمت اتفاق بیفتد، هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا از آن منتفع می‌شوند"

یعنی این احمقانه ترین جمله ای هست که تا حالا به عمرم شنیدم! آخه آقایون به اصطلاح کارشناس، این کجاش برای خریدار منفعت داره؟!؟! حالا اصلا گیریم که دلال حذف بشه، خب حالا داره از خود خودروساز گرون می خره! خب دیگه این چه فرقی به حال خریدار بدبخت داره؟!؟! چون اون که باز داره در نهایت گرون تر می خره! حالا اون موقع دیگه از دلال یا کارخانه خریدن، چه فرقی به حالش داره؟!؟! مشکل اینجاس که شماها نمی خواید که سود 300 درصدی تون، یه وقت خدایی نکرده بشه 200 درصد!
وحید 1397/8/13
کسی که این حرف رو میزنه یا نمیدونه و یا عوام فریب ترین مردم هست!
افزایش قیمت کارخانه، نمیتونه قیمت بازار رو بیاره پایین، مگر اینکه تیراژ کارخانه بره بالا. افزایش تیراژ کارخانه، بعد از افزایش قیمت، یعنی تایید اینکه پایین بودن فعلی تیراژ عملی عمدی است
من مخالف افزایش قیمت کارخونه نیستم، همه چی گرون شده، این هم استثنا نیست، ولی این حرف ها و دلایل که میارن، احمقانه ترین جمله ای هست که من هم در عمرم شنیدم.
  • من 1397/8/13
    نه اتفاقا درسته، اگه قیمت کارخانه منطقی بشه و فروش هم داشته باشه قیمت بعضی خودرو های عجیب غریب گرون شدن میاد پایین، اما مشکل اینجاست که قیمت خیلی از خودروها تو بازار آزاد ارزونه و مردم متوجه شرایط کشور و اوضاع نیستن، مثلا قیمت یه ساندرو باید به نسبت سال قبل 2.5 برابر بشه.
محمد 1397/8/13
این متن نشان دهنده عدم توانایی مدیران در مدیریت کشور هست
کاری که 40 سال انجام ندادند و نمی توانند انجام بدهند
سروش 1397/8/13
در صورت هر افزایش قیمت کارخانه‌ای من به شخصه می‌روم و پول خودم را برای ثبت نام گذاشته بودم پس میگیرم و انصراف میدم و خیلیها اینکار را خواهند کرد، چون دیگر توان ندارم، با افزایش درخواست بازپس گیری و انصراف، اتفاقاتی که برای موسسات مالی افتاد برای خودروسازها هم تکرار خواهد شد، و آن زمان است که باید نشست و دید!
  • امیر 1397/8/14
    آره منم تو فکر انصراف هستم
    همین قیمت هم بالاست. کلی حیفم اومد پول زحمتکشیمو بدم به این آشغالها ولی...
    انصراف میدم
سرباز وطن 1397/8/13
توجه کردین تمام کارشناس ها میگن باید افزایش قیمت انجام بشه و اگه افزایش قیمت انجام بشه به نفع مصرف کننده است به نظرتون چرا این حرف رو میزنن؟
در صورتی که به نفع مردم نیست....
چون تمام کارشناسا که میگن افزایش قیمت باید انجام بشه ذینفع هستد.
مردم رو احمق فرض کردین یا خودتون احمق هستید؟
کارخونه خودرو نداره تحویل بده بعد افزایش قیمت بده که قیمت بازار سر به آسمون بکشه.
پس بهتر از دولت امتیاز بگیرن و فعلا تا تولیدشون عادی بشه با همین قیمت ها ادامه بدن.
محمد 1397/8/13
عرض سلام و ادب.این کارا همش توجیهاتی بیش نیست دارن زمین و زمان رو به هم میبافن که توجیه کنن.ای خودروساز عزیز تو ماشینایی که پولشو چندین مدته تحویل گرفتی تحویل بده مابقی پیشکش.
ناصر 1397/8/13
واقعا دلم برای اون عده زیادی ازمردم که گول خوردند ومقدارزیادی ازپولی راکه بازحمت ورنج بدست آورده بودن که بتونن ماشین بخرن و دادن به این گاری سازها میسوزه چون اولا به احتمال بسیارزیاد یاباید باسود پایین انصراف بدن تازه ۲ تا۳ ماه هم منتظر دریافت پولشون باشن دوما اگه بخوان تا۲ سال دیگه صبر کنند قطعا باافزایش قیمت تا۲ سال دیگه شاید نتونن بقیه وجه رابپردازن چون درآمدی ندارند تنها مجبورن بفروشن به دیگری که اونهم درآخرسر بی ماشین خواهند ماند این شرکت های گاری ساز حقشون ورشکستگی هست چون این معانله ای که باملت کردن نه ازنظر قانون درست بود نه ازنظر شرع ایکاش اونهایی که ثبت نام کردن بااین پول لااقل یک ماشین کارکرده میخریدن حداقل ۲ سال ماشین سواری داشتن حالا هم از مادر جدا شدن هم از زن پدر
هموطن 1397/8/13
آخه مرد حسابی، قیمتها به هم نزدیک شدن یعنی کارخانه آنقدر گران بشه تا به بازار آزاد نزدیک بشه. بازار آزاد هم فقط یک جزئی کوچک ارزان می شود.
نتیجه کلی باز همان گرانی می شود که مردم عاصی شده اند.
درنتیجه فقط مردم ضرر می کنند. فقط و فقط .
امیر 1397/8/13
قطعا ازینکه قیمتها رو افزایش بدن خجالت نمیکشن. چون خجالت پیش اینا شرمندست... ولی اینا شرم رو خوردن حیا رو هم قی کردند.
پس فقط میمونه گزینه ترس...
من فکر میکنم در صورت این پر رویی، برف آخری باشه که میبینن. ازین میترسند.
یا اینکه. خیلیها برای سود کردن ثبت نام کردند. به قول خودشون 95 درصد. چون تا چند وقت پیش کسی نگاه نمیکرد به آشغالهای اینا. خب اگه این 95 درصد همه انصراف بدن چی میشه؟؟؟؟
ناشناس 1397/8/14
بله اینها هستن که با تفکرات احمقانه دارن مملکت رو اداره میکنن،
فرهاد 1397/8/18
الان قیمت خودرو در بازار تقریبا همان قیمتی است که مد نظر خودرو سازان هستش.یعنی خودرو سازان دوست دارن قیمت هاشون همین بشه که الان دارن قایمکی میفروشند.پس یکی میشه به من بی سواد بگه نفعش برای مردم در کجا هستش؟
پیمان 1397/8/18
انگار کارشناس ها هم از لگن سازها پول می گیرن علیه ملت بیچاره حرف بزنن. لال بمیرین اگه دروغی تو کارتون باشه ایشالا.
میلاد 1397/10/13
هرکی خودرو ثبت نام کرد خیانت کار هست حقتونه دارتون بزنن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران