سود قاچاق بنزین و گازوییل به جیپ چه کسی می رود؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
وقتی نگاهی به سود فروش سوخت توسط قاچاقچیان می‌کنیم تصور می‌شود که آن ها درآمد بالاتر از سایر مناطق دیگر داشته باشند. سود فروش ۶۰ لیتر سوخت قاچاق حدودا ۳۴۰ هزار تومان است و یک وانت بتواند روزانه ۶۰۰ لیتر قاچاق کند، درآمدی ۳ تا ۴ میلیون تومانی در روز خواهد داشت. حال مردم محلی و مرز نشین از وجود فقر بین قاچاقچیان می‌گویند. باید گفت مگر رانت ارزانی بنزین به جیب چه کسانی می‌روند؟
به گزارش خودروبانک و به نقل از دنیای خودرو، هزینه سوخت بنزین قاچاقچیان از جایگاه سوخت برای رفت و برگشت حدود ۵۰ هزار تومان است و قاچاقچیان ناچارند سه میلیون تومان در ماه برای تعمیر و نگهداری خودروی خود بپردازند. پس در حقیقت هیچکس از این رانت سود نمی‌برد و رانت در ناکارآمدی سیستم مستهلک می‌شود. در این بین ۵۰ درصد محموله های قاچاق در طول مسیر یا توسط مامورین کشف شده یا از بین می‌روند و با احتساب این موارد هزینه رفاهی از دست رفته هر لیتر بنزین حدود ۲۲۵۰ تومان است. پس در اینجا بدون در نظر گرفتن هزینه های فرصت و خطرات جانی و نقص عضو قاچاق و هزینه سرمایه و استهلاک خودرو به شرط فعالیت در تمام روزهای ماه حدود ۱۰ میلیون تومان درآمد بدست می‌آید. هزینه اجاره کارت سوخت ۱۵۰ هزار تومانی از ۶۰۰ هزار تومان را باید در نظر گرفت که باعث می‌شود تمام رانت به مالک خودرو برسد. در این بین افراد معدودی از قاچاقچیان هم هستند که ثروتی هنگفت دارند که با فروش اطلاعات توانسته‌اند به این ثروت برسند.
این افراد می‌دانند که چه زمان و چه مکانی برای تردد از مرز مناسب است و با فروش این اطلاعات به قاچاقچیان سودهای زیادی به دست می‌آورند و کل رانت نصیب آن ها می‌شود. پس عجیب نیست که وضعیت اقتصادی کشور در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و اکثر تصمیمات دولت چیزی شبیه به تصمیم به ارزان نگه داشتن بنزین دارد.
نظرات
 
 
 
محمد 1397/8/16
الان اینکه به جیب کی میره مهمه یا خود قاچاق؟؟؟
ما که میدونیم تو جیب کی میره!
خودشون هم که میدونن!
چرا جلوشو نمیگیرن؟!
از پرتقال فروش بپرسید!
نوید ج 1397/8/16
این قاچاقچیای خورده رو با هم جمع بزنیم خیلی فاصله هس تا رقم واقعی قاچاق. روزی 30 میلیون لیتر قاچاق بجز این که لوله کشیده باشن یا با کشتی بفرستن اونجا ممکن نیست. حتی کل مردم مرز نشین هم تانکر داشته باشن و سوخت قاچاق کنن باز نمیشه.
وقتی کار و حقوق مکفی فراهم بشه و اختلاف طبقاتی نباشه دیگه کسی دنبال کسب پول کثیف از دزدی و قاچاق و ... نمیره.
صادق 1397/8/17
سود قاچاق بنزین و گازوییل به جیپ كساني مي رود كه دلار رو از 3800 بردن تا 19000 تومان و الان رو 14600 نگهداشتند !
احمد 1397/8/17
از این بازیها خسته شدیم. اقا می خوای گران کنی گران کن دیگه. بازیهای کثیف دیگه چیه؟ جز افزایش درامد حقوق بگیرهای بیچاره همه چیز را افزایش بدید ببینیم اخرش چی میشه. ولی از خدا و خشم اون بترسید. خدا لعنت کند تمام مسولینی که بی کفایتند و کنار نمی کشند.
  • بی نام 1397/8/17
    تو کسی هستی که اگه پای ناموست هم بیاد وسط میگی زودتر تمومش کنید
    بشین فقط دعا کن. شاید برای تو درست بشه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران